PRAGMATIKA.MEDIA. Sense & Sensibility

#11
травень 2019

Хоча тема Sense & Sensibility, яку ми заявляємо як магістральну для травневого тому PRAGMATIKA.MEDIA, звучить дещо «по-вікторіанськи», ми не плануємо заглиблюватися в аналіз зодчества XIX ст., але хотіли б зробити прагматичний розбір актуального запиту на емоційну архітектуру.

Захоплюючись яскравим модернізмом Луїса Баррагана, парадоксальним постмодернізмом Фріденсрайха Хундертвассера, параметричним біоморфізмом Захи Хадід і погоджуючись із думкою Жана Нувеля, що «без емоції немає архітектури», ми як споживачі виявляємо свою загострену чутливість до форм.

І хоча декларативно вітрувіанську послідовність firmitas, utilitas, venustas ніхто не скасовував, усе частіше, особливо навесні, ми відчуваємо гострий дефіцит venustas у навколишньому міському середовищі, тоді як більшість архітектурних пропозицій на пострадянському просторі, особливо у сфері багатоквартирного житла, можна коректно охарактеризувати хіба що як «ні розуму, ні серцю».

Ні функції, ні форми. Ні якості, ні краси. Так, іноді від рендерів майбутніх київських ЖК, що публікуються на архітектурних пабліках у соцмережах, мороз іде шкірою. Але тема прозорості тендерів на реалізацію великих інфраструктурних об’єктів на кшталт реконструкції столичного Шулявського мосту веде до глибокого негативізму.

Прагматична епоха зробила нас схильними до бінарного мислення, і, розмірковуючи про опозицію Sense and Sensibility, ми забуваємо про те, що коректнішим перекладом назви роману Джейн Остін був би не «Розум і почуття», а все ж таки «Почуття й чутливість».

У такому трактуванні тему Sense & Sensibility сприймайте як запрошення до обговорення: що найкраще ми можемо взяти та використати від двох підходів до архітектури й будівництва — прагматичного та емоційного. І нехай, цитуючи Остін, «вроджена вірність і простота смаку ведуть правильним шляхом».

745₴

Меблі як скульптура
Стіл Tobi-Ishi від Barber & Osgerby, крісло Up50 від Гаетано Пеше, крісло Grande Papilio від Наото Фукасави, Panton Chair від Вернера Пантона та диван Bend-Sofa від Патрісії Уркіоли.

Go East! Дари архатів в Oriental Deco
Китайський лак, властивості якого там дізналися й полюбили ще в епоху неоліту, до Європи потрапив у XVII ст. разом із фарфором. Із того часу ця дивовижна пара міцно тримає своє місце в інтер’єрах.

Мілан. Тенденції — від лукавого!
Про найголовніші події та експозиції найбільшої європейської події у світі дизайну Milan Design Week розповідає співзасновниця й артдиректор салону Davis Casa Фаїна Єренбург.

Сергій Махно. Міланський дебют
Студія Sergey Makhno Architects цього року дебютувала на дизайн-виставці i Saloni в Мілані, отримавши право представити свої об’єкти на майданчику Euroluce. Про враження та підводні камені участі у великому європейському дизайн-івенті розповідає засновник компанії Сергій Махно.

One Pattern. І столик перетворюється… на елегантну спідницю!
Люстра-жилет, столик-спідниця та столик-жилет. Це три пари предметів колекції One Pattern, спільного проєкту Vozianov і Manako Design, який був представлений у рамках Ventura Project на Milan Design Week. В основі кожної пари — прості геометричні фігури.

NAMU. Новий образ
Ті, хто зовсім недавно заглядав до Національного художнього музею України, могли з подивом виявити, що тепер простір його нижнього поверху має інший вигляд — свіжий і відкритий.

Arch-non-fiction
Підбірка книг, присвячених філософії формоутворення та створенню завершеного образу архітектурного об’єкта.

