Балкрішна Доши — лауреат Прітцкерівської премії 2018 року

Сьогодні журі Прітцкерівського комітету оголосило про вибір цього року: звання лауреата удостоївся Балкрішна Доши, учень Ле Корбюзьє та Луїса Кана, архітектор із 70-річним практичним стажем. Це перший зодчий з Індії, який отримав найвищу нагороду у сфері архітектури.

«Доши досліджує взаємозв’язок між фундаментальними потребами людини та традиціями — все це відбувається в контексті з навколишнім середовищем, а головне — через призму модернізму», — йдеться у заяві представників комітету Прітцкерівської премії.

Балкрішна Доши — лауреат Прітцкерівської премії 2018 року

Балкрішна Доши ніколи не слідував за швидкоплинними трендами та модою. Його архітектурні рішення враховують соціальні, екологічні й економічні умови та відповідають актуальним критеріям стійкості. Більшість робіт Доши — це соціальне житло та громадські будівлі.

«Я маю прийняти клятву і запам’ятати її на все життя: забезпечити нижчий клас належним житлом»

Балкрішна Доши народився в місті Пуна за 150 кілометрів від Мумбаї в 1927 році. Після того, як Індія в 1947 році здобула незалежність, Доши переїхав навчатися до Лондона, а звідти — до Франції, де працював під керівництвом Ле Корбюзьє. Саме Великого Функціоналіста Доши сьогодні назвав своїм учителем: «Я завдячую цією престижною премією моєму гуру Ле Корбюзьє. Його вчення спонукало мене шукати рішення для створення стійкого цілісного довкілля».

Повернувшись до Індії, Балкрішна здійснював архітектурний нагляд за проєктами Ле Корбюзьє в Чандігарі й Ахмадабаді, а пізніше співпрацював із Луїсом Каном у проєкті будівництва Індійського інституту управління в Ахмадабаді.

Проєкт соціального житла для корпорації Life Insurance в Ахмадабаді, створений Балкрішною Доши в 1973 році

У 1956 році Доши відкрив власну архітектурну студію Vastushilpa Consultants. У своїх роботах він використовує бетон і цеглу, віддаючи перевагу лаконічним і функціональним формам, які доповнює регіональними акцентами. Це надає його архітектурі впізнаваного «індійського» стилю. Так, будівля його студії «Сангат» вражає поєднанням бетонних арочних склепінь із садами та водними резервуарами, а підземна картинна галерея в Ахмадабаді з мозаїчними банями є унікальним поєднанням монументального мистецтва й архітектури.

Підземна галерея Amdavad ni Gufa має вигляд стародавньої печери, прикрашеної мозаїками та фресками

Конструкція галереї в Ахмадабаді має дах із кількох куполів, які підтримують деревоподібні колони

Будівля студії Vastushilpa Consultants «Сангат»

Кампус Індійського інституту управління, спроєктований Балкрішною Доши в 1983 році

В Індії Доши працював над більш як 100 проєктами соціального житла. Його кредо: «Я маю прийняти клятву і запам’ятати її на все життя: забезпечити нижчий клас належним житлом». Масштабний проєкт Доши в місті Індаур, реалізований у 1989 році, забезпечив житлом понад 80 тисяч осіб (на великому фото).

 

 

Читайте також

Традиція і модерність. За що Балкрішна Доши отримав Королівську золоту медаль RIBA в 2022 році