На карантині, але не в смутку. Архітектори та дизайнери про віддалену роботу. Частина 1

За підрахунками французького агентства AFP, третина населення планети сидить на карантині через поширення коронавірусу COVID-19. Офіс на дивані, спілкування з колегами в Zoom, авторський нагляд за фотографіями — це нова реальність архітектурної та дизайнерської спільноти. PRAGMATIKA.MEDIA дізналася з перших вуст, як представники сфери дають ради з новим віддаленим форматом ведення професійної діяльності.

У першій частині матеріалу — Гриша Зотов, Дмитро Сівак, Денис Соколов, Жанна Кисельова і Андрій Антоненко.

Друга та третя частини:

На карантині, але не в смутку. Архітектори та дизайнери про віддалену роботу. Частина 2

На карантині, але не в смутку. Архітектори та дизайнери про віддалену роботу. Частина 3

 

Гриша Зотов

Архітектор, Architectural Prescription

Амстердам, Нідерланди

Чи дотримуєтеся приписів ВООЗ — мити руки, дезінфікувати поверхні, не виходити з дому й не контактувати ні з ким без потреби?

Так, усе заради людей у групі ризику. У Нідерландах суворий карантин, зачинене майже все. При цьому ці товариші з групи ризику тусять групками на вулиці перед супермаркетами.

Чи перейшли ви на роботу з дому?

Так.

Bloomberg пише, що робота з дому обернулася для багатьох додатковою годиною-двома роботи на день (США та Західна Європа). А ви почали працювати більше?

Почав працювати менше, бо є дворічна донька. З дружиною працюємо по черзі або коли дівчисько спить.

Який вигляд має ваше робоче місце? Ви якось його облаштували для тривалої роботи з дому?

Перевіз із офісу все необхідне додому. Теоретично ККД може бути 100%.

Робоче місце Гриші Зотова вдома

Карантин вплинув на вашу роботу?

Звісно, вплинув. Ринок нерухомості моментально реагує навіть на невеликі кризи. Багато проєктів призупинено. А ось робота з амстердамським муніципалітетом, навпаки, набирає обертів.

Із якими найбільшими проблемами ви стикаєтесь, працюючи з дому, і як їх вирішуєте?

Найскладніше — організувати 9-годинний робочий день, коли є діти та домашні тварини. Із погляду роботи з командою є Zoom і Skype. Робота триває, і якість інформації всередині команди покращилася. Дистанційно люди краще та якісніше формулюють свої думки!

Чи довелося освоїти/впровадити нові інструменти для комунікації та планування?

Нові ні, але стали більше користуватися Zoom, Skype та іншими месенджерами. Сервер у нас і так у хмарі.

Чи надихнула вас нинішня ситуація на нові ідеї дизайну, архітектури, які в майбутньому стануть новою реальністю?

Yes, of course!

Як боретеся з відволікаючими факторами (діти, родичі, холодильник, інше)?

Я з ними граюся, мию їм попу, готую їсти. І загалом насолоджуюся додатковим часом, який можна провести разом!

Гриша Зотов із донькою

Як ви скористалися додатковим вільним часом (якщо він з’явився)?

Поки що не з’явився.

Чим займаєте себе на дозвіллі? Як боретеся із сумом від самоізоляції?

Робота й IPA.

 

Дмитро Сівак

Дизайнер, Sivak+Partners

Одеса, Україна

Чи перейшли ви на роботу з дому?

Оскільки всі тепер роз’їхалися по домівках, то я можу сміливо працювати в офісі один, не порушуючи карантин (студія поряд із домом). Порожній офіс, де можна увімкнути голосно музику та ходити в домашніх капцях, має свою постапокаліптичну романтику.

Олексій Гулеша та Дмитро Сівак (на початку карантину)

Усі члени команди сидять удома зі студійними комп’ютерами та іноді навіть кріслами, студійними квітами.

Bloomberg пише, що робота з дому обернулася для багатьох додатковою годиною-двома роботи на день (США та Західна Європа). Це про вас?

Ця зайва година йде на готування гречки та постійні чатики

Як карантин вплинув на вашу роботу?

Більшість будівництв призупинилося, але проєктів побільшало. Люди довше сидять удома і звертають увагу, яким безрадісним може зробити життя поганий інтер’єр.

Із якими найбільшими проблемами ви стикаєтесь у такому режимі роботи?

Дуже складно ходити порожнім офісом і ляскати батогом порожні робочі крісла.

