Бахмутський міський Народний дім. Втрачена пам’ятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про Бахмутський міський Народний дім.

Російські окупанти знищили Народний дім у Бахмуті – палац культури, який збудували у 1957 році для заводу Цветмет”. Він був своєрідною візитівкою міста й знаходився біля Алеї троянд. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

У квітні 2023 року у соцмережах з’явилося відео, як будівля палає. За кілька тижнів там пролунав вибух. Інформацію про руйнування журналісту Свій дім підтвердила Світлана Бойченко, тимчасово виконуюча обов’язки директора БКЗК “Бахмутський міський народний Дім”.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Більша частина населення міста та громади до останнього вірила, що Бахмут не наздожене доля вже зруйнованих і окупованих населених пунктів, люди з яких шукали в нас порятунку”, – розповідає Світлана.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Після повномасштабного вторгнення Народний дім, як і інші заклади культури міста, одразу став пунктом гуманітарної допомоги. Тут плели маскувальні сітки, видавали речі й безкоштовний хліб. Коли обстріли були зовсім поруч або летіла авіація працівники ховалися у приміщенні й сподівались, що велика рідна будівля їх захистить. 

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Згодом колективу довелося евакуюватися, а навесні 2023 року Народний дім зруйнували. 

До великої війни у заклад на різні гуртки ходили понад 4 тисячі людей. Тут працювали танцювальні й вокальні колективи, театральна студія, колектив декоративного та прикладного мистецтва, народний хор ветеранів заводу ОКМ. Усього – 40 гуртків художньої самодіяльності, клубних формувань та любительських об’єднань.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“У 2019-2020 роках було проведено реконструкцію, капітальний та поточний ремонти, ремонт системи опалення, водопостачання, водовідведення та санвузлів”,  – каже Світлана Бойченко.

Цю будівлю відкрили після Другої світової війни – у 1957 році, коли в Бахмуті (тоді – Артемівськ) збудували завод “Цветмет”.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“На початку 50-х років розгорнулося будівництво першого в Україні заводу з обробки кольорових металів. Завод був зданий в експлуатацію у 1954 році. Нове підприємство почало обростати будинками, лікарнями, садками, школам. З’явився новий район міста, де була одна з найкращих зон відпочинку городян – Північний ставок, профілакторій та відкритий спортивний майданчик. Центром району був бульвар Металургів. Саме там звели Будинок культури заводу”,  – розповідає Світлана.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета.

Інші історії та корисні інструкції для допомоги людям, які залишилися без житла, можна знайти на новому сайті “Свій дім”.

 

Фото: архів колективу Народного дому, соцмережі 

Читайте також:

Школа 6. Дружківка. Втрачена пам’ятка

Розважальний центр з кінотеатром “Победа” у Бахмуті. Втрачена памʼятка

Купʼянська гімназія №7. Втрачена памʼятка