“Душа дому”. Український дизайн і крафт на Design Week Lithuania-2022 

Вільнюс, Литва
Дати
23 Тра-29 Тра 2022
Локація
ТЦ PANORAMA
Організатор
Сана Моро, Анастасія Білецька, Лариса Цибіна

Український дизайн та крафт дебютують на LITHUANIAN DESIGN WEEK. Від 23 по 29 травня українська експозиція “Душа дому” буде представлена у Вільнюсі в рамках єдиного щорічного фестивалю дизайну в Литві. Поп-ап корнер встановлять в ТЦ PANORAMA, аби кожен охочий мав змогу ознайомитися з українським дизайном, декором та артоб’єктами. 

Тема: Душа дому/ Namų siela/ Spirit of the home 

24 лютого Росія розпочала агресивну війну проти України з метою окупації територій суверенної демократичної держави. Унаслідок військового нападу, ракетних, бомбових та артилерійських обстрілів, сотні тисяч українців втратили житло, а мільйони були вимушені покинули свої оселі.

Експозиція “Душа дому” на Design Week Lithuania 2022 – це символ втраченого українського дому та пам’яті про те, що в нас було і що обов’язково має відродитися. 

“Душа дому” підтверджує культурну та духовну стійкість українців, яка завжди, навіть у найважчі часи, втілювалась у здатності любити рідну землю, мати жагу жити та творити. Поп-ап корнер розповідає про сучасний український дизайн, актуальні та автентичні матеріали, вікові традиції та колективний хист до оздоблення осель.

Відмовившись від світлин зруйнованих домівок та інтер’єрів, будинків та цілих міст, організатори експозиції аналізують значення дому для кожного українця, зображають його “душу”, добробут та затишок.  

 

Учасники

WOO – українська компанія, що з 2015 року займається виробництвом дизайнерських меблів. Основне завдання бренду – створювати якісний та сучасний дизайн. Вироби WOO – це цінність природних матеріалів, оригінальний дизайн від українських майстрів, простота та ергономічність. 

Промисловий дизайн неможливий за умов лише хенд мейд-виробництва, тому всі вироби WOO виготовляються на сучасних механізованих фабриках, де на кожному етапі, від моделювання до складання, над предметом працюють професіонали та вручну доводять їх до ідеалу.

NOOM – молода дизайнерська компанія з України, яка займається виробництвом освітлення, декору та аксесуарів для дому. NOOM створюють позачасові дизайнерські продукти, які будуть передаватися з покоління до покоління. 

Компанія заснована у 2017 році дизайнеркою Катериною Соколовою та дизайнером-підприємцем Аркадієм Вартановим – власником майстерні Postformula Craft. 

Студія інтер’єрного та предметного дизайну з керамічною майстернею ZEMNA – це творча родина Тетяни Красуцької та Андрія Михайляка. Компанія презентує керамічну інсталяцію ROZMOVA (“Dialogue”), що мала дебютувати у Парижі на салоні Maison et Objet у березні, але вона не встигла потрапити на виставку через війну. 

Інсталяція ROZMOVA (сет керамічного посуду) – це утилітарний набір посуду, який перетворюється на предмет декору після того, як ви з’єднаєте всі частини.

Staritska maysternya – це виробництво крафтових лаконічних меблів, спкульптурних предметів декору та унікальних артоб’єктів

Історія бренду почалося з купівлі дачного будинку в напівзанедбаному селі Старицькому. Унікальна природа, особлива атмосфера та постійна тиша стали ідеальною основою для творчості. Саме тут трапилися перші експерименти з деревом: Дмитро Андреянов та Наталя Буланова почали працювати над створенням меблевого бренду Staritska Maysternya. Спочатку це було більше схоже на хобі, але згодом виробництво почало приносити стабільний дохід.

FEDORA.ART проєкт, що об’єднує різні напрямки творчої діяльності. Його засновниця українська архітекторка Ліна Федоренко. Першою акцією FEDORA.ART стала виставка-концерт колекції старовинної вишивки та дизайнерського одягу у 2016 році, створеного у колаборації з архітекторкою Наталею Левченко. Частина цієї експозиції брала участь у Bologna Design Week у 2016 році.

FEDORA.ART не має обмежень у своїй творчості та завжди залишає можливість для будь-яких мистецьких проявів інсталяцій, кераміки, графіки. Наразі це частина керамічного проєкту “Відбитки щастя”.

Лімітована колекція чорної кераміки ручної роботи та текстилю Guсulia.Tini від дизайнерки Данути Кріль. Кожен предмет виготовлений за унікальною, майже втраченою технікою гончарства, що збереглася лише в одному регіоні на Заході України.

