«Коли, як не зараз?» — Олександр Максимов про бізнес, волонтерську діяльність, створення нового бренду під час війни і виставку в Парижі

«Архітектори проти війни» — так ми назвали цикл публікацій, де розмовляємо зі справжніми героями: до війни — архітекторами, урбаністами, дизайнерами, декораторами, художниками, а в новій дійсності — військовими, волонтерами, громадськими діячами. Ділимося історіями цих людей і висловлюємо велику подяку всім тим, хто наближає нашу перемогу.

Героєм цього випуску став Олександр Максимов — харківський підприємець, керівник компанії Solmix Lighting і засновник новоствореного бренду Lights of Ukraine (LOFU), а також волонтер і директор благодійної організації «Злагода та добро». Solmix Lighting існує вже 8 років, виробляє світлодіодне освітлення для промислових підприємств, зокрема в галузі птахівництва. Станом на 23 лютого 2022 року це була основна діяльність Олександра Максимова, втім, повномасштабна війна багато що змінила — із самого початку вторгнення Олександр і його колеги активно допомагають військовим та цивільним, а паралельно із цим у квітні 2022 року народився новий бренд — Lights of Ukraine. Тож як це було?

Олександр Максимов, керівник компанії Solmix Lighting і засновник бренду Lights of Ukraine (LOFU)

«Авжеж, був момент, коли на початку війни всі злякалися, — розповідає Олександр. — Ми мобілізували свої зусилля, подбали про безпеку співробітників, зарплата людям платилася, місяця два так продовжувалося. А потім ми відновили свою основну діяльність. Бо птиця росте, годувати армію та людей загалом треба, працювати треба. Склад і частину виробництва на період з березня по вересень 2022 релокували до Вінницької області — подалі від зони активних бойових дій, аби було менше ризиків для виробництва.

«Авжеж, був момент, коли на початку війни всі злякалися. Ми мобілізували свої зусилля, подбали про безпеку співробітників. Та невдовзі відновили свою діяльність» – Олександр Максимов

Освітлення в галузі птахівництва безпосередньо регулює життєдіяльність птахів. Від нього залежить, наскільки якісно птиця їстиме, ростиме і врешті відповідатиме технологічним вимогам. Із нашого боку ми на це впливаємо за рахунок рівномірності освітлення, підпорядкованої спеціально розробленим алгоритмам. Освітлення, яке ми виробляємо, здатне працювати в промислових масштабах, піддається мийці під високим тиском, обробці хімічними сполуками.

Фото з виробництва Solmix Lighting, під котре нараз також підв’язаний бренд LOFU

За час повномасштабної війни Solmix Lighting не стояли на місці: ми майже повністю переформатували продуктову лінійку, отримали європейські сертифікати на лінійку нових виробів, зробили ребрендинг. І на сьогоднішній день, крім проєктів по Україні, ми також маємо замовлення з-за кордону, зокрема з Польщі. Також у Польщі нині живе і продовжує працювати наша співробітниця, всі решта або не виїздили, або виїхали і вже повернулися. По суті, штат компанії за цей час лише розширився».

Solmix Lighting існує вже 8 років, виробляє світлодіодне освітлення для промислових підприємств, зокрема в галузі птахівництва. До 23 лютого 2022 року керівництво цією компанією було основною та найбільш пріоритетною діяльністю Олександра Максимова

Волонтерська діяльність

Олександр Максимов також є директором благодійного фонду «Злагода та добро». Початок повномасштабного вторгнення неабияк активізував діяльність фонду, адже волонтерська діяльність, допомога військовим і цивільним та постійні роз’їзди стали невід’ємною частиною життя Олександра і його колег.

Фото з архіву фонду «Злагода та добро»

«На початку повномасштабної війни я вивіз сім’ю до кордону і повернувся в Харків. Багато наших товаришів мобілізувалися. Потреб було безліч: немає палива, немає необхідної кількості машин, першочергові більш дрібні потреби теж нікуди не зникають. Допомагали ми багато й по-різному. Серед перших запитів також були ліки, сигарети — навіть так. Потім ми почали регулярно кататись. Із Харкова в Ладижин, на кордон — звідти гнали машини, везли продукти, багато всього.

Фото з архіву фонду «Злагода та добро»

Волонтерська діяльність, допомога військовим і цивільним та постійні роз’їзди стали невід’ємною частиною життя Олександра Максимова і його колег

Ми співпрацювали і співпрацюємо з волонтерськими організаціями з інших країн, наприклад зі спілкою українських організацій “Мати-Україна” в Болгарії — низький уклін пані Олені Коцевій, яка цим усім займається й дуже потужно нам допомагає. Також Ігор Рак, староста села Четвертинівка неподалік від Ладижина, сильно нам допомагав — ми і людей розселяли по селу, і буржуйки робили разом із ними, і сортували допомогу, після чого все це їхало на Харків. Тоді ж, іще на початку повномасштабної війни, ми спільно з “Нашою Рябою”, нашими давніми партнерами, змогли організувати й доставити досить багато гуманітарки — зокрема саме їжі. Маркетолог Solmix Lighting нині є сержантом в 226 батальйоні, тож 226 бату ми теж активно допомагали — і павербанками, і бронежилетами, і багато чим іще».

