Іменинник дня. Маріо Белліні

«Архітектор сотні машин», учень Джіо Понті, володар восьми «Золотих циркулів», автор дизайну першого персонального комп'ютера у світі та найзручніших офісних крісел — лише мала частина його регалій. Сьогодні свій 84-й день народження зустрічає італійський архітектор і дизайнер Маріо Белліні. 

Ділимося з вами деякими цікавими фактами його біографії. Buon compleanno, Mario!

Маріо Белліні та перевипущене Cassina крісло 932 © Cassina Spa

Джіо, Маріо та DOMUS

Маріо Белліні — випускник Міланського політеху, де його викладачем, серед інших, був сам Джіо Понті. Так, той самий, який побудував перший у Мілані хмарочос — Башту Піреллі — і який заснував ще 1928 року один із перших солідних архітектурних журналів — DOMUS, яким його колишній учень керуватиме з 1986 по 1991 роки.

Перший персональний комп’ютер Programma 101, дизайн Маріо Белліні для Olivetti, 1965

Сотня машин

1963 року Белліні став співпрацювати з компанією Olivetti. За 30 років співробітництва він розробив для неї сотні моделей усілякої оргтехніки. Насамперед це були зручні та ергономічні друкарські машинки Olivetti, а також платіжні термінали, касові апарати, калькулятори, телетайпи, принтери. У 1965 році він придумав для Olivetti дизайн обчислювальної машини Programma 101 (P101), яка запустила еру персональних комп’ютерів і зробила свій внесок у підготовку першої висадки людини на Місяць у 1969 році.

«Пам’ятаю, як побачив в одній із телепередач низку P101, що використовуються NASA для підготовки місії «Аполлон-11». Вони стояли на столах учених, які з їхньою допомогою розраховували траєкторію польоту, складали місячну карту та визначали місце майбутнього примісіння. У той момент я був гордий тим, що створив форму цього «космічного» ПК».

Портативний записуючий плеєр Pop (модель GA 45), Minerva, 1968 р. Фото: © Alberto Fioravanti

За ним пішов виставлений сьогодні в MoMA портативний записуючий плеєр Pop для Minerva, сотні інших машин і механізмів, зокрема дизайн авто для Renault, Lancia і Citroën і навіть предмети меблів, натхненні автомобільним дизайном, як, скажімо, Стілець C4 Cactus W.

Фото: © Cassina Spa

Золотий медаліст

Белліні — восьмиразовий (!) володар найпрестижнішої нагороди у сфері дизайну — «Золотого циркуля» (Compasso d’Oro), заснованої в 1954 році за оригінальною ідеєю Джіо Понті й Альберто Росселлі. Свій перший дизайнерський «Оскар» Маріо отримав у 1962 році за дизайн столу Cartesius для Pedretti.

2004 року десятий президент Італійської республіки Карло Адзеліо Чампі вручив йому золоту медаль за «поширення дизайну й архітектури у світі», а 2011 року муніципалітет Мілана нагородив його золотою медаллю «За заслуги» (Ambrogino d’Oro). Найсвіжішу нагороду того самого рівня «За кар’єру в архітектурі» він отримав у 2015 році від культурного інституту та однойменного виставкового простору Triennale di Milano, який присвятив йому цілу персональну виставку у 2017-му.

Диван та сексуальна революція

Ті, хто мав задоволення бачити документальний фільм Poetry in the Shape. When Design Meets Industry, випущений до 50-річчя знаменитої італійської фабрики B&B Italia, яка свого часу поставила весь італійський дизайн на промислові рейки, дізналися з вуст самого автора, як створювалася легендарна серія диванів і крісел Le Bambole (з іт. — ляльки).

Її випуск супроводжувався новаторською й одночасно провокаційною для початку 70-х рекламною кампанією, що прорвала всі комунікаційні коди сектора. На піку популярності тоді були джинси, і знаменита американська актриса та модель Донна Джордан позувала в них топлес на дивані Le Bambole, а за камерою стояв молодий тоді Олів’єро Тоскані. Реклама Le Bambole навіть зазнала часткової цензури: моделі на постерах усе ж таки прикрили оголені груди, але це анітрохи не вплинуло на популярність предмета, що став іконою 70-х.

