Зелений туризм і громади

Деякі громади їздили на туристичні виставки, брали участь у конференціях, були проактивними. Щороку туристична цінність громад збільшувалася, одна одній вони передавали свій досвід, відбувався поступовий еволюційний розвиток.
Якщо порівняти 2020–21 і 2015–16 рр., то відбулися дуже суттєві зміни, зокрема в громадах, тому що почала працювати реформа децентралізації, яка дала громадам багато можливостей, їх багато вчили завдяки міжнародним донорам
Стратегії, що мають писатися наново
Мережа, розвиток якої в Україні координує Сергій, має назву Greenways («Зелені шляхи») не тільки через природну спрямованість маршрутів, але й через способи пересування туристів — пішки чи безмоторним транспортом, що не забруднює навколишнє середовище. Історія руху почалася в 1950-х рр. у США, за півстоліття дійшла до Європи. У 2015 році до нього приєдналася й Україна.
Більшість регіонів України готували стратегії. Тому з погляду потенціалу, звичайно, є що розвивати, є що показати, правда, було ще й багато роботи до війни, — розповідає Сергій. — Це стосується не тільки, наприклад, Запоріжжя чи Приазов’я, а й придніпровського Запоріжжя, вздовж інших річок, окремих локацій, пов’язаних з іншими об’єктами: гранітними скелями, наприклад, спадщиною менонітів (німецьких колоністів на Запоріжжі)».
Зелений туризм, який у нас часто асоціюють із сільським, тобто із садибами, у Greenways розглядають у широкому контексті, як туризм за межами міських агломерацій: туризм на селі, на території природно-заповідного фонду (національні парки), активний туризм. «Якщо розглядати в широкому контексті, то Запоріжжя — це територія, де такі об’єкти є. Наприклад, Приазовський національний парк, один із найбільших за площею, та «Великий Луг». А Херсонщина — це взагалі Мекка зеленого туризму. Один із найбільш екологічних регіонів був до війни… Побачимо, коли відвоюємо, як там зараз».

Туристичні продукти, які формували громади до війни, будуть скореговані, зважаючи на ймовірні заміновані території: «Змін буде багато, але потрібно буде робити інвентаризацію стану відразу після війни і вже відносно цього планувати розвиток на найближчі роки». Важливо також, за словами Сергія, щоб повоєнна компенсація на державному та міжнародному рівнях стосувалася також туризму — зруйнованої інфраструктури, туристичних, культурних об’єктів (музеїв, пам’яток).
Наступним після інвентаризації етапом із відновлення туристичної галузі має стати розроблення стратегій розвитку, коротко- і середньострокових (на найближчих п’ять років) по регіонах, які зазнали безпосереднього впливу бойових дій і перебували біля них. «Ці стратегії дуже важливі, — каже Сергій. — Ними треба передбачити не тільки те, що треба зробити, а й пріоритетність, скільки це коштуватиме і звідки брати фінанси на відбудову.
«Змін буде багато, але потрібно буде робити інвентаризацію стану відразу після війни і вже відносно цього планувати розвиток на найближчі роки»
Розвиток туризму малої або великої території, громади чи окремого об’єкта ділиться на чотири основні частини. Перша стосується самого туристичного ресурсу — тих об’єктів, заради яких турист відвідує певну територію. Її треба пропрацювати й дізнатися, яка з нею ситуація. Друга стосується комунікацій, тобто наскільки інфраструктура доступності зруйнована, як її відновити і що є першочерговим. За останні роки і до Маріуполя, і до Бердянська, і до Мелітополя із Запоріжжя зробили гарні дороги — треба з’ясувати, в якому вони зараз стані. Третя частина стосується безпосередньо комунальної і туристичної інфраструктури. Четверта — організаційно-кадрове забезпечення. Все це треба проаналізувати і сформувати план відносно структури, визначити пріоритетність, бюджет і джерела фінансування. Такою має бути послідовність.
Та стратегія по Херсонщині, над якою ми працювали, в певних частинах може залишитися, але щоб зрозуміти, які саме частини, треба з нуля починати процес. Ми багато чого зараз не знаємо, тому стратегії мають писатися наново. В них будуть питання безпеки, екології та багато інших, яких не було до лютого місяця цього року».

