Приємна усміхнена жінка на фотографії — Мартіна Рейнарс. Цього року за оцінкою Inspiring Fifty Brussels (брюссельського підрозділу Міжнародної некомерційної ініціативи, що популяризує жінок у науково-технічній сфері) вона потрапила до списку 50-ти надихаючих і успішних жінок-лідерів, які зробили вагомий внесок у технологічну індустрію Бельгії в галузі революційних інновацій. Усе тому, що вона очолює компанію Reynaers Aluminium, яка вже 55 років займає провідну позицію на міжнародному будівельному ринку.
Reynaers спеціалізуються на проєктуванні й виробництві систем з алюмінію для вікон, дверей, навісних стін, скляних конструкцій покрівлі та інших елементів будівлі.
Визначною подією для України в історії компанії стало відкриття офіційного представництва виробника у 2002 р., що спростило реалізацію масштабних і технічно складних об’єктів. Співпраця архітекторів із Reynaers Aluminium зробила впізнаваними ЦУМ і бізнес-центр 101 Tower у Києві, ТЦ «Сумський ринок» і торгівельно-офісний центр Ave Plaza в Харкові, культурно-діловий центр «Менора» в Дніпрі, Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Д. Галицького, ТРЦ Forum Lviv у Львові… Цей список можна продовжувати.
У 2018 р. Reynaers значно зміцнює свої позиції завдяки новим партнерам — Forster Profile Systems Ltd. Швейцарська компанія існує з 1874 р. і займається виробництвом сталевих профільних систем. «Натхнення, відлите зі сталі» — так поетично позиціонують себе Forster поміж конкурентів.
Повага до традицій і зв’язок із минулим — ключові цінності фамільних компаній
Розмірковуючи про дві фамільні компанії з біографією в півстоліття та півтора століття, мимохіть подумки прокручуєш асоціації: «повага до традицій» і «зв’язок із минулим». Успішно продовжувати масштабну родинну справу можна лише з розумінням цих цінностей. Якщо в руках архітекторів опиняється старовинна будівля, то ефективна реконструкція залежить від того, якою мірою грамотно та делікатно проєктувальник веде діалог з історичною епохою.
Діамант у новій оправі
Філіпп К’ямбаретта, архітектор і засновник компанії PCA-STREAM, яка займається архітектурними дослідженнями і практикою, давно занепокоєний долею найупізнаванішої паризької локації — Єлисейських полів. Тут знаходиться одна з визначних історико-культурних пам’яток, збудована у 1932 р. архітектором Андре Арфідсоном для розміщення Національного банку Нью-Йорка на Єлисейських полях — справжній діамант ар-деко.
Коли в колаборації з PCA-STREAM за його реконструкцію взялося відоме данське архітектурне бюро BIG, будівля була в плачевному стані. Фасади потребували ремонту, в інтер’єрі найцінніші історичні елементи були приховані під шарами гіпсокартону, об’єкт не відповідав сучасним нормам і вимогам. Б’ярке Інгельс, архітектор і засновник BIG, зазвичай завжди застосовує новітні технології та інновації, проте в цьому проєкті він, здається, перевершив самого себе.
Пам’ятці архітектури на Єлисейських полях повернули «обличчя»
Детально вивчивши соціально-психологічний, культурний і функціональний аспекти, команда проєктувальників прагнула створити не просто великий торгівельний центр, а нову комунікаційну платформу, концепт-стор, артпростір, соціально-культурний майданчик для парижан. Коли дійшло до відновлення вікон, то серед усіх виробників, які брали участь у тендері, перевага була надана Reynaers.
Жодному іншому виробникові не вдалося домогтися необхідних габаритів віконних рам, характерних для стилю ар-деко. Те суттєве зменшення поперечного розрізу, якого вимагало технічне завдання, в більшості виробників зумовило б утрату міцності. Але не у випадку з розробкою Reynaers. Компанія змогла відтворити конфігурацію історичних вікон без зниження функціональних характеристик. Наявні дерев’яні елементи були замінені на металеві.
«Запропонована Reynaers лінійка вікон поєднує в собі естетику та функціональність, — говорить Крістіан Педроса, керівник проєкту в Reynaers Aluminium. — Ось чому вона така популярна серед наших клієнтів». Крім того, ці віконні системи вирізняються високою енергоефективністю. Таким чином, будівлі повернули не лише її «обличчя», а й зробили її життєздатною в сучасних умовах.

