Цифрова реставрація. Дизайнери відновили вигляд шести зруйнованих замків

Шість середньовічних замків Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії, побудовані в XI–XV століттях, було зруйновано кілька століть тому. Але спільний проєкт компаній Onward та NoeMam Studios дозволяє нам побачити їхній початковий вигляд.

Анімації та створенню цифрових моделей передували місяці копіткої попередньої роботи — вивчення архівів, фортифікаційних планів, археологічні й архітектурні дослідження. Із величезної історичної спадщини Великої Британії команда NoeMam Studios обрала шість замків, які належать до різних архітектурних стилів і раніше не реконструювалися. Всі вони мають багату історію й оповиті легендами.

«Ми відштовхувалися від фрагментів, що збереглися, — це може бути вікно або інший архітектурний елемент — і використовували їх як посилання для масштабування всієї будівлі», — пояснив журналістам архітектор і 3D-дизайнер Лораненті Стенсіу

Dunstanburgh Castle, Англія

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Томас Ланкастерський був найвпливовішим бароном за правління короля Едуарда II, і його замок, побудований на початку XIV століття на мисі, що видається в море на узбережжі Нортумберленда, став демонстрацією його могутності. Це найбільший замок у Нортумбрії, який займає територію площею у 4,03 га. З одного боку фортеця була захищена урвищем, а ворота охороняли дві масивні круглі вежі.

Втім, замок не вберіг барона Томаса — він був схоплений на шляху до фортеці і страчений. Потім, у війнах Червоної та Білої Троянд Dunstanburgh був оплотом Ланкастерів. Фортеця серйозно постраждала, але ще тривалий час використовувалася — то фермерами, то піратами. Під час Другої світової війни залишки стародавніх мурів слугували захистом для солдатів королівської армії. У місцевому фольклорі Dunstanburgh — казковий замок, усередині якого спить у кришталевій труні шляхетна леді.

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Bothwell Castle, Шотландія

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Замок із величезним циліндричним донжоном був побудований у XIII сторіччі, він відомий своєю роллю у війнах за незалежність Шотландії, багато разів переходив із рук у руки, недовгий час був резиденцією Едуарда III і в результаті численних облог був серйозно зруйнований. Однак дослідник середньовічної архітектури Вільям Дуглас Сімпсон називав Bothwell «передовою світською спорудою середньовічної Шотландії».

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Goodrich Castle, Англія

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Замок Goodrich, що стоїть на вершині скелястого пагорба, історики називають одним із кращих прикладів середньовічної англійської військової архітектури. Він був збудований у XII сторіччі і порівняно благополучно протримався до громадянської війни 1642–1646 рр., коли армія Кромвеля зруйнувала стіни фортеці за допомогою спеціально збудованої гармати Ревучої Мег, здатної стріляти ядрами вагою у 100 кг. Руїни замку дивовижно гармоніюють із навколишнім пейзажем, тому Goodrich зображений на десятках картин і гравюр. Поет Вільям Вордсворт називав Goodrich «найблагороднішими руїнами Герефордшира».

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Caerlaverock Castle, Шотландія

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Цей замок єдиний у Великій Британії має трикутний план. Його збудував наприкінці XIII сторіччя Герберт Максвелл, який належав до впливового шотландського клану. Буквально через кілька років після завершення будівництва замку Максвелл спочатку присягнув на вірність королю Едуарду Плантагенету, а потім став учасником повстання проти англійців. Королівські війська захопили замок у 1300 році, і близько 12 років він перебував у їхній владі. Протягом наступних трьох століть замок пережив ще кілька облог і серйозно постраждав під час Єпископських воєн XVII століття.

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Kidwelly Castle, Уэллс

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Замок був побудований норманами в закруті річки Гвендрайт, орієнтовно в 1106 році, і слугував захистом від набігів валлійців. Kidwelly складається з внутрішнього квадратного бейлі з чотирма круглими вежами, захищеного з одного боку річкою, а з іншого — масивною напівкруглою зовнішньою стіною. У 1136 році при Kidwelly відбулася кровопролитна битва між норманами та валлійцями, внаслідок якої була захоплена й обезголовлена повелителька валлійського війська Гвенліан. За легендою, її привид досі живе в околицях замку.

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Dunluce Castle, Ірландія

Джерело зображення: Onward/NoeMam Studios

Його звели на базальтовій скелі над морем на початку XVI століття на місці стародавнього ірландського форту. Dunluce Castle належав родині McQuillan, проте ближче до кінця XVI ст. був захоплений кланом MacDonnell, пізніше перейшов у власність шотландського клану MacDonald і знову повернувся до MacDonnell уже на межі руйнування. Але в 1588 році поряд із замком розбився на скелях найбільший галеон іспанської армади «Жирона» з вантажем золота на борту. Мешканці замку захопили вантаж і частково витратили гроші на ремонт фортеці.

Джерело зображення: Wikimedia Commons

Втім, щастя спадкоємцям МакДонеллів це не принесло. У 1639 році під час бурі частина замку, де розташовувалися кухні та кімнати слуг, обвалилася в море.