TABOORET було засновано у 2009 році. 13 років роботи і невпинного розвитку від дня відкриття до початку повномасштабного вторгнення вмістили чимало проєктів, етапів становлення, нагород і відзнак. Компанія не припиняла роботи ані в роки економічно-політичних потрясінь, ані під час карантину. Та з початком великої війни у лютому 2022 року Катерина та її команда змушені були залишити свій офіс в центрі Києва.
Наразі Катерина Чуріна мешкає в Іспанії, а члени команди працюють віддалено з різних міст, до котрих повиїздили. З моменту, як почалася повномасштабна війна, минуло півтора роки. І за цей час Катерина встигла повністю переосмислити свою професійну діяльність.
“Початок повномасштабної війни застав мене в точці кар’єрного апогею” – Катерина Чуріна
“За останні 3 роки моя студія отримала безліч нагород у престижних конкурсах. Цьому передувала величезна довготривала робота тривалістю в 10 років. Я відкрила омріяний шоурум меблів, зібрала дружню команду. Наш прекрасний офіс в Києві, у який ми вклали всю душу і бюджет, був вершиною моїх мрій. Ми планували перебувати в ньому не менше 5 років. На цей момент я чекала все свідоме життя. Та не встигла ним насолодитися”, – згадує Катерина Чуріна.
Релокація і новий початок
Як і багато інших власників бізнесу й підприємців, у перші місяці війни Катерина Чуріна намагалася перевезти всю команду до Іспанії, аби вже там продовжити роботу “централізовано”. Та під час війни, звісно ж, для кожного на перше місце виходить саме родина, а не робота. Тож наразі більшість команди проживає разом з сім’ями в різних містах Європи. Дехто лишився в Києві. Проте меблевий шоурум та київський офіс TABOORET зачинили. Все, що там було, Катерина вивезла до Валенсії.
“Тут у мене тепер великий склад із життям, запакованим у коробки” – каже Катерина Чуріна
Катерина також ділиться, що через постійні робочі перегони, котрими її студія жила до повномасштабного вторгнення, їй не вдавалося до кінця усвідомити всієї цінності професійних перемог і досягнень того часу. І лише вимушена пауза, зумовлена війною та релокацією, дала Катерині змогу оцінити результати власних старань за стільки років.

Кабінет Катерини Чуріної в київському офісі TABOORET (нині – Churina Design), Київ, Україна. На фото – підвісний світильник Muuto, настільна лампа Vasiliy Butenko,офісний стілець IKEA, картина Івана Верхо
“Перші півроку я рятувала все, що в мене було. На додачу до всього, що відбувалось навколо, я була вагітна вдруге. Тоді було достатньо часу все добре обміркувати. Я поставила все на паузу і вирішила, що TABOORET має залишитись на цьому чудовому етапі, до якого ми дійшли. Вийшла красива історія тривалістю в 13 років. Зі своїм початком, кульмінацією, розв’язкою і драматичним кінцем. Я хотіла лишити TABOORET у пам’яті своїй, наших друзів та партнерів саме таким, яким він був. Не хотіла його змінювати. Це моє дитя, якому я присвятила все своє свідоме життя, і яким я дуже пишаюся.
“Я хотіла лишити TABOORET у пам’яті таким, яким він був. Не хотіла його змінювати. Це моє дитя, якому я присвятила все своє свідоме життя, і яким я дуже пишаюся” – Катерина Чуріна

Офіс команди TABOORET (нині – Churina Design), Київ, Україна. На фото – стіл Woodwerk, стільці LOVKO, підвісні світильники &Tradition, таця на столі Muuto
Завершивши для себе цей період життя, я з головою поринула у пошук нових напрямків роботи, масштабніших проєктів і розробку нового формату дизайн-студії під новим ім’ям. Тоді було достатньо часу все добре обміркувати. Тож я склала новий план дій та цілей. З якими проєктами та на яких умовах я хочу працювати. Як я бачу новий формат команди “без кордонів” та зарплатних фондів”, – розповідає Катерина.
З моменту переїзду на створення нової структури бізнесу пішло трохи більше ніж півроку. Катерина мала багато “резервних” напрацювань, які не наважувалася запровадити раніше. Були мрії, вікладені на потім. Тепер, зібравши все воєдино, Катерина врешті отримала новий формат студії та розширила напрямки майбутньої роботи. Також дизайнерка працювала над розробкою стратегій, що зрештою дадуть їй змогу втілити задумане з чистого листа.
“Розробивши новий формат студії, змінивши цільову аудиторію і обравши дещо інші акценти у роботі, було доречно випустити проєкт під новим брендом. Я рада, що зважилася на це” – Катерина Чуріна
“Розробивши новий формат студії, змінивши цільову аудиторію і обравши дещо інші акценти у роботі, було доречно випустити проєкт під новим брендом. Я рада, що зважилася на це. Адже ті, хто має власний бізнес багато років, точно знають, як важко в ньому щось змінювати. Тим паче розгортати свій корабель на 180 градусів, – ділиться Катерина. – 09.09.2022 року моїй студії виповнилося 13 років, і цього ж дня народилася моя друга донька Майя. Думаю, було б нечесно надалі ділити цю дату між ними. Тому я остаточно попрощалася з брендом TABOORET, давши новий початок студії Churina Design”.
Нове ім’я, нова стратегія, нові відзнаки
Варто зазначити, що проєкти Катерини Чуріної щороку здобували і продовжують здобувати нагороди різного масштабу – як в Україні, так і за кордоном. Як зізнається засновниця студії, за кожною такою статуеткою – роки важкої праці.

