ДВРЗ Design Days. Підводимо підсумки першого українського тижня промдизайну

З 18 по 27 серпня в Києві пройшов перший в Україні курований тиждень промдизайну — ДВРЗ Design Days. Подія стала новим комунікаційним та освітнім майданчиком для молодих брендів, українських дизайнерів і архітекторів, а також дослідників дизайну та дизайн-ентузіастів, які прагнуть взаємодіяти із широкою аудиторією.

В рамках тижня сучасного українського промдизайну, який відбувся на території виробничої майстерні KASSONE та галереї PANOPTIKUM COLLECTIONS, була представлена експозиція сучасних меблів, освітлення та предметів декору авторства українських майстрів. Подія, яку відвідало понад 1500 гостей, стала можливістю для виробників і митців продемонструвати свої роботи не лише професійній спільноті, а й широкій аудиторії поціновувачів сучасного українського дизайну.

Серед учасників — 18 молодих українських брендів: NOOM, Kint, Joyf, SVITANOK, Litvinenko Design, DONNA, AMAZE vase, buro150, Varenycia Design, FURN OBJECT, Yalanzhi Objects, llab.design, LOFU, oitoproducts, PANOPTIKUM COLLECTIONS, ReStyle, EasyStory та Gardi.

Гості першого дня відкриття ДВРЗ Design Days. Фото: Павло Ботанов

Кураторська команда ДВРЗ Design Days на чолі з історикинею та дослідницею дизайну Ларисою Цибіною цією подією мала на меті підтримати творчість і бізнес українських дизайнерів і брендів, що продовжують працювати попри важкі часи та популяризувати провідних українських фахівців у сфері дизайну у форматі Local2Local.

«Протягом двох років я прагнула донести український меседж стійкості, креативності та віри в майбутнє на різноманітних міжнародних майданчиках. У 2022 році виставка в Барселоні, згодом — Вільнюс, Брюссель, Мілан і Лондон. В останньому ми були представлені як перший український павільйон на London Design Biennale 2023. Після цього я зрозуміла, що вже прийшов час, коли необхідно розмовляти нам про нас з українським ком’юніті, — розповідає кураторка ДВРЗ Design Days Лариса Цибіна. — ДВРЗ Design Days спочатку були задумані як маленька експозиція українського промислового дизайну, здатного до масштабування, але впродовж організації події вона виросла до чотирьох тематично розділених виставок, потужного лекторію та майстер-класів з апсайклінгу».

Лариса Цибіна, історикиня та дослідниця дизайну, кураторка ДВРЗ Design Days. Фото: Павло Ботанов

«ДВРЗ Design Days спочатку були задумані як маленька експозиція українського промислового дизайну, здатного до масштабування, але впродовж організації події вона виросла до чотирьох тематично розділених виставок, потужного лекторію та майстер-класів з апсайклінгу», — Лариса Цибіна

На реалізацію проєкту ДВРЗ Design Days, який охоплював не лише експозиційну частину, а й насичену програму лекторіїв і майстер-класів, команді знадобилося трохи більше місяця. Сценографія експозиції була розроблена талановитим українським дизайнером і декоратором Юрієм Зіменком (Design Studio Yuriy Zimenko). Він організував лаконічний виставковий простір, де були представлені роботи18 дизайнерів-учасників.

Юрій Зіменко, дизайнер та декоратор, сценограф експозиції ДВРЗ Design Days. Фото: Павло Ботанов

«Мені особисто завжди хотілося, щоб існувала локація, де буде представлена певна концентрація предметів українського промдизайну. Об’єктів, які вже мають певну історію: брали участь у міжнародних виставках, отримували нагороди тощо. До цього у нас не було такого майданчика, де всі предмети з’явилися б у рівних умовах і були доступні для широкого загалу. І йдеться не про галерейні артоб’єкти, а про ті, які можуть бути запущені в серійне виробництво, — розповідає Юрій Зіменко. — ДВРЗ Design Days — це насамперед знайомство не дизайнера з дизайнером, а дизайнера із суспільством. Ми багато презентували свої продукти за кордоном, і ось нарешті з’явився майданчик, де все своє на своєму місці, в тій країні, де це вироблено. Мені одразу сподобався концепт, назва і така промислова, брутальна локація, де на контрасті цікаво “звучать” сучасні форми українського дизайну».

