Тепло, що всередині. Рішення Reynaers для українських домівок цієї зими

Цього року дискусія про «теплі вікна» є для українців особливо нагальною. Нас готували до суворої зими, радили купувати генератори й теплі ковдри, утеплювати власні домівки всіма можливими засобами. Через постійні ризики вимкнення опалення й електропостачання житло може в будь-який момент посеред зими стати холодним. Та крім питання, звідки брати в такі моменти нове тепло, особливо гостро постало ще й питання, як максимально сконцентрувати і зберегти в стінах оселі те тепло, яке вже є. Відповідь ми спробували знайти разом із Дмитром Каладжиєвим, архітектурним консультантом компанії Reynaers.

Рішення, які минулого року розглядалися на ринку світлопрозорих конструкцій у контексті ідей про енергоефективність і комфорт, сьогодні постають перед українцями з іншого боку. Фокус уваги зміщений на наші базові потреби: на безпеку, надійність, теплозбереження. Те, як зараз ми розглядаємо питання, пов’язані з власною оселею, поєднує в собі життя “в моменті” й далекоглядність водночас: важливе, потрібне та бажане ми більше не відкладаємо в категорію далеких планів.

Утім, навіть діючи рішуче і швидко, ми обираємо те, що прослужить не сезон чи два, а довгі роки — бо так надійніше.

Фасад комерційної будівлі в районі Schiffbauplatz, Цюріх, Швейцарія. Архітектурне бюро — Baukontor Architekten

Безпека — сучасний комфорт українця. Домівки багатьох перетворилися на фортеці, обладнані найнеобхіднішим і, наскільки це можливо сьогодні, захищені від зовнішньої загрози — чи то буде вибухова хвиля, чи зимові морози. Ми зосереджуємо своє безпечне середовище в приміщеннях, а в чотирьох стінах чи за двома — залежить від ситуації. Втім, багато які стіни мають вікна. Чи зможуть вони нас захистити цієї зими? І якщо так, то яким чином?

Скління Reynaers в одному з інтер’єрів житлової будівлі в центральному кварталі міста Ейндховен, Нідерланди. Проєкт будівлі — архітектурне бюро Diederendirrix

 

Як це працює?

Технології сьогодення дають нам вибір із широкої низки матеріалів, що використовуються для профільних систем у вікнах та інших світлопрозорих конструкціях. До традиційного дерева додалися сучасні, більш гнучкі альтернативи. Одна з них — алюміній. Справді, на ринку систем скління це відносно новий матеріал, проте його властивості дають йому фору.

Несучі властивості алюмінію роблять його ідеальним матеріалом для систем під надважкі склопакети. Цей метал стійкий до впливу зовнішніх механічних факторів, екологічний, має власну унікальну естетику та, що головне для вікон в Україні сьогодні, — він надійний.

Будівля Reynaers Campus – штаб-квартири компанії в місті Дюффель, Бельґія. Проєкт – Jaspers Eyers Architects

У 1965 р. в Бельгії було засновано компанію Reynaers Aluminium. Нині вона є провідною на ринку у сфері розробки й виробництва алюмінієвих конструкцій, зокрема світлопрозорих систем, як-от вікна, двері, перегородки і зсувні конструкції. Основними стовпами, на яких тримається підхід компанії до власного продукту, є довговічність, екологічність і безпека. Ці принципи затвердили ім’я компанії на світовому ринку, спонукали її до розширення. Наразі Reynaers працює в 40 країнах світу, зокрема і в Україні. 24 лютого 2022 року керівництво української філії зустріло війну разом із нами.

«Молодість» алюмінію — це його перевага в порівнянні з історичними матеріалами, адже розробники дивляться на нього тверезо й не обтяжені «традиціями»

Компанія невпинно розширює і вдосконалює алюмінієві профільні системи, тож має максимально адаптивний до різних запитів модельний ряд. Ось що каже про це Дмитро Каладжиєв, архітектурний консультант Reynaers: «Алюміній — «молодий» матеріал у будівництві. Коли його вперше застосували близько 140 років тому, він був дорожчий за золото. Наразі ж ми п’ємо з алюмінієвих банок і просто викидаємо порожні у сміття. Як не дивно, «молодість» алюмінію — це його перевага порівняно з історичними матеріалами, адже розробники дивляться на нього тверезо й не обтяжені «традиціями». Свідчення тому — постійні інновації Reynaers».

