Коли пропозиція значно перевищує попит. Чому виникли китайські міста-привиди

/ Світ /

Поки США переживають гостру житлову кризу, спровоковану нестачею територій через значну кількість котеджних поселень напротивагу мізерній частці висотних ЖК, мегаполіси у Китаї "виростають" з нуля. Тамтешня політика розбудови стала настільки масштабною, що деякі з міст тривалий час залишаються опустілими. І якщо у світовому контексті китайські міста-привиди вважаються унікальним явищем, то для Піднебесної - це стало звичними реаліями.

Щорічно Китай зводить 15 мільйонів нових будинків – це уп’ятеро більше, ніж у США та Європі разом. Перенасичення тамтешнього ринку нерухомості призвело до зменшення попиту на житло та появі в країні великої кількості “міст-привидів”. 

У світовому досвіді це явище є абсолютно унікальним. Якщо зазвичай “містами-примарами” називають покинуті населені пункти, де раніше вирувало життя, то з китайськими – все навпаки. Це нові об’єкти, розраховані на велику кількість мешканців. Сьогодні таких міст налічується понад півсотні. Цілі райони, серед яких Тіандученг, Темза, Біньхай, Кангбаші тощо, продовжують стояти пусткою.

Порожня вулиця в районі Кангбаші, Внутрішня Монголія. Фото: South China Morning Post

За даними The Wall Street Journal, лише станом на 2017 рік близько 65 мільйонів квартир стабільно залишались без господарів. Потенційно у них можна було б поселити усе населення Франції, однак у Китаї вони не мають особливого попиту.

І це не через те, що “міста-привиди” неадаптовані до життя, навпаки – вони доволі продумані та функціональні. Під час проєктування цих метрополісів інфраструктуру розробляють до дрібниць. Проєкти масового будівництва можуть включати висотні багатоповерхові кондомініуми, величезні торгові центри, міські площі, громадські простори та навіть нагадувати копії міст у Європі чи інших країнах.

Місто-привид Тяньдучен, що відтворює стилістику столиці Франції. Фото: ABC

“Міста з нуля” зазвичай будують в сільській місцевості на околицях існуючих населених пунктів. Такий підхід дозволяє створити “комунікаційний міст” з активним урбан-середовищем та розширити його межі. Однак у 2022 році цей задум виявився неактуальним. 

Як пише ABC, попри те, що квартири у новобудовах міст-привидів в основному продані, у них ніхто не живе. Багато людей купують нерухомість для інвестицій, без необхідності коли-небудь туди переїжджати, тому пропозиція значно перевищує попит, а сам попит не має вагомого значення, бо він створений штучно.

У серпні 2021 року недобудовані багатоповерхівки в Куньміні, столиці провінції Юньнань на південному заході Китаю, були підірвані і знесені. Фото: CNS

Але не всі китайські міста-привиди назавжди залишаються в цьому статусі. Автор “Міста-привиди в Китаї” Вейд Шепард, який документує їхнє існування від 2006 року, коли вперше наткнувся на такий мегаполіс, вважає, що вони просто перебувають на етапі між будівництвом і заселеністю. 

“Багато з міст, які звели у 2000-2003 роках, нині перебувають в активній стадії розвитку. Якщо ви поїдете туди зараз, ви не дізнаєтесь, що десять років тому вони стояли ще пусткою”, – стверджує Шепард. 

Попри те, що деякі з них поступово заселяються, більшість все ж залишаються неосвоєними. Ось кілька найвідоміших міст такого плану.

 

Ордос

Ордос розташований у провінції Внутрішня Монголія. Він мав бути містом-мільйонником. Фото: Raphael Olivier

Ознаменований як “місто майбутнього”, Ордос виділяється з-поміж інших різноплановістю архітектури. Вона має не лише футуристичні мотиви, а й апелює до традицій країни. У центрі міста встановили монумент двох коней, які є символом міста і асоціюються з кочовою культурою.

Такий вигляд має центральна міська площа. Фото: Raphael Olivier

Міський музей мистецтв – ніби “космічний камінь, який щойно приземлився на Землю”. 

Проєкт споруди музею виконала архстудія MAD Architects. Фото: Raphael Olivier

Ця занедбана вілла – частина проєкту “Ордос 100”, для реалізації якого запросили 100 архітекторів, щоби ті спроєктувати селище із житловою площею 1000 квадратних метрів. Забудовувати його намагалися швидко і дешево, тому низка конструкцій занепала майже одразу після зведення, а багато споруд продовжують стояти недобудованими. 

Такий вигляд має вілла з котеджного комплексу “Ордос 100”. Фото: Raphael Olivier

Мечеть в Ордосі. Фото: Raphael Olivier

Хоча місто розраховане на значну кількість людей, забудовою воно не перевантажене. Фото: Raphael Olivier
Хоча місто розраховане на значну кількість людей, забудовою воно не перевантажене. Фото: Raphael Olivier

Ордос розрахований на мільйонне населення, однак поки тут поселились лише 100 тисяч мешканців. 

 

Тяньдучен

Тяньдучен розташований у прередмісті мегаполісу Гуанчжоу. Фото: Dāvis Kļaviņš

Це китайське місто-привид відоме тим, що нагадує Париж у мініатюрі. У Тяньдучені, де може жити до 100 000 осіб, є своя Ейфелева вежа заввишки 91 м, сірі “паризькі” фасади, бруковані вулиці та фонтани у стилі епохи Відродження.  

Архітектурні особливості міста відтворюють естетику французької столиці, тому його часто називають “Маленький Париж”. Фото: Dāvis Kļaviņš

Попри те, що місто має якісну інфраструктуру й громадські простори, сюди приїжджають переважно у туристичних цілях. Фото: Dāvis Kļaviņš

У 2007 році, коли завершили проєкт зведення Тяньдучена, його населення складало близько двох тисяч осіб, однак зараз місто починає поступово заселятись. Нині тут мешкає понад 30 тисяч людей.

 

Темза-таун

Ще один китайський копітаун, що повторює архітектурні традиції англійських містечок. У Темза-тауні немає висотної забудови, лише невеликі одноповерхові та двоповерхові будинки, вузькі провулки із бруківки та притаманна для Великої Британії забудова у стилі Вікторіанської епохи.

Атмосферу англійських містечок можна відчути у передмісті Шанхаю, де розташований Темза-таун. Фото: Unsplash

Місто побудували для того, аби розширити території Шанхаю. Напротивагу шумному мегаполісу, воно приваблює, здебільшого поки туристів, спокоєм і затишком. Нині Темза-таун заселений лише на 10%. 

Такий вигляд мають житлові квартали у Темза-тауні. Фото: Unsplash

Сьогодні кількість міст-примар перестала зростати, а наявні – хоч повільно, проте починають заселятись. Цей процес спровокував обвал китайського ринку нерухомості. Брак необхідності для забудовників зводити шаленими темпами далі відкрив можливість для того, аби уже готові порожні міста змогли наповнитись життям.

 

Фото на головній із серії – “Ненароджені міста”, 2015. Автор: Кай Каеммер.