До речі, представлення колективу авторів в архітектурі досі лишається атавістичним спадком попередньої, моноархітектурної епохи: проєкт подається як робота головного архітектора, бренду архітектурної фірми і в кращому випадку доповнюється брендами зірок суміжних сфер, які брали участь у проєкті.
У презентації нашої роботи бракує своєрідного варіанта заключних титрів, що завершують будь-який фільм під повну версію саундтреку і в яких згадані всі: продюсери, актори другого плану, художники декорацій, освітлювачі, сценаристи, костюмери. Адже у створенні кіно, так само, як і в архітектурі, важлива робота кожного учасника, далеко не лише головного режисера та його найближчих помічників.
Наше сьогодення дедалі більше розширює палітру колаборацій. І в цьому джазовому багатоголоссі різних професійних досвідів і позицій деколи стає непросто почути лінію архітектора, а при подальшій реалізації — віднайти архітектуру.
Для архітектора є спокуса вибору «енергозберігаючої» моделі поведінки: не нав’язувати партнерам по колаборації свою мелодію, а линути за течією, огинаючи висунуті іншими професіями фактори. Адже це так по-командному шанобливо щодо колег — не випинати свою величну професію та її величну місію! Так соціально толерантно! Так демократично! Адже ми живемо в поставторитарну епоху!
Коли архітектор втрачає свій архітектурний суверенітет, результатом буде неминуче фіаско!
Однак не побоюся представити правило: будь-яка архітектурна колаборація, у якій архітектор поступається лідерством перед іншими професіями чи навіть демократичним генератором рандомних рішень, призводить до створення слабкої, невиразної, нецікавої, безталанної архітектури. Архітектури до того ж нестійкої (not sustainable), адже незадоволені її якістю мешканці перманентно прагнутимуть її переробити, а то і знищити.
І коли архітектор втрачає свій архітектурний суверенітет (що передбачає право на остаточне узгодження усього з усім, на власний розсуд розставляючи пріоритети), то не важливо, кому саме він передає штурвал — технологу будівельного виробництва, комерційному забудовникові, художнику чи спеціалістові із sustainability: якщо новий стерновий не став архітектором, результатом буде неминуче фіаско!
Мабуть, наймасштабніший приклад такого фіаско — типові житлові серії другої половини ХХ ст., що заполонили безкраї простори міст в усьому світі. Архітектори, які створювали до цього цілком гідні об’єкти, у колаборації з домобудівельними комбінатами зробили архітектуру настільки поганою, що це вже й архітектурою назвати язик не повертається.
Архітектори піддалися уніфікованій параної будівельників, утратили свій творчий суверенітет. І це призвело до безглуздих витрат гігантських ресурсів: мільярди тонн парникових газів, викинутих в атмосферу під час виробництва ЗБ-панелей хрущовок і їхніх типових побратимів за кордоном, що тепер підлягають знесенню, псували клімат дарма: ми будемо змушені викинути в атмосферу ще стільки ж, аби на їхньому місці звести нове житло…

Парадоксально, та ця глобальна архітектурна катастрофа багатьох наших колег нічому не навчила.
Місце радянських ДБК зайняли пострадянські комерційні забудовники дискомфорт-класу. Архітектори перелаштувались і стали продавати свій архітектурний суверенітет уже новим господарям, штампуючи мільйони квадратних метрів нових потвор. Бетонні монстри повертаються! Тепер у п’ять разів вищі, аніж у першій серії! Як і в першій частині, драматичний сюжет охоплює історію у пів століття, а у фіналі бетонних чудовиськ урешті зносять…
Будь-яка колаборація, у якій архітектор втрачає свій суверенітет, обертається безрозсудним злом. Словосполучення «комерційний архітектор» набуло негативного сенсу саме завдяки втраті суверенітету архітекторами в рамках спільної роботи з комерсантами. І як один із сумних результатів — 600 закинутих молів у США. Їхнє будівництво так само безглуздо отруїло атмосферу, як і будівництво хрущовок.