MANEZH. Закон збереження енергії
Енергоефективність стає сьогодні не просто модним трендом, а життєво важливим фактором. Як установлення зовнішніх сонцезахисних систем впливає на неї, ми розбиралися разом із компанією MANEZH.

Відчуття саду. Ландшафтне проєктування приватних садів
Про вектор розвитку в проєктуванні приватних садів першої чверті XXI ст., останні тренди, тенденції та нові виклики, які стоять сьогодні перед ландшафтними дизайнерами, розповідає засновниця бюро Beloded Landscaping Людмила Білодід.

Максим Коцюба: зиск від сталого ландшафту
Чому стійкість стає невід’ємною характеристикою успішних ландшафтних проєктів громадських просторів і в чому полягає привабливість такого підходу для українських девелоперів і міських замовників, пояснює засновник студії ландшафтної архітектури KOTSIUBA Максим Коцюба.

Місто як місце сили. Юлія Польова (ZinCo) — про технологію зелених дахів
Настав час ужити заходів проти зміни клімату, винайти новий екологічно відповідальний спосіб життя та завести природу в наші міста. Це не тенденція. Це необхідність! Думати нестандартно, щоб зруйнувати стереотипи.

Дмитро Васильєв. Про тенденції в будівництві, проєктуванні житла та комерційної нерухомості
Не економія, а зручність. Не бездушний «людинник», а функціональна й естетична споруда. Не просто житло, а дружнє середовище. Український покупець нерухомості поступово змінює свої смаки.

Стійкий розвиток міст. Ціна питання, валюта та стейкхолдери
Що спільного між кварталом Вобан у Фрайбурзі, шведським Гетеборгом, який стрибкоподібно розвивається, планами ОМА щодо конверсії постпромислових просторів у Мілані та новими сценаріями для історичної місцевості Китаєве в Києві?

«Чорні плями» на карті міста
Роль громадянських спільнот у житті метрополії.

Непрозорі фільтри ProZorro: легкі способи усунення конкурентів
Історичній архітектурі ми прощаємо майже все — нефункціональність, еклектичність і навіть «увраж». Але чому сьогодні, незважаючи на багатий арсенал прийомів і матеріалів, архітектурна тканина сучасних міст «збагачується» переважно безликими чи химерними спорудами?

Ольга Чернова. Розум і почуття в архітектурі. Як на підставі шизофренічного ТЗ створити шедевр
Для архітектора взаємодія почуттів і розуму в роботі — це сама собою зрозуміла річ. А для не-архітекторів скільки не пиши, все одно теоретично не зрозуміти, поки не доведеться самому взятися за вирішення архітектурного завдання, результатом якого має стати «і красиво, і ефективно».

Чорно-білі емоції. Фотопроєкт EmotionArch Алессіо Форлано
Чи може фотографування архітектури бути способом художнього самовираження чи воно просто створює об’єктивне уявлення про реальність? Із цього питання народився проєкт EmotionArch італійського фотографа й архітектора Алессіо Форлано.

Біле місто Тель-Авіва. Ода Баухаусу?
Територію в центрі Тель-Авіва, відому як Біле місто, часто асоціюють зі стилем Баухауса і навіть вважають символом усієї сучасної ізраїльської архітектури. Але є й ті, хто вважає, що вплив легендарної веймарської школи тут, м’яко кажучи, перебільшений.

Bolshakova Interiors. Апартаменти на Печерську
Студія Наталії Большакової оформила апартаменти площею 270 кв. м у київському ЖК PecherSky для сімейної пари. Головним інструментом став білий колір і яскраві акценти.

Мітап у Дніпрі. Reynaers Aluminium і PRAGMATIKA.MEDIA
24 квітня у салоні Davis Casa у Дніпрі платформа PAGMATIKA. MEDIA та компанія Reynaers Aluminium зустрілися з дніпровськими архітекторами, інженерами та всіма зацікавленими, щоб у дружній атмосфері поговорити про серйозне.