«Наш регулярний триденний маршрут був таким: Харків — Ладижин/Четвертинівка — кордон — Ладижин/Четвертинівка — Харків. За літо 2022 року ми наїздили цим маршрутом 38 000 км» – Олександр Максимов

Фото з архіву фонду «Злагода та добро»

Війна, волонтерство, бізнес і… Париж

Волонтерська діяльність і робота протягом повномасштабної війни стали для Олександра Максимова паралельними процесами. Втім, навіть тоді, коли робочих задач і запитів на допомогу була величезна кількість, а графік був дуже щільний, у цій історії все одно знайшлося місце для професійного і (неочікувано) творчого зростання.

«В мене вже давно була подібна ідея — виробляти стильне освітлення для декору» – Олександр Максимов

Зараз під виробництво Solmix Lighting підв’язаний бренд LOFU, що представляє дизайнерські інтер’єрні світильники. Розмови про його створення почалися на третій місяць повномасштабної війни, а вже у вересні 2022 року LOFU представляла свої зразки на виставці Maison&Objet в Парижі. Здавалося б, враховуючи основний профіль діяльності Solmix Lighting, що новостворений бренд узявся нізвідки, ще й у такий нестабільний час, та насправді ідея про виробництво інтер’єрних світильників виникла в Олександра ще давно.

Підвісні світильники з колекції NAЇVE від LOFU, дизайн – Марія Целік

«В мене вже давно була подібна ідея — виробляти стильне освітлення для декору, — згадує Олександр Максимов. — Перший подібний досвід у нас був, коли ми робили Харківський зоопарк — зокрема й освітлення, і не лише у вольєрах, а і в кафе на території зоопарку. Втім, основною зоною діяльності для нас так і лишався промисловий сегмент. Але трапилася війна».

Підвісний світильник з колекції NAЇVE від LOFU, дизайн – Марія Целік

На той момент, як уже вище згадувалося, Solmix Lighting евакуювали частину співробітників у місто Ладижин Вінницької області, втім, сам Олександр постійно їздив між Харковом і Ладижином, волонтерська діяльність набирала обертів, вони з колегами невпинно возили якусь допомогу. Дуже коротко Олександр згадує, як одного дня в той період потрапив в інцидент, з котрого досить важко виходив, мав контузію, врешті мусив одягти окуляри. Тоді в Ладижині він на певний час затримався.

Тоді ж виявилося, що дизайнерка Марія Целік, із котрою Solmix Lighting раніше працювали над кількома проєктами, нині у Вінниці. Олександр домовився про зустріч.

Марія Целік, дизайнерка

«Якось так вийшло, що саме із цієї зустрічі почалося доволі спонтанне й стрімке втілення давньої ідеї про освітлення для декору, — згадує Максимов. — Я просто сказав: “Давай робити світильники”, і Марія відповіла: “Давай”.

Було таке відчуття, знаєте, мовляв, коли, як не зараз? Ми з Марією якось зійшлися в наших ідеях і мотиваціях, тож процес пішов доволі жваво, всі учасники процесу були зацікавлені. Так доволі скоро народилися обидві колекції LOFU — NAЇVE та Prykrashena.

Світильники з колекцій NAЇVE та Prykrashena від LOFU в інтер’єрі. Дизайн світильників – Марія Целік

Якось посеред ночі Марія скинула мені новину про те, що оголошено конкурс на набір експозиції для стенду на виставці Maison&Objet в Парижі. Ми вирішили, що треба пробувати. Мали багато безсонних ночей підготовки, та врешті видали готові світильники колекції NAЇVE. Ця колекція була простіша у виробництві, бо з пластиком, який використовується для цих світильників, працювати було і легше, і дешевше, аніж з алюмінієм, потрібним для колекції Prykrashena, — та й пріоритети в розподілі фінансів були інші, гроші йшли на пошиття бронежилетів, на закупівлю тепловізорів для війська…

Втім, ідея виготовити світильники й податись на конкурс для паризької виставки виправдала себе: нас обрали, і прямо з воюючої України ми поїхали в Париж на Maison&Objet ‘22, це був вересень 2022 року. Весь процес із нуля був доволі швидким — ідея зародилася у квітні, вже в травні був чіткий план, що робити і як робити, літо пішло на виготовлення зразків, а вересень — це вже виставка, тобто сумарно менш ніж пів року.

«Прямо з воюючої України ми поїхали в Париж на Maison&Objet ‘22. Весь процес із нуля був доволі швидким – від ідеї до втілення й врешті виставки минуло менш ніж півроку» – Олександр Максимов

Для нас це був шок: ніколи ще ми не втілювали проєкти такого масштабу і профілю настільки цікаво й швидко. З виставки ми поїхали, вже сконтактувавши з кількома замовниками — з Польщі, з Франції, з України також.

