Як і багато ідей, що згодом можуть бути визнаними прогресивними, цю також породили непрості обставини: «Три роки поспіль ми двічі на рік показували селективний український дизайн у Парижі у межах виставок Maison&Objet та Paris Design Week. Тотальне анулювання всіх міжнародних подій, звісно, спричинило велику депресію та нерозуміння подальшого напрямку руху. Але ми як затяті оптимісти та проповідники українського дизайну в світі вирішили не втрачати темп. Адже розуміли, що не маємо права пропускати ці професійні події, нехай і віртуальні. Втім, для нас усіх очевидно, що віртуалом індустрію дизайну не прогодуєш. Тож народилася ідея проєкту «Ukrainian Design Brands: тотальна присутність», — пояснюють організаторки Анастасія Білецька та Сана Моро, співвласниці агенції з дослідження і реалізації проєктів у сфері дизайну, компанії MAЇNO Design Ukraine.
Отже, суть проєкту полягала у «кількавимірній» презентації об’єктів українського предметного дизайну. Реальна виставка відбулася у Києві, але водночас об’єкти віртуально демонстрували в Парижі, адже знаменитий салон дизайну та декору вимушено перейшов у формат digital fair. Та деякі предмети київської експозиції навіть прорвалися у доповнену реальність: одним із тестових форматів стала презентація від студії FFFACE, заснованої Дмитром Корніловим та Єгором Кумачовим. Ця українська команда креаторів, 3D-дизайнерів, JavaScript- та Unity-розробників створює контент у доповненій реальності та 3D для брендів із Європи, США та Центральної Азії. Студія випробувала доповнену реальність як інструмент комунікації та просування саме предметів дизайну, що дає можливість персоналізованого занурення без обмежень у просторі й часі.

Колекція меблів від Neutrum: предмети, що створені на чистому аркуші паперу в клітинку. Колекція ваз-скульптур Ear Володимира Манжоса / Waone Interesni Kazki
Завдяки iPad кожен відвідувач міг знайти відмінності між реальними предметами, представленими на стенді, та віртуальними, що відображали об’єкти в доповненій реальності на незайнятий постамент. Віртуально гості могли одним дотиком змінювати колір та пересувати вази-скульптури з нової колекції Ear Vase від Володимира Манжоса, більше знайомого нам як Waone Interesni Kazki. Ви легко впізнаєте його масштабні сюрреалістичні фрески-мурали, створені в усіх кутках світу. Також можна було «приміряти» у просторі меблі бренду Neutrum. Neutrum — це всесвіт предметів побуту, створений на чистому аркуші паперу. «Наш аркуш у клітинку, 5 х 5 см. Усі предмети створені в межах цієї модульної сітки. А вони найрізноманітніші: це може бути стіл, будинок, чашка, пляшка вина, транспортний засіб. Але починаємо з семи простих речей. Ми користуємося ними щодня і вважаємо, що знаємо про них усе. Робочий стіл. Стілець, щоб за ним сидіти. Стелаж, щоб зберігати книжки. Комод, щоб складати креслення. Лава та журнальний столик, щоб присісти й хвильку перепочити. Великий стіл для нарад і гри в пінг-понг», — розповідає дизайнер Володимир Вештак.

Люди в дизайні: Анастасія Білецька, Галина Проскуріна, Христина Гайдамака, Оксана Донська. Фото: Мария Мох
Було також успішно випробувано новий виставковий майданчик у KOOPERATIV. Адже цей коворкінг задуманий як територія, де креатив поєднується з бізнесом, породжуючи нові взаємовигідні колаборації, сенси та прогресивні формати. Адже вочевидь український креатив має достатній потенціал, щоб перетворитися на повноцінний економічний ресурс.
Протягом двох тижнів відвідувачі мали змогу побачити високий український дизайн, який зазвичай у ці дати демонстрували на стенді Ukrainian Design Brands у Парижі.
Протягом двох тижнів широке коло відвідувачів мало змогу побачити високий український дизайн
Цього разу було представлено десяток учасників, відомих та нових гравців на ринку, більшість із яких показали нові колекції. «Килим-втеча» на свій власний острів від Art & Design by Kristina Gaidamaka, прорив свідомості крізь дизайн від компанії Kassone, меблі, що дихають, у виконанні Container design studio, дерев’яні меблі-конструктор miracle2people, дитяче ліжко-горище від Sleep.Onnn, меблі з гонту від GOMINGIR, екомінімалізм від ZEGEN, храми-скульптури GORN by Ryntovt Design із тизером колекції органічних меблів та FFFACE із двома брендами — Waone Interesni Kazki та Neutrum.
І кожен із цих об’єктів гідний окремої презентації.
Art & Design by Kristina Gaidamaka
«Коли дизайн зустрічається з мистецтвом, буденне перетворюється на надзвичайне». Саме ця фраза найкраще характеризує бренд Art & Design by Kristina Gaidamaka, заснований у 2016 р. відомою українською художницею та дизайнеркою Христиною Гайдамакою. Бренд презентує килим Forest Island із нової колекції килимів «Острови», представленої в Парижі на салоні Maison&Objet у січні 2020 р. Кожен килим виготовлено вручну з натуральної вовни та віскози у техніці тафтингу в стилі урбаністичного етноромантизму за оригінальними ескізами художниці. Колекція була задумана як мрія про «втечу» на свій власний острів. Це символ мандрівника і водночас притулку — бути вдома й не втратити смаку і барвів мандрів… Хто ж знав, що написані тези для колекції стануть актуальними реаліями?