Чи довелося освоїти/впровадити нові інструменти для комунікації та планування?

Поки що жоден месенджер не може переплюнути за зручністю Telegram. Ми пробували все, що є на ринку корпоративних месенджерів і онлайн-конференцій, але свята трійця WhatsApp, Telegram та грішного Viber зручніша для будівельників, клієнтів і нас.

Чи підтримуєте ви зв’язок із колегами/замовниками в режимі відеоконференцій?

Половина проєктів у нас знаходиться в інших містах чи країнах, і в цьому плані карантин нічого в роботі не змінив — ми, як і раніше, спілкуємося з клієнтом за 1000 кілометрів від нас і надсилаємо один одному безглузді стікери в Telegram.

Як би не було зручно працювати вдома, людство з його швидким інтернетом уже багато разів могло перейти на віддалену роботу, але студії та офіси ніколи не зникнуть. Після карантину багато хто навіть із задоволенням повернеться до офісів.

Які програми використовуєте для спілкування?

Я мрію про світ, де існує лише один месенджер. Але поки що іноді доводиться навіть використовувати файлообмінник Skype, адже він відмінно допомагає зашерити екран.

Як боретеся з відволікаючими факторами (діти, родичі, холодильник, інше)?

Я займаюся спортом, але хвилююся, що після карантину можу не впізнати деяких членів команди-ласунів.

Як ви скористалися додатковим вільним часом?

Порадував себе фотосесією.

Дмитро Сівак / фотосесія

 

Чим займаєте себе на дозвіллі? Як боретеся зі смутком від самоізоляції?

Я обожнюю архітектуру з дизайном і ніколи не вважав це роботою, тому на дозвіллі я із задоволенням візьму книгу про модний урбанізм, щоб було про що посперечатися з хіпстерами.

 

Денис Соколов

Дизайнер, SVOYA studio

Дніпро, Україна

Чи перейшли ви на роботу з дому?

Так, ми практично відразу вирішили всю нашу студію відправити на віддалену роботу. У принципі, вся студійна робота на 70% відбувається в режимі онлайн. Практично всі клієнти цінують свій і наш час. Чати, конференції, календарі — це вже давно інтегроване в повсякденне життя SVOYA.

Денис Соколов і Лера Соколова

Bloomberg пише, що робота з дому обернулася для багатьох додатковою годиною-двома роботи на день (США та Західна Європа). Це про вас?

У нас, швидше, менше на годину-дві на день. Раніше ти перебував удома з дітьми лише вранці та ввечері, а тепер цілий день. Вони розуміють, що ти вдома, вимагають більше уваги до себе. Це, звичайно, радує, але пару зайвих годин на день вони точно забирають.

Який вигляд має ваше робоче місце? Ви якось його облаштували для тривалої роботи з дому?

Спеціальної кімнати під кабінет ми в нашому будинку ніколи не планували. І взагалі ніколи не хотіли переносити додому робочий процес. Будинок — місце для відпочинку. У загальному просторі нашого будинку є величезний «ком’юніті»-стіл, який об’єднує всіх нас. Тому, недовго думаючи, ми додали цьому столу ще одну функцію — кабінет (докладніше про будинок дизайнерів зі SVOYA studio читайте тут).

Денис Соколов і Лера Соколова

Як карантин вплинув на вашу роботу?

Багато будівельних процесів призупинилися. Насамперед це пов’язано із закупівлею матеріалів. Через обмежену роботу магазинів і постачальників тепер їх складно доставити.

Замовлень менше не стало, оскільки багато проєктів проходять і не один рік. Але й навіть під час карантину розпочинаємо нові проєкти. Проєктування займає чималий час до початку будівництва, тому зараз саме час в онлайн-форматі створювати концепції.

Бачила, що ви організовуєте безкоштовні консультації в режимі онлайн. Це спосіб знайти нових клієнтів або спосіб витратити час, що звільнився?

Це спосіб хоч якось допомогти людям у цей не найлегший час. Ми маємо інтелектуальний ресурс, яким зараз готові ділитися безкоштовно. Ми з радістю намагаємося допомогти людям створити довкола себе хорошу обстановку й атмосферу та пережити карантин. Ми не намагаємося заробити на цій ситуації грошей, вважаємо це неправильним. Як показали кілька днів консультацій, охочих дуже багато. Хтось не міг собі цього дозволити, хтось не знаходив вільного часу. Земля кругла. І ми впевнені, якщо є можливість — потрібно допомагати один одному. Ми можемо допомогти в такий спосіб — і допомагаємо.