Обласні центри: Херсон
Розмовляючи про особливості планування та історичної забудови Херсона, які заважають місту розвиватися і бути комфортним для містян, ми торкнулися болючої для українських урбаністів теми генпланів. На думку Сергія Дяченка, генеральні плани себе зжили, і ми маємо перейняти світову практику створення концепції розвитку міста без прив’язки до абстрактної цифри збільшення чи зменшення населення: «Коли мене журналісти просять проаналізувати сучасний генплан Херсона, я починаю з того, що виписую всі проблеми, які накопичилися за всі ці роки: набережна, недіючі підприємства, проблеми з парками, транспортними та пішохідними артеріями, шляхами під’їзду до порту та нових елеваторів, відсутність благоустрою, озеленення тощо. В новій концепції розвитку міста можна було б виправити ці помилки: щось перенести, побудувати нову окружну дорогу, планувати загальний розвиток міста на далеке майбутнє з резервуванням певних територій для шляхів і мостів… Замість цього у нас відбувається вирішення якихось дрібних проблем окремих підприємців. І таким чином черговим генпланом не вирішуються старі проблеми міста, а створюються нові», — розмірковує Сергій.
Тимчасове місто на століття
Деградація історичного центру
Одна з проблем сучасного Херсона стосується центральної частини міста, яка була спотворена забудовою в радянські й пострадянські часи. «В інших містах фортеця довгий час залишалася центром, а в Херсоні ним став купецький форштат, тому що після взяття Очакова фортеця втратила сенс і знаходилася на певній відстані, за буферною зоною, яку між тим влада не дозволяла забудовувати, як, власне, і передавати територію фортеці у власність міста аж до 1866 р. Річка була найважливішою дорогою до Херсона, сухопутні були другорядними, залізниці не було, тому архітектори намагалися створити з боку річки гарний краєвид міста. Саме тому там почали будувати високі споруди: Міську думу, Художній музей, готель «Європейський» — найвищі будівлі міста, яке загалом було двоповерховим. Це давало змогу створити ступінчастий «фасад» міста.
Історичний центр — це окрема територія, у якої мають бути свої норми і правила містобудівної поведінки. Там має бути висока орендна плата за землю, аби були невигідними пустирі, зруйновані будівлі, довгобуди, не функціонуючі об’єкти, як це є зараз
Доба СРСР не найкращим чином позначилася на тканині міської забудови Херсона. Порт залишався в центрі й невпинно розширювався, навколо нього з’являлися нові промислові підприємства, для цього руйнувалися житлові квартали, перекривалися вулиці — відбулася руйнація сітки міста. Радянський принцип урівняння за обслуговуванням та власне цінність житлового фонду центру й околиць міста також призвели до значної деградації історичного центру. Рудиментом цього залишається адміністративний поділ на три райони без дотримання природного історичного поділу на історичні райони, які фактично й були окремими урбаністичними утвореннями, що розвивалися за власними правилами, які були також порушені. За переконанням Сергія, такий підхід заважає розвитку міста: «Це стосується всіх міст України. Історичний центр — це окрема територія, у якої мають бути свої норми і правила містобудівної поведінки. Там має бути висока орендна плата за землю, аби були невигідними пустирі, зруйновані будівлі, довгобуди, не функціонуючі об’єкти, як це є зараз. Має бути окремий фонд на благоустрій і реставрацію пам’яток культурної спадщини, які саме тут здебільшого й зосереджені. Ці два квадратних кілометри в центрі і є обличчям усього міста».

Річка є, але не для містян
Попри штучно створений хаос у центральній частині міста, основна проблема Херсона — порт. На початку існування міста вся прибережна лінія була забудована приватними пристанями різних судновласників. Після революції був створений єдиний порт, який за сталінізму перетворився на закриту територію, відгороджену гігантськими парканами. Таким чином, річковий порт, а далі — морський забирають більше 2-х кілометрів берега в історичному центрі, далі ще й елеватор із водозабором — ще 1 км, у містян залишається лише клаптик берега у 260 метрів, але й він здебільшого виконує роль причальної стінки. «Містобудівники відразу побачили в цьому трагедію для міста.
Транспорт. Озеленення
Незважаючи на компактність міста та наявність радіальної системи, одна з гострих проблем Херсона — транспортна. Є маленькі автобуси, маршрутки, які ходять лише до восьмої години вечора. Проблему можна було б вирішити пішохідними, велосипедними маршрутами і скоротити відстані, але цьому зараз є кілька перепон, об’єктів, які, за словами Сергія Дяченка, розрізають місто на шматки: залізниця, окрема портова гілка залізниці, кілька глибоких балок, через які сьогодні чи не по одному мосту. Натомість через найближчу до центру міста балку на початку ХX століття було аж п’ять мостів. Залізниця відділяє від основної частини міста Північний і Таврійський мікрорайони, де мешкає більш ніж 80 тис. населення, а проїздів — лише два. Між тим від кордонів найвіддаленіших районів до центру міста лише 3 км, і цю відстань можна було б подолати навіть пішки, не кажучи вже про велосипед чи самокат, але прямих і зручних шляхів попросту не існує.
Для мешканців «забалки», території площею 2х2 км, узагалі немає жодного маршруту міського транспорту — мертва зона, острів, який, між тим, межує із центром

