120 років виповнилось Караїмській кенасі, що у Києві

27 січня 1902 року відбулося її урочисте освячення.

Унікальна за формою й кольором архітектурна пам’ятка розташована на вулиці Ярославів Вал, 7. Нині у будівлі демонструють вистави культурно-просвітнього закладу Будинок актора, хоча початково вона мала слугувати молитовним будинком для київських караїмів.

Такий вигляд має кенаса нині. Фото: Юлій Кудланик

Кенасу побудував архітектор Владислав Городецький спільно зі своїм близьким другом італійським скульптором Еліо Саля. До слова, у них багато спільних робіт. Одна із них – Будинок з химерами.

Зводити молитовний будинок почали у 1898 році за кошти київських караїмів. Вартість будівлі складала на той час величезну суму – 200 тисяч рублів. Цікаво, що для урочистої церемонії відкриття кенаси сімейство Коганов приготувало золотий ключ, яким київський генерал-губернатор відчинив парадні двері споруди.

Історична будівля була продумана до дрібниць. Про це говорить її унікальна форма фасаду. Фото: Юлий Кудланик

Своє основне призначення будівля виконувала лише 24 роки. З приходом радянської влади у 1926-му приміщення передали у користування для просвітніх установ. Зокрема, у Караїмській кенасі був ляльковий театр, кінотеатр, Будинок народів Сходу, а з 1981 року й дотепер там розташовується Будинок актора.

Сьогодні кенаса відрізняється від свого первозданного вигляду – було втрачено сферичний купол зі шпилем. Також у будівлі не вистачає деяких арабських написів та вхідних малих дверей у вигляді гратів.

Такий вигляд мала кенаса на початку ХХ століття. Фото: zalgalina.livejournal.com/

Як стверджують експерти, тут найкраща з усіх концертних залів Києва акустика. На невеликій сцені виступали українські та закордонні артисти: Ада Роговцева, Богдан Бенюк, Богдан Ступка, Ольга та Наталія Сумські, Ігор Завадський, Раїса Недашковська. Нині тут також відбуваються концерти класичної та джазової музики.

 

Читайте також

В Україні встановили перше електронне табло, яке живиться сонячною енергією

Дискусія між архітекторами та девелоперами: як минув Business Forum про житлову та комерційну нерухомість

Зберегти Одеський завод ігристих вин: депутати звернулись до Мінкульту