Білоруські партизани посприяли провалу наступу росії на Київ – The Washington Post

/ Україна /

Залізничники та хакери допомогли зірвати наступ рф на столицю України.

Видання The Washington Post повідомляє, що від перших днів війни таємна спільнота залізничників, хакерів та дисидентів почала перешкоджати залізничному сполученню рф з Україною через Білорусь. 

Завдяки підпільним діям залізничників вдалось створити логістичний хаос, який лишив війська країни-агресорки на передовій без продовольств, палива та боєприпасів протягом кількох днів після вторгнення. 

За словами членів спільноти, атаки були простими, але ефективними. Їх націлювали на шафи управління СЦБ (сигналізації, централізації та блокування), необхідні для функціонування залізниць. Протягом діб рух потягів був паралізованим, що змушувало росіян намагатися поповнити запаси своїх військ автомобільним транспортом і сприяло застою 60-кілометрової колони із ворожої військової техніки на північ від Києва.

Атаки також допомогли виграти час для того, аби українські війська сформували ефективну відповідь на російське вторгнення, вважає Юрій Рававий, білоруський активіст, який був змушений утікати до Польщі через загрозу арешту під час протестів, що відбувались у Білорусі у 2020 році.

Окрім того, партизанам допомагали залізничники по всій країні, які надавали подробиці про російське пересування та місцезнаходження ключової залізничної інфраструктури.

Білорусів надихнула перша рейкова війна, яка тривала під час Другої світової. Тоді люди, що виступали проти нацистської окупації, підривали залізничні колії та вокзали, аби порушити німецькі шляхи постачання. 

Також The Washington Post згадує про кіберпартизанів, які здійснили першу атаку та зламали комп’ютерну мережу залізниці за кілька днів до вторгнення, заблокувавши рух ще до того, як російські війська перетнули кордон. За словами Юліани Шеметовець, представниці групи з Нью-Йорка, проникнути у комп’ютери мережі було легко, тому що білоруси все ще використовують вразливу Windows XP.

Від 26 лютого, за два дні після початку вторгнення, серія з п’яти диверсійних атак на шафи управління СЦБ призвела до майже повної зупинки руху потягів, сказав Сергій Войтехович, колишній залізничник, який нині проживає в Польщі і є лідером “Співтовариства залізничників”.

Огляд пошкодження залізничного сполучення, яке завдали партизани. Джерело фото: Novychas.online

Далі силовики почали затримувати десятки залізничників, у їхніх телефонах шукали докази того, що вони допомагали партизанам. За даними правозахисних груп, щонайменше 11 білорусів перебувають під вартою за нібито участь у терактах.

На початку квітня силовики затримали трьох людей неподалік міста Бобруйськ та прострелили їм коліна. На державному телебаченні показали кадри з чоловіками з перев’язаними колінами. Силовики стверджують, що їх підстрелили нібито через опір арешту.

Перед тим, як російські війська покинули північ України, білоруські силовики почали здійснювати патрулювання – за допомогою дронів вони моніторили ситуацію на залізничних коліях, тому завдавати ударів партизанам стало занадто небезпечно.

Нині експерти очікують на новий новий етап рейкової війни, адже останніми днями залізничники діляться фотографіями пошкоджень шаф управління СЦБ на російських коліях, якими переправляли війська на схід України. Поки достеменно підтвердити немає можливості, утім, є припущення, що до нападів причетні учасники підпільної спільноти білоруських залізничників.

 

Фото на головній: військова техніка рф на залізничній платформі в росії прямує на військові навчання в Білорусі. 24 січня, 2022 рік. AP

 

 

Читайте також

Українці вимагають запровадити візовий режим з росією

Russia for sale. Території росії продають у NFT, аби фінансово підтримати Україну

У Чехії міст біля посольства рф назвали на честь українського сапера Віталія Скакуна