Основна експозиція виставки була представлена у промисловому просторі галереї PANOPTIKUM COLLECTIONS. Вона належить однойменній українській студії та майстерні, засновниками якої є Андрій Руденко та Борис Пилипенко.
«Ми проєктували ДВРЗ Design Days як подію, що стане для учасників і відвідувачів місцем популяризації українських брендів. Ми прагнули підсилити світову тенденцію взаємодії Local2Local і, здається, нам це вдалося. Адже показники, які ми ставили перед собою за кількістю відвідувачів і взаємодією з аудиторією в соціальних мережах, досягнуті й навіть перевищені. Для нас це була можливість оживити простір галереї, де раніше експонувалися лише предмети нашого бренду. Надалі ми прагнемо розвивати цей майданчик, щоб він жив і притягував увагу ще більшої кількості людей до функціонального мистецтва», — ділиться Андрій Руденко.

Тиждень сучасного українського промдизайну відбувся на території виробничої майстерні KASSONE та галереї PANOPTIKUM COLLECTIONS. Фото: Павло Ботанов

Головною архітекторкою проєкту виступила Анаіт Данієлян, архітекторка і керівник Danielian Bureau, а також за сумісництвом — одна з учасниць експозиції проєкту. На майданчику події у промисловій зоні архітекторка приділила багато уваги не лише візуальній комунікації (навігації), але й інклюзивності та універсальному дизайну.

«Це найшвидший проєкт із портфоліо Danielian Bureau. 1,5 місяці від першої розмови з Ларисою Цибіною і ідеї створення події — до монтажу й проведення першого в історії України тижня промдизайну в Києві. Пристосування ж промислової зони для місця проведення масових заходів — це завдання з багатьма зірочками, — ділиться Анаіт Данієлян. — ДВРЗ Design Days — це те, чого не вистачало українському дизайнові, який так стрімко почав розвиватися. Для подальшого його розвитку потрібен фідбек аудиторії, яка “спілкується” з предметами і дає свої відгуки. Дизайн — для людей, і людина має реагувати на нього. Дружити ж дизайнера з його аудиторією — необхідно. Я маю велику надію на те, що Design Days у майбутньому масштабується і стане щорічним фестивалем українського дизайну, на який будуть з’їжджатися відвідувачі із сусідніх країн».

Анаіт Данієлян, головна архітекторка проєкту ДВРЗ Design Days. Фото: Павло Ботанов

«ДВРЗ Design Days — це те, чого не вистачало українському дизайнові, який так стрімко почав розвиватися. Для подальшого його розвитку потрібен фідбек аудиторії, яка “спілкується” з предметами і дає свої відгуки», — Анаіт Данієлян

Партнерами та медіапартнерами заходу виступили такі компанії, як АГРОМАТ, MANEZH, Rebuild UA Hackathon, Суспільне Культура, Радіо Культура, видання PRAGMATIKA.MEDIA, HIS та PRIMA INTERIOR. Також багато компаній підтримали захід, надавши свою продукцію та матеріали для створення експозицій і проведення практичних майстер-класів. Однією з таких стала компанія Elitestone. Її засновник Антон Петров розповів про співпрацю із ДВРЗ Design Days: «У колаборації з Анаіт Данієлян, головною архітекторкою проєкту, ми знайшли рішення, як цікаво задіяти нашу продукцію в рамках події. Ексклюзивно для ДВРЗ Design Days ми виготовили куби з нашого кварцового агломерату, які слугували підставками під частину експозиції в лекторії, а також виступали як декоративний елемент центральної композиції в зоні аутдор».

