Лакмусовим папірцем міського добробуту та рівня свідомості населення є не лише парки, вулиці та архітектура, а й популярні public space: станції метро, ТЦ, ресторани, медичні комплекси. Компанія FunderMax дбає про комфорт у громадських просторах, надаючи для роботи архітекторам і дизайнерам якісний надійний матеріал, адже всі знають: зустрічають за одягом.
Зупинка «Аеропорт»
Про ступінь добробуту міста можна судити за зовнішнім виглядом громадських просторів. Інтер’єри торговельно-розважальних центрів, кінотеатрів, готелів, вокзалів і навіть громадських туалетів красномовно говорять про рівень міського життя й актуальні зміни в політиці, економіці, освіті. Публічні простори — це аж ніяк не маркери індивідуального смаку та бюджету окремо взятого замовника, як-от житлові приміщення, проте є показниками рівня культури цілого зрізу спільноти.
Грамотна ергономіка, сучасні інноваційні технології, зручність навігації, інклюзивність — ці та багато інших факторів впливають на комфорт перебування людини в громадському місці. Багато в чому якість дизайну таких просторів залежить і від використаних у ньому матеріалів. Австрійська компанія FunderMax, що понад 60 років виготовляє HPL-панелі, дає можливість архітекторам і дизайнерам застосовувати цей абсолютно універсальний матеріал у реалізації своїх проєктів.
Яку роль FunderMax відіграє в житті public space спробуємо відслідкувати так, ніби ми не перебуваємо там у повсякденній рутині, а зчитуємо культурні коди вперше. Так, ніби йдемо маршрутом туриста чи гостя, котрий приїхав до столиці з іншого міста чи країни на пару днів. Що перше впадає у вічі? Яким бачиться життя містян?
Застиглий у пам’яті урбаністичний пейзаж із висоти пташиного польоту, побіжний погляд уздовж полиць Duty Free, затиснутий у руках проспект і капучино з автомату — так з аеропорту починається знайомство з містом. «Повітряна брама столиці» в Борисполі працює з 1960 р. і наразі забезпечує більш ніж половину авіаційних пасажирських перевезень України. Аеропорт обслуговує понад 10 млн людей на рік. Відкриття найбільшого та найпотужнішого в країні терміналу D пов’язане зі славнозвісним Євро-2012. Саме тоді в день проведення фінального матчу в Києві «Бориспіль» установив рекорд за рейсами: їхня кількість склала 630.
Складно переоцінити ступінь відповідальності та навантаження стратегічно важливого об’єкта, пропускна здатність якого становить 3000 пасажирів на виліт і так само на прибуття, повітряно-транспортного вузла на перетині траєкторій Азії, Європи й Америки, громадського простору, де зустрічаються представники 25 національних і зарубіжних компаній.
Тут потреба в якісному інтер’єрі, в оздобленні якого використовуються зносостійкі, надійні матеріали з високими естетичними якостями, є очевидною. Оформлення нових залів терміналу D та інтер’єр паркінгу виконані із застосуванням HPL-панелей FunderMax.
Продовжити знайомство з містом можна, скориставшись таксі, метро, автобусом чи прогулявшись пішки. А якщо пересуватися Києвом на швидкісному трамваї, то на станції «Гната Юри» та кінцевій маршруту «Кільцева дорога» увагу гостя столиці приверне яскраве оформлення зупинок, де знов упізнаваними є панелі від FunderMax. Проте тут ми надовго не зупиняємось, а рушаємо далі.
Зупинка «Міськрада»
Зі зміною парадигми державної влади змінюється й зовнішній вигляд тих громадських просторів, де безпосередньо стикаються інтереси представників міського управління та народу.
Реконструкція інтер’єру Київської міської державної адміністрації мала на меті продемонструвати трансформацію, перехід від однієї історико-політичної традиції до іншої, оголивши минуле та поєднавши його із сучасним розумінням держави. Архітектура середини минулого століття з її помпезністю, потужністю та лякаюче масивним образом влади лишилася в інтер’єрі натяком, як цитата з підручника історії. Здебільшого ж простір утілює ідею відкритості, доступності та прозорості інформації, гуманності та рівноправного діалогу між представниками адміністрації та мешканцями столиці.
Архітектори студії AIMM, що займалися проєктом, намагалися втілити вищевикладену концепцію. Простір організований таким чином, щоб і дітям, і пенсіонерам, і людям з обмеженими фізичними можливостями було однаково комфортно. Історичні елементи збережені та артикульовані. Інтер’єр вийшов дуже сучасним, свіжим, світлим, урочистим, сприяє гарному психологічному стану та настрою на позитивні зміни, закликає до комунікації.
Інтер’єр КМДА втілює ідею рівноправного діалогу влади та містян

