McDonald’s in Paris. Демократія дизайну від Paola Navone

Жоден сучасний бізнес, навіть з такою «непохитною» моделлю, як у МсDonald’s, сьогодні не може успішно розвиватися без дизайну. I для багатьох це стає дедалі очевиднішим. А тим, хто ще не переконаний в тому, радимо негайно завітати в оновлений паризький ресторан цієї мережі, що навпроти вокзалу Аустерліц.

Ми звикли говорити про дизайн як про інструмент вирішення певних естетичних або функціональних завдань, і вже давно зрозуміли, що він здатний прикрашати та полегшувати життя. Але в сучасному світі дизайн стає інструментом формування нових понятійних та комунікаційних відносин. Це усвідомлюють великі компанії, які дедалі частіше залучають дизайнерів для вирішення завдань майбутнього.

Сана Шевченко

Здебільшого тепер вже не дизайнери переконують замовників у тому, що дизайн є «зарядженою зброєю». Найпрогресивніші замовники самі розуміють, що без креативних інструментів неможливо створити конкурентний продукт, який у найближчому майбутньому буде здатним змагатися за увагу споживачів — навіть якщо зараз в тебе справи йдуть непогано.

Паола Навоне, дизайнер, автор проекту

Підлога: Casalgrande Padana

«Макдональдс біля залізничного вокзалу» — в естетів ця словосполука може викликати внутрішню істерику. Але відтепер тільки не в парижан та гостей французької столиці. Адже на початку цього року найгучнішою колаборацією маскульту та високого дизайну стало оновлення найстарішого МсDonald’s у Парижі навпроти вокзалу Аустерліц. Саме керівники паризьких ресторанів швидкого харчування МсDonald’s зрозуміли першими: швидкість часу вимагає негайної реакції на «зупинку популярності швидкості», як це не парадоксально звучить. Французькі менеджери МсDonald’s, як справжні візіонери, мабуть, першими побачили жахливу примару відтоку клієнтів. Та вирішили діяти радикально. Радикально, але по‑французьки.

МсDonald’s було вирішено надати додаткового шарму. Насправді ця красива історія почалася ще з модифікацій закусочних у шести інших французьких містах: Шательро, Авіньйоні, Фаері, Гайарі, Бордо і Ренні. Для кожної з них було створено свій стиль.

Підлога: Casalgrande Padana

Але найдизайнерським, якщо можна так сказати, став паризький ресторан.

«…Біле і світле приміщення, де простір визначається завдяки хроматичній шкалі, яка змінюється між білим, сірим і відтінком аква. Різноманітні текстури закомпоновані таким чином, що не повторюються. Я хотіла відтворити оточення будинку, де всі кімнати унікальні й прикрашені кольоровими меблями, які стимулюють гарний настрій», — так поетично коментує свій новий проект Паола Навоне. Та вважає цю роботу надзвичайною для себе. Ще б пак! Навоне, безперечно, ікона стилю, її проекти — втілення «чуттєвого мінімалізму». Паола — арт-директор таких відомих компаній, як Gervasoni (м’які та садові меблі), Baxter (шкіряні меблі), VeryWood (меблі для HoReCA), Reichenbach (порцеляна), Egizia (скляний декор). Серед брендів, що співпрацюють з Навоне — Molteni, Natuzzi, Roche Bobois, Swarovski, Abet Laminati, Poliform, Alessi, Knoll, Crate & Barrel, Barovier & Toso. Крім того, Паола випустила колекцію шпалер для NLXL. Отже зрозуміло, що після «високих» брендів та відповідного градусу апеляцій до публіки з вибагливим смаком у цьому випадку довелося промовляти до дещо іншої аудиторії. Втім, Паола зробила це так витончено та невимушено, що, вочевидь, їй не довелося зраджувати собі.

«Макдональдс біля залізничного вокзалу» – в естетів ця словосполука може викликати внутрішню істерику

В інтер’єрі МсDonald’s Паола використала свої улюблені прийоми та кольори: нестандартної форми меблі, хвилясто вибудувані композиції різнокаліберних стільців та столиків із унікальними стільницями, оптичні ілюзії з «просторовими гачками» уваги — дзеркала у «картинних рамках» та акцентні помаранчеві вішачки-рибки, які нібито виринають із океану бірюзових хвиль, поєднаних із сірими. Ви неодмінно поринаєте у дружні відносини з атмосферою інтер’єру, адже неможливо залишатися байдужим до цього відкритого життєрадісного простору. Легкість стала результатом кропіткої трирічної роботи.

