(Не) втрачена мапа. Місця української сили

«Школа, в якій я навчався», «кабінет університету, де я зустрів своє перше кохання», «Будинок культури, біля якого встановлювали новорічну ялинку і ми з року в рік на свята гуляли там усією родиною», «церква, в якій хрестили першого сина». Понівечені російськими обстрілами місця часто є не лише пам’ятками архітектури. Їхній символізм набагато глибший, особливо для містян, для яких окремі будинки, пам’ятники, сквери і площі пов’язані з визначними подіями їхнього життя або ж приємними спогадами. І нині вигляд зруйнованих будівель завдає ран не менших, ніж уламок ракети, що розсікає шкіру. Так чи інакше, частина архітектурних об’єктів буде відбудована, частину, ймовірно, ми втратимо. Тому ми вирішили створити інтерактивну Гугл-мапу, яка б зафіксувала знакові архітектурні місця, що були уособленням мирного життя українців.

Інтерактивна мапа

PRAGMATIKA.MEDIA запускає проєкт «(Не) втрачена мапа. Місця української сили», що передбачає створення інтерактивної Гугл-карти. Вона дозволить віртуально помандрувати різними регіонами України й ознайомитись із визначними місцями, що важливі як в історичному та культурному контексті, так і в особистому світосприйнятті українців, але до яких дотягнулося руйнівне вторгнення росіян.

Поміж них можна зустріти і історичні будівлі різних епох, і музеї, і релігійні об’єкти, і новозбудовані лендмарки, які швидко полюбилися містянам або стали точками тяжіння для туристів.

Більш докладно про кожний з об’єктів ми писали в наших попередніх матеріалах, де, розповідаючи про окремі постраждалі регіони України, більш емоційно розкрили питання наслідків російських обстрілів для визначних місць, пам’яток і міст у цілому, порушили проблеми їхнього подальшого розвитку та відбудови. В інтерактивній Гугл-мапі ми зібрали всі ці місця разом.

 

Скрін із карти «(Не) втрачена мапа. Місця української сили»

Натиснувши на об’єкт, користувач отримує доступ до унікальних історій уцілілих, частково зруйнованих чи знищених пам’яток, проілюстрованих фотографіями та замальовками. Мапа дозволить швидко переміщатися між містами, а геолокація надасть швидке розуміння, де саме розташований об’єкт. Так само завдяки мапі можна швидко відшукати пам’ятку чи об’єкт, цікавий користувачеві, прочитати про це місце історичні відомості та дізнатись, у якому стані воно перебуває внаслідок російських обстрілів.

Скрін із карти «(Не) втрачена мапа. Місця української сили»

Наприклад, обравши ансамбль «Забудова центральної площі» в Марганці, ви дізнаєтеся, що він «був сформований у 50-х роках ХХ ст. поряд із площею Гірницької Слави (раніше — площею Леніна) і включає Палац культури, стадіон із колонадою та житлові будинки. Забудова постраждала під час обстрілів міста ворогом у серпні 2022 року. У 2019 році місцевою владою була запланована велика реконструкція площі Гірницької Слави, втім, проєкт не був завершений». Карта дає змогу дізнатися про постраждалі архітектурні об’єкти в різних регіонах України — на Чернігівщині, Харківщині, Сумщині, Миколаївщині тощо.

Проєкт створений за фінансової підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 разом із Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

 

 

Матеріали спецпроєкту “Нова мапа”:

Харків: серце із залізобетону

Миколаїв — місто на хвилі, яке переживає шторм

Тростянець: місто з листівки

Ізюм. Місто серцебуття