У рамках ДВРЗ Design Days у галереї була представлена експозиція сучасних меблів, освітлення та предметів декору авторства українських майстрів. Фото: Сергій Савченко

За 10 днів події в майстерні КASSONE була проведена насичена програма лекторію — 14 панельних дискусій і лекцій, у рамках яких 30 провідних спікерів з індустрії дизайну поділилися своїм досвідом та розкрили таємниці професії як для колег, так і для широкої аудиторії. У якості запрошених спікерів виступили відомі українські архітектори і дизайнери, серед яких Ольга Клейтман, Вікторія Якуша, Катерина Соколова, Євген Литвиненко, Влад Толочко, Макс Войтенко, Дмитро Бонеско, Євген Пукліч, Андрій Кравчук та інші, також до дискусій долучились і представники компаній-партнерів.

За 10 днів події в майстерні КASSONE була проведена насичена програма лекторію — 14 панельних дискусій і лекцій, у рамках яких 30 провідних спікерів з індустрії дизайну поділилися своїм досвідом та розкрили таємниці професії як для колег, так і для широкої аудиторії

У рамках свого виступу архітекторка та дизайнерка Вікторія Якуша (Yakusha Design) поділилася досвідом просування українського дизайну на світовому ринку та розповіла про те, як сприймають українську творчість за кордоном.

Ольга Клейтман, архітекторка. Фото: Павло Ботанов

«На сьогодні нам дуже важливо взагалі щось ініціювати зсередини України. Дуже круто, що організатори не чекали “колись-потім”, а вирішили зробити цю подію саме зараз. Це про сміливість, про підтримку, про натхнення. Я погодилась брати участь, бо мій вектор майже постійно направлений назовні, і я розумію, що треба інколи зупинятись і ділитися зі спільнотою своїм набутим досвідом, досягненнями та інсайтами. Ми робимо єдину справу», — ділиться Вікторія Якуша.

Виступ архітекторки та дизайнерки Вікторії Якуші. Фото: Павло Ботанов

Завдяки партнерові події, компанії АГРОМАТ, креативна спільнота мала змогу зустрітися з Олександром Богославським, генеральним директором Zeus Ceramica (Слов`янськ), щоб поговорити про унікальність української глини як виробничого матеріалу та про перспективи відновлення українських виробництв на Сході країни.

Однією з атракцій для відвідувачів події стала експозиція предметів із першого українського павільйону «Найтемніша година перед світанком», представленого на London Design Biennale в червні цього року. Він відображав Україну як регіон, багатий природними ресурсами та культурною спадщиною, який є відкритим для співпраці та колаборацій з усім дружнім світом. У рамках ДВРЗ Design Days до уваги відвідувачів була представлена частина експозиції павільйону — крісло Gropius Low Chair Military Edition дизайнерки Катерини Соколової та команди NOOM, а також серія об’єктів Dniprо від Сергія Готвянського (Nottdesign), які символізують типові індустріальні будівлі.

Експозиція сучасних меблів, освітлення та предметів декору авторства українських майстрів. Фото: Сергій Савченко

«Зіткнувшись із дефіцитом базових ресурсів через війну, дизайнери з України хочуть продемонструвати, як змінюються принципи дизайну в кризові часи, як функціональність і раціональне використання матеріалу знову виходить на перший план. Та навіть крізь заклеєні вікна своїх домівок під час відключення електроенергії дизайнери чітко бачать можливості для співпраці з демократичним вільним світом і можуть реалізовувати сміливі дизайнерські ідеї», — розповідає Лариса Цибіна.

Кураторська екскурсія з Ларисою Цибіною. Фото: Павло Ботанов

Паралельно на головному майданчику ДВРЗ Design Days була розташована майстерня з апсайклінгу «Ремонтуй майбутнє». В рамках трьох майстер-класів шляхом переробки старих речей і з використанням вторинного матеріалу було створено артоб’єкти та побутові предмети дизайну, які набули нового естетичного значення та сенсової цінності. Кураторами майстерні виступили дизайнерка Христина Бадзян та дизайн-студія Re+Stare (Львів), артгрупа Lisova 3 art group, архітекторка Ліна Федоренко.

