archimatika показала, яким буде зруйноване село Посад-Покровське після відбудови

В партнерстві з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України, архітектурна компанія archimatika розробляє проєкт відбудови пошкодженого ворожими обстрілами села Посад-Покровське на Херсонщині. На зустрічі з мешканцями архітектори презентували своє бачення нового українського села.

Єдність архітектурного образу стане візитівкою Посад-Покровського. Проєкт передбачає відновлення знищених будівель таким чином, щоб зберегти автентичний образ села, запровадивши дизайн-код.

Візуалізації: archimatika

Крім хати, кожний сільський двір включає певну кількість блоків господарських приміщень (погрібник, літня кухня, курник, хлів тощо). Повертати хату і не повертати господарські будівлі – беззмістовно, оскільки без них неможливе життя в селі.

У зв’язку з цим, крім кількох типів хат, в проєкт закладено кілька типів господарських “модулів”. Фактично, такий модуль представляє собою “порожню” будівлю. В ній кожен власник зможе облаштувати ту функцію, яку вважає за потрібне особисто для себе.

Візуалізації: archimatika

Нові будівлі інтерпретуватимуть традиційну місцеву архітектуру: штукатурені фасади, двоскатні чи шатрові дахи, композитна черепиця як оптимальна альтернатива історично притаманній Посад-Покровському керамічній, що подекуди збереглася тут з 19 сторіччя.

Кожне домоволодіння відбудовуватиметься за принципом напівзакритого внутрішнього двору – це історично властиво місцевій забудові. Прийом дозволяє закрити подвір’я від сильних степових вітрів.

Візуалізації: archimatika

Щоб захиститися від пекучого сонця, архітектори пропонують облаштувати по периметру кожного двору перголи та галереї, сформувавши патіо. Тут, в подальшому, ростимуть фруктові дерева.

Історично склалося, що більшість будівель Посад-Покровського збудовано з виробленого тут же саману. Це екологічний, простий у виробництві та дешевий будматеріал.

Як альтернативу поширеним індустріальним матеріалам, архітектори пропонують використати цю технологію, поновивши виробництво саманних блоків на існуючому тут глинищі. Це створило б робочі місця і надало б населенню відчуття причетності до відновлення власного села.

Візуалізації: archimatika

Сільський центр – це найважливіше місце в селі. Для того, щоб виявити потреби громади Посад-Покровського, місцевих мешканців було опитано шляхом зустрічей з обговореннями, а також онлайн-голосування. Таким чином, вдалося скласти перелік функцій, які громада хоче мати в сільському центрі.

Спираючись на існуючу структуру вулиць, було сформовано комфортний, тінистий центральний пішохідний бульвар. З однієї сторони бульвару пропонується облаштувати освітньо-культурний центр, в якому розташується школа, дитячий садок і, власне, культурний центр.

Візуалізації: archimatika

Ґрунтовний принцип проєкту – раціональне використання економічних ресурсів. Відбудова має бути економічно доцільною.

Раніше школа, дитячий садок, клуб тощо – були окремими будівлями. Вартість будівництва й утримання була високою, бо кожна будівля мала свій окремий спортивний зал, харчоблок, актовий зал і таке інше.

Проєктом більшість громадських сервісів об’єднано в єдиний комплекс. Зібравши їх під одним дахом, вдасться уникнути дублювання функцій і, відповідно, знизити вартість експлуатації.

Візуалізації: archimatika

Наприклад, школа і дитячий садок матимуть єдиний харчоблок, а актовий і спортивний зали можуть використовуватись як школою, так і культурним центром.

Спортивне ядро школи, також, пропонується експлуатувати як для шкільних занять, так і для загальносільських, обласних, районних спортивних змагань.

Візуалізації: archimatika

Вздовж центрального бульвару розташовано старостат, центр безпеки, відділок поліції, будівлю швидкої допомоги, магазини, кафе, аптеку та інші заклади.

Проєктом запропоновано повернути селу його головний храм, що раніше розташовувався на місці нині зруйнованого будинку культури. Навколо храму буде розбито центральну площу та меморіальний сквер. Також, біля храмової площі передбачено літню сцену для відзначення важливих сільських подій.

Візуалізації: archimatika

На основі частково збереженого клубу пропонується створити центр пам’яті боротьби проти російського загарбника. Центр пам’яті буде інтегровано в ландшафт скверу.

Коли йдеться про відбудову, майже завжди увага сфокусована на містах. І майже ніколи ми не говоримо про села. Чи є у них майбутнє? І чим урбаністи можуть зарадити у розбудові українських селищ? Незабаром PRAGMATIKA.MEDIA представить матеріал щодо концепцій нового українського села і перспектив його розвитку.

 

Читайте також:

archimatika допоможе з відновленням села Посад-Покровське на Херсонщині – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

Фундація Олени Зеленської розпочала будівництво житла для постраждалих дитячих будинків – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ

Україна побудує водогін завдовжки 87 км, щоб забезпечити водою південні регіони – PRAGMATIKA.MEDIA – Україна, Київ