Тогоріч Лондонський музей дизайну презентував відвідувачам експозицію, присвячену ролі ASMR в сучасному мистецтві. Виставка Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR стала дітищем співпраці музею з ArkDes – Шведським національним центром архітектури і дизайну. До експозиції було включено серію об’єктів та інсталяцій, котрі за рахунок своїх тактильних, візуальних та аудіальних властивостей викликають так звану автономну сенсорну меридіональну реакцію – кажучи простіше, “мурахи”, що супроводжуються приємним відчуттям розслаблення.
«Ця виставка — експеримент, знайомство з котрим може змусити вас відчути те, чого ви ніколи раніше не відчували, – ділиться куратор виставки Джеймс Тейлор-Фостер. – Варто придивитися до світу ASMR — і ви зрозумієте, що він насправді тісно пов’язаний з багатьма дисциплінами дизайну».
Чим примітна ця виставка? Явище ASMR досі не є достатньо дослідженим, і спеціалісти навіть вагаються, чи має воно наукове обгрунтування. Втім, ефект поколювання на шкірі, дивне відчуття спокою і навіть ейфорії стали для людей чимось настільки привабливим та інтригуючим, що з маловідомого медійного “фокусу” ASMR перетворився на загальносвітовий тренд. Тренд, що врешті набрав достатніх обертів, аби мати власну експозицію в Лондонському музеї дизайну.

Фрагмент експозиції Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR. Лондонський музей дизайну, Лондон, Велика Британія. Фото: Ed Reeve
Користь і приклади
Тут мало бути місце для наукового пояснення. Втім, як ми вже згадали вище, воно досі достеменно не сформульоване. На думку викладача Шеффілдського університету Тома Стаффорда, «цілком можливо, що це явище дійсно існує, однак за своєю природою воно важко піддається вивченню».
Та при цьому відомо, що більш ніж за 10 років поширення й розвитку данного тренду в інфопросторі ASMR-ефект став допомагати людям боротися з сенсорним перевантаженням у повсякденному житті, з безсонням та навіть панічними атаками – побічними ефектами повального мультитаскінгу в інформаційну епоху.
ASMR може досі не мати чіткого обгрунтування. Але це працює
Людям, що з усіх сил намагаються втримати рівновагу на шаленій хвилі сучасної буденності, цей ефект дає змогу “перепочити”. Послухати тихе, відчути тактильно приємне, не бігти, не поглинати нову інформацію. Буквально розслабити мозок.

На думку викладача Шеффілдського університету Тома Стаффорда, «цілком можливо, що ефект ASMR дійсно існує, однак за своєю природою він важко піддається вивченню». Зображення надане компанією ELIO HOME, автор фото: Yulia Vasylega
Відколи це стало зрозуміло, тренд на ASMR став просочуватись за межі ніші розважального контенту. На нього стали звертати увагу митці, дизайнери, цілі студії і бренди з даної сфери. В тому числі це зачепило меблеві компанії, для котрих тактильні й візуальні властивості продукції мають неабияке значення.
Показовим прикладом з числа таких компаній є ELIO HOME – український бренд, що працює в преміум сегменті. Про роботу з текстурами і покриттями, їхню роль в розробці нових колекцій та дослідження світових трендів ми поспілкувалися з Олесею Попадюк, менеджеркою відділу ELIO HOME Projects.
Головні риси, які підкреслюють візуальний почерк ELIO HOME, – це мінімалістичний стиль, чисті лінії та елегантні форми, інспіровані природою
“Протягом багатьох років ми дотримуємося вишуканого та водночас простого дизайну, зосереджуючись також на функціональності, високій якості матеріалів і увазі до деталей. Головні риси, які підкреслюють наш візуальний почерк, – це мінімалістичний стиль, чисті лінії та елегантні форми, інспіровані природою.