«Коли дизайн зустрічається з мистецтвом, буденне перетворюється на надзвичайне» — саме ця фраза найкраще характеризує бренд Art & Design by Kristina Gaidamaka
Колекція «Острови / Islands» співзвучна актуальному тренду Urban Etno. Художниця трансформує традиційні українські символи, образи квітів та птахів у сучасне зображення, розкладаючи малюнок на діджитальні пікселі. На виставці був представлений килим у синьо-зеленій гамі Forest Island. Кожен килим може бути виконаний у будь-якому розмірі й у чотирьох кольорових гамах. Волошковий, синій, зелений, оранжевий, лимонний… Загалом 138 кольорів. Тепер це не просто клаптики пухнастих пікселів, а мозаїка кольорів життєрадісних емоцій, необхідних сьогодні й таких простих.
Kids furniture group
Бренд Sleep.Onnn
Понад 12 років займаються виробництвом меблів Kids Furniture Group. За цей час вони не тільки стали найбільшим імпортером найкращих європейських марок для новонароджених (MiniBambini), а й розвинули власне виробництво меблів, створивши такі бренди, як Atelier Lilu, DRIMAI та Sleep.Onnn.
Так, унікальні класичні дитячі меблі створюють у межах невеликого кутюрного Atelier Lilu. У фокусі — персоналізація ліжка, розробка та підбір текстилю, оформлення вікон, деталізація місць зберігання з урахуванням потреб дитини в динаміці росту, розробка зони навчання та makeup’у.
Ліжко Sleep.Onnn Loft —це втілення дитячої мрії про затишне горище: місце сили та натхнення, зона секретів і світ фантазій
На виставці було презентовано нове ліжко Sleep.Onnn Loft. Це історія дитячої мрії про затишне горище: місце сили та натхнення, зона секретів і світ фантазій.
M2P Studio
Дизайнер Давід Бережняк
Історія київської студії miracle2people, заснованої у 2019 р. Давідом Бережняком, починається з колекції Miracle de la Vie, розробленої у 2019‑му та представленої на Paris Design Week. Давід Бережняк — предметний дизайнер і технічний експерт із виготовлення авторських та дизайнерських меблів індивідуального виробництва, практик і розробник технологічних рішень метало- та деревообробки, прихильник економічного виробництва без перевитрат та екологічних технологій у виробництві.
Колекцію меблів Miracle de la Vie розроблено для сучасних інтер’єрних рішень і нестандартних приміщень. Такі меблі сподобаються креативним молодим сім’ям із дітьми та домашніми тваринами, сформують цікавий акцент у публічних просторах. Елементами колекції можна обладнати вишукані кав’ярні та салони краси. Ці меблеві композиції зібрані з базових модулів-елементів. Безліч комбінацій модулів дають змогу перетворити будь-яке помешкання на цікавий та зручний житловий простір, врахувавши всі потреби його мешканців. А публічний простір — на артистичне й водночас функціональне середовище. Магія легкого комбінування предметів колекції доводить, що творчість не має меж.

