Іменинник дня. Дизайнер-футурист Джо Коломбо

Плейбой, затятий курець із незмінною люлькою в роті, любитель джазу, дорогих автомобілів, розкішних курортів і богемного життя — за свій недовгий творчий шлях цей колоритний італієць створив чимало культових предметів дизайну, але його головний талант полягав у вмінні передбачати майбутнє.

Міланець за походженням Чезаре «Джо» Коломбо народився в сім’ї, яка володіла компанією з електричного обладнання. Знання цієї індустрії зсередини надалі неодноразово послужить йому хорошу службу. Але спочатку Джо вибрав шлях художника, здобувши художню освіту в Академії Брера на відділенні живопису, а вже потім закінчив Міланський політехнічний. Його завжди оточувало середовище художників-авангардистів. Його брат Джанні був яскравим представником абстрактно-кінетичного мистецтва.

Сам Джо навіть приєднався до «Нуклеарного руху», який очолювали Енріко Бай і Серджіо Данжело, і чотири роки працював як художник-експресіоніст, графік, скульптор.

Джо Коломбо в кріслі Elda. На стіні — колекція люльок дизайнера

Майбутнє десь поруч

Пік творчості Джо Коломбо припав на 60-ті, коли людство підкорювало космос, розробляло новітні технології та матеріали. Здавалося, грандіозне майбутнє ось-ось настане. Джо вже тоді вважав, що воно за інноваціями. «Спосіб життя людей завдяки новим аудіо- та відеодосягненням зміниться абсолютно. Люди зможуть вчитися та працювати вдома. Відстань у майбутньому не матиме вирішального значення».

«Мій дизайнерський досвід — втрачена ланка еволюції між минулим і майбутнім»

Природно, що й житлове середовище людини нової формації зміниться, а свою місію як дизайнера він бачив у його формуванні. «Це будуть простори, які можуть трансформуватися, простори, які підходять для медитації та експериментів, для інтимності та для спілкування».

«Традиційні сім’ї мають тенденцію поступатися маленьким групам, створеним на основі близькості. Ми матимемо, кажучи коротко, природне племінне суспільство… Це проживання груп і робота разом вимагатимуть нового типу довкілля: місць, які можуть бути перетворені, місць, що сприяють роздумам і експериментуванню, близькості та міжособистісним взаєминам». Так він описував будову суспільства майбутнього.

Джо Коломбо. Ескіз крісла Elda

Улаштування ШКТ та «Голодні ігри»

Однією з ікон творчості Коломбо вважається крісло Elda. Він назвав його на честь дружини і часто у ньому фотографувався зі своєю улюбленою люлькою. Тоді в 1963 році це був найбільший предмет зі склопластику. Він і зараз має футуристичний вигляд, а його подушки характерної форми, що підтримують ергономічність, зненацька викликають у пам’яті ілюстрації з підручника з анатомії, де зображений кишечник.

Інтер’єр телевізійної студії у фільмі «Голодні ігри». У кадрі крісло Elda та диван DS-600 марки de Sede

Більше того, знайомство дизайнера з електротехнікою дозволило зробити крісло таким, що повертається на 360 градусів. Випускала його марка Comfort, а сьогодні — Longhi. Вже сьогодні предмет засвітився у фантастичній антиутопії «Голодні ігри» режисера Гері Росса.

Сучасна інтерпретація крісла Tube від компанії Cappellini, яка відродила його випуск у 2016 р.

Справа — труба?

У 1969 році Джо вигадав знамените крісло Tube — це комбінація з чотирьох порожнистих циліндрів різного розміру, схожих на гігантські м’які бігуді. Виготовляли їх із ПВХ з наповнювачем із пінополіуретану, а потім обтягували синтетичною оббивкою. Пізніше вибір матеріалів став різноманітнішим — від шкіри до текстилю. Самі циліндри взаємозамінні: їх можна комбінувати в будь-якій послідовності, а з’єднуються вони металевими скобами з гумовими фіксаторами.

Олівцевий малюнок Джо Коломбо з варіантами трансформації крісла Tube, 1969 р.

Більше того, його компактна упаковка справила свого часу справжню революцію: циліндри легко вставлялися один в інший і упаковувалися в брезентовий чохол-трубу, схожий на ті, куди складають туристичні намети або спальні мішки. Так Tube стало кріслом, яке у прямому значенні можна було взяти з полиці супермаркету.

Спочатку крісло випускала фабрика Flexform, але у 1976 припинила його виробництво. Лише через сорок років компанія Cappellini реанімувала проект, давши йому сучасне прочитання та нові кольори, і навіть випустила в пару до Tube однойменний килим із колами, що нагадують силует крісла.

Джо Коломбо в кріслі Elda зі склянкою Smoke

Дими з комфортом!

Подейкують, що склянку Smoke, так, ту саму, з виїмкою для пальця, Джо Коломбо створив для себе. Він любив бувати в крутих барах, і його дратував той факт, що не можна в одній руці одночасно тримати і келих, і цигарку. Він вирішив виправити ситуацію, запропонувавши нову конструкцію начебто архетипового предмета.

Джо Коломбо. Ескіз у олівці склянки Smoke

І, нарешті, ще один факт. Джо Коломбо прожив рівно 41 рік. Він помер 16 червня 1971 року у свій день народження від серцевої недостатності. Навіть у цьому він виявився гранично точним.