Напрямки для розвитку
Херсон сьогодні є агломерацією з досить великими населеними пунктами навколо: Білозерка з Комишанами, Чорнобаївка зі Степанівкою, Зеленівка, Наддніпрянське та Садове з Антонівкою, а також місто Олешки, де живе близько 20 тис. мешканців, більшість із яких працює в Херсоні. Всі ці поселення за фактом є районами міста, які потрібно зручно пов’язати не лише з містом, але й між собою. «Існує транзитний Антонівський міст, але потрібен внутрішній, або ж треба вирішити проблему водним транспортом. До будівництва мосту широко використовували водні трамвайчики, пороми», — згадує Сергій. Є варіант вирішення цієї проблеми шляхом використання не функціонуючої гілки Олешківської залізниці: відновити її й пустити щось на зразок внутрішньої електрички. Це дало б розвиток не тільки самим Олешкам, але й поселенням уздовж залізниці.
Перелічена Сергієм Дяченком містобудівна проблематика Херсона не є нерозв’язною. Попередня аналітична робота вже проведена, є досвідчені фахівці й молоді урбаністи, які разом могли би застосувати до міста холістичний підхід і дати йому шанс на здоровий розвиток. Одним із прикладів можливості переосмислення сучасного Херсона є проєкт команди Urban Curators та Formografia в рамках проєкту «Конструкції взаємодії», які у 2020–2021 рр. на основі власного дослідження розробили концепцію публічного простору.
Методологія кросдисциплінарного дослідження об’єднувала урбаністику, архітектуру, історію та соціологію. У березні 2021 року проєкт був офіційно презентований мерові міста й депутатам. Його ініціатором виступила громадська організація «Ґараж Ґенґ», яка з 2009 року втілює в Україні стратегію «Творчі міста. Творче суспільство» і координує здійснення довгострокової програми «Код Міста», одним із напрямів якої є проєкт «Конструкції взаємодії», спрямований на створення публічних просторів. Проєкт був реалізований за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке визначило пул міст.
Херсон. Фото були зроблені дослідницькою командою Urban Curators під час розробки для міста проєкту публічного простору. Автори: Ніка Попова, Михайло Кльокта, Ірина Яковчук
«Місто, яке не має розуміння своєї цінності, не має і стратегії, як цю цінність монетизувати, — каже Ірина. — Головний виклик Херсона — відсутність міцного інституційного хребта в гілках влади на всіх рівнях і, відповідно, відсутність ефективної комунікації, координації зусиль, співпраці та роботи на спільний результат. Усі прояви цієї проблеми дуже чітко демонструє вигляд міста.
Одним із перших важливих кроків для розвитку міста, на наш погляд, має стати створення Інституту міста/Агенції розвитку міста — інституції, яка б мала повноваження на роботу з архітектурною спадщиною міста, займалася б розвитком зелених зон, публічних просторів, була б активним учасником розроблення стратегій розвитку міста/транспорту/територій, дизайн-коду, правил розміщення реклами тощо. Ми віримо, що, за прикладом інших міст України, створення такої інституції дозволить Херсону почати свій шлях у напрямку розвитку та процвітання».

