Без вікон та з кімнатами-комірками: скандальний проєкт гуртожитку у Каліфорнії

/ Архітектура /

Каліфорнійський університет у Санта-Барбарі планує збудувати найбільший у світі студентський гуртожиток. Критики вже назвали будівлю «Ґодзілложитком» через маленькі кімнати та брак вікон у приміщеннях. 

Як повідомляє Dezeen, майбутня 11-поверхова будівля розрахована на близько 4,5 тисячі студентів. 94% з них мешкатимуть у кімнатах без вікон та сонячного світла.

Це викликало хвилю обурення серед членів університетської комісії. Консультуючий архітектор Денніс МакФадден зауважив, що він не може схвалити дизайн будівлі «ані як архітектор, ані як батько, ані як людина».

Фахівець наголошує, що доступ до сонячного світла, повітря та навколишнього середовища є дуже важливими для здоров’я і самопочуття студентів.

Відреагував також архітектурний критик і лауреат Пулітцерівської премії Пол Голдерберг, який назвав візуалізацію проєкту “в’язницею, замаскованою під гуртожиток”.

 

Що відомо про проєкт? 

Спорудження Munger Hall ініціював 97-річний мільярдер Чарльз Мангер, який надав 200 мільйонів на проєкт (його загальна вартість 1,5 мільярда доларів).

Студентські помешкання групуватимуться в бокси, кожен з яких міститиме п’ять крихітних кімнат, спільну кухню з вітальнею та вбиральні. У більшості приміщень вікно замінятиме спеціальний екран із симуляцією денного світла.

План поверху / University of California Santa Barbara

Автори проєкту запевняють, що всі віртуальні вікна будуть запрограмовані на циркадні ритми, щоб імітувати природну яскравість і температуру освітлення, а спільні приміщення, зокрема вітальні та кухні, матимуть справжні вікна.

 

Житлова криза у США

Видання Bloomberg CityLab наголошує, що виникнення такого “Ґодзілложитка” спричинив брак землі біля університету, який розташований посеред зони приватної малоповерхової забудови.

План боксу / University of California Santa Barbara

Варто зазначити, що у США справжня житлова криза, особливо серед студентів, які через це навіть відраховуються із вищих навчальних закладів. Проєкт Munger Hall, попри всі недоліки, має намір вирішити цю проблему.

Автори гуртожитку апелюють тим, що будинок хоч і без вікон, але передбачає окрему кімнату з ліжком і письмовим столом для кожного студента. Саме таке планування дозволяє поселити значну кількість студентів у гуртожитку.