PRAGMATIKA.MEDIA. Семантика

#12
червень 2019

Про що місто говорить із нами і чи правильно ми його розуміємо? У червневому томі PRAGMATIKA.MEDIA ми вирішили подумати про те, як розгортається діалог між жителями та середовищем: про відкриті та закриті простори, friendly-ландшафти, навігацію, селфі-архітектуру й технології доповненої реальності.

Семантичний підхід до проєктування середовища з використанням просторових знаків і символів бере початок у глибині століть. Сьогодні тема семантики міста актуалізувалася, залишаючись, як і раніше, «головною точкою застосування та прояву культурних сил» (П. Вайль «Геній місця»), — міста готуються до появи автономних транспортних засобів, штучний інтелект яких має навчитися зчитувати орієнтири та прогнозувати сценарії поведінки учасників руху, а картографія сучасних кварталів усе більше нагадує гігантський QR-код.

В епоху BIG-дата формуються нові хронотопи, і самі міста загалом перетворюються на величезний комп’ютер, гігантську машину для життя зі складним ШІ. Ми будемо керувати нею чи вона нами?

745₴

Витончена обкладинка
Добірка прикладів використання техніки плетіння в об’єктах актуального інтер’єрного дизайну.

В Україні пройде конкурс Roche Bobois Design Award 2019
Узявши за мету відкривати нові таланти по всьому світу, французький меблевий бренд Roche Bobois раз на два роки проводить дизайнерський конкурс, і щоразу — в новій країні. У 2019 р. місцем проведення Roche Bobois Design Award стане Україна.

У Києві відкрився «Файна Таун»
У Києві урочисто відкрився новий житловий квартал «Файна Таун», що знаходиться біля метро «Нивки». На святі зібралося кілька тисяч гостей.

CANactions Festival 2019. Два дні абсолютного урбанізму
У Києві 17–18 травня пройшов CANactions International Architecture Festival 2019. Два дні лекцій, презентацій, воркшопів, дискусій, активного нетворкінгу та невимушеного спілкування на атмосферній локації в Київському річковому порту.

Arch-non-fiction
Добірка книг про те, як нові технології та соціальні медіа змінюють міста.

MANEZH: стратегія успіху
Із компанією MANEZH говоримо про те, за допомогою яких інструментів їй вдалося досягти успіху в галузі проєктування та виробництва сонцезахисних систем.

Nature knows best. Розбираємо сади Chelsea Flower Show
У рубриці «Лікнеп» розбираємо особливості проєктів виставки Chelsea Flower Show із засновницею бюро Beloded Landscaping Людмилою Білодід.

Take a photo! Селфі-архітектура і арт у публічному просторі
Про взаємодію вірусного соціально-психологічного явища селфі з архітектурою, дизайном і мистецтвом у проєкції на міську тканину.

«Вивчи це!». Як дослідження допомагають створити нову ідентичність місць
Намагаючись мінімізувати ризики та не допустити перетворення нових житлових кварталів і громадських місць на ізольовані гетеротопії, девелопери та проєктувальники вдаються до досліджень — кількісних і якісних.

Марсіанські хроніки. Архітектура інших планет
Американське аерокосмічне агентство NASA змушує архітектурні студії замислюватися про те, яким би було житло земних колоністів на інших планетах. Ми публікуємо інтерв’ю з авторами проєктів марсіанської архітектури.

Урятувати рядового Ріхерта
Українська студія SHOVK створила проєкт реновації колишнього пивоварного заводу Ріхерта — київської пам’ятки архітектури, яка перебуває в запустінні та ризикує бути зруйнованою.

Утілена музика
Архітектор Ігор Редкін ділиться враженнями про відвідування Ельбської філармонії, концертного залу в Гамбурзі, збудованого за проєктом Herzog & de Meuron.

Предмети-коди та предмети-талісмани: українські меседжі у європейському просторі
Руки створюють предмети-коди, а інформаційний простір кодується на певне послання світові від України. Але чи тільки про свою інакшість і багату на традиції та щедру на енергію землю ми хочемо говорити всім? Напевно, у нас ще є багато послань, які готові до «надсилання».

Жінки та Баухаус
Школа Баухаус завжди асоціювалася з легендарними керівниками та знаменитими викладачами — суцільно чоловіками. І хоча жінок у ній була щонайменше третина, вони виявилися буквально викреслені з її історії.

Мистецтво, втілене в архітектурі
Едвард Ходорковський, колекціонер живопису радянського модерну 1920–1930-х рр., президент глобальної архітектурно-інженерної компанії m+a global architects, і мистецтвознавець Ольга Кржижевська розповідають про вплив радянського авангарду на розвиток архітектури XX–XXI ст.

Тис Вахтер: «Будівлі розмовляють зі мною»
У Києві проходить виставка High-Rises and High Places («Хмарочоси та висоти») цюріхського фотографа й архітектора Тиса Вахтера, присвячена сучасній швейцарській архітектурі. Нам удалося поговорити з фотографом про експозицію й не тільки.

Культурний шторм Kyiv Art Week 2019 і його сутності
Арт-ярмарок, інсталяції та художні спецпроєкти у 13 локаціях, а також насичена освітня програма з лекціями та майстер-класами: чим запам’ятався четвертий Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Kyiv Art Week?

Реформуючи простір
Як впливають геополітичні, культурні та соціальні зміни на територію міст, метафізичний і особистий простір і чи може public art стати каталізатором змін? Проєкт Reforming the space об’єднав роботи українських скульпторів Назара Білика, Олексія Золотарьова, Сергія Петлюка та каталонського майстра Жауме Пленси.

HH Apartment
Студія IGOR SCHNEIDER design solutions оформила в Кишиневі дворівневий пентхаус із відкритою терасою для молодої сім’ї з чотирьох осіб, обставивши його авторськими предметами меблів від Flexform.

GG. Apartment
Київська студія Ki Design створила проєкт дворівневої квартири в історичній будівлі в Харкові. Родзинка інтер’єру — гірка, якою можна спуститися з верхнього поверху на нижній.

Призначення. Оповідь
Новела Анни Бондар про непрості взаємини архітектора та замовника.