EVA LAB. Партнерство та баланс

Продовжуємо наше знайомство з українським виробником меблів — компанією EVA LAB, яка працює в контрактному напрямі та з великими житловими проєктами. Засновниці компанії, Єва й Анна Бикови — представниці двох поколінь. 

В основі їхнього успіху — вдале бізнес-партнерство та поєднання взаємодоповнюючих якостей. Слідом за розмовою з Євою Биковою в попередньому томі, публікуємо нашу бесіду з її партнеркою Анною, яка розповіла про розподіл зон відповідальності та своє бачення подальшого розвитку компанії EVA LAB.

PRAGMATIKA.MEDIA: Як давно ви працюєте в компанії та яка ваша роль? За яким принципом ви ділите завдання?

Анна Бикова: У меблевому бізнесі я близько 17 років. Компанію в тому форматі, в якому вона сьогодні існує, ми створили дев’ять років тому. У партнерстві важливо, щоб кожен мав власну компетенцію, власний погляд і спільні цінності. Наші з Євою спільні цінності — професіоналізм, любов, повага до себе та до оточення і постійний розвиток.

Анна Бикова, співзасновниця компанії EVA LAB

Розподіл завдань відбувся природним шляхом. Єва — досить прямолінійна й дуже енергійна людина, тому вона контролює роботу фабрики та займається структурними питаннями. Якщо говорити про продажі, вона взяла на себе готельний напрям бізнесу, де потрібна дипломатичність, скрупульозність, психологічна витривалість.

EVA LAB. Уроки высшего пилотажа

Мій напрям — приватні проєкти та корпоративні об’єкти (наприклад конференц-холи), також я займалася Grand Hotel Lviv. Тобто це ті проєкти, де часто потрібні швидкі рішення. Якщо я не бачу перспектив у роботі з конкретним клієнтом, я можу відмовитися від проєкту. Єві, на відміну від мене, такі рішення даються складніше через особливості її характеру та дипломатичність. Моя зона відповідальності — продаж, маркетинг, запровадження нових підходів.

P. M.: Яких іще навичок потребує бізнес-партнерство? Чи є якась специфіка саме в меблевому бізнесі?

А. Б.: У будь-якому бізнесі, не тільки в меблевому, важливо намагатися виконувати свою роботу правильно, якісно. Ми ніколи не економимо на технологіях і матеріалах. Ми краще втратимо клієнта, ніж підемо на компроміс у плані якості. Щодо ведення бізнесу, то нас завжди рятувала віра в те, що ми можемо працювати на дуже високому рівні. У нас є досвід роботи з люксовою італійською компанією, коли ми виготовляли меблі на одному технологічному рівні з італійцями.

Фрагмент інтер’єру приватного будинку в м. Бровари, Київська обл.

На цьому об’єкті виникла така ситуація, що після тривалих погоджень у нас залишилося тільки три місяці на виконання роботи, дуже великої за обсягом, і тоді ми спробували знайти підрядників в Україні, які б допомогли нам із замовленням, але не знайшли. Це говорить про те, що рівень нашої роботи дуже високий. Ми давно в цьому бізнесі, і віримо, що наш бренд буде впізнаваним не лише в межах нашої країни.

P. M.: У чому ви вбачаєте різницю між поколіннями стосовно ведення бізнесу?

А. Б.: Скажімо так, Радянський Союз не минув безслідно й заклав у людях певні поведінкові програми. Те, що тоді допомагало виживати, зараз знищує людину: бути таким, як усі, не висовуватися тощо. Зараз, якщо ти не в центрі уваги, не робиш щось краще за інших, то ти в програші.

«Ми як компанія прагнемо потрапити до вищої ліги. Хочеться виконувати свою роботу професійно, якісно та реалізовувати продукцію у відповідній ціновій категорії»

Із кожним новим поколінням з’являється більше свободи, людина орієнтується не стільки на знання й на те, як має бути, скільки на власну інтуїцію, на те, як відчуває саме вона. У Єви, треба зауважити, дуже добре розвинена інтуїція, що нам неодноразово допомагало в різних ситуаціях, а в поєднанні з моєю інтуїцією ми досягаємо неймовірних результатів.

P. M.: Які ваші орієнтири в розвитку компанії?

А. Б.: Однозначно це виведення бренду на міжнародну арену. Ми як компанія прагнемо потрапити до вищої ліги. Хочеться робити свою роботу професійно, якісно та реалізовувати продукцію у відповідній ціновій категорії.

Інтер’єр приватного будинку загальною площею 1 000 кв. м у м. Бровари. Кухня, стінові панелі, кабінет, тумби у вітальні, гардероби, обшивка акваріума й інше було виготовлено компанією EVA LAB

P. M.: Ви прагнете міжнародного визнання зокрема й тому, що в нас прийнято своїх цінувати менше?

А. Б.: Спочатку ти стаєш знаменитим там, а вже згодом — тут. Так, є такий стереотип. Українцям треба звикати пишатися собою, своїми можливостями й отримувати максимальну вигоду із цього. Як саме ми цього досягатимемо, поки не зовсім зрозуміло. В Україні нас уже знають, ми досить відома компанія, але плануємо домогтися визнання й за кордоном. Ми вже маємо кілька проєктів в США та Ізраїлі. Як ви знаєте, ми є спеціалістами з проєктування та виготовлення меблів для синагоги, виконали вже кілька проєктів і докладно вивчили це питання.

