ELIO HOME: Work From Home як спосіб життя. Роль дизайну в сучасному робочому просторі

Який вигляд має сучасне робоче місце? Пандемія внесла свої корективи в його образ у колективній уяві, і тренд на систему Work From Home прийнято вважати особливістю постковідного світу. Втім, чи справді ця концепція аж така багатообіцяюча і самодостатня? А якщо в Україні? А під час війни? А після? Поговоримо про роль дизайну і зокрема меблевих брендів у сучасному робочому просторі, розглянемо рішення для його облаштування. Експертний спікер матеріалу — артдиректорка ELIO HOME Марина Черкашина.

Ще у 2021 році компанія Steelcase, що входить до списку світових лідерів із виробництва офісних меблів, опублікувала власне статистичне дослідження щодо різних форм зайнятості і їхніх перспектив у постковідний період. До опитування було залучено 32 000 людей, робота проводилася в 10 країнах. Згідно з результатами дослідження, безпрецедентно велика кількість офісних працівників перейшла на роботу з дому під час пандемії. Втім, із часом офісні простори «відшкодують» принаймні частину втраченого попиту. У семи з десяти країн більше половини опитаних повідомляють, що в ідеалі планують працювати вдома один-два дні на тиждень, а решту робочого часу проводити в офісі. Такої самої думки притримується і 72% опитаних роботодавців.

«Тоді як гучні заголовки в новинах наганяють страху, що офіси зникнуть, бо люди працюватимуть виключно вдома, наше дослідження змальовує картину більш тонкого, гібридного майбутнього. Глобальний експеримент із роботи вдома перетворюється на експеримент із роботи за змішаним принципом», — йдеться у звіті.

Відкриті системи зберігання AIR LINE від ELIO HOME в інтер’єрі. Фото надане компанією ELIO HOME

Можна було б закінчити на цьому: пандемія відступила, світ адаптується, потроху вертається до звичного режиму роботи з поправками на набутий досвід… От тільки в Україні з початком повномасштабної війни відбулася ще одна хвиля переведення працівників на віддалену форму зайнятості. Масова еміграція, персонал великих компаній, розкиданий різними країнами світу, неможливість відвідувати офіс у містах, що часто обстрілюються, — всі ці фактори змусили нас адаптуватися задля власної безпеки ще раз. У певному сенсі українці зараз — майстри віддаленої роботи. Навіть у містах на заході України, де не ведуться активні бойові дії, можна частіше помітити, що роботодавці не набирають працівників «очно», якщо робота безпосередньо цього не потребує.

Простір, де ми максимально зосереджені й продуктивні, має бути відокремлений від простору, де ми відпочиваємо: візуально, фізично, акустично, навіть просто на рівні відчуттів

Однак згаданий вище звіт Steelcase вказує на те, що навіть попри прагнення до більшої свободи в робочих процесах нам все ще важливе «перемикання» між роботою й рештою дня. Саме це для більшості означає ранкова кава по дорозі в офіс чи умовне вимикання комп’ютера перед тим, як покинути робоче місце і йти додому. Зміна оточень, зміна локацій. В епоху перенавантаження задачами й інформаційним шумом людині подеколи просто необхідна ця чітка структурність, аби зберегти ефективність і не вигоріти. Простір, де ми максимально зосереджені й продуктивні, має бути відокремлений від простору, де ми відпочиваємо. Це можна зробити візуально, фізично, акустично, навіть просто на рівні відчуттів, думкою «це зараз — моє робоче місце, тут я працюю, а тут — ні».

Яка в цьому роль дизайну?

Безпосередня. Будь-яке робоче місце — це так чи інакше частина інтер’єру. Воно має стилістичне рішення, воно обладнане технікою, меблями, відмежоване стінами чи перегородками. Це простір, наповнений об’єктами, а отже — брендами.

На тлі формату Work From Home, що, наприклад, знов активно шириться домівками й життями українців, ми спостерігаємо другу хвилю «переїздів» офісних елементів умеблювання й організації простору у квартири. Відтак, ці об’єкти інтегруються в житловий простір, доповнюють його чи навіть мімікрують під нього.

