Kassone – українська меблева майстерня, що спеціалізується на розробці й виготовленні комплексних інтер’єрних рішень під індивідуальні замовлення. Втім, говоритимемо ми не лише про неї – ще на початку інтерв’ю співзасновник майстерні Борис Пилипенко зазначив, що важливу роль в історії розширення на закордонний ринок відіграватиме ще одна компанія, котра підв’язана під виробництво Kassone та була зареєстрована вже після 24 лютого 2022 року і з того часу активно “їздить” на виставки.

Співзасновники майстерні Андрій Руденко (посередині), Борис Пилипенко (справа) та партнер з розвитку Panoptikum Collections Роман Михайлов (зліва)
“Наразі співвідношення внутрішньої та закордонної діяльності в нашій компанії можна оцінити приблизно як 80/20. Наша міжнародна діяльність ведеться через компанію Panoptikum Collections. Вона виросла з простору Panoptikum Gallery, заснованого ще у 2020 році, – нашого окремого проєкту, що має власні колекції та об’єкти, – ділиться Борис. – Важливо зазначити, що в Україні та за кордоном ми просуваємо різні категорії меблів: якщо локально ми займаємося здебільшого індивідуальними проєктами, то Panoptikum, орієнтований на міжнародний простір – це серійні дизайнерські вироби та колекції з невеликими об’ємами виробництва під замовлення.
Власне, Panoptikum Collections як компанію ми відкрили і зареєстрували в США вже після повномасштабного вторгнення, коли побачили, що до нас звертаються замовники з-за кордону. Це було зроблено для більш зручної комунікації і діяльності загалом в майбутньому, якщо планувати розвивати цей напрямок – а ми планували, і вже давно”.
Важливою “точкою зламу” на шляху розширення присутності бренду на міжнародній арені став проєкт шафи Bubbles
Важливою “точкою зламу” на шляху розширення присутності бренду на міжнародній арені став проєкт шафи Bubbles, що набрав популярність у 2022 році. При цьому Борис Пилипенко зазначає, що станом на 23 лютого вони з Андрієм Руденком навіть не мали готового прототипу. Однак перше закордонне замовлення надійшло тоді з Індії – замовнику вистачило навіть візуалізації, аби зацікавитись. Якщо прослідковувати хронологію, то майже одразу після оформлення замовлення й передплати почалося повномасштабне вторгнення.
“Ми взяли паузу, але не дуже довгу – вже через півтора-два місяці, коли російські війська відійшли від Київської області, ми взялися за виготовлення прототипу Bubbles. Нам тоді пощастило, адже більшість працівників мали змогу доволі швидко повернутися до роботи, і за рахунок виконання “довоєнних” замовлень ми утримали виробництво, і вже з травня ми набрали цілком непогані темпи,” – згадує Борис.
Виставкова діяльність
Плани щодо роботи компанії в міжнародних масштабах були в Андрія Руденка і Бориса Пилипенка ще на момент заснування Kassone більше 20 років тому. Втім, як ми вже згадували вище, майстерня здебільшого займається індивідуальними замовленнями, і якщо в межах України такі проєкти регулювати й виконувати цілком реально, то розгорнути діяльність саме такого профілю по всьому світу вкрай важко з огляду на численні фактори – починаючи від попереднього узгодження і закінчуючи логістикою й монтажем.

“Щойно з’явилися перші міжнародні замовлення на шафу Bubbles, з’явилося відчуття, що потенційний успіх цієї колекції – це шанс” – Борис Пилипенко
Відтак, три роки тому при виробництві Kassone був створений простір Panoptikum Gallery. Це вже були вироби з геть іншою специфікою – серійні, розподілені по колекціях, створені в колабораціях з дизайнерами, такими як Валерій Кузнецов, Юрій Зименко тощо.
Щойно з’явилися перші міжнародні замовлення на шафу Bubbles, в Бориса Пилипенка та Андрія Руденка з’явилося відчуття, що потенційний успіх цієї колекції та неабиякий резонанс всього, що пов’язане з Україною, у світовому інфопросторі – це і є той самий шанс врешті заявити про себе на міжнародному рівні. Основним способом такого розширення стали виставки. Про те, що відбулося далі, директор компанії розповідає наступне:
“Коли ми взялися за виготовлення шафи для замовника з Індії, то врешті зробили два зразка – один відправили, а другий лишили собі, і з ним поїхали в Брюссель на виставку Collectible. В Брюссель ми взяли шафу Bubbles і ще один готовий прототип з колекції Bugs. Що цікаво, ми потім дізналися, що шафу Bubbles навіть взяли на білборди. Ми були дуже приємно здивовані, побачивши, як багато цих білбордів по всьому місту. І на кожному – наша шафа.
Також ми поставили собі за мету відвідати iSaloni в Мілані. Там був загальний український стенд – посольство виділило нам площу, і вже ми самі займалися її облаштуванням. Одну з шаф ми відвезли туди, вже в іншому кольорі. Після iSaloni у вересні ми також відвідали Maison&Objet в Парижі.
Хронологічно десь поміж цих роз’їздів відбулася ще одна подія – відкрився шоурум Nothing Basic в Гаазі, його відкрила українка. Туди поїхали наша шафа і комоди. І нещодавно нам поступило замовлення саме звідти, через шоурум, на ту ж таки шафу Bubbles – нині ми її якраз відвантажуємо.
Також була цікава історія – ми під час повномасштабної війни почали активніше вести і просувати сторінки у соцмережах. І через них нас знайшов замовник із Лас-Вегаса. Він замовив п’ять шаф Bubbles і один комод для своєї мережі салонів краси, бо якраз шукав щось в такому яскравому стил.