«Проєктування, розроблення — це пристрасть і водночас привілей, на який я відповідаю самозабутньою відданістю та пошуком якості»

Дизайн Le Bambole поза часом. Принісши своєму авторові черговий «Золотий циркуль», він і сьогодні є свіжим і стильним. Характерна риса — відсутність несучої конструкції. Це один із перших прикладів безкаркасних меблів: зовні він виглядає так, ніби пошитий із великих м’яких подушок. «Він не обтягнутий тканиною, він збудований із неї», — говорить Белліні.

Стілець Cab 412 зі знімного шкіряного чохла та металевого каркасу, Cassina, 1977 р. Входить у постійну експозицію MoMA. Фото: © Mario Berllini Archive

Зразково-показовий

Сьогодні 25 предметів за дизайном Белліні входять до постійної експозиції MoMA (і це тільки про нью-йоркський музей). Зокрема серія друкарських машинок, калькуляторів і лічильних машин Programma 101 для Olivetti, стілець для Cassina і меблі для B&B Italia, а також стільці та офісні меблеві системи для Vitra. Знайте, що найінноваційнішим, найергономічнішим та інтуїтивно зрозумілим офісним кріслам з адаптаційними механізмами, що миттєво підлаштовуються під людину, ми зобов’язані саме Маріо Белліні. До речі, далекого 1987-го MoMA присвятив йому окрему виставку.

Крило ісламського мистецтва Лувру, Париж, 2012 р. Фото: © Philippe Ruault

Арабський принц і 20 мільйонів доларів для Лувру

Ще в середині 2000-х член королівської родини Саудівської Аравії Валід бен Талал передав керівництву Лувру 20 мільйонів доларів на будівництво нових виставкових просторів для розміщення колекції ісламського мистецтва. У підсумку в музею з’явилося місце, де можна одночасно виставляти 3–4 тисячі із 14 000 експонатів, що належать Лувру, і 3500 творів, що входять до колекції Музею декоративного мистецтва.

Архітектурний проєкт нового крила Лувру розробив Маріо Белліні та Руді Річотті. Вони розташували його у дворі Вісконті, зробивши два рівні, надземний і підземний. Структура накрита ажурним перекриттям із 8 000 сталевих трубок. Зверху — скляні панелі та позолочена алюмінієва сітка. Знизу — алюмінієві сонцезахисні екрани та ще один шар позолоченої сітки. Так у 2012 році з’явився новий павільйон Лувру загальною площею 6 800 кв. м із зовнішніми скляними стінами та хвилеподібним куполом, що нагадує піщані дюни.

Штаб-квартира Deutsche Bank у Франкфурті-на-Майні, 2011 р. Фото:© Deutsche Bank

Зі свіжого

У свої 84 роки Маріо продовжує активно працювати, очолюючи практику Mario Bellini Architects зі штатом майже 300 осіб. Зараз він будує Музей Римського форуму Antiquarium, оновлює Термінал 3 аеропорту Ф’юмічіно, повністю реконструює технічний ВНЗ Generali Group Academy у Трієсті та займається новою будівлею Політехнічної школи при Університеті Генуї. Також у найближчих планах — проєкт цілого екоміста в Чженьцзяні, будівництво великого житлового, культурного та спортивного комплексу в ОАЕ до 2022 року та штаб-квартири RAI в Мілані до 2020 року.

Крісла для дому й офісу Teneride для Cassina. Розроблене ще 1970-го та перевипущене у свіжій версії минулого року. Фото: © Falchi & Salvador

Виставковий комплекс Fiera Milano в районі Портелло, Мілан, 1997 © Mario Bellini Archive

Крім того, автор низки серйозних монографій з архітектури та дизайну, в січні цього року Белліні ще раз представив свою першу дитячу книгу Il design spiegato ai bambini («Дизайн, пояснений дітям»), що вийшла у видавництві Bompiani.