Юлія Мартиненко й Артем Мартиненко

З якими найбільшими проблемами ви стикаєтесь, працюючи з дому, і як їх вирішуєте?

Обмежені контакти з постачальниками та підрядниками. Ну і, власне, постачання та закупівля матеріалів. Але ми все одно намагаємося знайти варіанти рішення.

Чи довелося освоїти/впровадити нові інструменти для комунікації та планування?

Як я і сказав, усі контакти були перенесені в онлайн-формат. Оскільки наша студія працює по всій Україні та за її межами, ми неодноразово стикалися з веденням проєкту на повному дистанційному управлінні й раніше. Тому нічого складного ми в цьому не бачимо.

Які програми для цього використовуєте?

Конференції: Skype/Zoom.

Чати всілякі: Telegram/Viber/Facebook Messenger.

Для демонстрації 3D-скетчів в онлайні: Sketchfab.

Юлія Мартиненко й Артем Мартиненко

Чи надихнула вас нинішня ситуація на нові ідеї дизайну, архітектури, які в майбутньому стануть новою реальністю?

Поки що про це, думаю, рано говорити. Але з колегами вже неодноразово порушувалися теми дизайну, що допоможе боротися з вірусом. Як у предметному дизайні, так і в архітектурних спорудах.

Як боретеся з відволікаючими факторами (діти, родичі, холодильник, інше)?

Не боремося. Вирішив узяти їх у союзники. Це чудова нагода побути з дітьми вдома. Поспілкуватися з ними набагато довше, ніж у звичайний час.

Як ви скористалися додатковим вільним часом (якщо він з’явився)? Чим займаєте себе на дозвіллі? Як боретеся з нудьгою від самоізоляції?

Вечорами створюємо онлайн-конференції з друзями. Зібрати разом друзів виявилося в такий спосіб набагато простіше, ніж наживо.

Із дітьми граємо в настільні ігри. І нарешті з’явився час переглянути список бажаних фільмів.

 

Жанна Кисельова

Архітектор, JK Lab

Одеса, Україна

Жанна Кисельова

Чи дотримуєтеся приписів МОЗ — мити руки, дезінфікувати поверхні, не виходити з дому й не контактувати ні з ким без нагальної потреби, не користуватися громадським транспортом, не зустрічатися з друзями, родичами?

Звісно, мию руки, дезінфікую телефони, зменшила контакти на 99%..

Чи перейшли ви на роботу з дому?

Ми з товариством у студії першого ж дня обговорили, як бути. Я була налаштована всі комп’ютери розвезти по домівках і працювати з дому. Майже всі були за, але знайшлася й пара людей, які хотіли та хочуть продовжувати працювати в офісі. Ми в процесі переїзду до нашого нового простору, тому всі з радістю перейшли на проміжний домашній режим. Я працюю вдома і виїжджаю на будівництво кілька разів на тиждень на велосипеді вздовж моря. На будівництві — маски та рукавички, будівельників лякаю нашою чорною студійною маскою.

Bloomberg пише, що робота з дому обернулася для багатьох додатковою годиною-двома роботи на день (США та Західна Європа). Це про вас?

Це частіше про нас, але тільки через витрати часу на комунікацію. Працювати менше не стали, здається, лише більше. Переживаю за моїх колег, що їм важко нормувати робочий час і особистий, якщо нема дітей, робота може поглинути все, що їй буде доступно. Ми проговорюємо, що домашній режим — це супертренування на фокусування й усвідомленість.

Який вигляд має ваше робоче місце? Ви якось його облаштували для тривалої роботи з дому?

Моє робоче місце таке: скрізь, де є зв’язок, телефон. Це я для фотографії вам намагалася зобразити моє ідеальне робоче місце, за обіднім столом. У мене є ще альтернативний парта-стіл, але на нього не влазить усе моє добро, тому я розташовуюся щодня по-різному. І цей ритуал «заснування нового офісу» мені дуже до вподоби: виходить міграція робочого простору.

Робоче місце Жанни Кисельової вдома

Як карантин вплинув на вашу роботу?

Усі будівництва тривають, клієнти нічого не заморожували, довгограючим проєктам місяць-два карантину — це якраз відволіктися від усього, що заважає, і зосередитися на чомусь важливому одному. Бачу в цьому плюси.

Чи довелося освоїти/впровадити нові інструменти для комунікації та планування?

