Девід Аджаїє. Служба на благо суспільства

Сер, Лицар Її Величності, Офіцер Ордена Британської імперії, лауреат цьогорічної Міжнародної гуманітарної премії Вашингтонського університету, голова журі Премії Стірлінга 2018, член Американського філософського товариства, автор книг, викладач — і все це про одну людину. Девіду Аджаїє 52!

Щоб не переказувати докладно всю біографію цього британця танзанійського походження, з якою ви, напевно, чудово знайомі, ми наведемо кілька примітних фактів із життя Девіда Аджаїє і серію цитат, що розкривають його світогляд як архітектора.

Національний музей афроамериканської історії та культури при Смітсонівському інституті, Вашингтон. Фото: Getty Images

Після випуску з Королівського коледжу мистецтв Аджаїє не став працювати на маститого старця-архітектора, як це робила більшість юних фахівців, а одразу організував власне бюро в 1994 році разом із другом і колегою Вільямом Расселом, а у 2000 р. з’явилася Adjaye Associates.

Спочатку перебивався дрібними замовленнями — допомагав друзям: робив їм кухні та інші дрібні інтер’єрні роботи. Потім йому стали доручати приватні будинки, поки в 2004 році він не збудував Idea Store — публічну бібліотеку в лондонському районі Уайтчепел, задуману не просто як зібрання книг, а як культурно-освітній центр місцевої громади. Саме починаючи з неї «об’єкти соціального призначення» стали головною спеціалізацією Аджаїє.

Дэвид Аджайе

Фонд «Айшті», Бейрут. Фото: Гійом Дзіккареллі / Adjaye Associates

«У комерційних проєктах архітектура — це інструмент заробляння грошей. Успіх визначається тим, наскільки швидко господар будівлі роздав офіси в оренду. Мені це не цікаво. Я хочу працювати для суспільства. Перші десять років я робив це інтуїтивно, а потім сформулював свою концепцію», — Девід Аджаїє.

«Брудний дім», Лондон, 2002 р. Фото: Ед Рів / Adjaye Associates

Два найвідоміші приклади приватних резиденцій Аджаїє — це спроєктовані ним лондонські будинки Elektra House та Dirty House, у 2000 та 2002 році відповідно. Темні зовні й по-модерністськи бездоганні, вони забезпечували ідеальне оточення художникам, які жили в них.

Московська школа управління «Сколково», Москва, 2010 р. Фото: Ед Рів / Adjaye Associates

«Світ стає дедалі складнішим, тому нам треба більше спілкуватися. Сидячи кожен у своїй норі, ми ніколи не зможемо один одного зрозуміти, — каже він. — До речі, для спілкування потрібно не так вже й багато: приміщення, в якому може зібратися більше двох людей, і правильне світло. І все! Бум — і люди починають знайомитися, говорити про дітей, фліртувати… Це ж приголомшливо!».

Для довідки: Девід Аджаїє народився 22 вересня 1966 року в Дар-ес-Саламі в Танзанії. Через те, що його батько був дипломатом, у юності він устиг пожити в кількох країнах Африки та Близького Сходу, доки родина остаточно не облаштувалася в Лондоні. Навчався в лондонському університеті Саутбенк, а потім — у Королівському коледжі мистецтв. Відомий насамперед як автор некомерційних громадських об’єктів.