Спостереження
Минулоріч міжнародна благодійна організація Carbon Disclosure Project опублікувала рейтинг найекологічніших міст у світі. 2022 CDP Cities A List сформований на основі дослідження більш ніж 1000 міст в усьому світі на предмет кількості й ефективності впроваджуваних екологічних заходів. До списку А-категорії увійшли міста, що мають чіткий план дій, спрямований на залучення відновлюваних джерел енергії, скорочення відходів і вуглецевих викидів. Кожне таке місто має опублікований план адаптації до прогнозованих кліматичних змін і вибірку практичних ініціатив. Так, наприклад, зазначений у списку Париж має на меті відремонтувати 1 мільйон будинків до 2050 року, а до 2030 року відходи 50 % будівельних майданчиків звести до нульових показників.

До 2022 CDP Cities A List увійшло 12 % від усіх розглянутих міст, причому майже половина з них опинилася в цьому переліку вперше. Так, до списку поряд із Парижем, Афінами й Барселоною увійшли Амман (Йорданія), Кіто (Еквадор) і Ліма (Перу). Такі вибірки сьогодні демонструють, що проблема збереження довкілля шириться планетою не лише в дискусійному просторі, а й на практиці.
До держав і окремих міст, що задають курс на екосвідомість, долучаються «нові гравці». І роблять спільну справу
Дискурс сталого розвитку і збереження планети відбивається не лише в аналітиці урбаністичного масштабу — він також зачіпає кожну окремо взяту сферу людської діяльності, знаходить відображення в дизайнерських ініціативах.

Стенд Gandia Blasco Group на виставці Salone del Mobile 2023 в Мілані, Італія. Компанія використала для стенду перероблювані й звукопоглинаючі пробкові породи і тканини, відібрані за принципами сталості й локального розташування
Наприклад, учасники міланської виставки Salone del Mobile цьогоріч продемонстрували відвідувачам екологічні стенди, зведені з фокусом на принципи сталості та ресайклінгу. Італійський бренд LAGO використав повторно свій минулорічний стенд, що на другий рік скоротило об’єми вуглецевих викидів майже на 87 %. А Gandia Blasco Group і собі використала для стенду перероблювані й звукопоглинаючі пробкові породи і тканини, відібрані за принципами сталості й локального розташування.

Стенд Gandia Blasco Group на виставці Salone del Mobile 2023 в Мілані, Італія. Компанія використала для стенду перероблювані й звукопоглинаючі пробкові породи і тканини, відібрані за принципами сталості й локального розташування
Екологічна політика та ініціативи меблевих брендів мають вплив як на довкілля загалом, так і на характер життя окремо взятих людей. Виробничі реформи відбиваються на стані прилеглих екосистем, тоді як відібрані для нової колекції матеріали стають частиною екосвідомого побуту для когось. Кожне таке рішення — це вклад у майбутнє планети.

Прагнення
До переліку 2022 CDP Cities A List не увійшло жодне з українських міст. Так, Україна наразі лише робить перші кроки на шляху до вибудовування екологічно свідомої моделі розвитку. Роботи багато, вона має бути багатопланова і кропітка. Поки тема енергоефективності та скорочення вуглецевого сліду в українському суспільному дискурсі підіймається досить вибірково. Втім, уже зараз, починаючи з малого, ми маємо низку компаній і брендів, що на власному прикладі демонструють можливість «сталої перебудови» в українських реаліях. При цьому найпоказовішими є приклади компаній, що існують в Україні не «сферично у вакуумі», а займають преміальний сегмент, дослухаються до світових трендів і націлені на розширення за кордоном.
ELIO HOME, український виробник меблів преміумсегмента, — із числа таких брендів. Компанія має варіативну лінійку виробів і вирізняється на ринку своїм платформним підходом. Це виробниче ноу-хау, що дає клієнтові змогу максимально адаптувати виріб під власний запит: фактично кастомізувати обрану модель, оперуючи широкою вибіркою кольорів, текстур і можливих габаритів.
Гнучкий підхід, виразний дизайн, якість, що відповідає планці преміумсегмента, — серед факторів, які дозволили бренду і опанувати український ринок, і розпочати розширення присутності за кордоном. Та не менш значущою рисою ELIO HOME в розрізі діяльності бренду і на тлі цього матеріалу є чітко окреслена екологічна позиція.
В українській дискусії про сталий розвиток найпоказовішими є приклади компаній, що існують в Україні не «сферично у вакуумі», а займають преміальний сегмент, дослухаються до світових трендів і націлені на розширення за кордоном
Директор виробництва ELIO HOME Олег Коростильов говорить про це так:
«У нашому розумінні «екофрендлі» — це та категорія меблів, для якої використовуються матеріали з мінімальним негативним впливом на навколишнє середовище, отримані шляхом використання відновлюваних джерел енергії, а також із мінімальною кількістю хімічних складників, що можуть забруднювати довкілля та шкодити людині. Вже сьогодні планета переживає надскладні часи в екологічному плані. Це наслідки надмірної індустріалізації без належного ставлення до світової екології та усвідомлення відповідальності за неї.
Наш продукт належить до high-end сегмента, де клієнти очікують дотримання найвищих стандартів якості продукту за замовчуванням — це стосується як технічних характеристик, так і екологічності».

