Авантюра Томаса Хезервіка: парк Little Island відкрито!

Нова локація для ефектних селфі та унікальний парк за $260 мільйонів — проєкт дизайнера Томаса Хезервіка, створений ним ще 2014 року, нарешті реалізувався. Меценатами, які оплатили нову іграшку для Нью-Йорка, стали модельєр Діана фон Фюрстенберг та її чоловік, медіамагнат Баррі Діллер.

Структура Little Island виникла на місці причалу № 54 на річці Гудзон. На початку XX століття тут зупинялися розкішні круїзні трансатлантичні лайнери, але вже з 50-х пірси не використовувалися і повільно руйнувалися. Після міленіуму Pier 54 часто ставав місцем проведення вуличних концертів і артінсталяцій.

Активісти намагалися заблокувати будівництво парку, стверджуючи, що він є небезпечним для екології. Фото: Adrian Gaut для WSJ. MAGAZINE

Новонароджений парк уже ефектний завдяки мистецтву ландшафтного архітектора Метью Нільсена. Фото: Adrian Gaut для WSJ. MAGAZINE

Інноваційність парку Little Island, покликаного затьмарити знаменитий нью-йоркський променад Хай-Лайн, полягає в тому, що горбиста ділянка площею 1 га лежить на 132-х бокалоподібних бетонних опорах, кожна з яких одночасно є контейнером для дерева. Окрім дерев, тут висаджені тисячі багаторічників.

Ідея ландшафтного архітектора Метью Нільсена навіяна біорізноманіттям національного парку Акадія в штаті Мен (Acadia National Park). Кожен із чотирьох піднятих кутів структури демонструє особливу типологію ландшафту. Незважаючи на те, що умови в парку над Гудзоном можна вважати екстремальними для рослин, Нільсен підібрав стійкі до холодних вітрів і посух ендеміки, які гарантовано витримають усі чудасії погоди.

Кожен із чотирьох піднятих кутів структури демонструє особливу типологію ландшафту. Джерело фото: flipboard.com

Little Island значно збільшує частку зелені на набережній. Фото: Adrian Gaut для WSJ. MAGAZINE

І ось білі лілієподібні опори з контейнерами для дерев, чагарників і квітів, що виникли на місці старого причалу, ефектно відбиваються у водах Гудзона, а перші відвідувачі вже насолоджуються новими краєвидами.

Інвестори Little Island — Діана фон Фюрстенберг і Баррі Діллер. Фото: Adrian Gaut для WSJ. MAGAZINE

Проте футуристичний дизайн парку на палях міг залишитися на папері. Так само, як і заблокований лондонськими активістами проєкт Garden Bridge — садового мосту через Темзу: там вирішили, що дизайнерський лендмарк коштує надто дорого, і світовий фінансовий центр не може собі дозволити подібну розкіш. А ось Нью-Йорк — дозволив. Хоча, якби не гроші та завзятість сімейної пари Діллер-фон Фюрстенберг і лобіювання проєкту губернатором штату Ендрю Куомо — авантюра Хезервіка не мала шансів.

«Ураховуючи, скільки революцій супроводжувало проєкт від початку до завершення, я був вражений, коли зміг справді подивитися та побачити результат. Я відчув чисту, справжню радість», — зізнався Баррі Діллер в інтерв’ю WSJ.Magazine

Після початку робіт у 2016 році активісти громадської організації City Club домоглися того, що федеральний суд анулював дозвіл на проєкт. На думку активістів, складна інженерна споруда на Гудзоні небажана, оскільки закриває вид на річку та впливає на екологію в затоці. І хоча жодна з екологічних експертиз не підтвердила ці побоювання, протягом двох років доля проєкту висіла на волосині. Але в підсумку все вийшло. І хоча Little Island, як і будь-якому новому парку, потрібен час, щоб ландшафт набув природної сили та недбалості, він уже є вражаючим.

Вид на Little Island з набережної Гудзона

У парк можна потрапити двома пішохідними мостами, що ведуть із набережної річки Гудзон. Для відвідувачів передбачені галявини, де можна повалятися на траві та навіть влаштувати невеликий пікнік із їжі, принесеної із собою. Тут є невелике кафе, а серцем Little Island став амфітеатр The Amph на 700 місць, де, починаючи з червня, демонструватимуться музичні, хореографічні й театральні постановки.

Заїжджати на велосипедах до парку не можна, не можна рибалити з причалу, палити, вейпити, використовувати електронні сигарети. Вигуляти тут собаку теж не вийде — пропускають у парк лише собак-поводирів. До речі, всі локації парку повністю відповідають стандартам доступності ADA (Закон про американців з інвалідністю).

Один із містків із набережної в парку. Фото: Adrian Gaut для WSJ. MAGAZINE

Щоб уникнути натовпів, черг і надзвичайного навантаження на конструкцію, адміністрація парку створила сайт, на якому можна заздалегідь забронювати візит. Вхід до парку безкоштовний, але на певні заходи та концерти передбачений продаж квитків.