Кольори мої, кольори. Заглянути у світ Яйої Кусами

Сьогодні святкує свій День народження знаменита японська художниця Яйої Кусама, яка прославилася своїм живописом, інсталяціями, скульптурами, перформансами й очевидною одержимістю експресією кольору та ритмічним повторенням візерунків.

А відвідувачі її виставок по всьому світу й собі настільки одержимі творчістю художниці, що наважуються вистоювати довжелезні черги, найчастіше на звірячому холоді та в палючу спеку, щоб зробити селфі в її знаменитих «нескінченних кімнатах».

Інсталяція Яйої Кусама «В кінці всесвіту»

Днями музей сучасного мистецтва The Broad у Лос-Анджелесі заявив про придбання другої такої кімнати для своєї постійної експозиції, додавши до вже наявної інсталяції під назвою «Душі в мільйонах світлових років» (2013 р.) роботу Яйої минулого року «Туга за нескінченністю».

Просторова інсталяція «Туга за нескінченністю»

«Туга» Кусами відрізняється від інших її подібних робіт — глядач не може фізично увійти в цей простір із дзеркал і мерехтливих світлодіодів, але повинен заглядати в нього крізь невелике віконце, ніби частково віддаляючись від світу.

Новий досвід взаємодії з роботами художниці продемонструвала співачка Адель у 2016 році. Як декорацію для свого виступу на Brit Awards вона обрала створену Кусамою складну інсталяцію із дзеркальних панелей, підсвічених тисячами фотоспалахів із залу. Співачка пояснила, що ідея перформансу полягала в можливості побачити саму себе в дзеркальній кімнаті під різними кутами і цілком відповідала змісту композиції When We Were Young.

Адель під час виступу на Brit Awards 2016

Можливо, стилістика робіт Яйої Кусама, що дозволяє глядачеві роздивитися те, що, здається, він не помічав раніше, — продукт її ментального розладу. З юності Яйої страждала від нав’язливих станів, і позбутися їх, за її словами, їй допомогло мистецтво. Яйої працює в різноманітних стилях: мінімалізм, сюрреалізм, поп-арт, абсолютний експресіонізм. Примітно, що 12 листопада 2008 року на аукціоні Christie’s її робота була продана за вражаючі 5,1 млн доларів — рекорд для жінки-художника за життя. Також Кусама є поетесою, письменницею, дизайнеркою одягу та навіть взяла участь у створенні кількох кінострічок.

Кампейн колекції Louis Vuitton 2012 року, над якою працювала Яйої Кусама

Кампейн колекції Louis Vuitton 2012 року, над якою працювала Яйої Кусама

Так Кусама оформила фасад бутіка LV на 5-й Авеню у Нью-Йорку

Інтер’єр бутіків марки був також декорований у фірмовий горошок художниці

Наприкінці минулого року Яйої нарешті відкрила свій власний мономузей у Токіо. Тепер відвідувачі вишиковуються в гігантські черги навіть за електронними квитками, щоб поринути у світ Кусами.

Мономузей Яйої Кусами в Токіо

У токійському музеї представлені чорно-білі принти, виконані в техніці трафаретного друку, та експресивні акрилові полотна, більше третини з яких — із серії «Моя вічна душа», і, звичайно, фірмові дзеркальні інсталяції. Відвідувачі музею побачать «Крики гарбуза про кохання за межами нескінченності» — простір, заповнений рядами жовтих і чорних овочів, що світяться. А ще в музеї передбачена читальна зала, розміщені архіви художниці.

Господарка музею серед власних картин

Вхідна група в Yayoi Kusama Museum

Картина «Нескінченні сітки», 2014 рік, полотно й акрил

Робота «Жінки чекають на весну»

Робота «Я люблю очі»

Картина «Ті, хто молиться за мир»

Графічна робота «Прокидатися зранку»

Яйої Кусама, оточена своїми картинами

Гігантська скульптура «Зоряний гарбуз» (2015 рік) інстальована на відкритій терасі музею з видом на околиці Сіндзюку — рідний район Яйої Кусами, де розташована її студія і психіатричний госпіталь, в якому вона проживає з 1977 року.

Інсталяція «Крики гарбуза про кохання за межами нескінченності»

Високу білу будівлю, будівництво якої завершилося у 2014 році, спроєктував архітектор Куме Секкі, який працює в мінімалістичному ключі. Вдивляючись у великі скляні вікна будівлі, що сяють серед сіро-коричневих житлових будинків, перехожі гадали про його призначення. Чи це буде резиденція самої Кусами? Чи затримувалося відкриття через здоров’я художниці? Тепер усе стало на свої місця: музей відчинений, і на його білих стінах — думки та втілені фантазії Яйої.