Італійський радикальний дизайн. Вечір за підтримки Kassone та A Development

9 вересня у столичному Dovzhenko Centre за підтримки компаній Kassone та A Development (ЖК White Lines) у рамках підготовки до проєкту Ukraine Design Show відбулася чергова лекція для архітекторів і дизайнерів. Костянтин Ковшевацький і Лариса Цибіна поділилися з аудиторією дивовижною історією виникнення постмодернізму та формування італійського радикального дизайну.

Радикальний дизайн сформувався в кінці 60-х — на початку 70-х рр. XX ст. Історію його виникнення пов’язують із гучною подією — виставкою «Італія: новий ландшафт», що відбулася в 1972 р. у Нью-Йорку. Саме вона показала, що Італія незабаром може стати державою — лідером у світовому дизайні, прийнявши естафету від Сполучених Штатів. Ця подія виділила низку імен, творчість яких згодом охрестили «радикальною». Серед них Archizoom, Superstudio, 9999 і Strum.

Лариса Цибіна, Борис Пилипенко і Андрій Руденко (засновники меблевої майстерні Kassone), Дар’я Кухаренко (A Development)

Костянтин Ковшевацький, головний редактор видання PRAGMATIKA.MEDIA

Архітектор Алессандро Мендіні, який брав участь в організації виставки, придбав американську сувенірну листівку із зображенням Кінг-Конга. Персонаж надихнув Алессандро на створення обкладинки культового журналу Casabella, де на грудях горили тепер красувався напис червоними літерами: Radical Design. Цей випадок і вкорінив назву щойно започаткованого напряму.

Як частина модерністської течії радикальний дизайн затверджував нові філософські принципи, протиставляючи їх модернізму: відкритість — замкненості, гру — цілям, випадковість — задуму, співучасть — дистанції, руйнування — творенню.

Світлана Сабрі (Sabri decoration), Лариса Цибіна та Алла Ботанова

Радикальний дизайн затверджував нові філософські принципи, протиставляючи їх модернізму

Ольга Набігуз (Nabiguz Interior Design), Наталія Сергєєва (Nanaidea) та Альона Нетудихата

У підходах до проєктування автори радикального дизайну шукали нові смисли. Форма більше не слідувала за функцією, а відображала емоційно-чуттєвий зміст. У концептах футуристичних міст утілювались утопічні ідеї.

Архітектор Маріо Белліні, розмірковуючи про проєктування транспортних засобів у майбутньому, в 1972 р. створив свій концепт-кар. Його автомобіль Kar-a-Sutra був не продуктом споживання, а засобом змін і спілкування, маркером соціальної домінанти в ієрархічному суспільстві.

Ідеї, що народилися в радикальному італійському дизайні, дивували й лякали публіку. Втім, оцінюючи їхній вплив, ми бачимо сьогодні, що багато які із цих концепцій виявилися пророчими.

Олександр Попов (archimatika)

Лариса Цибіна, Борис Пилипенко й Андрій Руденко

Ксенія Латій (дизайн-студія «Для Вас»)

Валерія Малашина (Color Club)

Ліна Федоренко (FEDORA.ART)

Лариса Цибіна

Марія Глазунова (GLAM Design)

Владислав Бродовий та Ірина Шопа, СЕО видання PRAGMATIKA.MEDIA

Світлана Сабрі, Валерія Коваль (stART Design) і декораторка Олена Будник

Віра Зінченко (Ratiohead) та Лариса Цибіна

Зоя Новосельська (TEKKO-Salon) та Надія Горбатова (Nadiiaart)

Костянтин Ковшевацький, головний редактор видання PRAGMATIKA.MEDIA

Архітектор Дмитро Литовченко

Ігор Сурмач (Nova De Lucci)

Юлія Корельська (YourFoRest), Сольмаз Фуляді (студія Solmaz Primavera) та Людмила Шаршова (бюро 2L Design)