«Екологічний і моральний злочин». Урбаніст розкритикував проєкт вертикального міста The LINE в Саудівській Аравії

Американський письменник та урбаніст Адам Грінфілд вважає всіх причетних до реалізації масштабного проєкту Neom - 170-кілометрового вертикального міста The Line в Саудівській Аравії - співучасниками «екологічного та морального злочину».

Свою думку він висловив та аргументував у колонці для фахового видання Dezeen.

Він порівнює концепцію проєкта з розробкою атомної бомби. Грінфілд згадує слухання в квітні 1954 року, коли фізик Дж. Роберт Оппенгеймер, який вважається «батьком атомної бомби», постав перед комісією Комісії з атомної енергії США та був допитаний про інтелектуальну привабливість роботи над атомною зброєю для інженера. «Коли ви бачите щось технічно красиве, ви йдете вперед і робите це», – цитує Грінфілд Оппенгеймера.

Саме ці слова Оппенгеймера спадають на думку, коли урбаніст розмірковує про архітекторів, дизайнерів, консультантів з питань управління та футуристів, зайнятих зараз роботою над запланованим саудівським мегапроєктом Neom, для якого нещодавно були закладені основи в арабській пустелі.

Життя у THE LINE. Як функціонуватиме перше у світі вертикальне екомісто

Проте він доволі скептично ставиться до того факту, що майбутні 150-поверхові будинки, в яких мають розміститися приблизно 9 млн містян, будуть розташовані на відстані меншій за ширину проспектів у Нью-Йорку. 

«Місто — це яма розбрату, що до краю набита різношерстими виборцями, яких якимось чином потрібно пристосувати одночасно»

Проте за мрію жити в інноваційному місті, на думку Грінфілда, доведеться платити подвійну ціну. По-перше, Неом планується в той час, коли середня температура в Аравійській пустелі вже перевищує 20 градусів за Цельсієм протягом півроку і, за прогнозами, різко зросте до кінця століття.

Такі умови роблять пустелю буквально безлюдною у випадку браку масових енергоємних операцій з охолодження. Останнє авторитетне дослідження передбачає «значні ризики для виживання людини на [Аравійському] півострові, якщо не буде вжито суворих заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату».

Дзеркальні фасади THE LINE. Візуалізація: NEOM

Другий аспект, за словами Грінфілда, ще серйозніший. Це пов’язано з долею представників племені хувайтат, насильно переміщених із провінції Табук, щоб звільнити місце для проєкту. Повідомляється, що у квітні 2020 року сили безпеки Саудівської Аравії застрелили Абдула Рахіма аль-Хувейті у його будинку після того, як він опублікував відео з протестом проти очищення населених пунктів, незручних для планів уряду.

«Якщо ви отримуєте гроші за роботу над будь-яким аспектом проекту Неом, ви повинні знати, що є співучасником»

Візуалізація: NEOM

«Я звертаюся з цими словами спеціально до тих, хто зараз працює над Neom у Morphosis, Zaha Hadid Architects та інших студіях, а також до архітектурної професії та суміжних галузей у більш широкому значенні. Я не можу сказати вам, що ви повинні чи не повинні робити. Однак ми знаємо, що відбулося з проєктом Оппенгеймера. І ми знаємо, що сталося. Йому залишалося тільки дивитись на свою роботу і урочисто міркувати: “Тепер я став Смертю, руйнівником світів”.

Це правда, що Неом не є атомним знищенням або чимось віддалено схожим на нього. Але задум вже приніс смерть, і, прокладаючи лінію через живу, дихаючу спільноту, всі, хто причетний до її задуму та будівництва, вже є руйнівниками світів», – підсумував письменник.

 

 

Читайте також

“Нове диво світу”. Концепт вертикального міста без авт THE LINE в Саудівській Аравії

На одній із найпопулярніших набережних в Еміратах облаштують гігантські звивисті громадські простори

У Китаї розкопали гігантське місто невідомої раніше цивілізації