Кожен продукт, створений нами, наділений естетичними, візуальними й тактильними якостями. Від використання шпону та унікальних порід деревини до текстур тканини, еко-шкіри, скла та каменю – ми дбаємо про гармонійне поєднання матеріалів, аби кожен продукт був невід’ємною виразною частиною цілісного інтер’єру, – розповідає Олеся. – Рішення вийти у преміум сегмент ще 2004 року, прийняте засновником Юрієм Коростильовим, суттєво вплинуло на наш розвиток. Ми активно відслідковуємо тенденції у сучасному дизайні й інтегруємо інновації у виробництво, часом передбачаючи потреби дизайнерів”.
Ідеї і втілення
2022 і 2023 роки є особливо показовими в питанні відслідкування світових дизайн-трендів. Світ оговтався від локдаунів, і на арену вже активно вертається дедалі більша кількість виставок, в тому числі меблевих. Представлені експозиції не просто демонструють окремо взяті об’єкти і колекції. Це – зріз сучасності, із її викликами та потребами. І важко проігнорувати всю ту кількість візуальних і тактильних експериментів, котрими меблеві виставки майорять після кількох років пандемії.
Експозиції світових меблевих виставок не просто демонструють окремо взяті об’єкти і колекції. Це – зріз сучасності
Так, наприклад, вперше з 2019 року на світову дизайн-арену повернулася меблева виставка CIFF, що проходила цьогоріч в Гуаньчжоу. Масштаби виставки були вражаючі: CIFF Guangzhou 2023 зайняла 700 000 м2 виставкової площі, розділеної між 4000 експонентами, а на сам захід протягом восьми днів приїхали 380 763 відвідувача. Паралельно з цим, на протилежному боці земної кулі, у 2023 році пройшла вже 61-а виставка Salone del Mobile в Мілані, що так само зібрала сотні меблевих брендів і дизайнерів, а також тисячі відвідувачів з усього світу.

Офісні “капсули” з шуморегуляцією, представлені шведським брендом Abstracta в рамках Salone del Mobile 2023
Сучасні меблеві виставки представляють відвідувачам найновіші досягнення меблевого дизайну, та водночас із тим – досліджують взаємодію людини з текстурами, світлом, формою. В центрі уваги – людське сприйняття, вплив матеріального об’єкту на стиль життя і простір, в котрому знаходиться людина. Специфіка цих зв’язків визначає майбутні тренди, виокремлює сучасні, відіграє у світі дизайну роль сцени, дискурс-майданчика й орієнтира для багатьох компаній. В тому числі й ELIO HOME.
Менеджерка відділу ELIO HOME Projects Олеся Попадюк каже: “На чолі з нашим арт-директором Мариною Черкашиною, ми щороку підбираємо нову палітру кольорів та текстур для колекцій платформних продуктів, надихаємося не тільки природою, але й світовими трендами. Відвідуємо найбільші світові виставки та значні події в світі дизайну, такі як Salone del Mobile в Мілані. Відвідування таких заходів дає велику можливість ознайомитися з останніми тенденціями та інноваціями у галузі, а також поділитися ідеями з іншими професіоналами.
“Насправді, меблеве виробництво – рай для кінестетика. Важко уявити таку кількість різноманітних текстур, зібрану в одному місці деінде” – Олеся Попадюк
Це дозволяє нам залишатися на високому рівні і впроваджувати найсвіжіші ідеї та рішення у наші продукти. Серед найтактильніших варіантів покриттів у нашому арсеналі – м’яка еко-шкіра, тепла та приємна на дотик тканина, а також шпон (тут якщо говорити про індивідуальні проєкти, то часом з дуже цінних порід дерева). Насправді, меблеве виробництво – рай для кінестетика. Важко уявити таку кількість різноманітних текстур, зібрану в одному місці деінде”.

Одна з “візитівок” у спектрі текстурних рішень від ELIO HOME – поєднання текстилю з латунними елементами. На фото – фрагмент текстильного покриття, що компанія пропонує клієнтам як один з варіантів оздоблення виробів. Зображення надане компанією ELIO HOME, автор фото: Yulia Vasylega
Тактильність – річ суб’єктивна. Фокус саме на цьому аспекті продукції автоматично вимагає ще однієї якості бренду – адаптивності. В ELIO HOME вона втілена у платформі – власному ноу-хау компанії, що дозволяє об’єднати у структуровану систему всі актуальні моделі, габарити, кольори й матеріали. На базі цієї системи клієнт може “зібрати” потрібний йому об’єкт, кастомізуючи його під власні потреби. Такий підхід дає компанії змогу реалізувати проєкти за індивідуальними запитами, при цьому стабільно витримуючи заявлену планку якості.
Тактильність – річ суб’єктивна. Фокус саме на ній вимагає від бренду адаптивності до усіх можливих напівтонів уподобань клієнта
Платформа є гнучкою та перспективною системою, що з часом лише розширюється. ELIO HOME активно досліджує світовий ринок, його потреби і тенденції розвитку. На базі цих досліджень розробляються нові колекції, повсякчас доповнені новими текстурними й кольоровими рішеннями.
“Ми вже втілюємо в життя нові продукти, використовуючи нашу оновлену палітру кольорів та текстур, – ділиться Олеся Попадюк. – Цьогоріч у світовому дизайні можна спостерігати домінування нейтральних кольорів, втім, також цікаві поєднання контрастних матеріалів. Але перш за все зростає інтерес до сталого розвитку, екологічності, збереження і відновлення природи.

