Дизайн по-голландськи = Піт Хейн Ейк

Що ми знаємо про голландське місто Ейндховен? По-перше, це локація масштабного щорічного фестивалю Dutch Design Week. А по-друге — місто, в якому розташована студія та фабрика знаменитого Піта Хейн Ейка, якого часто асоціюють із Тижнем голландського дизайну — адже Піт уже не перший рік показує свою майстерність на цьому всесвітньо відомому майданчику. А нью-йоркська галерея The Future Perfect відкриває новий сезон 2018 року з виставки "керамічних" меблів Ейка, доповненої колекцією світильників, створених у співпраці зі знаменитим виробником муранського скла Veronese.

«Голландський дизайн» виявляється в самобутніх, упізнаваних предметах і втілює екстраординарність. Він набув популярності ще на початку 1980-х років. Підйому національної школи дизайну сприяла Академія дизайну Ейндховена — справжня кузня талантів. Саме цей навчальний заклад свого часу успішно закінчив Піт Хейн Ейк, ставши взірцем для наслідування молодого покоління.

Знаменитий Піт Хейн Ейк

Ще з дитинства мріючи стати архітектором, він одночасно хотів займатися активною фізичною роботою: постійне сидіння за кресленнями було не до душі юному Пітові. На момент вступу до академії він обрав факультет промислового дизайну. І, по суті, втілив обидві свої мрії — за розробленням предметів слідувало їхнє втілення, а значить, і фізична праця. Хейн Ейку також вдалося стати архітектором: його майстерня часто займається реконструкцією старих будівель, а часом і реалізацією нових об’єктів.

Предмети меблів з останньої колекції Піта. Фото: Joseph De Leo

Так що ж особливого в його меблях і об’єктах дизайну? За словами майстра, він завжди фантазує на тему рестайлінгу звичайних речей, які є у всіх під рукою. Його меблі — результат творчого переосмислення фрагментів… старих меблів. Так говорить Піт про ідеологію його майстерні: «Нам зовсім не хочеться робити нові речі, краще рятувати та пристосовувати старі. Таким чином, ми кардинально відрізняємося від більшості дизайнерів». Він також стверджує, що подібний підхід є вигідним і з економічного погляду.

Фото: Joseph De Leo

Піт виробляє предмети меблів невеликими серіями, які сміливо можна назвати ексклюзивом. Щорічно його базова колекція поповнюється кількома оригінальними новими зразками. Дизайнер застосовує особливу техніку, так званий печворк: він майстерно поєднує в єдине полотно шматки старої деревини. Саме цей прийом змушує його столи, стільці, шафи, лави та тумби бути виразними та не схожими на меблі інших компаній.

Об’єкти, створені Пітом, складені з елементів старих меблів. Фото: Joseph De Leo

Стіл у техніці «Печворк» із багатою текстурою. Фото: Joseph De Leo

Окрім основної серії об’єктів, Піт Хейн Ейк завжди радий співпрацювати з приватними замовниками. До нього звертаються з найрізноманітнішими запитами — від унікальних предметів меблів до корпоративного стилю.

А ось як Ейк описує свою співпрацю з брендом Veronese, чиї вироби з муранського скла відомі з 30-х років XX століття.

«Мені принесли коробку, повну шматочків скла, і пояснили, що у Веронезе є підвал, повний таких ось деталей. Це було схоже на пошук скарбів», — говорить Ейк

Люстра майбутнього із фрагментів минулого із серії Past & Future. Фото: Joseph De Leo

Кухонні шафи з уламків плитки та люстра із серії Past & Future. Фото: Joseph De Leo

Світильник від Franz West, комод і крісло від Piet Hein Eek. Фото: Joseph De Leo

Колекцію світильників Піт назвав Past & Future. У майбутнє Піт Хейн Ейк дивиться дуже оптимістично: «Я не бачу жодних особливих труднощів, пов’язаних із розвитком сучасного дизайну, окрім постійних змін ситуації. Але саме в цих змінах, як показує досвід, є можливості для творчих людей».