Основним кольором було обрано білий. Він наповнює приміщення повітрям, розширює простір, не перевантажуючи його. Уся «біла матерія» виконана з HPL-панелей FunderMax. Вони задіяні в оздобленні стін, колон, стель у головному холі та кабінетах. Для арок використані плити завтовшки 2 мм. В оформленні апарату електронної черги FunderMax відіграв роль шпону по плитному матеріалу МДФ.
Умеблювання було реалізоване частково із цільного листа, частково з використанням фаніламу (пластик, наклеєний на фанеру). У санвузлах і коридорах, де була необхідність приховати інженерні комунікації, були застосовані перфоровані панелі — як декоративний елемент. У санвузлах використані сантехнічні кабінки, двері та меблі повністю з матеріалу FunderMax.
В основі дизайну інтер’єру КМДА — «біла матерія», що наповнює простір повітрям
Про комфортність роботи із цим матеріалом розповіла Анна Іскіердо, креативний директор студії АІММ: «Оскільки наша компанія займається проєктуванням великих інтер’єрів переважно громадського призначення, на етапах концепцій HPL застосовується у 80% випадків з огляду на велику необхідність антивандальної функції. Матеріал використовували і в малих громадських просторах, і в КМДА, і в офісах, зокрема у відділах продажів і лобі житлових комплексів.
Оскільки його поверхня є зносостійкою, він використовується з урахуванням максимального контакту з людиною. І ми не переймаємося, що зовнішній вигляд із часом зміниться. Він дуже зручний за рахунок того, що при оздобленні стін установлення каркасної системи під HPL-панелі може здійснюватися паралельно з іншими процесами — прокладанням мереж і виконанням суміжних робіт. Не кожен замовник може собі дозволити цей матеріал, але він того вартий».

В інтер’єрі КМДА матеріал FunderMax застосований для оздоблення стін, колон, стель, для виготовленні меблів і декоративних панелей, дверей і санітарних кабінок

Зупинка «Школа»
Зміни у свідомості суспільства символічно відбиваються і в традиційних ритуалах культурно-освітньої сфери. Коли у 2018 р. в Києві відкрилася приватна «Гімназія А+», то 1 вересня діти несли до школи не квіти, а улюблені книги. Тут же пізніше спроба розділити заняття з технологій за гендерною ознакою стикнулася з хвилею обурення багатьох дітей, адже хлопці теж хотіли вчитися готувати й шити, а дівчатам стало цікаво займатися обробкою дерева й розуміти, як лагодити крани.
Батьки хочуть, щоб нове покоління уникнуло помилок, на яких колись вони вчилися самі, тому потреба у прогресивних приватних школах із новим підходом до освіти лише зростає. Девелопери, що вкладаються в освітні проєкти, говорять про окупність не в буквальному сенсі, а підкреслюють натомість розуміння інвестицій у майбутнє країни.
1 вересня до «Гімназії А+» діти несли не квіти, а улюблені книги
Утім, повернімося до проєкту «Гімназія А+», втіленому завдяки компанії KAN і бюро archimatika. Бібліотека і творчий хаб, театральна лабораторія, приміщення для клубних зустрічей і тренінгів, амфітеатр для проведення концертів просто неба, кінозал, скеледром, спортивні майданчики, ігрова кімната для найменших, репетиційні зали й артстудія — ці та інші зони були передбачені архітекторами проєкту, що створили технологічний, енергоефективний, функціональний і комфортний простір для навчання.
Компанія «Будівельна зірка», офіційний представник FunderMax в Україні, щиро пишається своєю участю в реалізації цього проєкту в колаборації з компанією «Сталкон». Шахова кімната — одна з ігрових зал, що привертає увагу яскравим оформленням і атмосферою, яка запам’ятовується. Коли опиняєшся тут, то ніби потрапляєш до Країни чудес разом з Алісою.
Оформити інтер’єр було вирішено за допомогою HPL-панелей, утіливши ідею шахової дошки. Характерний малюнок гральної поверхні досягнений завдяки фрезеруванню 12-міліметрових білих плит із чорною серцевиною. В іншому приміщенні гімназії під назвою «Думай Рум», де діти вивчають закони природи, з матеріалу FunderMax виконані стільниці. Тепер досліди та експерименти в галузі хімії, фізики, біології будуть для дітей приємною та безпечною частиною навчально-пізнавальних експериментів.