Дмитро Каладжиєв, архітектурний консультант Reynaers

Коли постало питання про підготовку до зими, Reynaers мали, що запропонувати, адже теплоізоляційні властивості для компанії є одним із основних критеріїв, за яким рік у рік розробляються нові системи та модифікації вже наявних — як результат пильного спостереження за динамікою клієнтського запиту. Та як, власне, працює здатність вікна до теплоізоляції і за рахунок чого вона може покращитися чи знизитися?

Комплекс Bartolomeo Resort Town, Дніпро, Україна. Фотографії надані компанією Reynaers Aluminium в Україні © Reynaers Aluminium, 2022. Використання третіми особами заборонено. Всі права захищені

Комплекс Bartolomeo Resort Town, Дніпро, Україна. Фотографії надані компанією Reynaers Aluminium в Україні © Reynaers Aluminium, 2022. Використання третіми особами заборонено. Всі права захищені

«Питання теплоізоляції вікон можна розкласти на такі складники: наведений опір теплопередачі віконної конструкції; повітропроникність віконної системи; спосіб монтажу вікна. У конструкції умовно рядового вікна всі складники впливають на результат майже паритетно, — розповідають у Reynaers. — Але за більш детального підходу ми стверджуємо, що від конфігурації та розмірів вікон, а також від наповнення склопакету, серйозно залежить розрахункова теплопередача всього вікна. Компанія Reynaers відома чесною та відкритою політикою розрахунків теплоізоляції скління. Основою розрахунків для кожної системи та її модифікацій є значення теплопровідності перерізів профілів і комбінацій профілів (рама-стулка, імпост-стулка тощо), підтверджені відповідними тестами.

«Коли алюміній вперше застосували близько 140 років тому, він був дорожчий за золото. Наразі ж ми п’ємо з алюмінієвих банок і просто викидаємо порожні у сміття»

Своєю чергою повітропроникність — це буквально показник «висмоктаного» на вулицю тепла. Відбувається це через постійну наявність різниці тиску повітря між вулицею та приміщенням. Крізь негерметичне вікно тепло може втрачатися іноді швидше, ніж крізь менш теплоізольоване».

Стик широкоформатного скління Reynaers із підлогою в одному з інтер’єрів житлової будівлі в центральному кварталі міста Ейндховен, Нідерланди. Проєкт будівлі — архітектурне бюро Diederendirrix

 

Універсальний солдат

У відповідь на запит про теплі вікна Reynaers представляє широкий асортимент систем і їхніх модифікацій. Основною позицією в цьому переліку є серія Masterline. У 2015 р. компанія запустила цілком нову віконно-дверну систему, створену на основі найсучасніших знань, технологій і вимог будівництва. Це система Masterline 8. Як і всю продукцію Reynaers, її вирізняє фокус на комфорті, довговічності та втілення принципів сучасної лаконічної естетики. Передові тестові показники герметичності та міцності зробили систему Masterline 8 ідеальною для житлових і громадських споруд. А висока технологічність, швидкість у виробництві та варіативність зумовлюють той факт, що система може широко застосовуватись у проєктах масового будівництва, особливо великої поверховості.

Д. Каладжиєв: «Станом на сьогодні можливості систем Masterline у деяких моментах навіть вищі за поточний запит ринку»

«Основою енергоефективності Masterline 8 є термоізолятори 4-го покоління за патентованою технологією тунельного типу глибиною 40 мм у профілях як рам, так і стулок, а також повноцінна можливість вставки склопакета надзвичайних товщин до 62 мм і вагою поворотно-відкидної стулки до рекордних 200 кг. Серійні системи стабільно переважають, особливо у проєктах малого та середнього масштабу, при цьому частка проєктних рішень на наших українських об’єктах щороку зростає.

