Floriade Expo 2022: взяти стільки знань, скільки зможемо забрати

Не просто побачити, а й осмислити: Floriade Expo 2022 у голландському місті Алмере — найбільший міжнародний садівничий захід, який проводиться раз на 10 років. Це не просто яскраве шоу, а насамперед набір практичних рішень, орієнтованих на те, як збільшити частку зелених просторів у містах і зробити життя людей комфортнішим. Чому вчить Floriade Expo 2022 — розповідає Людмила Білодід, засновник бюро Beloded Landscaping, дійсний член Society of Garden Designers (SGD) і член правління Гільдії ландшафтних архітекторів України (GLAU).

Проаналізуймо це!

Якщо знамените квіткове шоу в Челсі — це насамперед дизайнерський захід, то Floriade Expo орієнтоване на демонстрацію практичних кейсів і технологій, що дозволяють забезпечити містянам можливість постійного контакту з природою. Після двох років обмежень, пов’язаних із Covid-19, люди по-новому оцінили важливість парків і садів, тому тема озеленення в європейському суспільстві зараз у пріоритеті. А війна, розв’язана росією, змусила європейців ще більш активно впроваджувати енергозберігаючі технології в усіх галузях, зокрема в агропромисловому секторі, міському плануванні та благоустрої.

Плани відвідування Floriade Expo 2022, яка цього року проводиться з 14 квітня по 9 жовтня, команда Beloded Landscaping будувала ще задовго до початку широкомасштабної агресії, і в розпал літа ми вирішили, що не маємо права пропустити захід такого масштабу, тим більше, що він проводиться раз на десятиліття. Головна мета поїздки була не розважальна, а освітня.

Floriade Expo 2022. Майстер-план виставкової території розробляла архітектурна студія MVRDV. Джерело зображення: floriade.com

Floriade Expo 2022. Джерело зображення: floriade.com

Floriade Expo 2022. Джерело зображення: floriade.com

Перші Флоріади у 60-х–80-х роках минулого століття були насамперед демонстрацією досягнень сільського господарства та декоративного квітникарства Нідерландів. Але згодом захід стали присвячувати глобальнішим темам, актуальним для всього світу. Тема виставки Floriade Expo 2022 звучить так: Growing Green Cities. Тому всі учасники орієнтувалися на те, щоби представити інноваційні кейси для міського благоустрою з акцентом на екологічність, протистояння кліматичним катаклізмам, впровадження циркулярної економіки та сталого землеробства.

Я щиро вірю, що на наступній Флоріаді ми представимо повноцінну експозицію. Час для підготовки у нас є, але для того, щоб показати щось справді визначне та важливе, треба ретельно проаналізувати подію 2022 року

Майданчик солідарності з Україною на Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Виставка міжнародна та мультинаціональна — на ній були представлені практично всі країни Європи. Цього року, ясна річ, обійшлося без рф. На знак солідарності з Україною організатори виділили простір із флагштоком та символами підтримки. Хоча б у такому форматі, але українська тема пролунала.

Я щиро вірю, що на наступній Флоріаді ми представимо повноцінну експозицію. Час для підготовки у нас є, але для того, щоб показати щось справді визначне та важливе, треба ретельно проаналізувати подію 2022 року.

 

Як влаштована жива лабораторія Floriade Expo 2022

Виставковий майданчик розташований у центрі Алмере та з трьох боків оточений водами озера Веєрватер. У майбутньому ця територія розвиватиметься як новий стійкий міський район Hortus, і більша частина виставкових павільйонів і посадок, а також тінисті алеї та великий парк, залишаться у розпорядженні нових мешканців. Територія Floriade Expo 2022 — це 60 гектарів, і один день на вивчення цієї живої лабораторії — відверто мало. Ми наперед намітили маршрут локаціями, які повинні були відвідати обов’язково.

А оглянути територію загалом можна з кабінки канатної дороги, яка проходить над усім виставковим півостровом. Із висоти 35 метрів добре видно, що проєкт MVRDV Cité Idéale, презентований ще кілька років тому, вдалося втілити практично точно відповідно до плану. Незважаючи на регулярну сітку, ландшафт не є плоским і штучним. Є кілька архітектурних домінант, але важливішу роль відіграють уже дорослі дерева в дендрарії й арборетумі. Підготовка до виставки велася з 2012 року, і сьогодні частину території півострова займає вже дорослий тінистий парк.

