PRAGMATIKA.MEDIA. Архітектура та демократія

#29
березень 2021

Ви знали, що парламенти країн із найнижчим рейтингом демократії за версією The Economist (Росії, Китаю та Північної Кореї) збираються в «класних кімнатах»? Підковоподібна зала Верховної Ради — це середня, гібридна модель, а найбільш демократичною є парламентська зала у вигляді кола. Усього ж є п’ять типологій подібних просторів — такого висновку дійшли засновники архітектурної студії XML Макс Коен де Лара та Давид Мюлдер ван дер Вегт, відомі також як автори книги Parliamentbook, у якій порівнюються інтер’єри залів для пленарних засідань усіх 193 держав — членів ООН.

Вплив архітектури та дизайну на демократичні процеси в суспільстві багато разів ставав темою кросплатформних досліджень, а їхні результати незмінно викликали жваву дискусію. Логічно, оскільки тема демократії — найдемократичніша тема. Ми вирішили не відхилятися від мейнстриму й перетворити наш #29 том на такий собі Speakers’ Corner, щоб обговорити наболілі питання.

Якою має бути архітектура, спрямована на консолідацію суспільства? Радикальний дизайн руйнує наші зв’язки чи створює нові? Як порушити моноцентричність міст, хто виграє, а хто програє? І чи потрібні українцям спеціально відведені місця для мітингів, простори з «політичною» функцією, чи ми вважаємо за краще збиратися спонтанно там, де захочемо? Обговорили все це на сторінках нашого березневого тому PRAGMATIKA.MEDIA — підключайтеся!

745₴

INTERGAL CITY. У пошуках «нового чорного». Змінюємо ми громадський простір чи він змінює нас?
У клієнтській зоні INTERGAL CITY відбулася презентація дизайн-проєкту нового МФК від компанії «Інтергал-Буд» і студії Sivak+Partners. Продовженням вечора стала дискусія на тему проєктування публічних просторів.

Gaggenau «Варіо» (Vario) серії 400 із функцією Home Connect. Безшумно та непомітно
Німецький концерн Gaggenau винайшов витяжку з продуванням повітря вниз. У березні бренд представляє вдосконалену версію витяжки Vario серії 400, яка дає кулінарам ще більше можливостей.

Королівський лід. Колекція Popsicle від YAKUSH
Український дизайнер Маша Якуш представила нову колекцію посуду із переробленого скла з ефектом «зледеніння».

Ice Story від FILD
Засновники дизайн-студії FILD безжально втопили та заморозили частину своїх авторських предметів. Ділимося історією концептуального фотопроєкту.

Стильний мікс від Interiсco
Розповідаємо про інтер’єр від харківської дизайн-студії Intericco, створений для молодого чоловіка, завзятого кіномана, що має пристрасть до настільних ігор і кавових напоїв.

Рефлексія як метод. Архітектура та дизайн із фабрикою De Castelli
На прикладі співпраці архітекторів і дизайнерів із відомою італійською фабрикою De Castelli розповідаємо про рефлексію як метод проєктування.

Benjamin Moore. Закрити колірний гештальт
Із дизайнером і художником Вікторією Зирянською та бренд-менеджером американської компанії Benjamin Moore Юлією Явтушенко поговорили про психологічний аспект сприйняття кольору в інтер’єрі.

Архітектура чи бутафорія? Чесні правила для чесних будівель
Чому жителі України, яка декларує прагнення до європейських цінностей, перетворюються на хранителів патріархальних засад, щойно йдеться про архітектуру? Чи можливий паритетний симбіоз історичної та сучасної забудови?

#cottagecore. Як технології допомагають утілити мрії про життя в гармонії із собою та природою
Швидкий темп сучасного життя та нова хвиля пандемії активізували прагнення городян жити ближче до природи. Розбираємося з Fundermax в особливостях сучасного приватного домобудування.

VEKA. «Не хочу пластик!» Полівінілхлоридні вікна в історичних будівлях. (Не) розвінчуємо міфи
«Історія архітектури — це також історія вікон», — сказав одного разу великий Корбю. Сьогодні вони є складною системою, яка виконує низку завдань. Розповідаємо про те, як віконні системи VEKA застосовуються в історичних об’єктах, що реконструюються.

Дім для демократії. «Ми формуємо будинки, а будинки формують нас»
«Ми формуємо наші будинки, а після наші будинки формують нас», — стверджував Вінстон Черчилль. Чи дійсно ритм і тектоніка «будівель влади» програмують біоритми політиків і депутатів, впливаючи на рішення, які вони приймають? Розповідаємо про останні напрацювання архітекторів і вчених, шукаємо закономірності та запитуємо експертів.

Важке місце. Анна Бондар: архітектура Верховної Ради та демократія Майдану
Як впливають інтер’єри та планування українського парламенту на ефективність роботи парламентарів? Шукаємо відповідь у архітектора та народного депутата Ганни Бондар.

Станіслав Куліш: «Найдемократичніша споруда — контейнерна побутівка»
Професор МАРХІ та Міжнародної академії архітектури Станіслав Куліш присвятив дві свої книги взаємовідносинам архітекторів із владою та суспільством. Чи застосовується наше уявлення про сучасні демократичні цінності до роботи архітектора та архітектури загалом?

Сучасна агора. Як пожвавити міську площу?
Що для нас міська площа? Територія протесту, транспортний вузол чи місце для зустрічей і спілкування? Засновник бюро Beloded Landscaping Людмила Білодід розповіла про способи та прийоми проєктування успішних площ.

Архітектура та демократія
Ольга Чернова розвінчує демократичні міфи та пояснює, яким чином посередність одних і слабкість інших може зіпсувати навіть найпрогресивніший архітектурний проєкт.

Якщо небо стає занадто яскравим. Екологія світла та friendly-lighting
Світлове забруднення — антропогенний фактор, результат технічного прогресу. На прикладах компанії Signify (ex-Philips Lighting) розповідаємо про безпечне світло, інноваційні технології та практичні рішення.

Riviera Village. Тип нової субурбії
Нинішні міста стрімко йдуть у мережу, а фокус городян різко зміщується в бік заміських територій. В Україні з’явився приклад субурбії нового типу — клубне котеджне містечко Riviera Village.

У пошуках кольору. Все, що ви хотіли знати про новий колірний сканер від Sadolin
Колір для компанії Akzo Nobel — головний інструмент, і його підбору тут приділяють особливу увагу. Нова програма Visualizer допомагає запам’ятати, підібрати або «приміряти» колір в інтер’єрі за допомогою мобільного пристрою.

Слідами старого міста. Новий інтер’єр шоуруму Ruslan Baginskiy від Ріни Ловко
Ruslan Baginskiy — всесвітньо відомий український бренд головних уборів, започаткований Русланом Багінським. Його предмети обирають Мадонна, Шерон Стоун та інші знаменитості. Архітектор Ріна Ловко оновила шоурум бренду, розташований у центрі Києва в історичній будівлі.