Втім, подібні досягнення на етапі становлення “новонародженого” проєкту Катерини стали не лише підтвердженням її професійної майстерності, а й також інструментом у вибудові іміджу новоствореної компанії в незнайомому середовищі.
“У рідній країні завжди є сарафанне радіо та безліч людей, які готові підтвердити твою експертність. Здобуті перемоги на українських дизайн-конкурсах — це круто, але, на жаль, лише в Україні. А в інших країнах Європи важливо підкріпити свій досвід та знання новими міжнародними доказами. Тому, переїхавши до Іспанії, я створила мінімальний план розвитку свого позиціонування на європейському ринку. Ми з командою склали величезний список міжнародних конкурсів, у яких хотіли б взяти участь”, – розповідає Катерина.
Так, комод Buzyna, розроблений Катериною Чуріною, отримав бронзу в номінації «Інтер’єрні меблі» в рамках 16-ї міжнародної премії International Design Awards 2022. Ще шість робіт журі відзначили спецнагородою. Також компанія Churina Design стала єдиним номінантом з України, відзначеним членами журі цьогорічної премії SIT Furniture Design Award. Перемогу здобули одразу чотири роботи – офіс TABOORET, офіс та навчальна академія L’Oreal і проєкт першого поверху заміського будинку Airstone House.
“В країнах Європи важливо підкріпити свій досвід та знання новими міжнародними доказами – тому ми з командою склали величезний список міжнародних конкурсів, на які варто податись, відновлюючи роботу” – Катерина Чуріна
Катерина каже, що подачі на такі престижні конкурси передувала кумедна історія, що врешті остаточно вселила в дизайнерку віру у власні сили і спонукала кинути собі цей виклик.
“У 2019 році ми подавали проєкт офісу Інституту Когнітивного моделювання на IDA. Тоді цим займався хтось із помічників. Роботу відправили, а от результати не відстежили. І ось лише минулого року, збираючись подаватись на цей конкурс знову, я заходжу до особистого кабінету і бачу, що у мене вже є срібна нагорода IDA в номінації “Громадські простори”. В той момент були дуже змішані почуття радості і розпачу. Тобто ще 2019 року я отримала премію IDA, але просто не знала про це. Я подумала, що з новими проєктами у мене точно є шанси. Так і сталося,” – ділиться дизайнерка. – Я вважаю, що такі премії – це прекрасна і дуже показова можливість для дизайнерів достойно представити рівень українського дизайну світовій спільноті, тим самим здобувши своїми роботами визнання не лише для себе, а й для України загалом”.

Комод Buzyna, розроблений дизайнеркою Катериною Чуріною. Проєкт був відзначений бронзою в номінації “Інтер’єрні меблі” в рамках премії International Design Awards 2022
Втім, не преміями єдиними. Паралельно зі здобуттям перемог у міжнародних конкурсах Катерина працювала над оновленою стратегією розвитку Churina Design. На наше питання, наскільки було складно “нарощувати” діяльність новоствореної дизайн-студії за кордоном, дизайнерка відповіла наступне:
“В принципі, це так само складно, як і робити це в Україні без досвіду та зв’язків. Але я люблю складні виклики. Для мене це ніби новий квест, у якому є безліч етапів проходження для досягнення великих цілей. Така собі гейміфікація.