Дендрарій — спільний проєкт архітектора Віні Мааса та голландського ландшафтного дизайнера Ніка Роозена. Роозен запропонував використовувати рослини, які застосовуються для міського озеленення, щоб продемонструвати, як багато можливостей є для складання різноманітних композицій. Ботанічна колекція Флоріади — це 750 видів дерев, 90 000 чагарників і 200 000 багаторічників. Дерева в дендрарії висаджені за абеткою, щоб відвідувачам було легше орієнтуватися. Ландшафт виставкового півострова прикрашає вода, зокрема мальовничі внутрішні канали із заростями бамбука й осок по берегах, плавучими павільйонами, дощатими містками.

Floriade Expo 2022. Плавучий ліс Bobbing Bos, створений артпродюсером Mothership. Джерело зображення: floriade.com

Не без wow-ефекту

Floriade Expo 2022 — це мікс функціоналізму та декоративності, акцент на відповідальності людини, усвідомленості дій і уваги до змісту. Але насамперед це неймовірно захоплюючий і яскравий захід. Зокрема й завдяки сучасному мистецтву.

Інсталяції, скульптури та об’єкти лендарту трапляються тут на кожному кроці. Найкоротший шлях до серця людини — через емоції, і тому організатори не обмежилися створенням ефектних квіткових композицій і химерних павільйонів, а запросили безліч митців, зокрема й постійних учасників Венеційської бієнале. Для відвідувачів, які насамперед цікавляться мистецтвом, є спеціальний культурологічний маршрут виставки. Але всі об’єкти та художні прояви так чи інакше пов’язані з темою природи.

Дві гігантські постаті, вкриті крихітними бджолами з кортену, — це робота Флоріана Хофмана. Скульптура Beehold нагадує нам, як сильно ми залежимо від крихітних комах-запилювачів. Фаріда Седок перетворила дорожнє покриття авеню Хортус на художнє панно. У створенні картини завдовжки близько 700 метрів брали участь відвідувачі виставки.

Floriade Expo 2022. Скульптура Флоріана Хофмана Beehold. Фото: Fotolinie

Неможливо не помітити плавучий ліс Bobbing Bos. Артпродюсер Mothership використовував старі океанічні буї як контейнери для молодих в’язів. Він пропонує використовувати подібний прийом для територій, де для висадки лісів недостатньо місця на суші. Плавучі гаї можуть прикрасити канали голландських міст.

Floriade Expo 2022. Вид на плавучий ліс Bobbing Bos. Фото: Beloded Landscaping

Та й сама архітектурна домінанта Флоріади — 14-поверхова будівля Flores Tower — це результат колаборації архітекторів MVRDV, Klunder Architecten, Arttenders і художника Алекса Верхаста. На скляних панелях фасаду нанесена мальовнича композиція, скомпільована Верхастом із зображень 1800 рослин — дерев і квітів, висаджених у дендрарії. Під час виставки Flores Tower використовується організаторами як простір для офісів і кафе. Пізніше вежа перетвориться на багатоквартирний житловий будинок — одну з визначних пам’яток району Хортус.

Floriade Expo 2022. Flores Tower – спільний проєкт MVRDV, Klunder Architecten, Arttenders і художника Алекса Верхаста. Джерело зображення: floriade.com

Мабуть, артоб’єктом можна вважати і павільйон Shades of Nature, який представляє текстильну промисловість голландської провінції Флеволанд. Вигнутий фасад павільйону є дерев’яним стелажем, заповненим безліччю скляних банок, в яких відбувається справжня магія. Сонячне світло активує процес фарбування вовни за допомогою натуральних барвників. Можна розташуватися на повстяному килимі й довго релаксувати, розглядаючи цей дивовижний вітраж і насолоджуючись багатством природної палітри, що відвідувачі й роблять.

Floriade Expo 2022. Павільйон Shades of Nature. Джерело зображення: Almeerse WolUnie

Біофільні Нідерланди

Як сторона, що приймає, Нідерланди представили на цій виставці буквально все, чим вони справедливо пишаються: новітні технології у сфері агрокультури, благоустрою та біофільної архітектури. Одна з перших капітальних будівель нового району — корпус Університету прикладних наук Aeres Hogeschool, спроєктований BDG Architecten максимально екологічним та енергоефективним.

