10 найбагатших архітекторів світу

Популярний міжнародний інтернет-ресурс про знаменитостей TheRichest опублікував ТОП-10 найбагатших архітекторів світу.

 

Із прискоренням зростання урбанізації зростають і банківські рахунки проєктувальників знакових споруд. Звичайно, не всіх, а найвідоміших — тих, для кого був придуманий спеціальний термін starchitects і до яких вишиковуються в чергу девелопери, щоб із таким козирем у кишені збільшити свої шанси здобути позитивне рішення на велике будівництво від муніципалітетів, отримати фінансування або підвищити вартість своїх будівель.

Середня річна зарплата архітектора, за оцінками The Richest, становить близько $80 000, тоді як зірки заробляють у десять-двадцять разів більше.

10. Девід Аджаїє (1966) — $10 млн

Сер Девід Аджаїє. Фото: Francis Kokoroko

Популярність гансько-британського архітектора стрімко зросла після того, як у 2017 році він був посвячений у лицарі Британської імперії. Сер Девід Аджаїє отримав кілька нагород за свої екологічно свідомі проєкти, включаючи Національний музей афроамериканської історії та культури. Основним джерелом його прибутку нині є проєктування громадських будівель.

9. Майя Лін (1952) — $12 млн

Майя Лін. Фото: Bruce K. Huff

Архітекторка і скульпторка Майя Лін уміє розсувати кордони та формувати нове архітектурне бачення. У своїх проєктах Лін переосмислює традиційну китайську архітектуру, серед якої пройшло її дитинство. Найбільш знакові роботи архітекторки — Меморіал ветеранів В’єтнаму у Вашингтоні, округ Колумбія, і Меморіал цивільних прав.

8. Кунцзян Ю (1963) — $15 млн

Кунцзян Ю. Джерело фото: resite.org

Засновник і президент компанії Turenscape, Кунцзян Ю, перетворив свою студію на одну з найкращих у Китаї. Ю вплинув на формування міського планування в Китаї в останні два десятиліття. Більшість його проєктів здійснюється на замовлення уряду, найвідоміші — Червона стрічка Ціньхуандао, парк Хайкоу Фенсян і парк Цючжоу Люмін.

7. Б’ярке Інгельс (1974) — $17 млн

Б’ярке Інгельс. Фото: KT Auleta

Інгельс родом із Данії. За досить короткий проміжок часу йому вдалося стати успішним архітектором, що проєктує по всьому світу, про що свідчить власний капітал у розмірі $17 млн. В активі бюро Bjarke Ingels Group (BIG), одного з найбільших на ринку, такі багатоквартирні житлові проєкти, як VM Houses та Mountain Dwellings.

6. Ренцо Піано (1937) — $25 млн

Ренцо Піано. Джерело фото: facebook.com/RenzoPianopage

Ренцо Піано народився в Італії, його батько був будівельником, що сприяло отриманню практичного досвіду з молодих років. Лауреат Прітцкера (1998). Проєкти Піано: Hermes Maison у Токіо, Центр Жоржа Помпіду в Парижі, Бібліотека Моргана у Нью-Йорку та Музей NEMO в Амстердамі.

5. Заха Хадід (1950–2016) — $95 млн

Заха Хадід. Фото: Emily Andersen

Навіть через п’ять років після смерті зароблений капітал не дозволяє Засі Хадід опуститися нижче 5-го рядка світового фінансового рейтингу серед архітекторів. Іраксько-британська архітекторка була лауреатом Прітцкера (2004), двічі нагороджена престижною премією Стірлінга — у 2010 та 2011 роках, а 2012-го їй був присвоєний лицарський титул «дами». Серед проєктів Хадід — Лондонський центр водних видів спорту та Комплекс Galaxy SOHO в Пекіні. Бюро Zaha Hadid Architects продовжує активно працювати й після смерті своєї засновниці.

4. Сантьяго Калатрава (1951) — $100 млн

Сантьяго Калатрава. Фото: Miguel Rajmil

Іспанський архітектор і скульптор Калатрава заробив свої статки завдяки численним талантам. Серед відомих скульптурних мостів і будівель архітектора — Транспортний вузол Світового торгового центру в Нью-Йорку, вежа Turning Torso в Мальме, Місто мистецтв і наук у Валенсії, Художній музей Мілуокі та міст Хант-Хілл у Техасі.

3. Моше Сафді (1938) — $100 млн

Моше Сафді. Фото: Michal Ronnen Safdie

Магістерська робота Моше Сафді під назвою Habitat 67 започаткувала його міжнародну кар’єру. Habitat 67, житловий комплекс, що складається зі збірних будинків, був збудований у Монреалі і став першим проєктом його компанії Safdie Architects. Сафді спроєктував відомі споруди, зокрема Музей американського мистецтва «Кришталеві мости», Національну галерею Канади та Музей історії Голокосту «Яд Вашем» у Єрусалимі.

2. Френк Гері (1929) — $100 млн

Френк Гері. Фото: Erik Carter

Один із найстаріших серед практикуючих архітекторів. Свої статки заробив за сім десятиліть практики в різних країнах, переважно в Європі та Сполучених Штатах. Лауреат Прітцкера (1989). Проєкти: Музей Гуггенгайма в Більбао, Experience Music у Сіетлі та Концертний зал Уолта Діснея в Лос-Анджелесі.

1. Норман Фостер (1935) — $240 млн

Норман Фостер. Фото: Weston Wells

Фостер уже не перший рік очолює список найбагатших архітекторів світу. Свою фірму Foster + Partners заснував у 1967 році. Лауреат Прітцкера (1999). Найвідоміші проєкти: штаб-квартира Citic у Ханчжоу (Китай), Swiss Tower RE у Лондоні, Вежа Херста у Нью-Йорку. Проєкт Zayed National Museum в Абу-Дабі, завершення будівництва якого заплановане на 2022 рік, обіцяє стати найінноваційнішим у портфоліо Foster + Partners. У 2017-му заснував Norman Foster Foundation для «сприяння міждисциплінарному мисленню та дослідженням, щоб допомогти новим поколінням архітекторів, дизайнерів і урбаністів передбачати майбутнє».

Усі архітектори із цієї десятки — вихідці з не найбільш благополучних і заможних родин, яким довелося подолати різноманітні бар’єри (комусь — гендерні, комусь — расові, комусь — соціальні) для досягнення великих висот і успіху у своїй професії. Надихаючий приклад для багатьох, хто тільки починає свій шлях в архітектурі.