Магія легкого комбінування предметів колекції Miracle de la Vie доводить, що у творчості немає обмежень

Колекцію меблів Miracle de la Vie розроблено для сучасних інтер’єрних рішень та нестандартних приміщень
Колекція налічує 10 елементів: креденс Ame Aimante, тумба-куб la Débute, комод la Vie, консоль Petite Fille, шафа Reverie, приліжкова тумба Noel, приліжкова тумба No, композиційний елемент Deux, тумба-будиночок Peu de Vie, поличка Solidarite, ліжечко Pour le Jeu.
RDWOOD з ORGANiC collection by RYNTOVT DESIGN
Нова колекція ORGANiC collection, створена у колаборації з одним із найталановитіших сучасних дизайнерів Юрієм Ринтовтом та його бюро Ryntovt Design, безперечно, стане новим етапом розвитку компанії RDWood і подією в українському дизайні та меблевому виробництві.
Ця колаборація органічна, як меблі з нової колекції: величезний досвід роботи з натуральним деревом, віртуозне володіння матеріалом, спільний підхід до новітньої філософії сучасних функціональних предметів дали змогу RDWood втілити надзвичайний задум Юрія Ринтовта, одного з флагманів напряму екомінімалізму.
Колекція ORGANiC by RYNTOVT DESIGN для RDWOOD — органічний союз об’єктів інтер’єру, людини і живої природи, що виникає завдяки інтеграції живих рослин у функціональні предмети
Починаючи з 2012 р. компанія RDWood виготовляє меблі за оригінальним дизайном. Основна її перевага — великий досвід роботи з масивом натурального дерева та бездоганне виконання індивідуальних замовлень. У колаборації з талановитими українськими дизайнерами компанія створила і вивела на ринок понад 50 предметів сучасних високоякісних меблів із дерева.

ORGANiC collection — дев’ять предметів меблів з різним функціоналом. На виставці було представлено тізер колекції. Фото: Іван Авдеєнко
Колекція ORGANiC by Ryntovt Design для RDWood — органічний союз предметів інтер’єру, людини і живої природи, що виникає завдяки інтеграції живих рослин у функціональні предмети. ORGANiC collection — це дев’ять предметів меблів із різним функціоналом. На виставці було представлено тизер колекції — лава-лежанка Rosemary, журнальний стіл Muscat та двофункціональний табурет-столик Ginger.
Container design studio
Container design studio заснована у 2015 р. в Харкові дизайнером Євгеном Пуклічем. У фокусі проєктного бюро — предметний і промисловий дизайни, архітектурні та інтер’єрні об’єкти. «Ми знаємо, що хороший та продуманий дизайн у виробництві коштує майже стільки, скільки й поганий. Але ми віримо в хороший смак. Саме тому приділяємо значну увагу деталям та якості наших предметів із прискіпливим відбором робити \ не робити», — пояснює Євген Пукліч. За п’ять років студія взяла участь у декількох міжнародних профільних виставках, привернула до себе увагу найкращих європейських та українських арт-галерей, шоурумів, дилерських мереж і професіоналів. На виставці Container design studio представляє предмети колекції Сontain air.
Концептуальна основа колекції Сontain air — принцип «меблів, що дихають». Єдиний формотворчий елемент усієї лінійки меблів — труба. Всі нерухомі, рухомі деталі та поєднання також виконані з труби. Колекція відпрацьована у всіх основних типологіях меблів та освітлення. Починаючи з дрібних ваз та декору і закінчуючи великими системами зберігання, обідніми столами та системами total house, де предмет стає частиною архітектури та продовженням стін, з яких «виростають» предмети, забезпечуючи повноцінність альянсу функції та мистецтва.
GOMINGIR Дизайнер Михайло Саморіз
У центрі уваги бренду, заснованого у 2019 р. після успішної участі в Paris Design Week у вересні 2019‑го, — карпатський символізм та етномінімалізм, узагальнення й переосмислення давніх символів і традиційних ремесел. Кожен об’єкт студії — чудовий зразок синтезу традиційного й сучасного світогляду, який дивовижно ретранслює естетику традиційної культури в сучасних за дизайном та функцією предметах. «Слухайте і відчувайте своє коріння, гори, ялини, струмки та річки. Будьте актуальними і не втрачайте себе», — закликає Михайло Саморіз, промисловий дизайнер, який народився в Івано-Франківську. Студія брала участь у багатьох конкурсах та виставках: Paris Design Week (2019) з люстрою HCC7, Salone Satellite Moscow (2011–2012) із концептами Millipede Chair та Orb Door Handle. Роботи студії регулярно потрапляють на закордонні сайти і сторінки журналів про сучасний дизайн. На виставці представлено два предмети з нової колекції GONT.