Реалізований проєкт клініки ReFuture з YODEZEEN. Застосовані тільки натуральні та екологічні матеріали оздоблення
Розробляючи нові лінійки, впроваджуючи ініціативи з оптимізації виробництва та вибудовуючи стратегії подальшого розвитку, ELIO HOME орієнтується не на українські реалії, а на досвід закордонного преміумринку. А там, поряд з увагою до деталей, сервісу і якості, фокус на сталий розвиток та екологічність є вже більш окресленим і принциповим. У подібній системі координат екосвідомість є справді важливою корпоративною рисою, що визначає вектор розвитку брендів.
«Насправді я вважаю, що це має бути двосторонній процес. Виробники повинні свідомо покращувати умови створення продукту, підвищувати власні стандарти, знаходити нові виклики для своїх команд, а клієнти й собі мають свідомо віддавати перевагу продуктам найвищої якості, — зазначає Олег Коростильов. — Світові тенденції вже зараз виокремлюють компанії з видимими надбаннями в контексті впливу на навколишнє середовище, і найближчим часом це стане значним конкурентним фактором.

«Know-how» в роботі зі шпоном (зокрема рідкісних порід) дозволяє суттєво зменшити обʼєм використання деревини
Сталий розвиток та екологічність — це, безумовно, історія про підвищення рівня свідомості в індустрії загалом. Ці питання постійно потрібно порушувати в рамках професійних дискусій і в щоденній комунікації», — переконаний Олег Коростильов.
«Сталий розвиток та екологічність — це, безумовно, історія про підвищення рівня свідомості в індустрії загалом», Олег Коростильов
Наслідування
Сьогодні Україна стає на шлях євроінтеграції. Якщо відкинути емоційне піднесення від самого лише факту, що ми як ніколи до цього близькі, легко усвідомити, що це складний і тривалий процес. Він передбачає масштабні зміни і потребує перебудови на багатьох рівнях: законодавчому, ринковому, ба навіть ментальному. В основі цього лежить доволі проста думка: щоб бути з кимось у команді, треба бути «про одне». А суспільство і, як наслідок, ринок у Європі наразі — про екосвідомість.

Напрацьований із роками досвід екологізації і «сталої перебудови» в європейських країнах уже має окреслену та регламентовану структуру. Відомості про екологічні зміни і ситуацію зі станом довкілля на локальному й регіональному рівнях прозоро публікують за стандартизованою системою міжнародних спілок, як-от ICLEI. Така системність допомагає більш структурно та узгоджено планувати стратегії сталого розвитку в міських середовищах.
Щоб бути з кимось у команді, треба бути «про одне». А суспільство і, як наслідок, ринок у Європі наразі — про екосвідомість