P. M.: Досвід роботи з якими країнами вже має EVA LAB?

А. Б.: Нещодавно ми завершили замовлення для Чорногорії. До цього працювали в США, а також у Латвії, Литві, Азербайджані, Казахстані, Грузії. Під час карантину довелося змінити вектор, але ми хочемо відновити роботу на експорт. У деяких країнах ми вже маємо агентів, які рекомендують нас і знаходять замовлення, але це тільки початок.

Анна Бикова та Костянтин Ковшевацький в офісі компанії EVA LAB

P. M.: Складається враження, що ви любите виклики та прагнете до них. Чи це так?

А. Б.: Коли ми створювали компанію, у нас був вибір: виробництво серійних меблів, тобто дії з прогнозованим результатом, або ексклюзивних меблів, що було пов’язано з безліччю ризиків.

Другий шлях — складніший, немає жодних шаблонів, щоразу ти робиш щось нове, і ймовірність помилок набагато вища. Але ми з Євою подумали та вирішили, що хочемо ризикувати, — такі в нас характери. Ми задоволені результатами свого вибору, але сподіваємося, що подальші кроки приведуть нас до ще більшого успіху.

P. M.: Хто з вас більше готовий на ризик?

А. Б.: Єва консервативніша в хорошому сенсі цього слова, вона дивиться далі, на ній основна відповідальність. Я більше люблю ризикувати. Завдяки нашому партнерству досягається баланс. В обговореннях зазвичай перемагає думка тієї з нас, хто більше вірить у свою правоту і в кого більше аргументів. Імовірність хорошого результату за такого підходу зростає.

Квартира в ЖК «Бульвар фонтанів», Київ. Загальна площа — 341 кв. м. Кухня, двері, портали, шафи виготовлені EVA LAB

P. M.: Які з ваших ідей щодо ведення бізнесу були впроваджені і як вони вплинули на загальний вектор розвитку?

А. Б.: Я завжди кажу: якщо немає перспектив із якимось замовником або вони сумнівні, то краще відмовитися від проєкту. Раніше ми іноді погоджувалися на невигідні проєкти, і це моя заслуга, що більше ми так не робимо.

Якщо говорити про технології, то незабаром ми презентуємо новий напрям діяльності: сучасні тенденції, пов’язані з екологією. Це настільки складна технологія, що одна з українських компаній, яка намагалася працювати в цьому напрямі, збанкрутувала.

Ми врахували помилки, перестрахувалися, удосконалили технологію і, як тільки завершимо свій перший великий проєкт із її використанням, розповімо докладніше, про що йдеться.

P. M.: Як часто ви модернізуєте виробництво?

А. Б.: Ми робимо це поступово, оскільки, по‑перше, це пов’язано з великими інвестиціями, а по‑друге, у виробництві меблів не так часто винаходять щось нове. Ми намагаємось оптимізувати наш бізнес. Зараз на перший план виходить сервіс. Дуже багато меблевих компаній мають хороші технопарки, але при цьому вони зривають строки, не витягують за якістю та рівнем менеджменту. Це важливі моменти, які мало хто враховує.

Ми досить жорстко ставимося до контролю якості на всіх етапах. У нас усі співробітники розуміють, що працюють на результат, і кожна помилка в процесі мультиплікується. Якщо кожен на своїй ділянці все зробив якісно, то в кінці, крім морального задоволення, отримає ще й бонус. Кількість контрактів прямо залежить від якості нашої роботи.

Квартира в ЖК «Бульвар фонтанів», Київ. Загальна площа — 341 кв. м. Кухня, двері, портали, шафи виготовлені EVA LAB

P. M.: Із якими матеріалами ви працюєте?

А. Б.: Ми працюємо з різними матеріалами, навіть із пластиком, хоча не дуже його любимо через низку особливостей. Переважно це плитні матеріали австрійського й німецького виробництва, оскільки вони відповідають певним вимогам і мають сертифікати. Це МДФ, ДСП, фанера, шпон, лакофарбові матеріали (Німеччина, Італія), фурнітура (Німеччина, Австрія), масив. На жаль, із українськими матеріалами ми майже не працюємо.

З одного боку, ми прагнемо підтримувати українського виробника, але з іншого — рівень якості фурнітури та плитних матеріалів поки що дуже низький. Робота з готелями передбачає наявність сертифікатів для всіх матеріалів. І цієї вимоги ми дотримуємося в усіх своїх проєктах, не лише в контрактних.

P. M.: EVA LAB сьогодні та завтра. Якою ви бачите компанію за п’ять років?

А. Б.: П’ять років — дуже великий строк. Починаючи з 2019 року, горизонт планування більш ніж на рік наперед набув дещо абсурдного чи щонайменше наївного характеру. Ми не загадуємо так далеко, але протягом року-двох плануємо збудувати власну фабрику.

Наразі ми орендуємо виробниче приміщення, площа якого 2000 кв. м, і нам його не вистачає. Нам потрібні складські приміщення, у нас стає більше людей, більше технологічних процесів, тому фабрика має бути більшою. А ще хотілося б, щоб на її території можна було закласти великий парк.

 

 

Розмовляла Катерина Ошемкова

Фото (портрети): Максим Дробиненко