В певному сенсі, повномасштабне вторгнення стало для Kassone і Panoptikum своєрідним каталізатором до розвитку
Наразі наша виставкова діяльність так само продовжується – нині ми виставились в Лондоні на London Design Fair, і ще будемо на Decorex там же на початку жовтня. Варто зазначити, що в рамках багатьох виставок ми були присутні як співучасники на колективному стенді. Зокрема, це зумовлено тим, що Panoptikum Collections (нагадаю, за кордоном ми представляємо своє виробництво саме через призму цього бренду) – це все-таки окремі об’єкти, і лише деякі з них наразі реалізовані як прототипи. Відтак, це не комплексні інтер’єрні рішення, що можуть бути об’єднані в самодостатній стенд. Тож ми презентуємо свої роботи спільно з іншими українськими брендами – це дає можливість заявити про себе, але все-таки з повнішим, більш виваженим підходом до демонстрації”.
В певному сенсі, повномасштабне вторгнення стало для Kassone і Panoptikum своєрідним каталізатором до розвитку саме в цьому напрямі – раніше вони не приймали участі у виставках світового значення як самостійний бренд. Також керівництво компаній виділило для подальшого просування колекції, що мають найбільший попит – і зараз міжнародна PR-кампанія сфокусована саме на них. Це, зокрема, колекція Bubbles, створена дизайнером Андрієм Руденком, а також колекції Bugs Валерія Кузнецова і BreakFree, розроблена в колаборації Андрія Руденка, Наталії Дюндик і Бориса Пилипенка.
Успіхи і виклики, що є “вдома”
Успіхи справді є. Локально по Україні Kassone веде так само активну діяльність. Цього літа простір Panoptikum Gallery став локацією для проведення DVRZ Design Days – заходу, присвяченого сучасному українському промдизайну. Більш ніж на тиждень локація в київській промзоні перетворилася на дискусійний, виставковий і дослідницький простір, що зібрав під одним дахом 18 українських брендів, включно з самими Panoptikum Collections.