Екслюзивні декоративні елементи з латуні, переробка якої дозволяє скоротити споживання енергії та знизити викиди парникових газів
Зі свого боку бренди провадять екологічно свідому діяльність не «всліпу», а з огляду на фіксовані системи сертифікації. Так, данська компанія Icons of Denmark, що виробляє дизайнерські меблі для офісів і житлових просторів, вбачає у сталому розвитку майбутнє та основний ідейний фокус бренду. У 2020 році бренд оприлюднив новину про отримання сертифікату ISO 14001. Це міжнародно узгоджений сертифікат, що підтверджує відповідальне ставлення компанії до довкілля і ефективне управління процесами екологізації власної діяльності. Затверджений Міжнародною організацією зі стандартизації (International Organisation for Standardization, ISO), цей сертифікат надає компанії значну конкурентну перевагу та значно підвищує клієнтський кредит довіри.
Подібна практика із сертифікації у сфері сталого розвитку для України не є розповсюдженою, та вона вже має вплив на характер розвитку певних брендів у цьому напрямі. Так, бренди, що мають на меті провадити екологічно свідому діяльність і розробляти стійкі та безпечні продукти, набагато уважніше ставляться до вибору матеріалів. І досвід ELIO HOME — не виняток.

Офісний інтер’єр, облаштований столами Woodstock Flip Top Table від данської дизайн-компанії Icons of Denmark
«Невдовзі ми очікуємо на перше замовлення ДСП із класом емісії формальдегіду Е0.5. Цей показник формується з відсотка формальдегідних речовин у складі матеріалу, а також при його визначенні враховується об’єм вільних викидів, що продукує матеріал у непошкодженому стані й після механічних ушкоджень поверхні. На сьогодні Е0.5 — це найвищий підтверджений стандарт. Хоча в останні роки європейські виробники на виставках і презентують повністю безпечний клас Е0, для замовлення ця категорія ще недоступна, — розповідає Олег Коростильов. — Ми перші в Україні, хто отримає подібну сировину.
Також зараз ми тестуємо інноваційну лінійку фарб, де частка нетоксичних і екологічно чистих матеріалів становить до 75 %, і надалі плануємо почати широко використовувати цей матеріал у виробництві наших меблів. Крім того, ми застосовуємо ті самі лакофарбові матеріали, які використовують для покриття дитячих іграшок.
Приємно, що виробники фарб безупинно вдосконалюються і технологічно просуваються в напрямку екологічності та усвідомлюють свою відповідальність як щодо виробництва продукції, з якою багато років контактуватиме кінцевий споживач, так і в плані утилізації відходів і переробки. Ініціативи такого роду відіграють важливу роль у формуванні компанії як екологічно відповідального гравця ринку».

Завдяки інноваційній лінійці фарб частка нетоксичних і екологічно чистих складників становить до 75 %
Екологізація виробничих процесів є нагальною для багатьох компаній і вже має широку вибірку прикладів зі світової практики. Зокрема це і свіжі проєкти
При цьому варто зазначити, що важливим є не лише вибір екологічних матеріалів для продукції меблевого бренду, а й, власне, те, як ця продукція виробляється. Екологізація виробничих процесів є нагальною для багатьох компаній і вже має широку вибірку прикладів зі світової практики. Зокрема це і свіжі проєкти.

Так, буквально цьогоріч у рамках Stockholm Furniture Fair нагороду в номінації Sustainable Award узяв проєкт виробництва меблевого бренду Vestre, розроблений Б’ярке Інгельсом і його архітектурною компанією BIG (Bjarke Ingels Group). Проєкт Plus — це хрестоподібна будівля, в кожному крилі якої розташований окремий відділ виробництва (The Color Factory, The Wood Factory, Assembly, Warehouse). За характеристиками енергоефективності будівля претендує на класифікацію Outstanding за стандартами BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), що розцінюється як інновація міжнародного рівня.
Подібні проєкти мають інформаційний резонанс і неабияке суспільне значення. Вони є прикладом для компаній, що лише стають на шлях перебудови власних виробництв, а також демонструють зріз рішень, що вже застосовуються екосвідомими брендами.
«Найбільшим викликом для виробництв наразі є проблема утилізації відходів і ресайклінгу. Оскільки ці витрати не пов’язані безпосередньо з процесом виробництва і не створюють додану вартість для клієнта, в умовах високої конкуренції виробники вимушені спрямовувати гроші на першочергові потреби компанії.
Ми ж зі свого боку закладаємо в нові продукти дедалі більше придатних для переробки матеріалів, а саме скла й алюмінію. Переробка останнього, наприклад, знижує забруднення води на 97 % порівняно із циклом видобутку руди, а викиди токсичних газів в атмосферу скорочуються на 95 %», — ділиться Олег Коростильов досвідом ELIO HOME в екологічній оптимізації виробництва.
«Усі залишки деревини на своєму виробництві ми також переробляємо: пресуємо в гранули й використовуємо для обігріву в опалювальний період. Із 2009 року ми наслідуємо філософію ощадливого виробництва, що також допомагає підвищити операційну ефективність, зменшити кількість браку, а відтак згодом — і кількість відходів та використання енергоресурсів», — зазначає Олег.
«Найбільшим викликом для виробництв наразі є проблема утилізації відходів і ресайклінгу», Олег Коростильов
Втім, це все ще окремо взятий приклад. Різниця між українським і західноєвропейським суспільствами у ступенях «готовності» до життя за принципами zero waste і zero carbon усе ще досить відчутна.