Кухня Umbra від ELIO HOME. Фото надане компанією ELIO HOME

«Для нас сучасне робоче місце — це радше концепція. Ця концепція — про мобільність і багатофункціональність», — Марина Черкашина

«Для нас сучасне робоче місце — це радше концепція. Ця концепція — про мобільність, багатофункціональність. Образ сучасної людини в робочому процесі — це людина з телефоном, людина з ноутбуком. Сьогодні місце, де ти працюєш, не має принципового значення. Важливі ідея та швидкість реалізації», — переконана Марина Черкашина, артдиректорка компанії ELIO HOME — українського виробника меблів преміумсегмента.

Марина Черкашина, артдиректорка компанії ELIO HOME

Від брендів цієї категорії наша сучасність вимагає гнучкості, адаптивності і включеності в українські реалії (під якими в цьому контексті мається на увазі та ж таки нова хвиля популярності «домашніх офісів»). Так, наприклад, одна з візитівок ELIO HOME — платформна система, що наділяє бренд тією самою гнучкістю. Платформа — авторське ноу-хау компанії. Вона дає клієнтові можливість кастомізувати обрану модель продукту: його колір, габарити, текстури й навіть фурнітуру. Таким чином рішення ELIO HOME можуть бути адаптовані під індивідуальні потреби клієнтів, а також під нестандартні локації.

«Якщо говорити про предмети вмеблювання, які максимально ефективно й гармонійно доповнили б сьогодні офісний простір чи окремо взяте робоче місце, думаю, що насамперед це могли б бути відкриті стелажі, так звана денна зона. Один із наших улюблених продуктів у цій категорії — універсальні системи зберігання AIR LINE (закриті та відкриті, пристінні та острівні). Ну і, звісно ж, система модульних панелей SEGMENTAL із навісними полицями, пеналами й тумбами.

Модульні панелі SEGMENTAL від ELIO HOME можуть бути укомплектовані навісними полицями, пеналами й тумбами. Фото надане компанією ELIO HOME

Узагалі особливість ELIO HOME полягає у створенні саме комплексного рішення для інтер’єру, де всі елементи чітко продумані, створюють єдину картину, дарують відчуття гармонії і сприяють концентрації уваги на дійсно важливих речах», — ділиться Марина Черкашина.

Сучасне, екологічне, тихе

Відрефлексовуючи формат Work From Home і виклики, що він кидає житловим інтер’єрам, меблеві бренди сьогодні намагаються прослідкувати умовну межу, яка розділяє «дизайн для роботи» і «дизайн для життя». Виробники й дизайнери балансують між цими двома категоріями та поєднують їх у різних пропорціях, переосмислюють концепцію робочого місця й закладають властиві їй риси в багатофункціональні об’єкти вмеблювання.

Нині важливо, аби робота й дозвілля як сфери життя не конфліктували в одному просторі — навпаки, були органічно та врівноважено розподілені по житловій площі і здатні піти на компроміс одне з одним залежно від контексту й часу доби.

«Сьогодні робочим місцем може стати навіть кухня, — вважає Марина Черкашина. — Скажімо, вранці це місце для сніданку. Вдень це робочий стіл. Увечері це тло для виходу у прямий ефір. Кухня в нашому розумінні — це свого роду центр сучасної домівки, довкола якого обертаються всі процеси. Ця кухня — тактильна, створена з натуральних матеріалів (камінь, шпон, метал). Саме із цього образу свого часу в ELIO HOME народився проєкт кухні Umbra.

Також наразі R&D компанії (Відділ ELIO HOME Research & Development. — Прим. ред.) активно працює над розробленням нових розсувних перегородок зі скла та алюмінію, які можуть бути незамінними в зонуванні будь-якого простору, зокрема й робочого. В оздобленнях нового продукту буде багато матеріалів: алюміній, шпон, скло, тканина, шкіра».

Широкий вибір натуральних матеріалів преміальної якості робить продукти ELIO HOME не лише естетичними й тактильно приємними (що, безперечно, теж важливо в сучасному інтер’єрі та робочому просторі), а й також екологічними. А як показують світові дослідження, кращого набору якостей для облаштування робочого місця сьогодні годі й бажати.

93% людей, які працюють в «екологічно чистому офісі», почуваються щасливішими на своїй роботі

Цьогоріч архітектурне бюро Foster & Partners спільно з Brookfield Properties провело дослідження Design of the Workplace опитавши понад 3000 офісних працівників у Великій Британії. Виявилося, що 93% людей, які працюють в «екологічно чистому офісі», почуваються щасливішими на своїй роботі. Було також установлено, що він підвищує їхню продуктивність і поліпшує показники стресостійкості.

