«UREHERIT. Архітектори за спадщину в Україні: відтворення ідентичності та пам’яті»

Україна
Дати
13 Жов 2023
Локація
BANKHOTEL, Львів, вул. Листопадового Чину, 8
Вартість
безкоштовно
Email
[email protected]
Сайт
http://ureherit.eu

Оголошено старт Міжнародного європейського культурного проєкту.

Протягом трирічного проєкту європейські та українські фахівці зі спадщини, архітектори, проектувальники, інженери, службовці місцевих органів влади та громад українських міст через дослідження, семінари, публічні дискусії, заходи, постійний професійний розвиток та освітні програми для архітектурних шкіл, розберуть теми охорони та відновлення української культурної спадщини.

Проєкт ініційовано Асоціацією архітекторів Литви, він співфінансується програмою Європейського Союзу «Креативна Європа». Це вперше, коли такий широкий міжнародний консорціум архітектурних організацій об’єднує зусилля для досягнення спільних результатів, спрямованих на збереження української спадщини та культури.

Проєкт розглядатиме спадщину як ресурс для сталого культурного, соціального, екологічного та економічного відновлення, одночасно вирішуючи проблеми збереження, перегляду та підкреслення національної та місцевої культурної ідентичності та відображення пам’яті у відбудові. Учасники проекту поділяться своїми знаннями та досвідом, а також експериментуватимуть з метою формування компетенції щодо охорони спадщини, відновлення культурно значущих планів і проектів та розширення можливостей місцевих громад як інструменту для побудови нової, демократичної та сталої України з унікальнoю, але європейською культурною ДНК.

Проєкт реалізує Консорціум з 11 організацій: Асоціація архітекторів Литви (координатор проекту), Архітектори Швеції, Федеральна палата архітекторів та дипломованих інженерів Австрії (BKZT), Королівська Данська академія. Інститут технології та архітектури (IBT), Орден архітекторів Румунії, Національна рада архітекторів, планувальників, ландшафтних працівників та захисників природи (CNAPPC, Італія), Федеральна палата німецьких архітекторів (BAK), Естонська асоціація архітекторів, Національна спілка архітекторів України, Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine, Харківська школа архітектури та Рада архітекторів Європи як асоційований партнер.

«Цим проєктом ми хочемо сприяти відродженню мистецького сектору – архітектури – запрошуючи українських архітекторів (зокрема фахівців із охорони спадщини) до співпраці з європейськими архітекторами на рівних: ділитися знаннями та досвідом і разом шукати нове, адаптувати до умов України методологію та шляхи збереження і відновлення української міської та архітектурної спадщини в стійкий та інклюзивний спосіб», – каже Рута Лейтанайте, ініціаторка та координаторка проєкту, членкиня Ради Асоціації архітекторів Литви.

«Україна, як і будь-яке інше місце, потребує індивідуальних, а не копі-паст-рішень. Разом з іншими партнерами проекту ми з самого початку домовилися дотримуватися принципу, що всі методології, рекомендації та пропозиції створюватимуться разом з українськими архітекторами, культурологами та спільнотами, намагаючись адаптувати найкращі європейські практики до унікального українського контексту.”

Результатом проєкту стане набір рекомендацій щодо:

— методики оцінки цінності спадщини та методики оцінки шкоди;
— стратегії того, як відродити цінну спадщину в стійкий, економічний і культурно значущий спосіб;
— комплексного оновлення радянського житла в Україні;
— методології процесу участі в охороні спадщини: міські форуми та воркшопи «Зцілення через відновлення спадщини»;
— aрхітектурних конкурсів: реалізація та фінансові поради
— взаємозвязку технологій та спадщини;
— удосконалення освітніх програм архітектурних шкіл;
— змісту, фінансування та організації програми CPD (безперервного професійного розвитку) щодо сталого відновлення спадщини.

Оскільки українські та європейські спеціалісти працюватимуть і творитимуть разом, проект надаватиме двосторонні знання (українці навчаються від європейців, європейці навчаються від українців). З іншого боку, партнери з ЄС, які беруть участь, через процес спільної творчості отримають інноваційні знання щодо збереження та відновлення сучасної спадщини, які можна було б використати деінде, не лише в Україні.

Проєкт започаткує платформу для довгострокової співпраці між архітекторами, урбаністами, ландшафтними архітекторами та антикварами з України та інших європейських країн для захисту та розвитку природи та спадщини як ресурсу для відновлення України.

Він триватиме 36 місяців (до квітня 2026 року). Проєкт співфінансує програма «Креативна Європа».

Початок відзначається публічною конференцією.

Перша публічна подія – конференція «UREHERIT: архітектори за спадщину в Україні», присвячена проєкту, відбудеться 13 жовтня 2023 року у Львові, Україна («Банк-отель», Україна, 79000 Львів, вул. Листопадового Чину, 8).

Під час конференції всі заходи будуть представлені партнерами Консорціуму, а також буде оголошено прийом заявок від українських учасників.

У рамках конференції також відбудеться круглий стіл високого рівня за участю представників української влади, міжнародних архітектурних та пам’яткоохоронних організацій.

Запланована онлайн участь. Участь у конференції безкоштовна та доступна для всіх, але потрібна реєстрація. Будь ласка, зареєструйтеся, натиснувши тут.