Південне узбережжя України: від дослідження до розвитку
У лютому 2021 року був реалізований цікавий масштабний проєкт під назвою «Південне узбережжя України: від дослідження до розвитку», організований ГО «Urban Re-Public» (Херсон) у партнерстві з архітектурною групою «АМА» (Київ, Харків, Дніпро, Одеса) в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Зміцнення громадської довіри» (UCBI ІІ), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Метою проєкту було переосмислення розвитку Скадовська та Генічеська, прилеглих до них територій і створення альтернативних сценаріїв просторових трансформацій, які можуть дати поштовх для якісних екологічних, соціально-економічних і культурних змін. Для досягнення цієї мети було ініційоване створення платформи урбаністичних інновацій «CO-URBANISM 2030». До спільної роботи в якості експертів-консультантів було залучено фахівців Херсонського державного університету, студентів і викладачів українських архітектурних ВНЗ і провідних архітекторів-практиків. Проєкт передбачав не тільки «роботу в полі», а й освітній блок лекцій від експертів.
У рамках проєкту було визначено основні місцеві ресурси, потенціал, а також вади, що стримують розвиток. Разом із фахівцями різноманітних наукових галузей, громадою та бізнесом розроблено стратегію розвитку населеного пункту, в якому буде комфортно і мешканцям, і відпочивальникам. У головній події проєкту — семінарі «Скадовськ — Генічеськ-2030», що відбувся онлайн з огляду на карантин, узяли участь представники генічеської і скадовської громад, місцевої влади, експерти, т’ютори, архітектори-проєктувальники. За підсумками семінару було розроблено шість концепцій зонування та територіального розвитку Скадовська і Генічеська — по три проєктні пропозиції для кожного міста. Це опрацювання окремих ділянок берегової лінії в обох містах, а також переосмислення квартальної житлової забудови для перетворення її із садибного типу на міський тип забудови. Були розроблені проєктні рішення майбутніх планувань окремих кварталів і різні варіанти розвитку з оновленим і різноманітним середовищем.

Обласний центр: Запоріжжя
Необхідність відновлення планувальної культури
Вирішення першої проблеми — відсутності виходу до Дніпра для містян, і спорідненої з нею другої — занепаду центру міста — Павло Кравчук вбачає насамперед у кардинальній зміні інвестиційної політики, відмові від практики, коли орендарям дається земля, а вони не виконують свої зобов’язання щодо зведення тих або інших об’єктів, коли, наприклад, надається земля під рекреаційні цілі, а в підсумку там з’являється торговий центр. «Важливо, щоб ми були чесними з містянами й політика розпорядження міськими ресурсами, землею була більш публічна, тоді містяни зрозуміють, які в них є ресурси, як ними можна користуватися. Тільки так можуть відбутися якісь зрушення», — вважає Кравчук.

Фронт забудови Соцміста вздовж проспекту Соборного (колишнього Леніна), грудень 2018 р. Фото: Олександр Харлан
На думку історика, головна причина такого становища — у втраті планувальної культури, яка відбулася після розпаду Радянського Союзу: «Тоді вона ґрунтувалася на певній жорсткій позиції контролюючих органів, а зараз іде певна демократизація, яка на ділі перетворює все на хаос. Головне, що ми зараз втрачаємо, — це відчуття комплексної забудови. Молоді люди сприймають спальні райони як щось не дуже привабливе. Але в цих спальних районах, які є спадщиною радянського модернізму, була запланована і формувалася структура громадських центрів, які ми мали б розвивати, щоб усі потреби містяни задовольняли в зоні пішохідної доступності. Це нерозуміння того, що кожен спальний район потребує громадського центру, перетворює наше місто на фавели». Нерозуміння є і у керівників районів, і у містян, але Кравчук сподівається, що за певних просвітницьких заходів цю проблему можна з часом усунути.
Мікрорайонна забудова: задум, про який усі забули
Саме заради цієї мети минулого року департаментом культури і туризму Запорізької міської ради був започаткований дослідницький проєкт «Запоріжжя. Мікрорайони». За словами Павла Кравчука, в проєкті йдеться про міське середовище, в якому сьогодні перебуває приблизно 70% мешканців Запоріжжя.
Ми намагаємося повернути культуру міського розвитку до Запоріжжя. Цією культурою не займається ні міське управління архітектури, ні обласне управління містобудування
«Передусім треба взятися за кожен мікрорайон. Уявлення структури міста випало зі свідомості містян: що мікрорайон, що житломасив для них — це одне й те саме, — каже Павло. — Відповідно ніхто не розуміє норм забезпечення певної кількості людей певною кількістю обслуговуючих інституцій. Ми намагаємося повернути культуру міського розвитку до Запоріжжя. Цією культурою не займається ні міське управління архітектури, ні обласне управління містобудування. Проєкт «Запоріжжя. Мікрорайони» має пояснити задум творців. Матеріал готовий для опрацювання широкими верствами населення. Готовий макет книги «Майстерня сучасності. Запорізький архітектурний модернізм кінця 1950–1980 років». Буде підготовлена відповідна виставка. Це навіть не проєкт. Ми сподіваємося, що він перетвориться на рух за краще майбутнє Запоріжжя, бо не можна далі жити, не розуміючи своїх переваг, а вони у нас є. Місто, розташоване біля великої водної артерії, має бути забезпечене виходом до водної поверхні — дзеркала Дніпра. «Запоріжжя. Мікрорайони» показує, яким планувався центр міста, як мала розвиватися набережна, які у нас були модерністські містобудівні комплекси. Чому були? Вони є, але за подряпаними фасадами люди не усвідомлюють, що це насправді великий містобудівний комплекс, і до нього треба ставитися дбайливо. Через цей проєкт ми намагаємося повернути любов до власного міста».
Запоріжжя — європейське місто