Інтер’єр шахової кімнати в «Гімназії А+» у Києві, компанія KAN і бюро archimatika, реалізація компанії «Сталкон»


Інтер’єр кімнати «Думай Рум» у «Гімназії А+» у Києві, компанія KAN і бюро archimatika, реалізація компанії «Сталкон»
FunderMax продовжує підтримувати концепцію сучасного навчання, беручи участь у проєктах із культурно-освітньою функцією. Наприклад, із застосуванням цього матеріалу реалізований проєкт школи «Тріумф».
Та й у зрілому віці важливо продовжувати вчитися, роблячи цей процес так само захоплюючим і ненудним, таким, що приносить позитивні емоції — як у дитинстві. Одна з найсильніших шкіл керування бізнесом в Україні — це київська Академія ДТЕК. Це освітній напрям компанії, яка є найбільшим приватним інвестором в енергетику країни. Мета освітньої платформи ДТЕК — підготовка співробітників державного сектора й корпоративна освіта. Щороку тут навчається близько 200 тис. студентів.

Реалізацією інтер’єрів Академії ДТЕК займалася студія Sergey Makhno Architects. За півроку роботи архітектори перетворили 6 000 кв. м на комфортне, мобільне, гнучке середовище, де цільові призначення приміщень, подібно до настрою, змінюються протягом дня.
Цей проєкт став для Сергія Махна справжнім викликом. «Інтерактивне дерево» Mind energy, «космічний кафетерій», «дзен-сад» на стелі, рецепція із дзеркалами — красномовні елементи інтер’єру, в яких архітектори намагалися використовувати лише найякісніші, найтехнологічніші матеріали. Поряд із нержавіючою сталлю й натуральним деревом панелі FunderMax посіли гідне місце.
Про досвід роботи з HPL-панелями розповіла Ольга Собчишина, головний інженер студії Sergey Makhno Architects: «FunderMax ми використовуємо в оздобленні стін і меблевих фасадів. Із цим матеріалом хочеться працювати: він міцний і довговічний, при цьому може бути невеликої товщини. Крім того, він має стандартні вузли кріплення, що спрощує процес монтажу. Роботою з FunderMax наша команда архітекторів та інженерів задоволена — він дає змогу втілювати все задумане в найкоротші терміни».
Зупинка «Торговельний центр»
Сучасний торговельний спейс орієнтований на постійні зміни стилю життя й потреб покупців. Дизайн комерційних інтер’єрів відповідає маркетинговій стратегії: власники подібних об’єктів намагаються врахувати прогноз ринку й інтегрують відповіді на споживчий попит в архітектурне проєктування. В таких просторах важливо створити грамотне зонування, адже велика кількість сусідніх різних майданчиків відіграють абсолютно різні ролі, конкурують поміж собою. Тому тут важливо уникнути дисбалансу й створити для відвідувачів життєрадісну палітру емоцій і візуальне розмаїття, що спонукає до покупок і розваг.
Один із найкомфортніших торговельних центрів столиці — розташований на Печерську Good Life. Цей триповерховий комплекс площею 10 000 кв. м містить торгові зони з 30 магазинами та п’ятьма ресторанами.
Проєкт інтер’єру Good Life реалізований у 2019 р. і являє собою реконструкцію старого промислового простору. Архітектори вважали своїм обов’язком підкреслити красу чесних конструкцій — наявних усередині будівлі несучих елементів каркасу, залізобетонних балок піддашшя, долучивши їх до сучасного образу.
Сучасний торговельний спейс орієнтований на постійні зміни потреб покупців
Замовникові було важливо створити дуже затишний, домашній, а не холодний комерційний простір. Давно вподобана всіма стилістика лофтів припала і йому до смаку. Концептуально зв’язати залізобетонні балки з іншими матеріалами було вирішено через класичне поєднання бетону й дерева. Однак використання натурального дерева в інтер’єрі зі щоденною прохідністю в 1 500 чоловік загрожувало швидким зношуванням. Декоративні панелі FunderMax, що імітують текстуру натурального матеріалу, розкроєні на ширину стандартної дерев’яної планки, відіграли роль основного елемента оздоблення. Розмаїття товщини панелей дозволило застосовувати їх для різних типів обшивки.
Олена Свистунова, архітектор дизайн-проєкту, прокоментувала застосування цього матеріалу в реалізації об’єкта: «FunderMax — це чудова альтернатива шпону. Якщо б ми взяли дерево, то через режим вологості його б із часом могло повести. HPL-панелі — недешевий тип оздоблення, однак питання вологостійкості та пожежної безпеки тут є ключовими. Та й до того ж в естетичному плані він нічим не поступається натуральному еквівалентові. В цьому об’єкті не було якихось складних вузлів, монтаж проходив без особливих проблем, і нам вдалося реалізувати все в найкоротші терміни».
Тепер Good Life — це місце, де можна провести ділову зустріч, здійснити покупки чи відпочити всією родиною.
Зупинка «Фудкорт»
Будь-яка прогулянка містом збуджує апетит. Як мінімум хочеться зайти до затишної кав’ярні чи на бургер або ж відвідати популярний столичний ресторан.
Один з улюблених історичних районів Києва не лише для туристів, а й для самих містян — Поділ. Тут відпочити і продегустувати 20 сортів крафтового пива можна в атмосферному барі Drunken Monkey, а заодно й оцінити якість інтер’єру. Стільниці круглої та прямокутної форми, барна стійка, дровери й інші елементи меблювання виконані в матеріалі FunderMax.
Іміджетворчим чинником фудкортів є концепція позиціонування
Гуляючи в самому центрі міста на Хрещатику, можна пообідати в закладі Star Burger, двоповерховому ресторанчику з високими стелями й цегляними стінами, для якого компанія FunderMax виготовила стільниці з вигравіюваним логотипом бренду. Властивості HPL-панелей дають змогу виконувати індивідуальний дизайн будь-якої складності за оригінальними ескізами архітекторів. І це дуже важливо, адже характерною рисою та іміджетворчим чинником фудкортів, як і торгових зон, є концепція позиціонування, тобто відображення фірмового стилю, айдентики.
У теплу пору приємно посидіти на літній терасі, скажімо, в ресторані Dinner’s. Там вуличні столи виконані з HPL-панелей, стійких до перепадів температур і вологи. Стільниці всередині приміщення зроблені з фанери товщиною 30 мм із ламінованим верхнім шаром, а опція Soft Touch робить їхню поверхню стійкою до відбитків пальців. Якщо ви досі гуляєте містом і відчуваєте голод, можна вирушити до київського ресторану Priroda, де FunderMax подбав про створення гарних і зручних столів для сніданку, обіду чи вечері.

