Активістів, що стали на захист будинку “Квіти України”, почали викликати на допити в ДБР

ГО "Зберегти Квіти України" та ГО "Мапа Реновації" намагаються звинуватити у "перешкоджанні господарської діяльності ПрАТ "Квіти України"".

Йдеться про зупинку реконструкції будівлі, пошкодження майна й “унеможливлення використання зазначеного об’єкта нерухомості шляхом внесення його до переліку об’єктів культурної спадщини”, повідомили в громадській організації. 

За словами активістів, такі дії розцінюються як тиск на громаду та є порушенням конституційних прав людини, зокрема, права на мирні зібрання, права на культурну спадщину та на вільне вираження своїх поглядів і переконань. 

Споруду “Квіти України” хотіли повністю реконструювати. У процесі робіт було пошкоджено дах та зрізано частину винограду, що обплітав фасад. Фото: ГО “Зберегти Квіти України”

“Формулювання, які були використані в ухвалі, спотворюють саму суть законодавства України щодо охорони культурної спадщини. Будівля, яка має цінність та відповідає критеріям поціновування пам’яток, може бути внесена до Реєстру незалежно від форми власності, у якій перебуває, та планів забудовника на неї”, – вважають в організації. 

Крім того, активісти наголошують, що охоронний статус не унеможливлює використання будівлі та не позбавляє власника права власності на неї, а лише накладає певні зобов’язання.

Нині члени громадських організацій ведуть перемовини з адвокатами, які супроводжуватимуть громаду на допити. 

Такий вигляд мав будинок до “реконструкції”. Фото: ГО “Зберегти Квіти України”

Варто зазначити, що модерністську будівлю “Квіти України” звели у 80-х роках за проєктом народного архітектора Миколи Левчука. У 1986 році Спілка архітекторів України визнала цю споруду “Будівлею року”.

До 2000-х років вона функціонувала як оранжерея та один із найбільших магазинів квітів. Тут також була виставкова зала, дослідницька база, кімнати для культурно-освітньої роботи, адміністративні й складські приміщення.

Після того, як об’єкт передали у приватну власність, будівля втратила свою автентичну функцію. У червні 2021 року її власник заявив, що хоче провести тут масштабну реконструкцію, зокрема, перетворити “Квіти України” на офісний центр із паркінгом. 

У червні 2021 року власник будівлі встановив паркан та почав будівельні роботи. Фото: Заборона

Будинок обнесли парканом та зрізали виноград, який ріс там тридцять років. У відповідь на це активісти розібрали будівельний паркан, заблокували техніку та влаштували цілодобові чергування поблизу території. 

У серпні того ж року Мінкульт визнав будинок “Квіти України” пам’яткою архітектури монументального мистецтва місцевого значення – це унеможливлює його перебудову та знесення, але передбачає можливість проведення реставраційних робіт.

 

 

Читайте також

Проєкт реставрації Андріївської церкви номінували на Public Choice Award 2022

На давньому козацькому цвинтарі в Одесі влаштовують толоки, щоб створити там туристичну локацію

“Це небезпечні відходи”. Київське підприємство допомагає утилізовувати лебедів із шин