Чорна “димна” кераміка випікається у справжній печі з дровами, як і понад 100 років тому. Дим просочується в глину, окислюючи її і, таким чином поверхня фарбується у чорний колір. Сьогодні лише декілька майстрів працюють у техніці “гавареччина”, назву який дав регіон Гавареччина, де вона виникла та збереглася до наших днів.

Мінімалістичні форми предметів колекції наслідують елементи давньої символіки. Утім, кожен предмет вимагає від майстра великої майстерності, щоб досягти лаконічних геометричних форм. Поєднуючи сучасний дизайн та крафтову технологію, ательє відроджує зникаючу техніку гончарства та створює утилітарні предмети декору для сучасних інтер’єрів.

Mapico – крафтове ательє інтер’єрних виробів, створених з натуральної овечої вовни, вовни “щасливих овець”, які вільно пасуться в екологічно-чистому гірському регіоні України – Карпатах. 

Засновниця та дизайнерка бренду Марія Пуляєва використовує домотканий український текстиль для виробництва меблів, що витканий вручну за традиційною технологією на старовинних ткацьких верстатах. Кожен тканий виріб, після закінчення технологічного процесу, промивається у гірській річці. Дерев’яні частини меблів виготовляються вручну з ясена та обробляються натуральними речовинами для збереження природного кольору та текстури дерева. 

Засновники ательє Natura Ceramica – Андрій та Олеся Возницькі – познайомилися у Львівській національній академії мистецтв. Уже майже 20 років цей керамічний дует виробляє найкращі гончарні вироби, поєднуючи традиційні регіональні підходи з власними авторськими техніками. 

Майстри захоплюються подорожами, спостереженням за природою та відтворенням біонічних форм у своїх коллекціях. Окрім наслідування та переосмислення природи, засновники Natura ceramicа експерементують з матеріалами та фактурами. Так, кераміка органічно поєднується з дерев’яними елементами, деякі з яких є рештками старих дубових будинків.

Студія інтер’єрного текстилю Fabric 17 Studio була заснована художницею-декораторкою Лесею Смаровоз у 2016 році, щоправда, текстильним оздобленням житлових та комерційних просторів дизайнерка почала займатися ще у 2000-х. 

Нині, окрім створення авторських текстильних виробів, студія займається всім комплексом рішень щодо інтер’єру, проте особливу увагу все ж приділяє текстильній стороні справи: оббивці меблів, оздобленню стін, підбором килимових покриттів, рішенням для ліжок, акцентним подушкам, оформленню вікон і т.д.  

«Коли дизайн зустрічається з мистецтвом, щоденне перетворюється на екстраординарне», — саме ця фраза найкраще характеризує бренд Art & Design by Kristina Gaidamaka, заснований у 2016 році відомою українською художницею та дизайнеркою Христиною Гайдамакою.

Кожна художня робота Христини — живопис, графіка, ескізи для декоративного текстилю або посуду — немов надихають звичайні речі та приміщення, даруючи їм яскраве емоційне переживання. Кожен предмет запрошує до гри: провокує зрозуміти символи та розгадати коди.

YASYK – український бренд автентичних вишитих подушок у сучасній інтерпретації. Концепція полягає в тому, щоб показати традиції в сучасному мінімалістичному дизайні без втрати автентичності. Ясик – діалектне слово, що означає “маленька вишита подушка”. 

Дизайн Ірини Гуменчук базується на стилізації традиційних орнаментів із різних регіонів України. Візерунки для подушок створюються дизайнеркою вручну, а потім тиражуються машинкою. У виробництві використовуються виключно натуральні матеріали: основа наволочки – традиційна для України суміш льону та бавовни, вишивка виконується вовняними нитками.

 

Команда

Куратор: Лариса Цибіна.

Організатори: Сана Моро, Анастасія Білецька.

Копірайтер: Анастасія Бєлогривцева.

За підтримки: DIZAINO SAVAITE ’22, interjeras.lt, idas.lt, panorama.lt

 

Про LITHUANIAN DESIGN WEEK

Design Week Lithuania 2022 / DIZAINO SAVAITE 2022 – єдиний та щорічний фестиваль дизайну в Литві, який організовують уже сімнадцять років поспіль Lithuania Design Forum.

Цьогоріч з 23 по 29 травня у шести містах Литви — Вільнюсі, Каунасі, Клайпеді, Алітусі, Тельшяй та Аникщяй — литовці та гості країни зможуть відкрити нові дизайн-надбання, познайомитися з творчими доробками місцевих студій та майстерень, відвідати низку тематичних заходів.

DIZAINO SAVAITE – це не лише найвизначніша дизайн-подія року, а й добра традиція Литви, що забезпечує нові формати та відносини між дизайнерами, брендами, фабриками та споживачами, сприяє їх співпраці, новим досягненням та розвитку сфери зокрема.