Galeries Lafayette Champs-Èlysèes, центральний універмаг Парижа, Франція, архітектурне бюро BIG. Фото: © DSL Studio

Відкритий у 2019 р. центральний універмаг Парижа Galeries Lafayette Champs-Èlysèes вітає відвідувачів розкішним чотирирівневим простором, центр якого накриває монументальний скляний купол, що пропускає до зали сонячне світло. Старовинні сходи, які ніби розтікаються, та ультрасучасні скляні куби, підвішені під стелею, оздоблені мармуром колони і «скульптурні» меблі створюють «здорову» еклектику в інтер’єрі, який хочеться оглядати й досліджувати.
Товари, представлені в торговельних лабораторіях, хочеться вивчати як предмети мистецтва. Це своєрідна міська «вітальня» для презентацій, модних показів та інших культурних івентів столиці, куди тепер приходять не лише заради шопінгу, а й для того, щоб долучитись до історії та зануритись в епоху.
Відродження з попелу
Доки у 2019 р. парижани відзначали відкриття нового торгового флагмана, в Нідерландах, у районі Катендрехт, проєкт Fenix I двічі став переможцем Rotterdam Architectuurprijs. Реконструйований Fenix I визнали найкращою будівлею в Роттердамі.
Fenix I є не промисловим складом, а культурним кластером і багатоцільовим простором
Ім’я «Фенікс» говорить саме за себе. Ця будівля, зведена у 1922 р. для компанії Holland America Line, слугувала найбільшим портовим складом. Прямо через тіло будівлі були прокладені дві залізничні колії, що використовувалися для транспортування вантажів. Під час Другої світової війни набережна була сильно зруйнована, а пожежа у 50-х завдала значних ушкоджень центральній частині складу. Відродження пам’ятки архітектури з попелу відбувалося у два етапи. Спочатку в 1954 р., коли її після тривалої стагнації перебудували на два блоки, а потім у 2000-х, коли в Роттердамі взялися за реструктуризацію промислового району.

Fenix I, багатофункціональний комплекс, Роттердам, Нідерланди, студія Mei Architecten. У 2020 році проєкт став переможцем премії Nationale Staalprijs у категорії «житлове будівництво». Фото: Nadine Korringa
У 2013 р. архітектори студії Mei Architecten виграли тендер на реконструкцію будівлі, фіналом якої стало створення багатофункціонального простору зі збереженням початкової промислової естетики. Тепер колишній склад — це культурний кластер і багатоцільовий простір, де живуть, працюють, культурно відпочивають.
У процесі проєктування значна увага приділялася озелененню, залученню принципів пасивної архітектури та інноваційним технологіям. Масштабне використання скла у формуванні нового образу фасаду реконструйованої будівлі вимагало застосування теплоефективних систем, що регулюють температуру огороджувальних конструкцій будівлі, і вибір підрядника був очевидним. Forster запропонував системи з високоефективним сонцезахисним склінням.
У проєкті застосовані теплі вікна Forster Unico XS і утеплена навісна стіна Forster Thermfix Vario. Тепер в атмосферних лофтових квартирах із мансардами із шестиметровою висотою стелі можна не боятися переохолодження приміщення і не відчувати дискомфорту від надмірної кількості сонця. Індустріальний образ, промисловий характер будівлі «пом’якшується» після заходу сонця. Чітко виражений горизонтальний поділ фасаду нівелюється у вечірньому освітленні — ми бачимо небо, що відбивається у практично суцільній скляній площині.

У проєкті Fenix I застосовані теплі вікна Forster Unico XS і утеплена навісна стіна Forster Thermfix Vario. Фото: Nadine Korringa
В одних випадках архітектуру реанімують після пожежі, а в інших — допомагають її уникнути

У проєкті Fenix I застосовані теплі вікна Forster Unico XS і утеплена навісна стіна Forster Thermfix Vario. Фото: Nadine Korringa
Якщо одним об’єктам Forster допомагає відродитися після пожежі, то іншим дозволяє пожежі уникнути. Саме тому швейцарська компанія розробила димозахисні двері (Forster Presto), вогнестійкі навісні стіни (Forster Thermfix Vario) і теплоізольовані двері й вікна (Forster Unico).
У гармонії з природою
Ще один із чималої кількості надихаючих прикладів реновації архітектурної спадщини за участі Forster — старовинний замок у мальовничій французькій провінції Туртур, який після реновації перетворився на сучасний SPA-готель La Bastide de Tourtour Hôtel & Spa. Тепер туроператори пропонують відвідувачам доторкнутися до унікальної архітектури та прованського колориту.
Сюди, геть від міської метушні й пилу, поспішають поціновувачі природи й тиші, аби насолодитися морським бризом і сосновим лісом, поблукати серед оливкових гаїв і виноградників, вирушити в найближчий порт чи на прогулянку до водоспаду, а як набридне гуляти — споглядати вид гірських хребтів прямо з вікна номера, сидіти в ресторані готелю з келихом місцевого вина чи в тиші, яку порушує лише спів цикад, милуватися променями призахідного сонця крізь прозорий дах над басейном.

La Bastide de Tourtour Hotel & Spa, Туртур, Франція. Фото: © Damian Poffet. Forster Profilsysteme AG, Schweiz

La Bastide de Tourtour Hotel & Spa, Туртур, Франція. Фото: © Damian Poffet. Forster Profilsysteme AG, Schweiz
Ця скляна прибудова з’явилася в ході реконструкції. Рішення оранжереї з басейном стало можливим завдяки розробленому Forster сталевому профілю, який робить дозвілля у скляній залі не лише приємним, а й безпечним. Система Forster Unico — ідеальне рішення для реконструкції старих будівель.
Високий коефіцієнт теплоізоляції, показники протипожежної безпеки й захисту від зламування роблять її незамінним елементом подібних outdoor-конструкцій. У використаній тут теплоізоляційній серії, на відміну від попередніх, досягається максимально вузький переріз профілю, що дає змогу застосовувати його у проєктах, різноманітних за стилем і призначенням.