Зліва направао: Головний редактор PRAGMATIKA.MEDIA Костянтин Ковшевацький, співзасновник Kassone та Panoptikum Collections Борис Пилипенко, співзасновник Kassone та Panoptikum Collections Андрій Руденко, партнер з розвитку Panoptikum Collections Роман Михайлов. Фото зроблене під час проведення DVRZ Design Days в просторі Panoptikum Gallery
Втім, не присутністю в медіапросторі єдиною. Виробництво Kassone теж активно працює
Про це каже і сам Борис Пилипенко.
“Декілька наших замовників виїхали за кордон, і вертатись не планують, наскільки мені відомо. Проте натомість з’явилися нові, а також варто віддати належне багатьом нашим постійним клієнтам, з котрими ми продовжуємо співпрацю. Наразі наше виробництво завантажене вже аж до Нового року. Здебільшого, це індивідуальні інтер’єрні замовлення. В певному сенсі, саме прибуток з локальних проєктів дозволяє нам інвестувати в Panoptikum Collections та розвивати міжнародну діяльність,” – ділиться Борис.
Авжеж, в історії Kassone про нові починання, розширення присутності в міжнародному інфопросторі та нарощування темпів в межах України є й інший бік медалі – він про нестабільність, що нависає над кожним директором чи керівником компанії в країні, де триває війна.
“Ти ніколи не знаєш, чи зачепить наступна хвиля мобілізації тебе, твоїх працівників і, як наслідок, твій бізнес” – Борис Пилипенко
“Мабуть, зараз виклики, що кидає нам війна, навіть більші, ніж ті, що були на початку. На тлі мобілізації компанія знаходиться в доволі невизначеному стані, бо так склалося, що в нас працюють здебільшого чоловіки. Є декілька менеджерок нашої компанії, котрі виїхали за кордон на початку і відійшли від співпраці, але більшість працівників “на місцях” – це саме чоловіки. І я, як керівник, не знаю, як довго вони ще зможуть працювати, як довго працювати зможу я сам (адже так само стою на обліку) – бо, як вам відомо, мобілізація відбувається, так би мовити, хвилями, і ти ніколи не знаєш, чи зачепить наступна хвиля тебе, твоїх працівників і, як наслідок, твій бізнес, – ділиться Борис Пилипенко. – Так, наприклад, декілька наших працівників станом на зараз вже воюють. Загалом зі складу колективу, що ми мали до повномасштабного вторгнення, ми втратили десь 30%. Але певна кількість людей лишається на виробництві в цьому підвішеному стані. Це наразі є дуже відчутним стопером у вибудові подальших планів. Щодня фоном нас супроводжує оце усвідомлення, що в будь-який момент все може змінитись чи взагалі завершитись.
“Ми не збираємось передчасно згортати діяльність чи ставити на паузу якісь плани. Було б неправильно отак просто завмирати у страху зараз” – Борис Пилипенко
Однак ми не збираємось передчасно згортати діяльність чи ставити на паузу якісь плани. Ми продовжуємо працювати, причому активно, запити виростають. Паралельно з цим ми міркуємо про розширення робочого колективу – плануємо набирати нових людей. Звісно ж, нікуди не подітися від сумнівів, чи варто брати в роботу усі проєкти і замовлення, коли сам не певен, чи будеш ти фізично здатен це виконати. Але маю зазначити, що повномасштабна війна стала для компаній Kassone і Panoptikum часом активності, нових починань та експериментів з векторами розвитку. Було б неправильно отак просто завмирати у страху зараз.
Що ж стосовно просування на міжнародному ринку – зараз ми “добігаємо” намічений перелік заходів, на котрих ми збиралися бути. Звісно, це не останні наші виставки, будуть ще. Наразі в планах – аналіз участі у виставках, що вже відбулися, опрацювання нових контактів… Словом, рухаємось у цей бік”.
Також директор компанії зазначає, що інвестиції в просування Panoptikum за кордоном поки відіграють роль радше іміджевого проєкту. Витрати на участь у виставках, транспортування і все, що пов’язано з цим процесом, не перекриваються тією кількістю міжнародних замовлень, що наразі є. Втім, на думку Бориса, це важливий початок з неабияким потенціалом. Він вірить в цю ідею. Так само в неї вірить і Роман Михайлов – партнер з розвитку Panoptikum Collections. Ба більше, наразі досвід відвідування виставок вже дозволяє робити певні нотатки і будувати власні плани на базі побаченого.
“Ми б хотіли на базі виробництва майстерні Kassone створити креативне об’єднання – систему, в котрій митці та майстри вільно взаємодіють між собою” – Роман Михайлов
“Побачивши, як це працює за кордоном, ми винесли для себе багато цікавого. До прикладу, що запам’яталося і точно варте втілення – ідея, ба навіть вже намір нарощувати навколо Panoptikum та Kassone власний креативний кластер. Гарний референс до цього ми побачили в Брюсселі на прикладі ательє Ліонеля Жадо (Atelier Lionel Jadot). Ми б хотіли так само на базі виробництва майстерні Kassone створити креативне об’єднання – систему, в котрій митці та майстри вільно взаємодіють між собою, при цьому кожен займається своєю справою, – ділиться Роман. – Ми не обмежуємось лише меблями, і хочемо бачити довкола себе різних професіоналів – ювелірів, майстрів по металу, по склу тощо. Таке розмаїття дало б нами більше простору для креативних колаборацій, експериментів, і врешті створення проєктів з комплексними інтер’єрними рішеннями. На мою думку, саме такі приклади переймання європейського і загалом світового досвіду можуть підсилити українську індустрію, дати їй нові шляхи для розвитку й експериментів.

“Дизайнерські меблі, що ми нині представляємо в Panoptikum, дають змогу вирізнити інтер’єр, зробити його яскравим та промовистим. Наш основний пріоритет – транслювати важливість цієї яскравості” – Роман Михайлов
Також наразі одним з наших пріоритетів є зміна парадигми позиціонування українських дизайнерів через приклад власної діяльності. Panoptikum пропонує до вибору індивідуальні, яскраві авторські вироби. Ми хочемо наповнювати сучасні інтер’єри саме такими об’єктами. Ми наразі спостерігаємо, як до меблів Panoptikum виявляють цікавість замовники з-за кордону, проте так само ставимо собі за мету популяризувати дизайн такого рівня тут, в Україні. Ми пропонуємо фокусуватись не на складі дорогих штукатурок, а натомість звертати увагу безпосередньо на об’єкти, котрими інтер’єри будуть вмебльовані, на акценти в просторі, що неабияк впливають на загальну картинку й атмосферу в приміщеннях. Дизайнерські меблі, що ми нині представляємо в Panoptikum, дають змогу вирізнити інтер’єр, зробити його яскравим та промовистим. Наш основний пріоритет – транслювати важливість цієї яскравості й промовистості не лише за кордоном, а й на українську аудиторію”.