Фото з виставки Maison&Objet ’22, Париж, Франція. На фото: Анжеліка Анісімова, бренд-менеджерка LOFU, Олександр Максимов, засновник LOFU, Марія Целік, дизайнерка

Втім, наша поїздка в Париж збіглася з деокупацією територій Харківщини, і з виставки, попередньо завантаживши бус гуманітаркою в Польщі, ми поїхали прямо в Ізюм — допомагати, так само возити гуманітарку на деокуповані території — зокрема розвозили продуктові набори».

Якщо говорити саме про бренд, на виставці його діяльність не зупинилася, і він продовжив розвиватись. Основними пріоритетами на подальшому шляху LOFU були і досі є вдосконалення, напрацювання наявної бази. Наразі всі вироби обох колекцій уже є серійними, а друга колекція, Prykrashena, потрапила у двадцятку обраних об’єктів Maison&Objet ‘23. Також наразі бренд готується до участі у виставці I AM U ARE в Лос-Анджелесі, США — туди Lights of Ukraine поїдуть вже з обома колекціями.

Тренд-зона на виставці Maison&Objet ‘23, Париж, Франція. Тут представлена селекція з 20 об’єктів, обраних комісією виставки за поточний рік. На фото – світильник з колекції Prykrashena від LOFU. Дизайн – Марія Целік

«Коли волонтериш, весь час маєш відчуття, наче в усіх постійно просиш. В Парижі хотілося показати, що ми здатні не лише просити — ми також здатні щось створити й самі запропонувати світові» – Олександр Максимов

Олександр Максимов зізнається, що паризька виставка 2022 року й загалом уся ідея проєкту LOFU мали для нього особисте значення.

«На той момент значну частину мого життя займала (і займає досі) волонтерська діяльність — ти дістаєш важливі речі на закриття запитів, возиш щось, займаєшся цим, але весь час маєш відчуття, наче в усіх постійно просиш, — ділиться Олександр. — Хотілося показати, що ми здатні не лише просити — ми також здатні щось створити й самі запропонувати світові. Це був основний мотив. Чи можемо ми, компанія, що фактично працює в курниках і супермаркетах, вирости над собою та змінити профіль, створити щось, що має естетичну дизайнерську цінність?

Світильники з колекції Prykrashena від LOFU на виставці Maison&Objet ‘23, Париж, Франція. Дизайн – Марія Целік

LOFU — це справа для душі. Одне відчуття — знати, що твої світильники використовуються на великих підприємствах, і геть інше — бачити їх в інтер’єрах, усвідомлювати, що вони здатні не лише виконувати якусь базову функцію, а ще й прикрашати собою простір.

Світильники з колекції Prykrashena від LOFU. Дизайн – Марія Целік

Розширюючи свою діяльність на цей сегмент ринку, ми також транслюємо ідеї про розвиток культури виробництва. В самій своїй суті світильники одні й ті самі: сьогодні хлопці збирають промисловий проєкт, а завтра виготовляють інтер’єрні світильники. Втім, це вже інший рівень культури ставлення до виробу, інший рівень виробництва. Ми замінили обладнання — перейшли на більш якісні й точні інструменти. Наразі вироби LOFU і загалом діяльність бренду займає десь 15% від загального об’єму діяльності Solmix Lighting.

Фото з виробництва Solmix Lighting, під котре нараз також підв’язаний бренд LOFU

«LOFU — це справа для душі. Одне відчуття — знати, що твої світильники використовуються на великих підприємствах, і геть інше — бачити, що вони здатні прикрашати собою простір» – Олександр Максимов

При цьому ми націлені розширювати діяльність у цьому напрямі. Наразі співпрацюємо із Софією Морозюк у рамках благодійного проєкту, що буде презентований згодом. Також співпрацюємо з молодими студентами-дизайнерами, допомагаємо втілювати їхні проєкти — виробництво у нас велике, нам не складно, та й ідея того варта, бо це вирощування молодої генерації вмотивованих людей. Якщо не вони — то хто буде нашим майбутнім?

Процес створення світильників з колекції Prykrashena від LOFU

Після Нового року плануємо презентувати нову колекцію LOFU. В Solmix Lighting робота теж триває. Хочеться висловити подяку людям, завдяки котрим наша діяльність нині можлива. Знаєте, вже давно шириться ідея “Купуй українське”. І вся наша діяльність сфокусована на цій тезі: ми хочемо, щоб виробництво українського продукту було зосереджене повністю в Україні, і ми нарощували культуру українського споживання — не лише на рівні готового продукту, а й на рівні базовому, коли йдеться про технології та комплектуючі.

Ми хочемо поширювати цю ідею, хочемо, щоб люди і світ загалом знали більше про українських виробників — про те, що ми можемо робити повністю свій, якісний, конкурентний продукт. Бо дійсно можемо.

Підвісні світильники з колекції NAЇVE від LOFU, дизайн – Марія Целік

Окремо хочу подякувати команді, яка завжди поруч і допомагає втілювати ідеї в життя. Без вашої підтримки, самовіддачі та людських і влучних порад історія не була б такою цікавою та динамічною».