Сьогодні це перший освітній заклад у Нідерландах, який отримав платиновий сертифікат WELL за здоровий мікроклімат внутрішніх просторів. Але й зовнішній вигляд університету — із зеленим фасадом і сонячними панелями на даху — дуже ефектний. В Алмере цей будинок називають «Зелені легені».

Floriade Expo 2022. Корпус Університету прикладних наук Aeres Hogeschool. Фото: Beloded Landscaping

Виставкові павільйони обрамлені розкішними бордюрами з новинками голландської селекції — багаторічниками, чагарниками. Оскільки виставка тривала кілька місяців, то ландшафт змінювався з кожним сезоном. Усі композиції доглядають садівники: щось прибирають, щось додають, щоб виставкові простори зберігали декоративність. Але оскільки наголос зроблено на ландшафтах малого догляду, то на піку літа головну роль грали масиви натуралістичних лук із польовими квітами. І скрізь — і в луках, і в розаріях — можна побачити будиночки для комах і вулики.

Для нідерландців вони стали невід’ємними елементами сучасного міського простору. Цей напрям теж дає простір для креативу — ми бачили навіть «село для комах» із керамічними копіями історичних голландських будівель.

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Безліч інтерактивних атракціонів демонструють, як можна очищати воду та переробляти відходи для екологічного будівництва чи землеробства. Величезна теплиця присвячена всім тонкощам гідропоніки. Сучасні технології дозволяють не захаращувати простір інформаційними щитами та стелажами з буклетами, але завантаживши QR-коди з табличок, що встановлені поруч із живими експонатами, можна поринути у вивчення питання максимально глибоко. Втім, організатори постаралися, щоб сама експозиція була наочним вираженням ідеї і навіть таких досить складних понять, як «кругова економіка» чи «сталість».

 

Національні павільйони

На Floriade Expo 2022 свої національні павільйони встановили 33 країни, та розповісти про всіх абсолютно нереально. Тому згадаю лише ті, що мене зацікавили особисто.

Катар представив експозицію, присвячену історії голубиних веж: це не лише один із важливих культурних символів Сходу, а й функціональне рішення, що дозволяло бедуїнам створювати оази в умовах пустелі. Одна з веж висотою понад 12 метрів зібрана з блоків, надрукованих на 3D-принтері. Усередині транслюється фільм про призначення та унікальну архітектуру цієї споруди.

Обтічна форма й товсті стіни дозволяють створити особливий мікроклімат усередині — захищаючи влітку від спеки, а взимку від холоду. Башта недоступна для пустельних хижаків — змій і гризунів, а відсутність гострих кутів унеможливлює травмування птахів. Голубиний послід люди використовували як добрива для вирощування овочів і фруктових садів. Усе це — захоплююча історія про гармонійну співпрацю людини з природою.

Floriade Expo 2022. Голубина башта - павільйон Катару. Джерело зображення: floriade.com

Експозиція Арабських Еміратів розповідає про силу та життєстійкість рослин, здатних виживати та розвиватися навіть у солоній воді — про мангрові зарості та водорості, морську траву та салікорнію, яка, до речі, їстівна й часто використовується в національних кухнях азійських і європейських країн. На ділянці, обгородженій парканом із традиційними машрабіями, дизайнери створили фрагмент пустелі з озерцями солоної води та солестійкими рослинами, які теж можуть бути досить декоративними.

У критому павільйоні технології віртуальної реальності дозволяють «зануритися під воду» й побачити луки водоростей, що коливаються. Ідея експозиції — звернути увагу на важливу галузь науки – в умовах дефіциту прісної води та кліматичних змін вивчення пустельних та морських рослин дозволить вченим знайти шляхи пом’якшення неминучої продовольчої кризи.

Floriade Expo 2022. Експозиція Арабських Еміратів нагадує про дефіцит прісної води. Фото: Beloded Landscaping

Павільйон Німеччини — величезний інтерактивний атракціон. Тут можна побачити, як діють інноваційні технологічні установки з використання енергії сонця, вітру, системи збирання та очищення води тощо. І, що важливо, демонструються приклади використання всього цього за умов міста. Відвідувачів запрошують до взаємодії: наприклад, щоб подивитися, як вода циркулює в міській системі, треба постаратися та покрутити педалі велосипеда-тандема.

Можна спробувати себе в якості планувальника, спроєктувати свою систему управління містом і подивитися, наскільки вона буде ефективна. Сам павільйон побудований з натурального дерева і є серією пергол — опор для витких рослин.