Також в аутдор-зоні головного майданчику ДВРЗ Design Days була представлена експозиція проєктів фіналістів архітектурного конкурсу Rebuild Ukraine з відновлення Північної Салтівки (Харків), кураторкою якої стала Анастасія Бєлогрівцева. Ініціатором конкурсу виступила канадська компанія WZMH Architects.

Експозиція предметів із першого українського павільйону «Найтемніша година перед світанком», представленого на London Design Biennale 2023. Фото: Сергій Савченко

Ще одна експозиція заходу — «Україна. Дизайн для реального часу» — представила шість проєктів українських провідних дизайнерських студій: YOD Group, POTOTSKIY AUDIO®, Семена Бродзінського (ProDesign Studio), Євгена Пукліча (Container design studio), Дениса Соколова та SVOYA studio. Її головною метою стала допомога українським воїнам у боротьбі проти російського вторгнення. Відтак після експозиції представлені об’єкти будуть виставлені на благодійних аукціонах, а отримані кошти підуть на потреби армії.

Загалом за весь час проведення ДВРЗ Design Days організатори спільно з ГО «Об’єднання Відповідальних Громадян» (Кривий Ріг), яке ініціювало збір коштів на реконструкцію будівлі для Центру відновлення військових та цивільних, що постраждали від війни, зібрали понад 60 000 грн.

 

Експозиція проєктів фіналістів архітектурного конкурсу Rebuild Ukraine з відновлення Північної Салтівки (Харків), проведеного за ініціативи канадської компанії WZMH Architects. Фото: Павло Ботанов

Бліц для учасників ДВРЗ Design Days:
«Чим для вас стала подія ДВРЗ Design Days?»

Анна Баєрсдорф (FURN OBJECT): «По-перше, це було емоційно. Більша частина комунікації FURN OBJECT із нашою аудиторією відбувається онлайн, тож було особливо приємно познайомитись і презентувати наші меблі особисто. Така кількість свіжих ідей та натхненних людей спонукає продовжувати творити, що б не сталося. По-друге, ДВРЗ Design Days — це реноваційно. Нам дуже імпонувала благодійна складова частина заходу, де кожен зміг задонатити на допомогу країні та привернути увагу до району ДВРЗ в Києві з метою реновації. І по-третє, це дійсно сучасно. Масштабування сучасного українського дизайну відбувається тут і зараз. Саме це ми побачили на ДВРЗ Design Days».

Анна Баєрсдорф

Олександр Босенко (Ilab.design): «ДВРЗ Design Days — це як ковток свіжого повітря в українській індустрії дизайну. Подія дійсно була крутою, концентрованою, насиченою і професійною, як із погляду організації та програми, так і з огляду на аудиторію, що була присутня. Окрім очевидних переваг, ми отримали задоволення від домашньої та дружньої атмосфери, а також плідного нетворкінгу. Нові знайомства, дружні поради та конструктивна критика, зустрічі з потенційними партнерами і колегами, як задля спільних колаборацій і допомоги у створенні певних виробів, так і для реалізації більш масштабних проєктів. Для llab.design ДВРЗ Design Days стала важливою також із погляду першого знайомства нашого бренду з українською аудиторією. Ми вперше представляли свої вироби в Україні (до цього були лише європейські виставки). Я певен, усі учасники залишились задоволені результатом, отриманим досвідом і перспективами. Чекаємо на більш масштабне продовження наступного року».

Олександр Босенко

Ліза та Вадим Борисенко (Buro150): «Насамперед ДВРЗ Design Days для нас став місцем знайомства з іншими дизайнерами. Подія дозволила подивитися на себе зі сторони та почути живі відгуки колег і аудиторії, зацікавленої дизайном. Команда ДВРЗ Design Days почала створювати спільноту однодумців, які прагнуть, щоб український дизайн зайняв власне місце на мапі світового дизайну».