Отже, цікаво, як далеко можуть зайти французькі зміни у сталій системі світової американської франшизи? За словами месьє Сіріля Аероля, директора з дизайну McDonald’s France (виявляється, є й така посада!), звісно, ніхто не має наміру поступово перетворювати «Макдональдс» на високу французьку кухню, але певні принципи підходу до клієнтів будуть модификовані. Приміром, наразі зміна зовнішнього вигляду відбувається паралельно з цифровою еволюцією: терміналами для замовлення, геолокаційним сервісом та іншим.

Лампи: Martinelli Luce, Gervasoni

Сьогодні дизайн – це спосіб мислення, повноваження якого давно вийшли за межі матеріального світу

У ексклюзивному коментарі для PRAGMATIKA. MEDIA месьє Аероль зазначив, що ініціатором цієї прогресивної ідеї став Жан-П’єр Петі, колишній генеральний директор McDonald’s, який завжди шукав нові тенденції та вибухові концепції, щоб просунути бренд у Франції. До вашої уваги — невеличке інтерв’ю з месьє Сірілем Аеролем.

Сіріль Аероль, директор з дизайну McDonald’s France

Чому, на вашу думку, ця ідея була реалізована у Франції? Чи можливо здійснити такий проект, наприклад, у США?

Особливість французької території та менталітету, принципи нашого існування закладів у більш ніж 1 000 муніципалітетах Франції, які також мають свої відмінності, змушують нас шукати диференційований підхід від ресторану до ресторану та від міста до міста. Тому всі наші проекти відрізняються. Приміром, у Ренні для ресторану McDonald’s було обрано кольори, що представляють регіон Бретані. Зараз в нашому каталозі налічується 6 варіантів дизайну та декору, виготовлених чотирма різними дизайнерами. Щодо ймовірності такого проекту у США: поки що не планується розгортати цей підхід, призначений для європейського ринку, в Штатах.

Помаранчеві вішачки: Custom Made on Paola Navone Design

Що ви очікуєте від цієї співпраці? На яку реакцію споживачів?

Мені здається, що Паола буквально «заштовхує» наших клієнтів у оновлений ресторан завдяки цьому креативному та веселому трюку. Споживачі люблять зміни і дякують нам щоразу, як тільки ми відремонтуємо кожен ресторан. Ентузіазм ще більше підсилюється, коли відвідувачі на власні очі бачать атмосферу, яку створила Паола. Нові враження і дивовижний інтер’єр, безсумнівно, провокують бажання повертатися у такий заклад частіше.

Людству потрібні нові технології та нові ліки, але не нові моделі стільців. Краще згадати про ті, що вже створені

Як на вашу думку, чи здатний дизайн змінити свідомість чи навіть категорію публіки ресторанів McDonalds?

McDonald’s — для всіх: без бар’єру віку, достатку або зовнішнього вигляду. Ось чому наше гасло Venez comme vous êtes («Приходь, яким ти є»). Нам не потрібно змінювати нашу аудиторію, тому що 8 французів з 10 приходять до McDonald’s, для нас цей новий декор — швидше спосіб пристосуватися до нього і прямувати за відвідувачем у його тенденціях та бажаннях завжди відновлюватися.

Якось в одному інтерв’ю Паола Навоне сказала: «Людству потрібні нові технології та нові ліки, але не нові моделі стільців. Краще згадати про ті, що вже створені. Я вмію дивитися на старе і добре знайоме незамиленим поглядом». І вона дійсно знає секрет, як «освіжити» відносини людини з предметом, об’єктом або ж цілою концепцією, яка в даному випадку говорить нам не просто про новий інтер’єр закладів харчування, а про зміну цілого пласту ставлення до «швидких».

Принти на стінах та стільницях: Abet Laminati Digital Print

Це співпраця, яка має глибокий сенс. Виявилося, що Паола Навоне і McDonald’s поділяють однакові цінності — дружня прихильність, простота і відкритість (Паола зазначала, що це стало очевидним з першої ж зустрічі з командою, і втілення проекту було для неї задоволенням). Цінності, які дизайнеру вдалося виразити у декорі. Атмосфера була розроблена такою, щоб бути водночас сучасною і несподіваною з бажанням створити місце, що надихає, де вам одразу стане добре. Та крім солодощів для ока у вигляді дизайну вам неодмінно буде приємно поласувати тут традиційними круасанами та макарунами — це ж паризький МсDonald’s!

Отже, якщо ви не йдете до дизайну свідомо — дизайн іде до вас, навіть якщо ви просто забігли нашвидкуруч перекусити в МсDonald’s.

І це яскравий доказ того, що сьогодні дизайн — не просто предмети або об’єкти. Не тільки спосіб зробити все навколо красивішим або зручнішим у використанні. Сьогодні дизайн — це спосіб мислення, повноваження якого давно вийшли за межі матеріального світу. Адже він дійсно здатний змінювати навколишню дійсність та її сприйняття величезною кількістю людей. Що й треба було довести.

 

Текст: Сана Шевченко