Серійні системи супроводжуються готовими тестами, що зручно для застосування в більшості проєктів. А для окремих випадків із вищими вимогами або з їхньою унікальною комбінацією ми робимо індивідуальні проєктні тести заданого розміру та конфігурації конструкцій. Тести виконуються у власному Тестовому Центрі Reynaers Aluminium, який отримав нові площі та можливості після розбудови 2019 року», — діляться у Reynaers.

Схема розрізу профільної системи Reynaers Masterline 8

Наразі найновішою модифікацією серії Masterline стала система Masterline 10. Вона має покращені теплоізоляційні показники — майже вдвічі вищі порівняно з базовою версією Masterline 8. Також системи Reynaers покоління Master створені для істотного зменшення повітропроникності аж до повного її нівелювання в модифікаціях HV («прихована стулка»). Ця модифікація вже доступна і в системі Masterline 10.

Схема розрізу профільної системи Reynaers Masterline 10

«Masterline 10 — це максимум, який наразі вимагає ринок. Для більш теплоізольованої віконної системи банально ще не винайшли відповідної теплоізоляції склопакетів. Можливості покоління Masterline у деяких моментах навіть вищі за поточний запит ринку. Найближчим часом інвестувати в тести для вдосконалення систем немає сенсу, бо вже наявні максимуми реалізуються зрідка», — зазначає Дмитро Каладжиєв.

 

Не “що”, а “як”

Виносний спосіб монтажу віконної конструкції — третій складник, без якого неможливе ефективно теплоізольоване вікно. Серед постачальників алюмінієвих профільних систем в Україні Reynaers стала першою компанією, яка активно пропагувала рішення виносного монтажу. Це питання є акцентованим і важливим, адже навіть найтехнологічніша система може втратити свої переваги, якщо супутні фактори, на зразок якості монтажу, ставатимуть на заваді збереження тепла.

Будівля комплексу Bartolomeo Resort Town, Дніпро, Україна. Фотографії надані компанією Reynaers Aluminium в Україні © Reynaers Aluminium, 2022. Використання третіми особами заборонено. Всі права захищені

«Принципова мета виносного монтажу алюмінієвих теплоізольованих систем — вирівняти позиції температури точки роси в рамі вікна та композиції стінової конструкції. Точка роси моделюється за нормами (середньодобова найнижча температура) або за розрахунком вірогідного найхолоднішого дня чи обмеженої кількості годин в конкретній місцевості, заданої замовником чи проєктувальником — у разі висококваліфікованого індивідуального проєктування.

Навіть найтехнологічніша система може втратити свої переваги, якщо супутні фактори, на зразок якості монтажу, ставатимуть на заваді збереження тепла

Суміщення позиції температури точки роси забезпечує безперервність контуру теплоізоляції будинку та повністю виключає можливість конденсату на віконних відкосах, — пояснює Дмитро Каладжиєв. — Безперервність контуру теплоізоляції й собі нівелює перепади температур усередині будівельних з’єднань і на інтер’єрних поверхнях стін і віконних рам, таким чином зменшує рух пари та повітря. Все це забезпечує істотно кращу герметичність будівельних прилягань».

Новий кампус колегіуму Українського католицького університету, Львів, Україна. Проєктування — компанія «AVR Development»

Наразі всі українські компанії-інсталери, що співпрацюють з Reynaers, можуть пропонувати як готові артикули Reynaers (опорні кронштейни, базові профілі, різноманітні профілі примикання тощо), так і рішення спеціалізованих постачальників, більшість із яких уже адаптовані під застосування із системами Reynaers. Для якості важлива комплексність, і бельгійська компанія з майже 60-річним досвідом на світовому ринку це усвідомлює й активно демонструє у власних підходах до роботи на всіх її етапах.

Вікна сьогодні — це не лише про панорамний вид чи наповненість кімнат світлом. Сьогодні це про безпеку й тепло. Отже, про відчуття комфорту й захищеності у власній оселі. Ми шукаємо рішення складних питань, якими в ідеалі не мали б задаватись. Та що важливо, є ті, хто має відповіді: комплексні та надійні.

 

 

Читайте також

Дмитро Каладжиєв: «Моя увага спрямована на горизонт»

Reynaers і несистемні архітектурні рішення: з простого у складне

Антихрупкость. Reynaers о безопасном остеклении