Творчий почерк дизайнерки — це чисті лінії та прагнення до мінімалізму. Втім, щоразу функція доповнюється ледь вловимим авторським акцентом. Речі, створені Катериною, викликають емоційний відгук. Вони провокують підійти ближче, роздивитися, торкнутися, зрозуміти суть. Предмети дизайнерки є в колекціях Roche Bobois, Driade, Forestier, Bolia, Casala та інших європейських фабрик. Її власний бренд Noom за п’ять років роботи закріпився на міжнародному ринку й активно розвивається попри повномасштабну війну в Україні.
Як дизайнерка та підприємець, Катя відкрито ділиться досвідом. Тому що потужне професійне середовище українських брендів — це той простір, де вона хоче працювати та розвивати власний бізнес.
Пломбір
Я росла у творчій родині. Батько в радянські часи працював промисловим дизайнером, тоді це називалося “художник-конструктор”. Проєктував станки для огранювання діамантів, автотренажери, оправи для окулярів, інші прикладні речі. Мама працювала інженером на заводі Малишева, це велике підприємство в Харкові, де виробляють техніку і навіть танки.
Після того, як СРСР розпався, батьки відкрили майстерню по роботі зі шкірою. Спочатку виготовляли там ремені, сумки та кобури для мисливців, але згодом, коли в цій ніші з’явилося багато китайських товарів, прийшли до ексклюзивних речей на замовлення. Пізніше батько став викладати проєктування, композицію та роботу в матеріалі в Харківській академії дизайну та мистецтв. Я попросила його почекати, доки я не закінчу цей заклад, бо не хотіла бути у привілейованому статусі дочки викладача.

Сліди на снігу
Мама завжди хотіла, щоб батько приділяв час моєму творчому розвитку, займався зі мною, навчав. Але його підхід був іншим. Батько вважав, що я маю сама прийти до цього, відчути покликання, щиро захотіти. Мене виховувало середовище, а не якісь конкретні уроки. Тому жодного тиску на мене в дитинстві не було. За компанію з друзями я час від часу ходила в різні художні студії, у мене був хист до малювання. Деякий час займалася, потім кидала. Чим я дійсно захоплювалася, так це бальними танцями. Але будувати майбутнє в цьому напрямку, щоб врешті стати тренеркою, я не хотіла.
Я з дитинства розуміла, що рано чи пізно піду шляхом своїх батьків і буду займатися творчістю
Знала, що це мій напрям, і він нікуди від мене не подінеться, тому не поспішала. Коли прийшов час обирати майбутній фах, я залишила танці та вступила в художній ліцей при харківській академії. Після закінчення обирала між двома напрямами: станковим живописом і дизайном. Дизайн переміг із прагматичних міркувань як більш сучасна та перспективна професія.
Паперові літачки
Працювати я почала вже з другого курсу. Хотілося реалізуватися та розширювати знання в суміжних напрямах. Перші кроки зробила завдяки конкурсам, вони допомогли зануритися в професійне середовище.
На конкурс торгового обладнання я подала проєкт вішаків для одягу. Концепт полягав у системі маркування розмірів за допомогою змінних елементів на ручці вішака.
Компанія, що проводила конкурс, запустила ці вішаки у виробництво і запросила мене до співпраці. Це була моя перша робота після закінчення академії, вона тривала близько року. Я проєктувала торгове обладнання для магазинів одягу, а також для спортивних магазинів: стелажі, підставки, вішаки. Це була справжня фабрика і серійне виробництво — все, як я мріяла.
Необов’язково було перемогти в конкурсі, щоб отримати від нього користь. Так, для конкурсу, який проводився порталом Designboom, я розробила блютуз-навушники. Модель мені самій дуже подобалася, але проєкт не увійшов навіть до шортліста. Згодом я виклала його на власний профіль Behance. Там його помітили редактори сайту Yanko Design і зробили публікацію у себе. Після цього до мене звернулися з французької компанії Jarre Technologies. Вони шукали свіжий погляд на аудіоелектроніку і знайшли мене. Наша співпраця тривала сім років, я проєктувала для їхнього бренду блютуз-колонки, навушники та іншу електроніку. Це великий шматок мого дизайнерського життя і важливий досвід для мене.

Moon навпаки
У мене не було життєвої мети створити власний дизайнерський бренд. Все почалося зі слів: “А давай спробуємо?”.
У 2017 ми разом з Оленою Оранською й Ольгою Богдановою організували українську експозицію в рамках Dutch Design Week в Ейндговені. Ми назвали проєкт Between Tradition and Innovation і почали відбір учасників. Як дизайнерці, мені також хотілося презентувати щось своє, але готового продукту не було. Я погортала блокнот із замальовками ідей і обрала один із нереалізованих концептів — модульні металеві вази, натхненням для яких став художній напрям супрематизму.
Із цим проєктом я пішла до Аркадія Вартанова, у якого була успішна майстерня по роботі з металом Postformula. Ще раніше у нас була розмова про те, щоб попрацювати разом.
Ми презентували прототипи ваз на Dutch Design Week і отримали дуже хороші відгуки. Декілька пропозицій від виробників і запити від галерей. Навіть французький універмаг Le Bon Marché зацікавився нашим продуктом. Такий крутий фідбек укріпив мене в думці, що вази мають комерційний потенціал. Ми з Аркадієм вирішили нікому їх не віддавати, натомість заснували власний бренд. Так з’явився Noom.
Чистий аркуш
Ми почали з того, що проаналізували улюблені європейські бренди, які вже працюють у нашій ніші. Дослідили, як вони презентують себе, як спілкуються з клієнтами. Частково перейняли їхні стандарти роботи.
Коли ти власник бренду і водночас дизайнер — на творчість залишається тільки 10 % часу. Більшість займає операційна діяльність
Потрібно зануритися в кожен аспект, зрозуміти ціноутворення, логістику, продажі, взаємодію з дилерами й агентами. Спочатку ми робили все це самі, але компанія має розвиватися, розширювати асортимент, щороку презентувати новинки.
У нас був такий момент, коли нові об’єкти були в роботі, ми їх удосконалювали і нічого нового не випускали. Дилери почали запитувати, чи все у нас гаразд. Для них це був показник, що у компанії проблеми, вона не розвивається. Зараз ми презентуємо нові об’єкти регулярно, а ще розширюємо всесвіт Noom, додаючи в нього нові напрямки.
Невдовзі в асортименті нашого бренду з’являться килими, дивани та ліжка. Минулого року ми почали співпрацювати з дизайнерами, адже раніше автором усіх речей від Noom була я сама. Але прийшло розуміння, що варто додавати в нашу колекцію також нові бачення. Першою колаборацією стала серія дзеркал від французьких дизайнерів Марини Дейг і Натана Баранесса (Maryna Dague & Nathan Baraness), яку ми презентували в Мілані. На черзі декілька новинок від українських дизайнерів. Звісно, важливо тримати у фокусі образ бренду, щоб кожен новий предмет вписувався та розвивав загальну тему.
Лелека
Трохи більше року тому в мене народилася дитина. Це змусило мене навчитися делегувати повноваження і розширити команду Noom. 50 % робочих моментів, які були на мені, я передала колегам. Для мене це було складним кроком, адже я з тих людей, які прагнуть усе контролювати і робити власноруч. Але материнство навчає системності. Я з радістю передала багато речей, які потрібно було передати.
Я перевезла комп’ютер з офісу за тиждень до пологів. Потім на місяць зробила перерву. Після цього почала потроху вмикатися завдяки допомозі колег, близьких і особливо мами.
Із появою дочки у мене дещо змінилися погляди на дизайн. Тепер я оцінюю речі ще й в аспекті безпеки — чи немає в дизайні гострих кутів, небезпечних для дитини
Нещодавно ми запустили дитячу лінійку в Noom — першим об’єктом у ній стала мініатюрна версія крісла Gropius із круглими отоманками до нього. Ми зробили їх у блідо-рожевому та блідо-блакитному кольорах.
Біла сорочка
У мене немає якогось одного улюбленого кольору, вони змінюються. Тривалий час це були відтінки синього та блакитного. Кобальтовий колір, характерний для школи Bauhaus, став базовим для крісла Gropius.
Зараз я найбільше люблю білий та близькі до нього нюдові відтінки: ivory, вершковий, бежевий. Подобаються також складні “скандинавські” кольори. Мені близькі натуральні відтінки дерева, каменю та металів. Вони поза трендами і не набридають із часом, такі речі не дратують і залишаються актуальними. Зараз мені хочеться саме такого.
Подобається білий, тому що він підкреслює форму. Недаремно на курсі формоутворення основні матеріали — це гіпс і папір. На них видно, як працює форма, як падають тіні, можна зрозуміти суть речей і їхній характер. Білий створює ефект чистоти та святковості. Світла сорочка — це найпростіший спосіб убратися ошатно, коли не хочеться заморочуватися. За моїми відчуттями саме зараз, коли в нашому житті багато тривог, білий працює найкраще. Коли вдягаєш білий худі та кросівки — настрій піднімається автоматично.
70 % меблів, які замовляють у Noom, — білі або бежеві
Дим від ракети
Перед 24 лютого було багато розмов про війну, і частина наших знайомих виїхали з Києва. Дочці було півроку, і з такою малою дитиною ми відчували себе неповороткими, тому залишилися вдома і вірили, шо нічого насправді небезпечного не станеться.
Коли щодня лунали сирени та вибухи, а Київ був під загрозою російського наступу, ми швидко втомилися жити в підземному паркінгу і спати в машині. Приблизно через тиждень вирішили їхати у Львів. Там ми прожили півроку.
Від імені Noom ми розіслали листи всім дилерам, агентам і замовникам, пояснили їм, що ситуація складна, і попросили трохи зачекати. Частина замовлень повисли в повітрі, і нам потрібно було або повертати клієнтам гроші, або шукати вихід, як виконати зобов’язання.
Наші підрядники, майстерня по металу, знаходилася в Харкові. Ми перевезли це виробництво в Луцьк. Виробництво в Києві, що виготовляло наші меблі, також зупинилося. Вони планували переїжджати на Захід України, але після деокупації Київської області вирішили залишитися.
Найгірше було з логістикою: перші три місяці перевізники або поштові компанії взагалі не працювали. Навіть якщо ми виконували замовлення, ми не могли їх надіслати.
Закордонні партнери відреагували з розумінням — було багато слів підтримки та конкретних пропозицій допомоги. Нам шукали виробництво в Європі, і ми навіть виготовили там пробні зразки. Але зрештою вирішили залишити потужності в Україні, а згодом і логістика почала відновлюватися.
Нам потрібно було поновити довіру клієнтів і дилерів. Адже ризик того, що ми не зможемо надіслати замовлення вчасно, зберігся, і частина клієнтів просто боялася купувати в Україні. Ми запропонували нашим найбільш надійним партнерам робити замовлення без попередньої оплати.
Наступним кроком стала участь у виставках — Мілан дав нам багато в плані повернення довіри європейців. На виставці ми продемонстрували, що компанія жива, ми працюємо, і з нами варто мати справи
Ми випустили колекційну модель — Military Gropius. Це стілець, декорований маскувальною сіткою, як маскують техніку та позиції військові. Це об’єкт-маніфест, наш перший досвід у ніші колекційного дизайну.
Понад хмарами
Моя професійна мрія — бачити власні об’єкти в колекціях таких брендів, як Moroso, B&B Italia та Moooi. Серед планів-мрій також участь Noom у виставках у США.
Я хочу, щоб українське дизайн-середовище стало потужним і конкурентноздатним на міжнародній арені. Щоб там звучали не декілька окремих дизайнерів, а ціла когорта українських компаній. Поряд з успішними колегами всім нам буде простіше рости і йти далі. Хочеться бути частиною успішного, реалізованого суспільства. Вірю, що після війни ми прийдемо до цього.
Сьогодні люди починають вірити в себе і розвінчують ілюзію про те, що в інших країнах, в іноземних дизайн-студіях працюють якісь більш талановиті або кваліфіковані фахівці
Ті, хто потрапив зараз за кордон, переконуються, що там такі самі люди, і що наші навички та наші знання не поступаються їхнім. Важливо усвідомити це та повірити в себе.
Особисто я подолала комплекс меншовартості вже давно, в цьому допомогло співробітництво з топовими міжнародними брендами. Потрібно працювати, докладати зусиль і орієнтуватися на найвищу планку. Все можливо, і світ відкритий до співпраці, я переконалася в цьому на власному досвіді.
Переглянути статтю у форматі PDF
Читайте також
Оксана Долгопятова та її чорний. Sadolin: Обережно, пофарбовано!
Loft Buro та їхній червоний. Sadolin: Обережно, пофарбовано!