ELIO HOME нерідко працює зі шпоном натурального дерева. За словами Олесі Попадюк, подеколи в індивідуальних проєктах можуть використовуватись навіть особливо цінні породи. Зображення надане компанією ELIO HOME, автор фото: Yulia Vasylega
Одним з важливих трендів ми відзначили для себе саме збалансоване використання різних матеріалів, що допомагають створити дизайн, який стимулює чуттєвий досвід клієнтів. Власне, комбінування шпону з м’якими тканинами або еко-шкірою може створити привабливий контраст між текстурами та тактильними відчуттями. Використання скла та каменю при цьому може додати холодний відтінок до інтер’єру, що доповнює природні елементи та створює гармонійне середовище.
“Комбінування шпону з м’якими тканинами або еко-шкірою може створити привабливий контраст між текстурами та тактильними відчуттями” – Олеся Попадюк
В ELIO HOME ми також намагаємося максимально розвивати усвідомлений підхід до створення продуктів. Зовсім скоро ми очікуємо на відкриття оновленого салону і будемо дуже раді презентувати наші продуктові новинки, а відтак і нові кольори й матеріали. Також у нас є ряд ексклюзивних покриттів, які поки що лише чекають на включення до каталогу”.
Не тактильністю єдиною
Ефект ASMR може бути стимульований не лише тактильним контактом. Значущим фактором, що його спричиняє, також є звук – зазвичай це шепіт, плавні звуки шурхотіння чи ковзання, ледь помітні, проте приємні і розмірені. Обираючи оточити себе об’єктами, що дають цей ефект розслаблення, ми уважні зокрема й до того, як вони “звучать”.
Обираючи оточити себе об’єктами, що дають нам ефект розслаблення, ми уважні зокрема й до того, як вони “звучать”
Так, наприклад, саме з фокусом на звуковий супровід створюється більшість ASMR-контенту – від заспокійливих відео на YouTube до роликів, відзнятих в рамках мистецьких ініціатив. На серії відео ASMR at the Museum, створених лондонським Музеєм Вікторії й Альберта (V&A Museum) ми бачимо, як кураторка музею Йона Лесгер дістає з музейного архіву деякі експонати – скажімо, капелюх-котелок Чарлі Чапліна з кінострічки «Маленький волоцюга» чи костюм кінця 19-го століття, який носив Генрі Ірвінг у ролі Мефістофеля у «Фаусті». Їх дістають, аби згодом віддати для музейної консервації. Їх розпаковують. Шурхотять ущільнювачами в коробках. Чистять. І чомусь саме цей звук заспокоює і викликає приємні “мурахи” десь на потилиці.

Увага до деталей і використання якісної фурнітури має для ELIO HOME не менше значення, аніж підбір тектурних рішень і дизайн як такий.Зображення надані компанією ELIO HOME, автор фото: Sergiy Kadulin
“Для ELIO HOME кожна дрібна деталь має значення, і ми завжди шукаємо свіжі розробки та інновації, щоб покращити функціональність наших продуктів” – Олеся Попадюк
Та що означає оця важливість звукового супроводу, якщо ми говоримо про вмеблювання нашого простору? Ящики. Дверцята. Розсувні перегородки. Будь-які рухомі елементи й поверхні. На перший погляд, це дрібниця – втім, саме з дрібниць складається така мінлива субстанція, як комфорт.
“Для ELIO HOME кожна дрібна деталь має значення, і ми завжди шукаємо свіжі розробки та інновації, щоб покращити функціональність наших продуктів. Так, на сьогодні ми використовуємо найкращу фурнітуру провідних Європейських виробників. Наш R&D відділ у постійному пошуку нових унікальних рішень для розширення та вдосконалення алюмінієвих профілів. Адже, кожен з них – наша гордість, наша унікальна розробка, аналогів якій ви не знайдете у світі”, – каже Олеся Попадюк.
Коли ми говоримо про інтеграцію ASMR у свій житловий простір, ми говоримо про плавність. Про тактильно приємне і тихе.
Про місце, де не тісно думкам, і відчувається спокій. Цілісність, котру вдається віднайти, коли приходиш надвечір і збираєш думки по частинах, роздроблених і розкиданих в усі боки інформаційним шумом. Естетично приємний і збалансований простір – це не просто показник статусу чи спосіб самовираження. Це оточення, що відчуває власника і “заземлює” в моменти, коли потрібно. Виявляє до нього емпатію і турботу. Робить це непомітно, бо на комфорті не акцентують. Він просто є, бо так правильно.
Станом на сьогодні ефект ASMR досі є малодослідженим, і його інтеграція в сучасний дизайн і житлові простори не має чіткої “методички”. Втім, можливо, саме це відчуття розслабленості і має стати основним пріоритетом дизайну в боротьбі з сучасним темпом життя, особливо в мегаполісах, і побічними ефектами, котрі людство через це нині має.