Громадські туалети як архітектурна прикраса ландшафту: 10 прикладів

Один із найпопулярніших туристичних маршрутів Норвегії в північному районі комуни Гільдескол тепер прикрашає скульптурна споруда з бетону та скла, що продовжує Ureddplassen — зону відпочинку на набережній.

Пляж Ureddplassen відомий як найкраще місце для спостереження за північним сяйвом. І як меморіал, присвячений пам’яті про екіпаж підводного човна «Уредд», що затонув тут під час Другої світової.

Фото: Steinar Skaar

Благоустроєм набережної займалися архітектори студії з Осло Haugen/Zohar Arkitekter (HZA). Вони створили амфітеатр із бетонних сходів, що спускаються до прибою, у верхньому ярусі встановили лавки з червоного мармуру й продовжили доріжку на північ, де хвиля з литого бетону здіймається на тлі суворого нордичного пейзажу, приховуючи за собою громадський туалет для туристів. Утім, приховуючи — не зовсім правильне слово. Споруда, що матово світиться в полярній ночі, крім того, що створює комфортні умови для мандрівників, працює як… маяк.

Фото: Steinar Skaar

«Ми дуже задоволені результатом — нам вдалося підкреслити унікальні якості пейзажу, як і планували архітектори», — повідомив Штайнар Скаар, менеджер маршруту Helgelandskysten 

Архітектура малих форм, зокрема громадських туалетів, давно вже стала можливістю для самовираження як для великих архітектурних бюро, так і для молодих архітекторів. Наприклад, Королівський інститут британських архітекторів RIBA у 2009 році на честь свого 175-річчя проводив конкурс на найкращий проєкт громадських туалетів, а у 2014 році ця тема піднімалася в рамках Лондонського тижня дизайну.

Протягом XX століття в архітектурі громадських туалетів домінувала модерністська естетика — білі, функціональні та утилітарні споруди символізували модерністські цінності гігієни та чистоти. Але на початку XXI століття до архітекторів прийшло усвідомлення, що, розвиваючи технологічні якості туалетів, можна розвивати і їхній екстер’єр, перетворюючи їх на дещо більше, ніж мінімалістична коробка для комфортного вирішення нагальних потреб, сором’язливо схована десь в усамітненому куточку. І ось лише кілька прикладів останніх років, які підштовхують нас до того, щоб заявити: громадські туалети можуть бути окрасою громадських просторів.

 

Туалет-скеля від Fortunen

Фото: Vidar Herre. Джерело: Fortunen

Цей туалет, що завис над гірською річкою Сторлві, розташований поблизу норвезького водоспаду Ск’єрфоссен. Архітектори студії Fortunen розробили проєкт як «тактовне втручання в ландашфт». Кутаста «скельна» форма й оздоблення фасаду плитами з місцевого каменю перетворює ретираду на гармонійний елемент природного пейзажу.

Фото: Vidar Herre. Джерело: Fortunen

Перебуваючи всередині, відвідувачі вбиральні можуть через прозору панель у підлозі спостерігати за бурхливою течією річки.

Фото: Vidar Herre. Джерело: Fortunen

Туалет на урвищі від Invisible Studio

Джерело фото: Invisible Studio

Вогник у глибині лісу — цей туалет, сконструйований як взірець структури з перероблених матеріалів, знаходиться в лісі неподалік англійського міста Бат. Його збудували архітектори бюро Invisible Studio, яке спеціалізується на екологічно чистих будівлях із дерева.

Джерело фото: Invisible Studio

Туалет, установлений на палях над крутим схилом, на території майстерні Invisible Studio, має темну оболонку з волоконно-цементних плит і двері з яскравого червоного полікарбонату, які роблять його схожим на старовинний ліхтар.

 

«Іржавий» туалет від Miro River Architects

Фото: Paul Bardagjy

Монументальна конструкція з іржавих металевих плит у громадському парку Остіна, штат Техас, США, має вигляд інсталяції — витвору сучасного мистецтва.

Фото: Paul Bardagjy

Архітектор Міро Рівер установив по спіралі 49 панелей зі сталі з природною патиною, сформувавши відокремлену туалетну кабіну та відкритий простір з умивальником. Інтер’єри туалету не менш ефектні, особливо дах зі скульптурними вирізами.

