90% матеріалів для відбудови України можуть виробити українські компанії — дослідження

Майже 90% будівельних матеріалів, які необхідні для відбудови України, можуть виробити українські компанії. 

Дослідження провели “Інститут міжнародних економічних досліджень” та “Укрпромзовнішекспертиза” за сприяння проєкту USAID “Економічна підтримки України”.

Дослідники вважають, що питання відновлення та відбудови є одним з нагальних, оскільки без цього в Україні неможливо налагодити нормальні умови життя.

“У 2022 році ми підтримали дослідження Kyiv School of Economics щодо оцінки масштабу та вартості збитку інфраструктури та житлових будинків в Україні. Вони встановили, що станом на листопад 2022 року зруйновані об’єкти потребують будівельних матеріалів і обладнання на суму близько 62,8 млрд. дол. США”, – коментує Браян Мілаковськи, заступник директора Проєкту USAID.

Для того, щоб зʼясувати чи може Україна саме себе забезпечити всіма необхідними матеріалами, фахівці вивчали виробничі потужності українських заводів будівельних матеріалів у воєнний час. 

Фото: ПСК Харків

У результаті дослідження виявили, що 15% підприємств пошкоджені або зруйновані, але за рахунок того, що цей сектор зберігає високі потужності, він може забезпечити 90% усіх необхідних матеріалів.

Зазначається, якщо ці обсяги будуть вироблені в Україні, її економіка отримає значну і важливу підтримку. Зокрема, буде збережено біля 100 тис. робочих місць, згенеровано 5,6 млрд. дол. США заробітної плати та 4,4 млрд. дол. США податкових надходжень.

Результати дослідження демонструють, що практично знищено виробництво листового скла чи обладнання для електророзподільних щитів. Ці матеріали завозяться з країн Європейського Союзу, що врешті впливає на їхню вартість.

Водночас триває будівництво заводів, зокре­ма з виробництва скла, газобетону, сухих будівельних сумішей.

Серед проблем, які викриває дослідження, негативну роль відіграють перебої з постачанням електроенергії внаслідок руйнування об’єктів енергетики ворогом. Ускладнений також доступ до фінансів для поповнення обігових коштів і капітальних інвестицій. Частина виробників вказала на дебіторську заборгованість з боку будівельників і потенційну втрату ключового інженерного персоналу через призов в ЗСУ.
Для інвестиційної діяльності основними бар’єрами визнані високі військові ризики, неможливість отримати кредити, відсутність розуміння ринку на тривалу перспективу, висока вартість підключення до енергомереж. Проте інвестиційна діяльність продовжується.
З повними результатами дослідження можна ознайомитись тут.

 

 

Читайте також:

АРМА шукає нового управителя для Будинку профспілок у Києві

Кличко розповів, коли відкриють Подільсько-Воскресенський міст на Троєщину

Два приміщення заводу “Арсенал” повторно виставили на продаж