Взаємодія
Що більше ми заглиблюємось у вивчення процесів і реформ, потрібних Україні, щоб успішно пройти всі етапи євроінтеграції, то ясніше усвідомлюємо, які фундаментальні суспільні зміни для цього необхідні, адже саме з них починається будь-яка практика.
Міркуючи про готовність України до інтеграції «сталих» стандартів у виробничі процеси, будівництво й повсякдення людей, Олег Коростильов не має ілюзій, проте має надію.
«На мою думку, Україна поки не готова до активного курсу на екофрендлі та сталу архітектуру, оскільки наразі, під час повномасштабної війни, у багатьох людей не закриті навіть питання нагальних потреб. Станом на сьогодні, за дослідженнями міжнародних моніторингових груп, наша країна посідає дев’яте місце у світі за кількістю відходів на душу населення. Щороку в Україні утворюється понад 470 млн тонн промислових і побутових відходів. 93 % від загального об’єму вивозять на сміттєзвалища та полігони, трохи більше 2 % спалюють, і лише 4,5 % йде на переробку. Аби перетворити цю статистику на звіти з успішної екологізації цілої країни, піде не рік і не два.
Втім, дедалі частіше починають з’являтися громадські ініціативи, програми та стартапи, що спрямовані на актуалізацію та вирішення таких проблем. Здебільшого цим займаються дрібні чи середнього масштабу компанії та організації. Це повільно, але переростає в тенденцію, хай навіть поки що камерну і недостатню для зміни загальної ситуації. Але є надія, що найближчим часом ми почнемо рухатися в цьому напрямку значно активніше», — ділиться думкою Олег.
Ще минулого липня у швейцарському Лугано відбулася Ukraine Recovery Conference, основним фокусом якої стала майбутня відбудова чистого та екологічно захищеного середовища в Україні. Результатом конференції стало 76 запланованих до втілення природоохоронних проєктів сумарно на 25,5 млрд євро. До програми реалізації має увійти будівництво понад 100 сучасних об’єктів управління відходами, 10 національних парків, організованих за стандартами ЄС, 9 центрів із вирощування саджанців дерев і багато іншого. Також Швейцарія інвестуватиме в проєкти, які мають скоротити викиди парникових газів.
Це вражаюча й обнадійлива програма.
Вперше ті, на кого нам варто рівнятись, настільки до нас близькі — і в контексті співпраці, і в перспективі об’єднання в єдиній спільноті
Тема збереження довкілля у світовій практиці нарешті набуває достатньої масовості, аби відображати справжню суть прагнення до сталого розвитку. Суть, що полягає в єдності та синергії. Сталий розвиток — це не дискусія про переваги, не про «своє для своїх». Це про спільне. Про нові топоніми в переліку 2022 CDP Cities A List. Про допомогу державам, які лише стають на цей шлях. Про взаємодію екосвідомих брендів і аудиторій на міжнародному ринку. Про те, щоб країни в усьому світі мали змогу ділитися рішеннями спільної проблеми. Бо, врешті-решт, мають спільну планету.