Житлове крило будинку-комуни (пізніше готелю «Інтурист») Соцміста, нині комунальний гуртожиток, грудень 2018 р. Фото: Олександр Харлан
Великим драйвером і другом Запоріжжя став Вольфганг Мессінгер, колишній Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку. Він встиг багато зробити, а головне — прищепити нашим можновладцям розуміння, що Запоріжжя — це європейське місто. Після конференції це усвідомлення в масах поступово зростає. Але це стосується лише тих, хто має бажання навчатися, здобувати нові знання про своє місто».
Бути чи не бути Соцмісту об’єктом Світової спадщини
Важливим кроком на шляху до вирішення проблеми загального знецінення українцями власної архітектурної спадщини радянських часів може стати внесення запорізького Соцміста до списку Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні, в якому наразі налічується 7 об’єктів культури і 1 природний. Кропіткий процес підготовки відповідної документації до включення Соцміста спочатку до попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО був розпочатий у 2017 році департаментом культури і туризму Запорізької міської ради, але у 2019 році у складі міськвиконкому органами містобудування було створено відділ охорони культурної спадщини, і процес дещо сповільнився, якщо не сказати заглух.

Культурні коди міста
Тож які культурні коди мають бути використані в майбутньому для успішного ребрендингу Запоріжжя, щоб не було протиріч між враженням містян і поглядом гостей? На думку Павла Кравчука, Запоріжжя — це місто синтезу. Є імперська спадщина, є втрачена запорізька (дерев’яна архітектура Покровського собору), є радянська. «Для подальшого розвитку міста потенціал має осмислення місцевих традицій і загальноєвропейських модернізаційних практик із виходом на ХХ століття, коли існував проєкт «Велике Запоріжжя». Зазвичай його трактують як суто конструктивістський задум. Але насправді там було дуже багато європейських впливів, зокрема дивилися, як проєктувався Великий Берлін та інші європейські міста. Цей синтез кращих європейських міст і місцевої історії має стати ключовим смислом для формування нових підходів для розвитку міста», — вважає Кравчук.
Цікаву і в чомусь співзвучну ідеї про синтез дефініцію використав у своїй статті та ютуб-блозі про архітектурну забудову Запоріжжя Семен Широчин: «Запоріжжя — архітектурний заповідник». Київський дослідник аргументує своє визначення гарною репрезентацією в запорізькій забудові ансамблів у різних стилях, які добре збереглися і добре передають епоху, в яку вони були створені. «Особливість Запоріжжя в тому, що головна вісь міста — проспект — у багатьох своїх частинах гарно пророблена ансамблевою забудовою: і в Соцмісті, і у Вознесенці, і в Олександрівську. Там є дуже цікаві проєкти, яких, наприклад, немає в Києві, але вони всі співмірні місту за своїм масштабом». Хоча поняття заповідника передбачає охоронний статус, який суперечив би розвитку міста, але на першому етапі для усвідомлення містянами цінності архітектурної спадщини і як гарна нагода для її відновлення такий слоган і позиціонування мали би спрацювати.
Замість висновків
Обговорюючи з фахівцями проблематику Херсонщини та Запоріжжя в контексті післявоєнного відновлення й перетворення цих областей на туристичну Мекку, з’являються велика надія й віра, що нам все вдасться. Є знання, є розуміння як, є для цього сучасні інструменти, є досвідчені спеціалісти, є проактивні громади та громадські організації і є палке бажання втілити всі задуми в життя. Аби тільки не заважали. Але і те поборемо!