Ліза та Вадим Борисенко

Андрій Варениця (Varenycia Design): «ДВРЗ Design Days — це важлива подія для українського предметного дизайну. Завдяки їй ми можемо транслювати більшості співгромадян, що в Україні є класний продукт, який заслуговує уваги і здатний претендувати на достойну конкуренцію з Європою. Гарний простір, крута й невимушена фірмова подача. Сподіваємося, це лише старт, і з кожним роком цей виклик будуть підхоплювати все більше і більше українських талантів, які будуть долучатися до цього челенджу. А талантів у нас багато, і нам є що показати!».

Андрій Варениця

Дмитро Возний (Joyf): «Для Joyf ДВРЗ Design Days стала не лише першою виставкою, а в принципі першою спробою продемонструвати свої колекції широкій аудиторії, оскільки бренду буквально лише рік. Ми побачили зріз українського предметного дизайну і потенціал нашого бренду зокрема. Було як багато теплих відгуків, так і конструктивних коментарів, які ми вже врахували при виготовленні наступних виробів. Обов’язково будемо підтримувати та брати участь у схожих локальних подіях, які не лише є стартом для молодих брендів, але й із розвитком, упевнений, будуть привертати все більше уваги іноземної аудиторії».

Дмитро Возний

Іван Войтович (oitoproducts): «ДВРЗ Design Days для мене стала першою виставкою, яка відповідально зібрала класні бренди, що транслюють сучасний український дизайн. Кожен бренд працює з дизайнерами чи є брендом дизайнера, саме так починали великі європейські компанії. Це перша виставка, де дизайнери інтер’єрів були як у себе вдома, змогли зустрітись зі своїми улюбленими друзями, а також вживу побачити роботи українських митців і протестити їх. ДВРЗ Design Days — гарний початок чогось нового на шляху розвитку українського дизайну і презентації його у світовій площині. Вірю, що ця виставка буде тільки рости, адже організатори — професіонали, які знають свою справу».

Іван Войтович

Анаіт Данієлян (AMAZE vase): «На виставці ми представили серію керамічних предметів декору AMAZE vase, що задумувались як вази-конструктори, які можна комбінувати та замінювати композицію в довільному порядку. Над предметами цієї серії ми працювали багато років, щоб виготовити їх саме в цій якості. Минуло лише два місяці, як ми розвезли AMAZE vase шоурумами Києва, і от тепер ми раді презентувати їх у рамках події ще ширшій аудиторії. Одразу ж після ДВРЗ Design Days ми веземо цю серію на осінню сесію Maison&Objet. ДВРЗ Design Days — це, безперечно, те, чого не вистачало українському дизайну, який так стрімко почав розвиватися».

Анаіт Данієлян

Артем Захарченко (SVITANOK): “Ця подія залишила класні враження. Думаю, це було важливо – першочергово ознайомити українців з українським дизайном, як би це не звучало. Адже попередні виставки, до яких я долучався і показував предмети SVITANOK, проводилися виключно за кордоном: занадто далеко, щоб запросити більшість українських дизайнерів і навіть своїх рідних, з якими завжди хочеться поділитись радісними та важливими моментами.

Було приємно завести нові знайомства з однодумцями й талановитими людьми, з якими раніше не пересікався. Бо більшість сучасних українських брендів немов замикається у своїх бульбашках, долаючи кожного дня купу різноманітних викликів.

Тому продовжуємо покращувати імідж та просувати класний український дизайн. Особливо важливо показувати закордонним дилерам і клієнтам, що як би не було складно – ми працюємо. І що також важливо, не забуваємо долучатись до проєктів ЗСУ та донатів”.

Артем Захарченко

Юлія Корельська (EasyStory): «ДВРЗ Design Days — це ковток свіжого повітря для всієї спільноти, що залучена до українського дизайну та виробництва. Насамперед абсолютно незвичний формат, починаючи з локації та брендингу — ДВРЗ і дизайн, погодьтеся, дивне поєднання. Але сценографія та предмети експозиції, декотрі з яких уже підкорили світовий ринок, а в Україні були представлені вперше, і насичена програма — були дійсно на рівні. Також завдяки цій події у багатьох з’явилась можливість долучитися до дуже важливого проєкту відбудови реабілітаційного простору для військових та цивільних у Кривому Розі.