Кожен об’єкт студії — зразок синтезу традиційного і сучасного світобачення, який ретранслює естетику традиційної культури у сучасних за дизайном та функцією предметах
На створення колекції GONT надихнув традиційний покрівельний матеріал. Гонт часто використовують в українській архітектурі для покрівлі даху у вигляді клинчастих дощечок, драниць, плашок фігурної форми. Гонт буває шпунтовий, колотий, пиляний. Кругла основа столу та кругла ваза також нагадують фрактальну геометрію лусочок шишок дерев хвойних порід. Кожен предмет колекції може бути виконано в чорному та білому кольорах із застосуванням сучасних технологій порошкового фарбування неіржавного металу та ручної праці. Матеріали: фарбована фанера, гартоване скло, неіржавний метал.
ZEGEN
Що важливіше: краса чи функціональність, творчість чи технології, форма чи зміст? Відповідь на ці запитання роками шукають найкращі дизайнери. Але сьогодні зароджується особливе розуміння дизайну, де не потрібно вибирати, де сенс точно переданий формулою «1 + 1 ≠ 2». Хоч би скільки елементів було, лише їх єдність здатна створювати нові сенси для особливої якості життя людини.
Фірмовий стиль компанії — естетика екомінімалізму з продуманою логікою кожного предмета. Меблі від ZEGEN не лише змінюють інтер’єр будинку, а й декларують новий спосіб життя, де головними цінностями стають свідомість, інтелект, культура і особистість.
«Ця ідея 12 років тому надихнула нас на розвиток інтелектуального дизайну. За його принципами нам вдалося створити унікальні меблі для свідомих людей. Тих, хто розуміє, і тому шукає щось більше, ніж просто гарний і практичний продукт», — стверджує Павло Ковтун, засновник компанії.
На виставці компанія презентує письмовий стіл із колекції DUOO від дизайнера Андрія Могили та шафу GRID від Павла Вєтрова.
Письмовий стіл DUOO — це лаконічний дизайн, виваженість усіх ліній і продуманість функціоналу, які разом створюють ідеальний робочий острів. Відсутність зайвих деталей спонукає до зосередженості та виваженості, необхідних для комфортної роботи, особливо віддаленої.
Колекція GRID — успішно реалізований концепт колекції меблів відомого українського дизайнера Павла Вєтрова, який у 2016 р. отримав престижну міжнародну нагороду Red Dot Design Award.
Майстерня художньої кераміки GORN х Дарія Кольцова
Творча майстерня кераміки GORN заснована в Києві в 2018 р. Юрієм Мирком та Богданом Кривошеєю. Через кераміку команда GORN прагне донести відчуття суті та невимушеної досконалості.
Юрій Мирко — художник-кераміст. Народився в місті Опішня, яке називають гончарною столицею України. Навчався та працював на заводі художньої кераміки, має в Опішні власну майстерню. «Для мене глина — це матеріал, який спонукає бути живим. Я володію всіма керамічними техніками, втім, завжди відчуваю співавторство з матеріалом, це спільний процес творення», — говорить художник.
Його погляди поділяє і Богдан Кривошея: «Кераміка для мене — чиста містика. Ми створюємо те, що подобається естетично, концептуально, енергетично, те, що потім наповнюється змістом та проходить крізь час».
На виставці студія представляє проєкт Temples у колаборації з відомою українською мисткинею та кураторкою Дар’єю Кольцовою. Авторка інсталяцій, скульптур, графіки та відео у 2015 р. була номінована на PinchukArtPrize — головну українську премію в сучасному мистецтві. 2017‑го стала стипендіаткою Gaude Polonia від Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща.

Рельєф кожної скульптури залишає мільйони відбитків пальців автора, документацію його неповторного «танцю» на поверхні
Колекція «Temples / Храми» — це серія габаритних рукотворних скульптур. Рельєф кожної скульптури зберігає мільйони відбитків пальців автора, документацію його неповторного «танцю» на поверхні.
Скульптури є художнім роздумом про місце людини у світі, про взаємозв’язок та спорідненість усього сущого. «Чи не прийшов час змістити увагу з людини як центру світу на ставлення до планети як цілісного організму, в якому людина є лише частиною екосистеми?» — запитали митці й почали шукати метамову для спілкування з глядачем. Нею стала форма.
Kassone Individual Furniture
Понад 10 років компанія Kassone Individual Furniture виготовляє меблі за індивідуальними замовленнями будь-якої складності. А торік почався новий етап — компанія презентувала авторську колекцію меблів Break Free.
«Я впевнений: меблі можуть бути створені не тільки заради функцій і дизайну, а й заради емоцій. Я хотів передати емоцію. І ми так захопилися процесом, що створили значно більше, ніж могли собі уявити на початку роботи», — захоплено розповідає Андрій Руденко, співвласник та ідейно-рушійна сила Kassone. Восени компанія запускає новий безпрецедентний проєкт PANOPTIKUM DESIGN у партнерстві c компанією MAЇNO Design Ukraine, який представить колекцію предметів, створених також у колаборації з українськими дизайнерами. PANOPTIKUM DESIGN є доказом реальності матеріалізації ідей, які втілилися в дивовижних, але функціональних предметах інтер’єру. Це зібрання незвичайних предметів, кожен з яких колись був лише дивовижною ідеєю.
«Меблі можуть бути створені не тільки заради функцій, заради дизайну, а и заради емоцій», — захоплено каже Андрій Руденко