Офіс ICM, Київ, Україна. Проєкт розроблений студією TABOORET (нині – Churina Design) і був відзначений срібною нагородою в рамках премії International Design Awards 2019
Наші основні сили зараз спрямовані на інвестиційну нерухомість і девелопмент — створення чарівних вілл на продаж. Звісно, доводиться шукати багато нових партнерів і підрядників. У процесі помічаєш багато нюансів у культурних відмінностях, доводиться багато розбиратись у тонкощах спілкування. Тут насамперед необхідний нетворкінг: якщо вас рекомендуватимуть місцеві, то пів справи зроблено. До речі, я можу з упевненістю сказати, що всі стереотипи про повільність та розваженість іспанців — не правда. Будівництва тут йдуть дуже швидко, якщо ви знаєте правильних людей і маєте гарний підхід до них.
В Іспанії ми об’єднали сили Churina Design та девелоперської компанії Foreman Development, щоб бути ще ефективнішими та продемонструвати повною мірою можливості українського дизайну, будівництва та організованості на будівельному майданчику. Ми налаштовані показати найкращі результати і поділитися зйомками готових об’єктів вже незабаром”.
Плани і перспективи
Наразі команда Churina Design завершує останній проєкт в Україні, отриманий ними до повномасштабного вторгнення ще під ім’ям TABOORET. Катерина відзначає, що кількість заявок на розробку нових проєктів зменшилася, втім, вони продовжують надходити.
“Я вважаю, добре спроєктований інтер’єр створює відчуття безпеки і комфорту для його власника. Це особливо важливо під час війни” – Катерина Чуріна
“Я вважаю, добре спроєктований інтер’єр створює відчуття безпеки і комфорту для його власника. Це особливо важливо під час війни. Інтер’єр — це ваше оточення, ваша стабільність, ваш окремий світ. Якщо є можливість створювати затишок навколо себе та своєї сім’ї, то треба це робити, – розмірковує Катерина. – Головне тут – не йти у вир із головою, задумавши капітальне будівництво.
Мені здається, в Україні буде доречним розпочати активне будівництво нових закладів, житлових комплексів та громадських просторів, коли ситуація почне стабілізуватися або коли повністю припиняться обстріли з боку росії. На заході України відбувається активний розвиток місць, які раніше не були такими популярними. І це чудово. Думаю, такий приклад в подальшому наслідуватимуть й інші регіони. Це допоможе розвивати різні куточки країни та залучати більше туристів у майбутньому”.
Перебуваючи в Іспанії, Катерина вбачає свій обов’язок в тому, аби знайомити людей з усім прекрасним, що є в Україні. Дизайнерка зазначає, що у Валенсії місцеві мало знайомі з історією й багатством української культури, тож навіть маючи на руках свіжий проєкт студії, що лише розвивається і “нарощує темпи”, вона виділяє час, щоб організовувати заходи, присвячені українській творчості та дизайну.
Так, наприклад, разом з фотографом Іриною Черемісіною та місцевим благодійним фондом Катерина вирішила створити проєкт, який би допоміг іспанському та українському народу більше дізнатись про культуру та дизайн один одного. За задумом, це має бути фотовиставка у Валенсії восени. Вона матиме назву “Дотики культур: Україна та Іспанія у натюрмортах”.
“Мета цієї виставки – підкреслити унікальність і водночас показати схожість двох культур через предмети побуту. Для цього ми зібрали цілу колекцію традиційних предметів, якими люди впродовж століть користувались у повсякденному житті. Серед них є й старовинні предмети, а є й ті, якими користуються досі, – ділиться Катерина. – Для мене особисто цей проєкт вже став чимось більшим, ніж просто фотовиставка. Адже в процесі я дізналась багато нового про побут та історію іспанців, відкрила для себе заново красу українського гончарства та інших ремесел”.
На питання про перспективи подальшого розвитку Churina Design і найближчі плани Катерина відповідає амбітно, та при цьому структурно і з відчутним оптимізмом.
“Головний пріоритет лишається незмінним — привносити красу та комфорт у життя людей, і цим робити їх щасливими. У Churina Design ми продовжуємо створювати інтер’єри у скандинавському стилі та мінімалізмі, або, як зараз його називають, стилі Japandi. В роботі зараз більше комерційних проєктів. Один із них — готель на півночі Іспанії у гірській місцевості. Створюючи інвестиційні проєкти під ключ, я показую людям, як може виглядати простір не за їх техзавданням, а в моєму баченні, – каже Катерина Чуріна. – Окрім створення інтер’єрів я також не можу залишити моє улюблене проєктування меблів. Проте я виокремила для себе лише етап створення проєкту, а виробництво готова делегувати фабрикам і мануфактурам.
Для мене не існує географічних обмежень, адже на сьогоднішній день можна спілкуватися по відеозв’язку з будь-якої точки світу чи вирушити на об’єкт в інший кінець планети. Обмеження є лише у нас в голові”.