Історики архітектури хапаються за голову, якщо хтось раптом забажає знести порослий бур’янами цех!
А тепер порівняйте ці ситуації із житловими дохідними будинками ХІХ ст., які реконструюються, переобладнуються, а після цього продовжують використовуватись і п’ятдесят, і сто років після будівництва! Порівняйте з промисловими об’єктами ХІХ ст. — вони набувають нової функції й живуть далі! Історики архітектури хапаються за голову, якщо хтось раптом забажає знести порослий бур’янами цех!
Тому що архітектори житла й промисловості ХІХ ст., також працюючи в колаборації з будівельною промисловістю та підприємцями, на відміну від своїх колег ХХ ст., професійний суверенітет не здали й чесно виконали роботу: створили архітектуру. А коли один архітектор сумлінно виконав свою роботу, інший архітектор і через п’ятдесят, і через сто, і через двісті років знайде, як цю архітектуру з мінімальною трансформацією використати.
І головне — ця добротна якісна архітектура є по-справжньому стійкою (sustainable). Стійкою насамперед у колективній людській свідомості: люди хочуть зберегти і віднайти, як наново використати те, що їм подобається.
Напевно, те саме відбувається і в будь-якій галузі діяльності: якщо важливий учасник колаборації в підсумку втрачає самобутність свого культурного досвіду, втрачає творчий суверенітет, і, як наслідок, продукт колаборації виходить гіршим за продукт, зроблений учасником самостійно до цього, то така «співпраця» є ЗЛО!
Негативну конотацію слово «колаборант» отримало, коли за ширмою «співпраці» названі колабораціоністами прибічники Гітлера воліли здати фашистам суверенітети своїх країн. Виник прецедент псевдоколаборації, результатом якої є втрата своєї початкової самобутньої якості, втрата суверенітету.
То в чому ж секрет архітектурного суверенітету, втрата якого призводить до того, що сплановані за всіма законами раціонального мислення споруди протягом 50 років (а то й раніше) втрачають будь-який сенс?
Архітектурний суверенітет базується на монопольній здатності професії архітектора вирішувати багато- й різнофакторні об’ємно-просторові задачі не за принципами арифметичної логіки (складаючи коробки), а творчо зрощуючи структуру — раціональну та ірраціональну водночас.
Спеціалісти інших професій так просто не вміють: художник втратить творчий інтерес до задачі з громіздкою логічною побудовою, а інженер зайде в глухий кут, щойно знадобиться інтуїтивний, ірраціональний вибір.
Для успіху колаборації архітектурний суверенітет є умовою необхідною, проте недостатньою
Зверніть увагу, щоб позначити творця структури, яка творчо вирощується, використовують слово «архітектор»:
- архітектор реформи;
- архітектор екосистеми;
- архітектор економічного дива;
- архітектор нової політики.
Чому саме архітектор? Чому не технолог екосистеми? Підприємець реформи? Маркетолог економічного дива? Гендиректор нової політики? Чому не інженер? Девелопер? Скульптор? Та тому що іншої професії з подібним до архітектурного вмінням просто нема!
Утім, для успіху колаборації архітектурний суверенітет є умовою необхідною, проте недостатньою: архітектор має також уміти ним правильно скористатися. Необхідно почути кожного з колабораційного оркестру, зрозуміти його вимоги та побоювання, знайти рішення, яке враховує інтереси всіх. А якщо таке неможливо, то зрозуміти, хто з партнерів здатен на компроміс із мінімальними збитками для загальної якості, з урахуванням цього запропонувати рішення та переконати партнерів, що це саме те, що їм потрібно.
Якщо такого не стається, якщо архітектор не чує й не розуміє партнерів, а лише гне свою суб’єктивно вибудувану лінію, то ми отримуємо втрату професійних суверенітетів інших учасників колаборації, дзеркальну до втрати «архітектурного суверенітету». І знов результат — фіаско.
Успіх — лише в рішенні, узгодженому архітектором, з урахуванням усіх факторів, заданих партнерами по колаборації.