Арт Генслер. Погляд із висоти

Офіси в півсотні країн, 300 нагород, більш ніж 6000 (!) співробітників і річний дохід в $1,5 млрд — 10 травня 2021 року не стало американського архітектора Артура «Арта» Генслера, засновника найбільшої архітектурної фірми у світі.

Архітектором Генслер мріяв бути, ще відколи йому виповнилося 5 чи 6 років. «Гадки не маю, чому, — згадував він в інтерв’ю виданню із Сан-Франциско Nob Hill Gazette. — Я грав із кубиками «будівельник», конструкторами Erector Set (той самий, із металевими деталями, з яких легко складається будівельна «техніка». — Прим. ред.) і Lincoln Logs («Колоди Лінкольна»). Просто мені дуже подобаються будівлі. Вже згодом я усвідомив, наскільки люблю робити інтер’єри, бо вони справді дотичні до життя людей».

Арт Генслер

Артур «Арт» Генслер, 1935–2021 рр.

Мільярдер Артур Генслер-молодший чи Арт Генслер народився в 1935 році в Брукліні, у родині співробітниці телефонної компанії і продавця стельової плитки. Виріс він у Західному Хартфорді, в Коннектикуті, а профільну освіту здобув у Коледжі архітектури, мистецтва й планування Корнельського університету в Ромальдо Джурголи, Тома Кенфілда і Діна Маккейсі.

Арт Генслер

Арт Генслер у північному крилі виставкового центру ім. Джорджа Р. Москоне (Moscone Center), на завершенні будівництва в 1992 році, Сан-Франциско.
Фото: Eric Luse для San Francisco Chronicle

Після завершення університету за порадою свого наставника — архітектурного критика Генрі Гілла — він переїхав у Каліфорнію, де влаштувався до архітектурного бюро Вільяма Вурстера. Його приваблювала тамтешня сучасна архітектура, особливо роботи Гордона Дрейка.

Крім бюро Вурстера, він також працював у таких конторах, як Bernards, Emmons, відігравши ключову роль у становленні стандартів дизайну системи BART — Bay Area Rapid Transit — системи швидкісних електропотягів у зоні затоки Сан-Франциско. А в 1965 році, разом із дружиною Друсіллою «Дрю» Генслер і Джеймсом Фоллетом, заснував власну фірму M. Arthur Gensler Jr. & Associates, Inc., що виросла у всесвітньо відому практику з простою назвою Gensler.

Арт Генслер

Арт Генслер і Джеймс «Джим» Фоллет за роботою у своєму офісі, Сан-Франциско, кінець 60-х. Courtesy of Gensler

Фірма почала займатися дизайном інтер’єрів корпоративних офісів у хмарочосах Сан-Франциско, спроєктованих, наприклад, Skidmore, Owings & Merrill (SOM). Вони працювали над 56-поверховою будівлею Банку Америки заввишки 237 метрів (перейменованою на хмарочос на 555 Каліфорнія-стріт), а згодом — над будівлею Alcoa Building заввишки 121 метр (нині One Maritime Plaza).

Міський багатофункціональний комплекс CityCentre в Лас-Вегасі, спроєктований Gensler

Перший офіс практики знаходився за адресою 555 Клей-стріт у Сан-Франциско. Свою справу Арт починав з оренди кімнати і чотирьох столів у Henry Hill Architect, одного кресляра і 200$ в банку. «Від початку моєю метою було мати шість співробітників і займатися реконструкціями гаражів. Але що я знав тоді?», — зізнався одного разу він. Згодом контора стала розширюватися по США. В 1972 році з’явився офіс у Г’юстоні для розроблення офісів Pennzoil Company, а в 1979 — в Нью-Йорку. Пізніше настав час зарубіжної експансії — відділ у Лондоні, потім у Японії, Гонконзі і, врешті, в Шанхаї у 2002 році.

Арт Генслер

У цій будівлі Арт Генслер знімав свій перший офіс у Сан-Франциско

Генслер відомий насамперед своїми великомасштабними проєктами. Наприклад, саме він спроєктував надвисотну 632-метрову Шанхайську вежу — другий найвищий після Бурдж-Халіфи в Дубаї хмарочос у світі.

Арт Генслер

Шанхайська вежа. Архітектура: Gensler. Фото: Blackstation

Також фірма Генслера спроєктувала офіси для New York Times, The Washington Post, Лондонської фондової біржі, внутрішні простори офісної вежі Salesforce (штаб-квартира американської компанії — розробника однойменної CRM-системи) та інтер’єри нового посольства США в Лондоні. Нещодавні проєкти містять реконструкцію та розширення нью-йоркського MoMA і розширення регіонального аеропорту округу Ігл у Колорадо.

Багаторівневий ньюзрум у штаб-квартирі New York Times у Нью-Йорку. Дизайн інтер’єру — Арт Генслер

Багатофункціональний торгівельно-розважальний центр Arizona Centre у Фініксі. Генслер реконструював об’єкт, збудований ще в 1990-му. © Bill Timmerman

Західне крило Moscone Center за дизайном Генслера. Credit: Courtesy Roland Halbe

Найбільш «довгограючим» інфраструктурним проєктом Арта стала реконструкція міжнародного аеропорту Сан-Франциско, що тривала цілих 35 років. Інший такий самий за значущістю проєкт — реновація терміналу JetBlue T5 в аеропорті Джона Кеннеді у 2004 році. До речі, підраховано, що серед клієнтів Gensler — 36 зі 100 найбільших державних компаній Америки, 8 із 10 найбільших комерційних банків і 13 з 25 найбільших світових компаній, що займаються інвестиційними цінними паперами.

Генслер працював над модернізацією й розширенням аеропорту Сан-Франциско майже чотири десятиліття. Фото Брюса Дамонте

Термінал 2 міжнародного аеропорту Сан-Франциско. Фото: Брюс Дамонте
Термінал 5 (JetBlue T5) міжнародного аеропорту ім. Джона Ф. Кеннеді, Нью-Йорк. Фото: MAX TOUHEY
Усередині реконструйованого JetBlue T5 аеропорту JFK @Nic Lehoux

Арта одного разу «звільнив» сам Стів Джобс. Справа в тім, що Gensler підрядилися спроєктувати перші 100 магазинів для Apple, проте трохи пізніше почали співпрацювати з Microsoft, і тоді Джобс відмовився від послуг фірми. «Стів почув про це, зателефонував мені і сказав: «Це Стів Джобс. Ви звільнені!». — Після того, як Стіва не стало, Apple знову найняли нас», — згадував Арт.

Арт Генслер

Флагманський магазин Apple на Ріджент-стріт у Лондоні. Дизайн інтер’єру був розроблений у 2004 році Артом Генслером, а нещодавно його оновило бюро іншого гуру дизайну — сера Нормана Фостера

Генслер полишив пост очільника фірми у 2010 році, але продовжував виконувати функції радника. Незважаючи на те, що 18 місяців тому в нього виявили серйозне захворювання легень, працював він до останнього дня. Помер Арт Генслер тихо, уві сні, у своїй сімейній резиденції в Мілл-Веллі, округ Марін, на 86-му році життя. У нього лишилося четверо синів і десять онуків. Із його відходом світ архітектури втратив ще одного гіганта.