Андріївська церква – перлина київського бароко

Відповідно до Повісті минулих літ уздовж берега Дніпра йшов апостол із учнями. Зупинившись на одному з пагорбів, він поставив у землю хрест і, повернувшись до послідовників, сказав їм: «Тут буде засноване велике християнське місто з безліччю храмів». Апостолом був Андрій Первозванний, а на місці хреста сьогодні стоїть Андріївська церква.

Історія Андріївської церкви

Від XI століття на місці Андріївської церкви було чимало храмів: і дерев’яних, і кам’яних. Вони будувалися, згодом руйнувалися. У середині XVIII століття київський пагорб сподобався російській імператриці Єлизаветі Петрівні, і вона наказала побудувати тут храм.

Проєкт було доручено відомому російському архітектору італійського походження Бартоломео Растреллі. Він також спроєктував величний Маріїнський палац у Києві.

П.А. Ротарі, портрет Бартоломео Растреллі

Влітку 1744 року імператриця сама особисто заклала фундамент майбутньої церкви – три перші камені. Будівництво здійснити швидко не вдалося через складний київський ландшафт. Ґрунти тут зсувні та просочені безліччю підземних вод. Фундамент укладали спеціальний, цегляні стіни зводилися 7 років. Потім монтувалися каркаси дахів, проводилося оздоблення фасаду.

Вид на Андріївську церку з Подола, 1889 рік. Фото: з відкритих джерел

В оформленні фасадів Андріївської церкви Растреллі вперше використав декор із чавунного лиття, загальна вага якого становить 98 тонн. І хоча вважається, що будівельні роботи завершилися 1753 року, храм був освячений лише після завершення внутрішнього оздоблення – у 1767. В церкві помітний характерний для Растреллі синтез архітектури, декоративного ліплення, різьблення по дереву та багатого живопису. Різноманітність світла і яскрава кольорова гама інтер’єру створюють радісно-урочистий настрій усередині приміщень.

Листівка з Андріївською церквою. Ілюстрація: з відкритих джерел

 

Іконостас Растреллі

Іконостас церкви вирізався за малюнками та ескізами самого Растреллі та був розфарбований у яскраво-червоний колір за бажанням імператриці. Усі архітектурні деталі іконостасу були визолочені сусальним золотом найвищої проби. Сьогодні це єдиний іконостас, спроєктований відомим італійським архітектором, що “дожив” до наших днів. У ньому збереглися усі 39 ікон. Щоправда, під час сучасних досліджень виявлено, що 13 із них були переплутані місцями. Ймовірно, це відбулося за радянських часів, коли реставратори не прискіпливо стежили за канонічністю витворів мистецтва.

Іконостас Андріївської церкви. Фото: Олександр Ткаченко

Над іконами працювала ціла команда художників під керівництвом Івана Вишнякова. Вишняков розписав кафедру, купол, низку ікон іконостасу та образів у вівтарі. Символічна композиція у нижньому ярусі іконостасу зображує сім таїнств. Серед ікон: «Проповідь апостола Андрія» українського художника Платона Бориспільця та картина латиського художника Йоганна Еггінка «Святий князь Володимир обирає віру».

Іконостас Андріївської церкви виготовлений за малюнками Бартоломео Растреллі. Фото: Олександр Ткаченко

 

Андріївська церква після реставрації

Після 11 років реставраційних робіт, наприкінці 2020 року, Андріївська церква знову відчинила свої двері для відвідувачів. За цей час майстри відновили оригінальний колір стін, зміцнили схил, фундаменти церкви та стилобату.

Іконостасу було повернуто автентичний вигляд: всі ікони розмістили за первісним задумом Растреллі. Наразі всередині будівлі встановлене сучасне освітлення. Для слабозорих людей і дитячих екскурсій майстри відлили з гіпсу окремі елементи оздоблення храму, щоб до них можна було торкнутися і відчути їхню форму.

Андріївська церква взимку. Фото: з відкритих джерел

Сьогодні Андріївська церква є пам’яткою архітектури та монументального живопису XVIII ст. світового значення. Вона входить до складу Національного заповідника “Софія Київська”. У цій споруді сплелися досягнення європейського мистецтва, втілені Растреллі, та українських мистецьких традицій з їхнім ліризмом, ясністю форм і фарб. Церква внесена до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щонеділі та на свята тут відбуваються богослужіння, а в решту днів церква працює як музей.

Цікаві факти про Андріївську церкву

Багата київська історія налічує безліч легенд та цікавих історій навколо видатних міст і пам’яток. Вони не оминули й Андріївську церкву.

  • Храм планувався як палацова церква лише для однієї імператорської сім’ї, тому дзвіниця не проєктувалася.
  • Щоправда, з відсутністю дзвіниці пов’язана одна київська легенда. Коли Андрій Первозванний встановив хрест, на місці майбутньої церкви утворилося джерело, яке тепер заховане під престолом. Якщо вдарити в дзвони, вода вирветься назовні та затопить все місто.
  • 1849 року до Андріївської церкви привезли частину мощів Андрія Первозванного прямо зі священної гори Афон. Проте їх було втрачено за радянських часів.
  • Картина Платона Бориспільця “Проповідь Апостола Андрія”, написана ним у Парижі, розміщена в південній частині церкви. Мистецтвознавці, вивчаючи картину, дійшли висновку, що зображений ліворуч у тіні чоловік – це Тарас Шевченко. В ті часи Шевченка було заарештовано, і Борисполець, створюючи к артину, хотів висловити свою солідарність із митцем.

 

 

Читайте також:

Проєкт реставрації Андріївської церкви номінували на Public Choice Award 2022

У Києві хочуть реставрувати музей “Золоті ворота” за підтримки місцевих жителів

Вчені розгадали секрет «самовідновлення» римського бетону