Завдяки оригінальній дзеркальній технології BreakFree цей акцентний інтер’єрний об’єкт стає візуально-емоційним проривом в інший вимір
На виставці компанія презентувала барну шафу і тумбу з колекції Break Free. Шафа може модифікуватися від барної до гардеробної. Завдяки оригінальній дзеркальній технології Break Free цей акцентний інтер’єрний об’єкт стає візуально-емоційним проривом у інший вимір. У поєднанні з матеріалом, що візуально і тактильно імітує природну текстуру розломленого бетону або каменю, оптичний ефект дзеркал справляє сильне емоційне враження.
Ефективні колаборації та креатив на експорт
Цей проєкт також довів, що справжні колаборації працюють тоді, коли запити на взаємодію йдуть водночас звідусіль.
Тож кожен із партнерів, які підтримують проєкти з розвитку та промоції українського дизайну, — це енергійні та подеколи відчайдушні гравці ринку.
Українська Асоціація Меблевиків (УАМ) — це професійна галузева громадська організація, яка останніми роками перебуває в авангарді розвитку меблевої галузі України. УАМ постійно ініціює процеси колаборації, українські та міжнародні події, які справді якісно сприяють еволюції сфери. Це дає підстави прогнозувати, що місія створення найкращого меблевого середовища в Україні, яку декларує УАМ, незабаром втілиться в реальність. Останнім часом у фокус УАМ також потрапив дизайн як рушійна сила, здатна зробити українське меблеве виробництво конкурентоспроможним у світі.
Інтеграція у проєкт «Ukrainian Design Brands: тотальна присутність» Європейської школи дизайну (EDS, Europеan Design School) та багато інших колаборацій демонструє, як випускники EDS стають складовою інфраструктури креативних індустрій.
В тому, що креатив є справжнім товаром, вже нікого не треба переконувати. Але навчитися грати за світовими правилами індустрії необхідно
Чи можна навчитися креативу чи це вроджена риса? Ми впевнено стверджуємо: так! Підстави є — це досвід Європейської школи дизайну (EDS), єдиної в Україні системи альтернативної освіти, яка охоплює у своїх програмах дизайн усіх напрямів і є якісним зразком інноваційної системи дистанційної та очної освіти.
Дизайн-мислення проростає сьогодні скрізь та вочевидь виступає рушійною силою всіх соціальних та бізнес-процесів. Отже, EDS створена як ефективний інструмент для опанування популярних професій, актуальних знань, причому саме з бізнес-орієнтацією. Це не теорія, а реальна практика.
MANDERS — це значно більше, ніж найкращі декоративні матеріали від знаних європейських та світових брендів. Це підтримка важливих для розвитку та освіти подій. Останніми роками MANDERS згрупували навколо себе найкращих інтер’єрних дизайнерів України та продовжують надавати творчі можливості для реалізації різних проєктів і надихати на нові ідеї.
Група компаній DIM дає підстави сподіватися, що у проєктах DIM дедалі частіше будуть фігурувати предмети та об’єкти найкращих українських дизайнерів: останнім часом компанія розробляє два інноваційні кейси з реалізації готового житла з дизайн-ремонтом. Постійний пошук і впровадження свіжих архітектурних рішень — інноваційних матеріалів, нових технологій — виводять компанію за межі звичайної девелоперської діяльності.

Проєкт «Ukrainian Design Brands: тотальна присутність» було представлено у вересні в Києві у новому просторі KOOPERATIV
А в тому, що креатив є справжнім товаром, вже нікого не потрібно переконувати. Але навчитися грати за світовими правилами індустрії необхідно. Для цього в останній день роботи виставки було проведено форум «Креатив на експорт» в онлайн-форматі для представників креативних індустрій сфери дизайну, нинішніх та майбутніх експортерів.
Насправді амбітна назва проєкту «Тотальна присутність» — це те, чого прагне український дизайн. Але то не чиста амбіція, а життєва необхідність. Із кількох причин. Лише зрідка національний продукт дизайну вписується в реалії національної культури споживання, тому креативні виробники змушені шукати зовнішні ринки. Втім, тотальна відсутність можливості фізично мандрувати починає грати нам на користь: проєкт продемонстрував, що потенціал тренду global local відкриває нові перспективи присутності українського дизайну в національній свідомості та вітчизняних інтер’єрах.
Текст: Сана Моро