Фото: Paul Bardagjy

Зелена скринька від M2 Senos

Фото: Nelson Garrido

Смарагдова плитка-кабанчик і суворі ортогональні форми громадського туалету на цвинтарі в муніципалітеті Ілхаво в Португалії, спроєктованого місцевою студією M2 Senos, перетворюють його на невід’ємну деталь навколишнього пейзажу. Будівля трохи піднята на бетонному подіумі, вимощеному мармуровою мозаїкою.

Фото: Nelson Garrido

Для облицювання фасаду архітектори обрали колір, що дублює колір газонів. До того ж зелений гармоніює з оздобленням сусідньої будівлі — старовинної каплиці.

 

Дзеркальний будинок від Rural Urban Framework

Джерело зображення: Rural Urban Framework

Дзеркальні керамічні плитки, якими проєктувальники гонконгської студії Rural Urban Framework покрили фасади шкільного туалету в селі Мулан, неподалік Гуанчжоу, були використані, щоб перетворити цю будівлю на невидимку.

Проте ефект вийшов прямо протилежним. Дзеркальні плитки надали споруді вигляду блискучого кристала, грані якого створюють тисячі відображень, і надихнули архітекторів на продовження реконструкції.

Rural Urban Framework

Проєктувальники використали плитку для оздоблення будівлі школи початкових класів та огорожі ігрових майданчиків. Ансамбль надає школі Mulan «блискучого» образу.

 

«Криві» туалети від Fox Johnston

Фото: Brett Boardman

Реконструкція громадських туалетів на сіднейському пляжі принесла австралійській студії Fox Johnston світову популярність — проєкт був представлений на Всесвітньому фестивалі архітектури 2014 року, а архітектор Фокс Джонстон отримав від влади побажання «продовжувати в тому ж дусі» й замовлення на аналогічний проєкт.

Вигнуті форми пляжних туалетів повторюють контури берегової лінії. Дерев’яні рейки встановлені під кутом, що робить будівлі ніби прозорими зсередини, але забезпечує достатню приватність при погляді зовні.

Фото: Brett Boardman

Секція з відкритими з боку пляжу душовими оздоблена металевими панелями, які продовжують ритмічний ряд, але виділяються своїм брутальним виглядом.

 

Оригамі від Shuhei Endo

Джерело зображення: Shuhei Endo

Архітектори японської студії Shuhei Endo досягли вражаючого візуального ефекту, просто накривши ортогональні білі будівлі жіночого та чоловічого туалетів сталевим листом. Такі самі листи, але складені під кутом, вони використали як опори. Під силою тяжіння сталева покрівля провисає в центрі, піднімаючись до країв, немов дах пагоди.

Джерело зображення: Shuhei Endo

Морські креветки від Studio Pacific Architecture

Фото: Patrick Reynolds

Туалети на площі Синергія на набережній новозеландського міста Веллінгтон, створені Studio Pacific Architecture, стали місцевою пам’яткою та окремим пунктом у туристичних маршрутах. Скульптурні форми з бетону та металу кольору кіноварі нагадують гігантських креветок або раків.

Фото: Patrick Reynolds

Їхні консольні «хвости» — це повітропроводи, які забезпечують виняткову вентиляцію приміщень. Виділяючись на тлі навколишньої лінійної забудови, туалети привертають увагу перехожих.

 

Золотий ліхтар від Gort Scott

Фото: David Grandorge

Архітектор Джей Горт із Gort Scott упевнений, що громадські туалети варті того, щоб бути предметом гордості городян. Він «одягнув» ретираду на жвавій вулиці неподалік стадіону Уемблі в Лондоні в оболонку з перфорованого золотистого алюмінію, що робить її стіни світлопроникними.

«У сонячний день відбивна здатність і золотий відтінок панелей підкреслюють гранчасті форми, а вночі будівля перетворюється на витончений ліхтар», — каже Горт

Цоколь будівлі виконаний із білого мармуру, а дві клумби з мармуровими бордюрами доповнюють споруди, перетворюючи їх на камерний, але ефектний архітектурний ансамбль.

Фото: David Grandorge