Двері ELDOOR від ELIO HOME у поєднанні з текстурою каменю в інтер’єрі. Фото надане компанією ELIO HOME

Авжеж, було б наївно вважати, що увага українців до принципів сталості наразі така ж сама, як і увага британських респондентів Design of the Workspace. Та клієнти ELIO HOME, що обирають меблі в преміальному сегменті, все-таки ставляться до цього питання уважно й принципово. Крім того, компанія не обмежується українським ринком — уже багато років ELIO HOME веде роботу з розширення власної присутності на закордонних ринках, а від початку повномасштабної війни цей напрям узагалі став для бренду одним із пріоритетних.

Таке масштабування потребує занурення у світовий контекст: щоб створювати продукти, які йдуть у ногу з часом, варто бути в курсі останніх тенденцій і пропозицій, що їх демонструють сучасні дизайнери й виробники. ELIO HOME і тут можна навести як приклад.

Широкий вибір натуральних матеріалів преміальної якості робить продукти ELIO HOME не лише естетичними й тактильно приємними, а й також екологічними.
Фото надане компанією ELIO HOME

«Звукопоглинання, комфорт і мобільність — основні аспекти, які хвилюють зараз виробників меблів», — Марина Черкашина

«Ми регулярно відвідуємо профільні меблеві виставки і, звичайно ж, заглядаємо в павільйони, де представлені новинки для офісних приміщень, — ділиться Марина Черкашина. — Звукопоглинання, комфорт і мобільність — основні аспекти, які хвилюють зараз виробників».

Дійсно, світові дизайнери і бренди регулярно представляють ті ж таки рішення для ліпшої організації акустики в робочих зонах. Так, наприклад, філіппінський дизайнер Джефрі Ібаньєс розробив для шведського бренду Impact Acoustic дизайн акустичних панелей Helios. Панелі з каркасною основою можуть використовуватись як перегородки в житлових та офісних приміщеннях. Вони мають звукопоглинаючі елементи, основна функція котрих — «перебирати» на себе звукові вібрації в приміщенні, а отже, знижувати рівень шуму.

Акустична перегородка-розділювач Helios від Impact Acoustic. Дизайн – Джефрі Ібаньєс

«Сучасні робочі простори більшою мірою мають вільне планування (open spaсe). У таких приміщеннях актуальне питання — це гарне звукопоглинання», — Марина Черкашина

Про важливість звукоізоляції в офісних приміщеннях говорить і Марина Черкашина:

«Сучасні робочі простори більшою мірою мають вільне планування (open spaсe). У таких приміщеннях актуальне питання — це гарне звукопоглинання. Тільки за відсутності зайвих шумів можлива комфортна і продуктивна робота.

У лінійці ELIO HOME ми представляємо великий вибір панельних продуктів. Найефективнішим рішенням для оздоблення стін в офісних приміщеннях, кабінетах чи кімнатах для перемовин буде застосування нової модульної системи панелювання SEGMENTAL із текстильним оздобленням. Система настільки універсальна й адаптивна, що її частиною може стати навіть магнітно-грифельна дошка.

Модульні панелі SEGMENTAL від ELIO HOME в текстильному оздобленні.
Фото надане компанією ELIO HOME

Також хочеться відзначити з рішень, розроблених ELIO HOME, двері прихованого монтажу ELDOOR із випадним поріжком. Алюмінієва коробка і дверне полотно максимально прилягають одне до одного, а ретельно підібрані наповнювач дверного полотна і ущільнювач забезпечують максимальну шумоізоляцію. Останнім акордом є, власне, випадний поріжок. Саме він фіналізує майже повну звукоізоляцію між приміщеннями. Найчастіше в офісах ним оснащують двері в кабінети керівників. Також часто в подібних проєктах ми комплектуємо двері електронним замком (контролем доступу). Така додаткова фурнітура інтегрується в будь-які наші розпашні двері незалежно від виду обробки полотна».