У проєкті реконструкції La Bastide de Tourtour використано систему Forster Unico. Фото: © Damian Poffet. Forster Profilsysteme AG, Schweiz

Ідея інтеграції природи у внутрішній простір будинку дуже близька Reynaers. Саме тому компанія дбає про екологію. Саме тому компанія працює з Forster. Саме тому Forster працює зі сталлю! Адже це матеріал, якій піддається стовідсотковому переробленню. В арсеналі компанії велика кількість систем, які допомагають стерти кордони між інтер’єром і екстер’єром, запустити до оселі довколишній ландшафт. Так у багатьох реалізованих проєктах ми бачимо відсутність видимої межі між терасою та внутрішнім приміщенням, бачимо «невидимі» скляні кути резиденцій без додаткових стійок, довге панорамне скління без імпостів.
Бачимо, як навісні стіни, що є альтернативою клеєним фасадам, повністю виконані зі скла, відбивають небо та візуально розчиняються в середовищі, а в разі розсування всіх огороджувальних конструкцій фізично зливаються з пейзажем. Наприклад, як це виконано за допомогою профілів Forster у розкішній двоповерховій віллі з терасами й басейнами в місті Бодрум у Туреччині. Один із так само яскравих прикладів, але вже із застосуванням профільних систем Reynaers — реконструкція виноробного господарства Quoin Rock Wine Estate, що розташоване в регіоні Стелленбош у Південній Африці.
Турбота про безпеку
Говорячи про таке тотальне використання скла на фасадах, одразу переймаєшся питанням безпеки, особливо якщо йдеться про стратегічно важливі об’єкти, будівлі з підвищеним ризиком: аеропорти, банки, автомобільні салони. Для таких цілей у Reynaers є лінійка спеціальних дверей і віконних систем. Випробуванням на куленепробивність вони піддаються в спеціалізованих тестових лабораторіях, як-от TNO і Королівська військова академія в Сандгерсті.
У Грузії компанія Reynaers захищає сховище Національного банку й будівлю прокуратури в Тбілісі, Дім юстиції в Кутаїсі та багато інших об’єктів. Завдяки тим самим системам безпечно почуваються автосалони України, як-от Audi в Дніпрі, Porsche Center Kyiv Airport у столиці, Volkswagen і Bavaria Motors у Харкові. Посольство Бельгії в Афінах із прозорим, відкритим, інтерактивним і водночас антивандальним фасадом завдяки профілям Forster має презентабельний і навіть привітний вигляд.

Безпека є одним із ключових принципів компанії Reynaers. Вона дбає про дітей, коли створює віконні та дверні ручки з опцією захисту від затискання пальців. Reynaers дбає про тварин, коли створює віконні та дверні системи із захистом від випадкового відкривання. Reynaers думає про користувачів іноді навіть раніше, ніж про це згадують архітектори та замовники.
У проєкті готелю Radisson Tsinandali в Грузії клієнт попросив виконати скління сауни на всю висоту приміщення, щоб, релаксуючи, повною мірою милуватися пейзажем. У відповідь на це побажання Reynaers застосував систему, яка працює на просвічування лише з внутрішнього боку. Крім того, вона має шумоізолюючі властивості, щоб відвідувачам не заважали звуки розташованого поряд бару. Виробники подбали і про те, щоб гості готелю випадково не отримали опіки від торкання до скла, тому використали термоізоляційну систему Sensity.

ECA (Etablissement Cantonal d’Assurance), офіс Агентства страхування від вогню та стихійних лих, Лозанна, Швейцарія. У проєкті використана система Forster Fuego Light. Джерело зображення: Forster
Випробуванням на куленепробивність системи піддаються у спеціалізованих лабораторіях

Raiffeisen Bank International, будівля офісу, Саксонська Швейцарія, архітектурне бюро CEPA Sàrl. У проєкті використана система Forster Fuego Light. Джерело зображення: Forster

Школа De Dukdalf, Нідерланди. У проєкті використані вогнестійкі сталеві двері EW60, система Forster Presto. Джерело зображення: Forster


Будівля Міністерства фінансів Саксонії, Дрезден, Німеччина. У проєкті використані вогнетривкі двері T30 з арковим профілем, система Forster Fuego Light. Джерело зображення: Forster
Адаптувати масштабну, фундаментальну, неймовірно складну технічно та функціонально виробничу машину до умов шалено мінливого світу — задача вкрай складна. Втім, вірогідно, цінність сучасних флагманів будівельного ринку полягає в тому, щоб елегантно поєднувати в собі фундаментальність і гнучкість. Постійно видозмінювати та вдосконалювати виробництво у відповідь на новий спосіб життя людини, створюючи безпечний, екологічний, інноваційний продукт — це надзадача. І тандем Forster і Reynaers Aluminium успішно з нею справляється.