Активісти б’ють на сполох: у Харкові на межі знищення одна з найстаріших пам’яток міста

Історична памʼятка на Полтавському шляху в Харкові перебуває в аварійному стані, власник будинку вже кілька років не проводив протиаварійні роботи, кажуть активісти.

На стан будівлі звернула архітекторка і авторка проєкту “Залопань” Сандра Струмскас, вона ж і повідомила, що триповерховий зелений будинок за Лопанню невдовзі може зникнути.

Фото: Kharkiv Today

Споруда пустує та не доглядається від 2006 року. Однак війна і постійні бомбардування Харкова пришвидшили руйнацію – між поверхами обвалилися перекриття.

Фото: Сандра Струмскас

Фото: Сандра Струмскас

“Обвал перекриттів може стати поштовхом для влади для виключення будівлі зі списку пам’яток архітектури та містобудування. Ми відправили офіційний запит до міськради щодо висвітлення планів на цю будівлю, але відповіді так і не отримали. Я не хочу, щоб цю будівлю “тишком-нишком” “реконструювали” в щось жахливе, або, ще гірше, щоб її знесли”, — написала Сандра

Фото: Сандра Струмскас

В мерії відповіли, що з будівлею все нормально, а балансоутримувач — Харківський національний економічний університет — “постійно проводить роботи з підтримки будівлі в задовільному стані”.

Як зʼясувалося пізніше завдяки депутатському запиту депутатки Харківської міськради Ірини Гончарової до обласного департаменту архітектури та містобудування, термін дії договору балансоутримування закінчився ще у 2011 році. Наразі департамент звернувся до ХНЕУ з вимогою продовжити термін дії цього договору.

Ілюстрація: проєкт будинку Буркевича 1879 року. Фото з архіву Андрія Парамонова

Будинок Буркевича, як ще називають дім на Полтавському шляху, побудований 1888 року та неодноразово змінював власників. До Другої світової у ньому працював архітектурний технікум, потім — кінотеатр. У 2006 році споруду запропонували взяти на баланс економічний університет. Однак для навчального закладу утримування та реставрація будинку виявилися занадто дорогими.

 

Фото на головній: з відкритих джерел

 

Читайте також:

В Японії хочуть знести модерністську гімназію архітектора Кензо Танге

Уламки пам’яті. Як ми втрачаємо те, що можна врятувати

Активісти закликають Бенксі намалювати арт на будівлі Квіти України, аби вберегти пам’ятку від знищення