Планерки з командою проводимо в Zoom. Дуже душевно й зібрано, у годину-півтори вкладаємося, майже як у реальному житті. Роботу щодо великих об’єктів проводимо в онлайн-режимі. Сміємося, що авторський нагляд проходить у «сторіс» Instagram.

Зв’язок підтримуємо з усіма переважно месенджерами. На відео не всі клієнти ще «дозріли», але, думаю, ще тиждень — і освояться.

Чи надихнула вас нинішня ситуація на нові ідеї дизайну, архітектури, які в майбутньому стануть новою реальністю?

Нинішня ситуація надихнула задуматися, що нарешті ми перейдемо на реновацію та re-use того, що ми маємо, нашої спадщини. Ну й захотілося допомогти розібратися, як зробити свій житловий/робочий простір комфортним і функціональним.

Як боретеся з відволікаючими факторами (діти, родичі, холодильник, інше)?

Відволікаючі чинники. Не борюся з ними, просто дозволяю собі один раз відволіктися. Якщо засікла себе двічі, подвоюю фокус. Це як у медитації: важливо помічати «відхід» і без почуття провини повертатися.

Як ви скористалися додатковим вільним часом?

Обіймаюся з дітьми, роблю розтяжку, розбираю речі й наводжу чистоту. Мені в кайф бути вдома, я в глибині душі домосід, який модифікувався в екстраверта.

Чим займаєте себе на дозвіллі?

Дозвілля. Займаюся з дітьми йогою, малюємо або робимо їхні англійські уроки, танцюємо, читаємо, їжджу до моря велосипедом — рідко, але ці короткі вилазки дуже заряджають.

Як боретеся зі смутком від самоізоляції?

Мені ніколи занурюватися в смуток, такий щільний графік, що поки не бачу, куди там втиснути смуток.

 

Андрій Антоненко

Керівник UVT group

Київ, Україна

Андрій Антоненко

Чи дотримуєтеся приписів МОЗ — мити руки, дезінфікувати поверхні, не виходити з дому й не контактувати ні з ким без нагальної потреби, не користуватися громадським транспортом, не зустрічатися з друзями, родичами?

На 90%. Усі, кому необхідно користуватися транспортом, сидять удома, хто їздить на своєму чи живе поряд — може приходити до офісу. Нині в офісі 10% людей, але з понеділка всі будуть удома. Руки миємо, зуби чистимо, не обіймаємось.

Bloomberg пише, що робота з дому обернулася для багатьох додатковою годиною-двома роботи на день (США та Західна Європа). Це про вас?

У нас поодинці та невеликими групами віддалено працювали всі, але так масово — це вперше. Є проблеми, звісно, треба більше комунікацій пропускати через себе. Процес налагодження. Думаю, за тиждень усе дійде до ладу.

Якось спеціально облаштували собі місце для роботи з дому?

Ніяк не облаштовував. Ноутбук і планшет завжди зі мною. Мені потрібен стіл, стілець, інтернет і розетка.

Порожній офіс UVT group

Як карантин вплинув на вашу роботу (зупинилися будівельні роботи, відпала необхідність виїжджати на будівництво, поменшало замовлень, проєкти були заморожені, змінився характер роботи, інше)? 

Поки що не вплинув, але впевнений, що вплине. Не так карантин, як криза в країні. З’явилося багато нових резюме. Шукаємо людей у команду.

Із якими найбільшими проблемами ви стикаєтеся, працюючи з дому, і як їх вирішуєте?

Зв’язок, комунікація, мітинги. Вирішуємо просто — йдемо вперед. Найбільша проблема — це необхідність робити паперовий продукт, щось необхідно друкувати та передавати замовникові, щось везти в експертизу та працювати там. Усім трохи незвично. Зате впевнений, що скоро буде повний електронний документообіг.

Які програми використовуєте для спілкування?

Zoom, Skype, Viber, Slaсk, WhatsApp, Telegram, Bim 360, звичайну пошту — кожен клієнт любить своє.

Чи надихнула вас нинішня ситуація на нові ідеї дизайну, архітектури, які в майбутньому стануть новою реальністю?

Ще не встигли, лише налагоджуємо роботу.

Як боретеся з відволікаючими факторами (діти, родичі, холодильник, інше)?

Я їду в офіс — там порожньо.

Як боретеся зі смутком від самоізоляції?

Я не розумію поки що термін «смуток». Сподіваюся, він не прийде.