Бельгійський і голландський дизайн. Вечір за підтримки АГРОМАТ

Як протестантська етика вплинула на культуру Нідерландів? Хто такі малі голландці? Як досягти «універсальної краси», на думку групи De Stijl? Ці питання стали ключовими для аудиторії, яка зібралася 16 жовтня в затишному столичному салоні АГРОМАТ на восьмій лекції Костянтина Ковшевацького з мистецтва.

Gezelligheid — слово в голландській мові, яке використовують для опису стану осмисленого перебування в моменті, атмосфери тепла, затишку та спілкування з близькими людьми. Це поняття пов’язане з ключовими цінностями в культурі голландців.

Багато в чому базова філософія жителів Нідерландів сформувалася в період Реформації з появою протестантських ідей, що змінили позицію церкви в суспільстві. Нова парадигма відбилася й у мистецтві. Художники-протестанти відокремили мистецтво від релігії, зробивши домінуючим жанром не біблійні сюжети, як раніше, а побутові сцени, просочені поетикою повсякденності. Картина «Мереживниця», написана Каспаром Нетшером у 1662 р., — яскравий приклад нової художньої доктрини. Робота голландського художника символізує моральну чистоту й працьовитість дівчини, зосередженої на кропіткій роботі.

Дизайнер Антон Манішин, Світлана Сабрі (Sabri decoration), Ірина Шопа, СЕО видання PRAGMATIKA.MEDIA, дизайнер Тетяна Манішина та Костянтин Ковшевацький, головний редактор видання PRAGMATIKA.MEDIA

Яна Атаманчук, президент Клубу архітекторів і дизайнерів АГРОМАТ

Тільки невтомна професійна діяльність виводить із гріха — так вважали кальвіністи, що належать до протестантської течії. І, забігаючи на три сторіччя вперед, ми бачимо, як результатом такої невтомної діяльності архітекторів і дизайнерів стає геніальна простота, виражена у функціональності та красі.

На зворотному боці стільця Red and Blue Chair, що став візитною карткою групи De Stijl, можна прочитати такі рядки: «Коли я сиджу, я не бажаю сидіти так, як вимагає моя сидяча Плоть, але так, як сидів би мій Дух, якби він зміг зробити стілець для себе». Вже одна ця думка говорить про те, що в душі будь-якого голландця живе торговець, філософ і проповідник.

Володимир Мусієнко (VO7) та Оксана Долгопятова (Dolgopiatova Design)

Яна Осипенко (Sobo Studio) та Юлія Остапчук, керівник салону АГРОМАТ (вул. Шота Руставелі, 44)

Леся Благая

Сучасні дизайнери сповідують ті самі істини, що і їхні земляки, майстри з далекого минулого: аскетизм, любов до праці та вірність високим моральним принципам. Утілення цієї парадигми ми спостерігаємо в роботах Studio Job, Droog Design, Moooi.

Салон АГРОМАТ, що став затишним простором для тематичного вечора, свій зв’язок із голландським мистецтвом виражає через низку предметів і матеріалів. Так, мозаїка Bisazzа, представлена в шоурумі, відсилає нас до легендарного готелю Mondrian Doha, дизайн якого — захоплююча подорож від Марселя Вандерса.

Костянтин Ковшевацький

Олена Костенко та Ольга Лебедєва (Sisters — design bureau)

Затишним простором для тематичного вечора став салон АГРОМАТ