Юлія Корельська

ДВРЗ Design Days — без перебільшення приклад прояву справжнього патріотизму, це коли все по-справжньому, відверто та без зайвої мішури. Думаю, вже дуже скоро, відразу після нашої Перемоги, ДВРЗ Design Days буде приймати гостей не тільки з інших міст України, а й із Лондона, Парижа та Маямі.

Вітаємо команду ДВРЗ Design Days з успішним стартом, бажаємо розвитку, успіхів та обов’язково багато друзів по всьому світу, хай закохуються в український дизайн саме тут на ДВРЗ!».

Максим Кулік

Максим Кулік (Kint): «ДВРЗ Design Days — подія з дуже якісною аудиторією, як учасників, так і відвідувачів. Виставка дала можливість “вилізти з офісів і виробництв” та отримати задоволення від живого спілкування зі спільнотою, що працює у сфері предметного та інтер’єрного дизайну. Велика кількість нових знайомств і спілкування “на одній хвилі” справді надихають та стимулюють розвивати власну справу, співпрацювати».

Євген Литвиненко

Євген Литвиненко (Litvinenko Design): «На ДВРЗ Design Days ми презентували декілька предметів із нашої колекції — box для зберігання вінілу і розбірний стілець, який збирається в пласку коробку для зручної доставки та логістики. Сама ж подія стала для нас відправною точкою і першим знайомством із широкою аудиторією, де ми отримали фідбек від дизайнерів і колег. Нам дуже приємно було перебувати в компанії молодих і творчих брендів як нової генерації українського дизайну. Тим паче після такої перерви. Сподіваємося на продовження події в наступному році у ще більшому масштабі».

Олександр Максимов

Олександр Максимов (LOFU): «В рамках ДВРЗ Design Days ми представили декілька предметів освітлення зі своїх дебютних колекцій NAЇVE і PRYKRASHENA by LOFU. Це все серійне виробництво, і кожна деталь світильника виготовлена в Україні — від профілю до лампи. Минулого року ми успішно презентували колекцію NAЇVE у Парижі на Maison&Objet, а в Україні ж офіційної прем’єри до цього ще не було. Для нас ДВРЗ Design Days став, без перебільшення, ковтком свіжого повітря і першим заходом із такою дружньою та домашньою атмосферою. Інтерес відвідувачів — чесний і непідробний, і це дуже круто!».

Роман Михайлов

Роман Михайлов (PANOPTIKUM COLLECTIONS): «Для нас ця подія стала першою та унікальною. Ми вклали чимало власної енергії, сил і часу та отримали безліч позитивних відгуків, як від учасників, так і від гостей. Ми плануємо зробити ДВРЗ Design Days повторюваною подією і будемо робити все можливе, аби мінімум за рік вона повторилась. бо маємо на меті й надалі популяризувати український промисловий дизайн».

Катерина Соколова

Катерина Соколова (NOOM): «Для мене ДВРЗ Design Days — це про дизайн, оптимізм, друзів, колег, індастріал, арт, комерційне, колекційне, тепле та рідне. У воєнний час це як повернення на декілька днів до нормального життя і велика надія на розвиток України».

Юлія Яланжи

Юлія Яланжи (Yalanzhi Objects): «У дні проведення ДВРЗ Design Days ми стали свідками не лише еволюції українського дизайну, а й зростання та зміцнення спільноти професіоналів. Цей захід став для нас справжньою експозицією нових ідей і платформою для обміну досвідом, навчання, взаємної підтримки та визнання вкладу кожного у розвиток галузі.

Центральною особливістю ДВРЗ Design Days є співпраця. Саме завдяки об’єднанню зусиль, спільним проєктам та колабораціям ми отримуємо можливість створювати щось нове й унікальне. На цьому заході ми бачимо, як гармонійно може співіснувати різнобічний досвід, погляди та креативні підходи.

На ДВРЗ Design Days кожен відвідувач та учасник отримує можливість зануритись в атмосферу спільноти, яка горить однією ідеєю – робити світ кращим та красивішим через дизайн».