Двері ELDOOR від ELIO HOME. Фото надане компанією ELIO HOME

Дещо спільне

Крім рішень, спрямованих безпосередньо на звукоізоляцію, функціональність чи екологічність приміщень, справді ідеальні для робочого місця меблі, зокрема й низка продуктів від ELIO HOME, здебільшого мають спільну рису: вони візуально «тихі». Не нудні, не квадратно-перпендикулярно-суворі. Тихі. Таке вмеблювання робочого простору не перевантажене деталями, але має при цьому певну мінімалістичну елегантність. Функція, перетворена на форму, яка була створена кимось, хто її дуже любить.

Ідеальні для робочого місця меблі здебільшого мають спільну рису: вони візуально «тихі»

Як можна зрозуміти зі світових тенденцій, досліджень і виставок, офіс та меблі для офісу були, є й нікуди не збираються зникати. І проєкти офісів, до яких долучаються меблеві бренди, — так само.

«Насправді офісні проєкти — це дуже цікавий сегмент, — ділиться Марина Черкашина, — адже людина більшу частину свого дня зазвичай проводить саме на роботі. Тому дуже важливо, щоб усе було продумано, щоб кожен працівник почувався комфортно, усі комунікації й рух у таких приміщеннях були максимально націлені на підвищення ефективності роботи. Крім того, на мою думку, враження, яке справляє приміщення (не лише на персонал, а й на відвідувачів, клієнтів, партнерів тощо), має формувати правильний образ компанії, транслювати її ідеї та філософію.

Зона ресепшн клініки OCHI, Київ, Україна. Стійка і панелювання – ELIO HOME. Фото надане компанією ELIO HOME

Саме над створенням таких проєктів ми працювали з різними дизайнерами. Наприклад, ми втілювали задум дизайнерів для клініки OCHI та клініки ReFuture. Так, клініка ReFuture дала нам можливість поєднати різні матеріали в одному інтер’єрі. Ми інтегрували в інтер’єр стінові шпоновані панелі, адаптовані під розсувні перегородки OTIUM. Кабінети оздоблені так само панелями, що цього разу доповнені шпонованими стелажами з латунними вставками та підсвіткою. Також ми реалізували приховані шафи в медичних кабінетах (інтегровані в панелі) і розсувні перегородки OTIUM для зонування приміщень.

Офіс Double Group, Київ, Україна
Офіс Double Group, Київ, Україна

 

На мою думку, особливої уваги заслуговує й один із найцікавіших проєктів із погляду реалізації. Це IQ Business Center. В ELIO HOME розробили спеціальні радіусні 3D-елементи огородження атріуму зі складними сполученнями».

Якщо вірити в перспективи гібридної форми праці, які пророчить світу Steelcase, в офіси ми ще повернемось. Утім, наразі, під час війни, ми все ж таки стикаємось із необхідністю працювати з дому. І хоч офісний і домашній простори мають геть різну специфіку, варто шукати «точки перетину» і знаходити такі інтер’єрні рішення, які можна «перевезти» на нове робоче місце, вже додому.

Згадані вище Мариною багатофункціональні предмети вмеблювання (як-от кухня Umbra), розсувні перегородки та системи панелювання на зразок моделі SEGMENTAL від ELIO HOME — це може бути якраз та «буферна» категорія рішень для облаштування робочого простору, що може бути реалізована також у житлових приміщеннях. Грамотне зонування, звукоізоляція, мінімалістична стилістика і якісне, екологічне оздоблення в робочому оточенні — запорука ефективної роботи й більш структурного підходу до виконання задач загалом. Крім того, відокремлення в інтер’єрі робочої зони — це важлива інвестиція у власний психоемоційний стан навіть у періоди робочих авралів. Бо це, звісно, не поїздка з офісу додому, але все-таки збереження емоції «роботу закінчено, я вільний, я вдома», що спрацьовує надвечір у голові, як тумблер, і дозволяє видихнути.

Фізичне відокремлення в інтер’єрі робочої зони — це важлива інвестиція у власний психоемоційний стан навіть у періоди робочих авралів

 

Авжеж, навряд чи вийде відтворити у вітальні залу перемовин (та й не потрібно, бо зараз усі конференції проходять відеозв’язком). Втім, деякі рішення все ж існують, вони естетичні, гнучкі, їх можна запозичити й відтворити в рамках концепції Work From Home, аби work була продуктивною, а home не втратив атмосфери затишку.

 


Переглянути статтю у форматі PDF: