Як мешканці Штутгарта виграли бій за історичну спадщину

Як ви вважаєте, що це? Такий вигляд сьогодні має будівля колишнього Федерального управління залізниці, яку підняли на 437 вертикальних опор для того, щоб зберегти її на вимогу мешканців міста. Спочатку компанія Deutsche Bahn, яка керує грандіозним інфраструктурним проєктом «Штутгарт 21», планувала знести цю будівлю, а також будівлю центрального вокзалу. Але зась!

Проєкт «Штутгарт 21» презентували в 1994 році. Він передбачав глобальну модернізацію залізниці: прокладання 57 кілометрів нових залізничних колій, третина з яких мала проходити в тунелях під історичною частиною міста, будівництво нової швидкісної лінії та нового ультрасучасного центрального вокзалу.

Міська влада оголосила, що здійснити таку масштабну реконструкцію, не торкнувшись низки історичних будівель, — неможливо

Будівельники розпочали знесення будівлі Федерального управління залізниці у 2012 році. Фото: Arnim Kilgus

Історична будівля центрального вокзалу Штутгарта. Джерело фото: Wikipedia Commons

У жертву модернізації було вирішено принести адміністративну будівлю у формі каре з фасадами зі світло-жовтого пісковика на вулиці Хайльброннер-штрассе, 7, побудовану в 1914 році за проєктом архітектора та інженера Мартіна Мейєра, і Хауптбанхоф — центральний вокзал того самого року побудови, спроєктований Полем Бонатцем і примітний своєю 12-метровою вежею з годинником.

Але виявилося — мешканці міста категорично проти таких заходів. Організувавшись, вони вийшли на масові акції протесту. У 2010 році в демонстраціях взяли участь близько 100 тисяч людей.

Демонтаж барельєфу на фасаді Федерального управління залізниці, 2012 р.

Акція протесту перед будинком центрального вокзалу Штутгарта, 2012 р.

Будівельники Deutsche Bahn встигли знести північне та східне крило Хауптбанхофа та більшу частину будівлі Федерального управління, але потім були змушені відмовитися від подальшого демонтажу.

Скандал навколо проєкту «Штутгарт 21» боляче вдарив по рейтингу місцевої влади. На хвилі протестів на державних виборах у Баден-Вюртемберзі у 2016 році представники Партії зелених Німеччини, які обіцяли демонстрантам зберегти історичну спадщину, перемогли своїх конкурентів із Християнсько-демократичного союзу.

Перероблення проєктної документації тривало доти, доки не було знайдене інженерне рішення, що дозволило проводити підземні роботи без знесення частин будинків, які вціліли.

Уціліле крило будівлі Федерального управління залізниць на опорах, 2018 р. Фото: Achin Birnbaum

Опори під плитою уцілілого крила будівлі Федерального управління залізниць, 2018 р. Фото: Achin Birnbaum

Під 17-тонним крилом Федерального управління встановили бетонні палі. Так само будівельники планують вчинити і з вокзалом. На будівельних майданчиках установили вебкамери, які дозволяють мешканцям Штутгарта цілодобово слідкувати за перебігом робіт.

Проєкт модернізації центрального вокзалу Штутгарта та привокзальної площі від Ingenhoven Architects. Зображення: DB Projekt Stuttgart-Ulm GmbH

Такий вигляд буде мати оновлений центральний вокзал Штутгарта. Зображення: DB Projekt Stuttgart-Ulm GmbH

Такий вигляд буде мати оновлений центральний вокзал Штутгарта. Зображення: DB Projekt Stuttgart-Ulm GmbH

Загалом ідея городян щодо збереження історичної спадщини коштувала інвесторам додаткові 250 мільйонів євро. Але тепер у Deutsche Bahn, звітуючи перед жителями про хід виконання робіт, щоразу наголошують: «Міський пейзаж залишиться повністю недоторканим».