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Лекторіум нон-стоп

Щодня на Флоріаді проводяться не лише культурні акції та концерти, а й лекції, семінари, конференції. Усі вони сфокусовані на зелених технологіях — зокрема й тих, про які я раніше розповідала у статті «Місія — вижити. “Рецепти щастя” для міських дерев». Посадочні системи, збирання дощової води для поливу, вологопроникне мощення. Одна з найпопулярніших тем — вертикальне озеленення. Ця сфера швидко розвивається, і в розпорядженні архітекторів з’являються нові модифікації фасадних систем.

Свою презентацію проводила студія Стефано Боері — на лекції розповідали, як готують рослини до монтажу на фасад за допомогою контейнерів air-pot, у яких рослина, витягнута з ґрунту, успішно розвивається, легко переносить транспортування та перетримку в очікуванні посадки на постійне місце. Багато інформації було присвячено тому, як забезпечується полив на фасадах. На виставці можна побачити реальні приклади, наймасштабніший — це зелений фасад нового корпусу Університету прикладних наук Aeres Hogeschool. Та й загалом є великий масив інформації, присвяченої раціональному використанню води.

Наприклад, я відзначила презентацію програми для розрахунку водоспоживання. В систему вводяться параметри ландшафту, і буквально за секунди ви отримуєте відомості про те, скільки води потрібно для поливу нового саду чи скверу. Описуються всі інноваційні технологічні прийоми, які дуже цікавлять наших ландшафтних архітекторів.

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Ми також потрапили на лекцію про реконструкцію площі між станцією Amsterdam Bijlmer і стадіоном Amsterdam ArenA. Особливість проєкту — це використання для озеленення дорослих метасеквой з обхватом ствола близько 1,5 метра і висотою близько 15 метрів. Рослини з розсадника Van den Berk пройшли спеціальну трирічну підготовку, завдяки якій усі 16 дерев успішно прижилися на новому місці та надали шарму абсолютно функціональній транзитній зоні, перетворивши її на популярне громадське місце. Ще кілька років тому нас дивували молоді саджанці, висаджені «в мощення», а сьогодні ми бачимо приклади, які видавалися повною фантастикою!

Mета обміну інноваціями, ідеями та технологіями — максимально швидко впровадити передовий досвід повсюдно

Привабливість розумної простоти

Мені здалося, що організатори виставки зуміли створити унікальне середовище, освітнє, насичене інформацією й водночас таке, що дозволяє розслабитися й отримати радість від споглядання природної краси.

Повинна зізнатися, що мене найбільше підкорила загальна атмосфера простоти й доступності: ніякого пафосу, ніякої розкоші, що б’є в очі, ніякої надмірності мармуру та позолоти. Так, насправді ми знаємо, що багато смарт-рішень — дуже ресурсомісткі на стадії реалізації і окуплять себе лише з часом. Але прості дерев’яні контейнери ніяк не применшують цінність висаджених у них дерев, а вуличні меблі не обов’язково повинні бути зібрані з цінної деревини та кованого заліза.

Наприклад, на майданчику перед павільйоном Італії, яка славиться своєю меблевою індустрією, були виставлені крісла з переробленого картону — бюджетно, але дуже комфортно. Багато було меблів із переробленого пластику. Тому алеї та площі виставки виглядали досить лаконічно, і на цьому лаконічному тлі особливо виграли рослини — саме вони задавали тон і робили простір комфортним.

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Floriade Expo 2022. Фото: Beloded Landscaping

Укотре я захопилася щедрістю, з якою європейці діляться своїми розробками та практичним досвідом. Вони не зацікавлені в тому, щоб сучасні ландшафти залишалися винятком і своєрідною торговою маркою міст із розвиненою економікою, щоб вони викликали лише wow-ефект і заздрість. Натомість мета обміну інноваціями, ідеями та технологіями — максимально швидко впровадити передовий досвід повсюдно. Це зрілий цивілізований підхід, і сьогодні ми можемо й мусимо взяти у наших партнерів стільки знань, скільки зможемо забрати.

 

 

Читайте також

Продавці часу. Кожному ландшафтному архітекторові — свій садівник

Драматичний ландшафт в епоху метамодерну

Каліграфія на узбіччі. Зелені коридори вздовж вулиць і трас