Іменинник дня. Універсальний солдат дизайну Марк Ньюсон

Авторові «найдорожчого предмета меблів, будь-коли створеного дизайнером, який живе», що пішов з аукціону в Лондоні за рекордні 3 500 000 доларів, «гуру біоморфного дизайну» і єдиному з колег, хто виставляється в галереях Ларрі Гагосяна, виповнюється 56 років.

Про те, що рухає

«Ідея зробити щось, що справді важко, завжди мені цікава, причому на багатьох рівнях. Я люблю кидати виклик самому собі й робити те, що не можуть інші, але мені також подобається ідея відстоювати процеси та методи, які, власне, втрачені або на межі зникнення».

Марк володіє багатьма унікальними ремеслами — від виготовлення перегородчастої емалі до мистецтва створення японської катани, а нещодавно почав вивчати різьблення по нецке.

Шезлонг Lockheed з’явився в 1988 році. Це найвідоміший предмет, створений Марком Ньюсоном. Три роки тому на аукціоні Phillips у Лондоні його продали за 2 434 500 англійських фунтів

Стілець Orgone, алюміній, лак, дизайн Марка Ньюсона, 1993 р.

Про свою команду

«Я говорю «ні» купі речей, і ви повинні розставляти пріоритети. У мене багато різних проєктів, але при цьому невелика студія — лише 15 осіб. І так триває вже 20 років. Я міг би розширити її, скажімо, до 150 чоловік, але не хочу це робити, не хочу так працювати. Ми зосереджені одночасно на цілій низці проєктів, але всі вони перебувають на різних стадіях — деякі лише в початковій, інші — на етапі завершення. Все, що я роблю як дизайнер — чи то сумки для Louis Vuitton, чи суперджет — усе це займає від початку до кінця менше двох років».

Нова колекція м’якого багажу для бренду Louis Vuitton, 2019 р.

Я ніколи не мріяв про славу і гроші, просто створював те, що мені самому хотілося б мати

Кольє Julia для Boucheron, 2009 р. На створення пішло 2000 каменів, 1500 годин ручної роботи, а в основі дизайну — ідея фрактального поділу

Про бренди та компанії

«Авіакосмічні агентства та люксові бренди мають спільну рису — дуже високі вимоги до якості. До того ж вони мають можливості, які дозволяють мені втілити якісь незвичайні ідеї, а не просто створити практичну річ. Я ніколи не напрошувався, всі компанії знаходили мене самі».

Проєкт для Fondation Cartier, 2004 р. Джет для цивільних польотів названий Kelvin40 на честь відомого британського фізика ХІХ століття лорда Кельвіна та головного героя улюбленого дизайнером фільму Андрія Тарковського «Соляріс»

Нові матеріали й технології вже існують, і їх часто використовують у звичайному житті. Згодом гарний дизайн зможуть дозволити собі всі

Про польоти в космос

«Раніше я мріяв про те, щоб полетіти в космос, але тепер у мене з’явилися діти, і пріоритети трохи змінилися. Але якби мені довелося летіти, то я обрав би російську ракету, вона здається надійнішою».

Літак Spaceplane для подорожі туристів у космос, 2007 р. Концепт розроблений для Astrium, підрозділу EADS — найбільшого європейського виробника ракет

Про славу та ДНК

«Можливо, мені просто пощастило. Звичайно, приємно думати, що слава моїх речей ґрунтується на впізнаваності та спадкоємності, адже в кожному проєкті є частка мого ДНК. Сподіваюся, і в кріслах, і в літаках є щось позачасове».

Стілець Embryo, алюміній, метал, текстиль, дизайн Марка Ньюсона, 1988 р.

Про дружбу з Джоні Айвом

Ньюсона та колишнього головного директора з дизайну компанії Apple пов’язує давня дружба. У 2013 році вони створили «космічний» стіл з алюмінію вагою півтори (!) тонни, а торік — кільце з цільного алмазу, лише з єдиною метою — продати на Sotheby’s, а виручені кошти пустити на благодійність: на боротьбу зі СНІДом, туберкульозом і малярією. А нещодавно вони разом започаткували нову дизайн-фірму під назвою LoveFrom.

Марк Ньюсон і Джоні Айв. Портрет зроблений легендарною Енні Лейбовіц для Vanity Fair, 2013

«Насправді ми ніколи не думаємо про це як про співпрацю. Швидше це довга розмова, яку ми постійно ведемо. Ми просто сидимо, говоримо та малюємо разом, думаємо в тому ж дусі. Багато з того, що рухає нами, викликане почуттям незадоволеності тим, що нас оточує. «Гнів», мабуть, занадто сильне слово для цього. Але якби ми були задоволені тим, як усе влаштовано, нам би не було чого робити. Не треба далеко ходити, щоб зрозуміти, що речі можуть бути значно кращими, і причина, через яку вони такими не є, полягає в тому, що ніхто не подумав над цим достатньо, або подумав, але просто погано реалізував».