Опція Soft Touch, застосована в реалізації стільниць мережі ресторанів Dinner’s у Києві, робить поверхню стійкою до відбитків пальців
FunderMax — це матеріал можливостей, застосування якого не має меж

Застосування FunderMax у секторі фудкортів є вельми широким. Робота із цим матеріалом добре знайома компанії «Сталкон», що є постійним партнером офіційного представництва FunderMax в Україні — компанії «Будівельна зірка». Сергій Володимирович Скоморохов, засновник «Сталкон», поділився своїми думками: «Ми працюємо з FunderMax із 2016 р. Останнім часом співпрацюємо з різними виробниками, проте вважаємо «Будівельну зірку» однією з найкращих компаній, що надає найякісніший матеріал і його обробку.
Можна сказати, що FunderMax — для клієнта, котрий ставить якість вище за ціну. А щодо властивостей цього матеріалу, ми як компанія, що реалізує комерційні об’єкти, цінуємо HPL за зносостійкість і вологостійкість. Ці характеристики найбільш важливі у виробництві меблів для категорії outdoor. За параметрами міцності він перевершує ДСП. Стільниця і мого власного робочого місця виконана з 12-міліметрової HPL-плити.
Хотілося б відзначити таку корисну інновацію компанії «Будівельна зірка», як фанелам, — пластик, наклеєний на фанеру. Вони перші, хто придумав таку технологію. Торговельно-розважальний комплекс «Мост-Сіті», який ми реалізували в Дніпрі, — це яскравий приклад широкого застосування фанеламу й HPL».
Застосування FunderMax не має меж. Сама компанія називає його матеріалом можливостей. І в цьому було б легко переконатися, продовжуючи тему дослідження міста у сфері офісів чи спортивних комплексів, зазирнувши, наприклад, до столичного «Спортхабу FIZMAT», щоб витратити зайві калорії після фуд-марафону. Або ж вивчити міські клініки, де матеріал також знайшов своє застосування. Та це буде вже зовсім інша екскурсія від FunderMax, про яку ми поговоримо в наступному томі.